• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Ateistet ??

Hard Styler

ђєค๔ђยภtєг
Nuk e shikon dot, të duket që çdo ditë është e tillë, por në fakt nuk është, jeta ja vlenë të shijohet por jo në atë mënyrë, që të drogohesh, të pish alkool, të kthehesh i dehur në ora 4 të mëngjesit, këto nuk janë kënaqësi që shumë persona i cilësojnë si të tilla, tash spo them që edhe ti thua ashtu.

Jo të gjitha gjërat bëhen vetëm nga frika, shumë gjëra i bën sepse ndien kënaqësi apo jo. Qëllimi i çdo besimtari është që të kalojë një jetë të moralshme dhe të arrijë kënaqësinë e krijuesit të tij dhe si destinacion të fundit normal e dëshiron parajsën...

nderkohe lexo kete per zemren...
Eshte ora 7.25 e merkurre 12 tetor 2007 ne spitalin Carlo Pompa ne Mantova (IT).
Mjeket konstatojne vdekjen e nje pacjenti 73 vjecare.Pacjenti ishte shtruar ne spital per nje semundje tjeter kur nje infrakt nuk u la kohe as qe ta vizitonin.Familjaret e tij po merrnin masa per funeralin kur 35 min me vone njeri i vdekur u ngjalle.Zemra e tije filloje te punonte ngadale dhe normalisht, dhe pas pak filloj te levize dhe te fliste sikur te ishte zgjuar nga gjumi.Kjo do thote qe truri i tije nuk kishte pesuar deme cerebrale.
“Jane raste qe bejne pjese ne mjeksi”,thote drejtori i kardiologjise,Roberto Zanini.Nje rast qe gjen kontradita ne leteraturen shkencore,sa qe disa kerkues po ekperimentojne ne kafshe se si te rikthejne ne jete pasi ti kene ngordhur ata.
Pittsburgh,USA.Kerkuasit e cendres Safar kane arritur te rikthejne ne jete disa qen pasi zemra e tyre kishte pushuar se rrahuri perej nje ore.

Do deshironit te riktheheni ne jete pas vdekjes??
Se harrova ta thosha ishte nje loje e krijuesit...
___________________________

Ti do te mbash boten te paster, natyrisht, pastron gjethet neper rruge, hedh letrat ne kosh dhe kursen energjine...nuk shkon ne ditelindje se pihet alkol dhe thuhen llafe turpi..(plus ato pislleqet qe bejne te rinjte fshehur :D)...blen makine me hidrogjen se BMW me benzine ndot ambjentin...me thuaj pasi ke bere gjithe keto gjera....sa vjet me shume se mua do rrosh dhe sa medalje ari do fitosh?
 

Aum

Anëtar i ri
Duke vene re qe ne forum ka shume Ateiste ,
Cfare i shtyn keto persona qe te jene Ateiste,
Zhgenjimet ne jete ?
Zhgenjimet nga besimet fetare, si tek Priftat , Hoxhat , etj etj
Trashigimi familjare ?
Komunizmi qe kishim deri para 17 vitesh ?

mua me shtyn te jem lloj ateisti teoria e evolucionit
 

baby-angel

Thpilt
Lexova disa nga shkrimet me siper, jo te gjitha se jane pak a shume te njejtat gjera gjithmonekur flitet per fete dhe mu kujtua nje anekdote,ndoshta disa nga ju e kane degjuar.
Ishte nje here , ne nje fshat,nje njeri qe besonte ne Zot.Mirepo nje dite lajmerohet per permbytje dhe te gjithe banoret e fshatit fillojne te ikin.Ky hipen ne maje te nje peme dhe fillon te lutet o ZOt me shpeto, o Zot me shpeto.Kalon aty nje fshatar dhe i thote : -Zbrit nga pema hajde se do permbytet fshati.
-Jo ,-i thote ai,- se do me shpetoje Zoti.
Ok iken fshatari.
Mbas pak kalon nje fshatar tjeter e shef atje lart edhe i thote :- Po ti cben aty,hajde se do permbytet fshati do vdesesh.
- Jo i pergjigjet ky se me shpeton Zoti.
Iken dhe fshatari i dyte ,kalon i treti e njejta gje, permbytet fshati dhe vdes ky qe rrinte maje pemes.
Kur shkon para Zotit e pyet:-O Zot pse nuk me shpetove?Une besoja tek ti.
I pergjigjet Zoti: Po ata njerezit qe te cova une pse nuk i degjove??

Moralin e kesaj besoj e nxirrni vete. ;)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Argumentet qe i shikojme ne krijesat e Zotit, jane argumente te cilat argumentojne ekzistimin e Krijuesit. Sepse kjo gjithesi me tere kete precizitet nuk mund te jete e krijuar nga vetvetiu. As nuk mund te jete e krijuar nga vet natyra, sepse natyra nuk posedon cilesi dhe aftesi krijuese, e ajo e cila nuk posedon keto, si ka mundesi te jape dicka?

Pra, kjo eshte nje forme nga format e njohjes se Krijuesit, dmth meditimi ne krijesat e Tij. Dhe cdo here qe njeriu e shton dijen dhe zbulon fshehtesinë e krijesave te Tij, i shtohet bindja edhe me shume.
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Duke vene re qe ne forum ka shume Ateiste ,
Cfare i shtyn keto persona qe te jene Ateiste,
Zhgenjimet ne jete ?
Zhgenjimet nga besimet fetare, si tek Priftat , Hoxhat , etj etj
Trashigimi familjare ?
Komunizmi qe kishim deri para 17 vitesh ?

Ndoshta zhgenjimet................edhe pse s'esht mir te humbasesh besimin ne zot..........
 

METi

-=EdoLorEli=-
nderkohe lexo kete per zemren...

Code:
Postimi origjinal është bërë nga Lauri  Shiko postimin
Eshte ora 7.25 e merkurre 12 tetor 2007 ne spitalin Carlo Pompa ne Mantova (IT).
Mjeket konstatojne vdekjen e nje pacjenti 73 vjecare.Pacjenti ishte shtruar ne spital per nje semundje tjeter kur nje infrakt nuk u la kohe as qe ta vizitonin.Familjaret e tij po merrnin masa per funeralin kur 35 min me vone njeri i vdekur u ngjalle.Zemra e tije filloje te punonte ngadale dhe normalisht, dhe pas pak filloj te levize dhe te fliste sikur te ishte zgjuar nga gjumi.Kjo do thote qe truri i tije nuk kishte pesuar deme cerebrale.
“Jane raste qe bejne pjese ne mjeksi”,thote drejtori i kardiologjise,Roberto Zanini.Nje rast qe gjen kontradita ne leteraturen shkencore,sa qe disa kerkues po ekperimentojne ne kafshe se si te rikthejne ne jete pasi ti kene ngordhur ata.
Pittsburgh,USA.Kerkuasit e cendres Safar kane arritur te rikthejne ne jete disa qen pasi zemra e tyre kishte pushuar se rrahuri perej nje ore.

Do deshironit te riktheheni ne jete pas vdekjes??

Se harrova ta thosha ishte nje loje e krijuesit...
___________________________

Ti do te mbash boten te paster, natyrisht, pastron gjethet neper rruge, hedh letrat ne kosh dhe kursen energjine...nuk shkon ne ditelindje se pihet alkol dhe thuhen llafe turpi..(plus ato pislleqet qe bejne te rinjte fshehur :D)...blen makine me hidrogjen se BMW me benzine ndot ambjentin...me thuaj pasi ke bere gjithe keto gjera....sa vjet me shume se mua do rrosh dhe sa medalje ari do fitosh?

Besimtarët edhe besojnë në ringjallje por në botën tjetër, ndoshta ai plak ska vdekur kurrë por e kanë pasur ndonjë praktikant në dorë e ka shpallur të vdekur.
Një komshi timin e kanë dërguar në morg si të vdekur kurse ai është quar nga aty dhe edhe e ka pyetur veten se a kam vdekur me të vërtetë?! Fajin në këtë rast e kanë mjekët, se nëse vdes njëherë një njeri ai më nuk do të rikthehet në këtë botë këtë e ke të sigurtë.

Të gjitha ato që i ceke më lartë më bëjnë të ndihem më mirë se ai që vepron ashtu dhe mbaje në mend që ka gjëra që kanë vlerë më të madhe se ari.

Dhe mbaje n'mend që besimtarët e dijnë pse i ka krijuar Zoti, e cili është qëllimi i kësaj jete dhe tjetrës dhe nuk presin duke dëgjuar për çdo vit që ndërrohet prejardhja e tyre nga shkenca herë nga majmuni e nga peshku e herë nga krokodilli.
 

Elushe

Vogëlushe
"Të mos e dish kuptimin e jetës, është më keq se t'a humbësh atë"

Shumë thonë që e kontrollojnë vetë jetën e tyre, është e vërtet secili nga ne e kemi lirinë e zgjedhjes, por a mund ta kontrolloni organizmin tuaj, a mund ta ndalni zemrën të mos rrah për 10 sekonda të paktën, a mund të qëndroni pa frymë për 5 min, kush mendoni që ju rrotullon natën përderisa jeni në gjumë, se po të mos rrotulloheshim gjatë kohës sa flemë në mëngjes do të zgjoheshim si copa akulli të ngrira, të gjitha këto që janë tepër pak në kundërshtim me ato që i ka nën komandë ZOTI, janë në komandën e ZOTIT fuqiplotë.

Feja nuk ndërhyn në veshjen e njeriut, asnjë besimtar nuk i lutet Zotit që "t'ja zgjat jetën" ç'absurditet!

Vdekja eshte ajo qe i jep jetes kuptim...kjo fshehtesi eshte baza thelbesore e besimit, apo fese.

Te qenit besimtar, apo ateist nuk ndryshon dot konceptin e mesiperm. Per mendimin tim 'kontradita' ndermjet besimtareve (ne fe) nuk eshte ZOTI (fuqia e mbinatyrshme), por vete shpjegimet fetare ne lidhje me 'ZOTIN'...dhe jane pikerisht keto besime fetare qe e bjene ate me te 'pakuptueshem'. C'do fe eshte patriarkale, besimi ne Zot eshte dicka tjeter...feja eshte dogmatike, nuk evulon...e ka thene njeri perpara 2000 vjetesh dhe ne duhet te na kondicionohet jeta sot...ai qe beson dhe ndjek verberisht nje fe (sepse teorikisht keshtu duhet te jete, nqse doni ti thoni vetes religjos) do te thote te heqesh dore nga jeta e perditshme, kohen tende te shtrenjte te ia dedikosh nje besimi, te heqesh dore nga kenaqesite e jetes..etj etj...ZOT ne toke eshte NJERIU.
 
Redaktimi i fundit:

baby-angel

Thpilt
Une se kuptoj se si e koncepton jeten nje ateist,si e shikon boten,ca vlere i jep gjerave ,te mirat dhe te keqijat per te duhet te jene njesoj(perderisa vec nje jete ke,pse te privohesh nga te provuarit te cdo gjeje)??
Me te vertete habitem, jo vetem me forumistat, se te tille kam dhe ne shpi,po e them ne pergjithesi ju qe jeni ateiste mund te ma shpjegoni si e shikoni jeten??
Pastaj nuk e di po me duket verte shume ,pff,sdi ca emri ti ve,me gjithe keto qe po zbulon njeriu(pa mundur ti jape pergjigje asgjeje) te pakten se si kemi arrit te jemi ktu ku jemi, lere teorine e evolucionitse edhe ajo vete nxjerr 1000 pyetje.
Nje njeri qe beson ne Zot(nuk flas per sekte),pervecse ben nje jete me te mire per vete,ndikon ne nje jete me te mire te te gjithe shoqerise, dhe une e kam pare nga afer nje jete te tille,nuk privohesh me te vertete nga asgje e rendesishme,perkundrazi meson ti japesh me shume vlere cdo gjeje,dhe nje chati te thjeshte si forumi.:)
 

Adrenalina

GoC TiR0né
Duke vene re qe ne forum ka shume Ateiste ,
Cfare i shtyn keto persona qe te jene Ateiste,
Zhgenjimet ne jete ?
Zhgenjimet nga besimet fetare, si tek Priftat , Hoxhat , etj etj
Trashigimi familjare ?
Komunizmi qe kishim deri para 17 vitesh
?

Kto dy te fundit ndoshta.

Jo se prinderit e mi nuk besojn, por ne festonim c'do feste sepse babin e kam kaurr dhe mamin myslymone... por te gjithe e hame mishin e derrit e pime alkolin. Nuk na eshte ushqyer dashuria ndaj zotit dhe jam mirenjohse prinderve te mi per kete ! Kam qen e lire te mendoj dhe te besoj ;)

E zhgenjyer nuk jam sepse s'kam pritur mrekulli sepse nuk ekzistojn ;)
 

xha Sulua

pleqeri
Duke vene re qe ne forum ka shume Ateiste ,
Cfare i shtyn keto persona qe te jene Ateiste,
Zhgenjimet ne jete ?
Zhgenjimet nga besimet fetare, si tek Priftat , Hoxhat , etj etj
Trashigimi familjare ?
Komunizmi qe kishim deri para 17 vitesh ?

Kjo teme, do te ishte mire te ishte shtruar edhe ne forme sondazhi.

Nga keto varjante qe jane parashtruar do te thosha "Zhgenjimet nga besimet fetare....".

Do te shtoja ne varjantet e dhena edhe: -Shkalla edukative(shkolla, familja, shoqeria etj...)
 

METi

-=EdoLorEli=-
Duke vene re qe ne forum ka shume Ateiste ,
Cfare i shtyn keto persona qe te jene Ateiste,
Zhgenjimet ne jete ?
Zhgenjimet nga besimet fetare, si tek Priftat , Hoxhat , etj etj
Trashigimi familjare ?
Komunizmi qe kishim deri para 17 vitesh ?

Le të fshihet ky postim!
 
Redaktimi i fundit:

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Hahahaha METi :D M'shtine me kesh pa e pas njet hiq lol
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Ku po e sheh atë shumicë !? LOL, me gjithë respektin Beni, por është dashur të thuash ka pak ateista.
Por duhe të respektohen edhe minoritetet :po:.

Ja çfarë thotë sondazhi mbi besimin në FV:

ahahahahaha je i madh me te vertete te shumtit ketu se kane idene se cfare eshte zoti thjesht te degjuar e kane jo per gje por edhe ti te degjuar e ke.....pse te erdhi inat ty qe tha ashtu Beni :D
 

METi

-=EdoLorEli=-
ahahahahaha je i madh me te vertete te shumtit ketu se kane idene se cfare eshte zoti thjesht te degjuar e kane jo per gje por edhe ti te degjuar e ke.....pse te erdhi inat ty qe tha ashtu Beni :D

Jo plako, s'më erdhi inat përkundrazi kam qeshur shumë. LOL LOL LOL LOL.
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Jo plako, s'më erdhi inat përkundrazi kam qeshur shumë. LOL LOL LOL LOL.
Po te njeten gje thame beheni qesharake LOL LOL LOL
 

alfonci

Veri investigatio
Ku po e sheh atë shumicë !? LOL, me gjithë respektin Beni, por është dashur të thuash ka pak ateista.
Por duhe të respektohen edhe minoritetet :po:.

Ja çfarë thotë sondazhi mbi besimin në FV:


sondazhi tregon nje numer te kufizuar krahasuar me numrin e pergjithsem te anetareve ne forum pasi aty ishin vetem 22 vota tek sondazhi dhe numri i pergjithshem i forumit per momentin eshte me shume se 1000 anetare.
 

BaD gIrL

Antarë
Titulli: Ateistet ??

Pershendetje te gjitheve qe keni postuar tek kjo teme...po shikoja temat dhe me terhoqi dhe deri tani eshte e para teme qe i lexoj postimet nga fillimi deri ne fund...me bejne shume pershtypje njerezit qe nuk besojne (ateistat)...pasi bashkbisedoj me ta iu them zoti ju falte...se kuptoj se si mund te jete te mos besosh ne zot??? nga keni ardhur ju te gjithe...si mundet natyra te krijoje njerez...eshte vec nje fuqi e mbinatyrshme (zoti) qe ka krijuar njerezit e pare dhe prej tyre eshte shtuar i gjithe njerezimi...kam lexuar ne nje liber qe studionte feja kunder shkences dhe ishte interesant fakti qe ne te thuhej se shkenca gjithnje e me shume po zbulon gjera te reja te cilave nuk po iu jep dot nje shpjegim shkencor dhe si e tille ka filluar te kthehet nga ideja e ekzistences se krijuesit edhe pse shkenca gjithmone eshte kunder fese...eshte e lehte te mendosh vetem dicka...si mundet qe nje njeri qe lind i verber pa asnje nderhyrje mjekesore te arrije te shohe pas disa vitesh??? Pastaj besimi eshte dicka shpirterore dhe nuk ka lidhje as me shtysen e familjes per te perqafuar kete apo ate besim dhe gjithashtu besimi nuk humbet nga zhgenjimet e jetes...:D
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Ateistet ??

Pershendetje te gjitheve qe keni postuar tek kjo teme...po shikoja temat dhe me terhoqi dhe deri tani eshte e para teme qe i lexoj postimet nga fillimi deri ne fund...me bejne shume pershtypje njerezit qe nuk besojne (ateistat)...pasi bashkbisedoj me ta iu them zoti ju falte...se kuptoj se si mund te jete te mos besosh ne zot??? nga keni ardhur ju te gjithe...si mundet natyra te krijoje njerez...eshte vec nje fuqi e mbinatyrshme (zoti) qe ka krijuar njerezit e pare dhe prej tyre eshte shtuar i gjithe njerezimi...kam lexuar ne nje liber qe studionte feja kunder shkences dhe ishte interesant fakti qe ne te thuhej se shkenca gjithnje e me shume po zbulon gjera te reja te cilave nuk po iu jep dot nje shpjegim shkencor dhe si e tille ka filluar te kthehet nga ideja e ekzistences se krijuesit edhe pse shkenca gjithmone eshte kunder fese...eshte e lehte te mendosh vetem dicka...si mundet qe nje njeri qe lind i verber pa asnje nderhyrje mjekesore te arrije te shohe pas disa vitesh??? Pastaj besimi eshte dicka shpirterore dhe nuk ka lidhje as me shtysen e familjes per te perqafuar kete apo ate besim dhe gjithashtu besimi nuk humbet nga zhgenjimet e jetes...:D

Vajza e mire, po ne rastesia beson ti?Si mundet te vetkrijohet kjo fuqi e mbinatyrshme, dhe pse nuk mund te vetkrijohet njerzimi?Dmth per c''do gje qe nuk mund te shpjegohet ne menyre racionale edhe llogjike,eshte zoti?Po nese zoti eshte nje mendim racional edhe llogjik, mund te ma shpjegosh ti ose shkenca egzistencen edhe krijimin e zotit? Nqs ti nuk do te kishe degjuar per zotin,apo do te ishe rritur ne ndonje pyll do te mundeshe ta konceptoje zotin?Nqs zoti dhe feja kane te drejte pse priten kaq shume kohe per tu shfaqur nderkohe qe njerzimi ka lindur prej mijra vjetesh, deri atehere njerzit nuk e njihnin zotin, ti si mendon shkuan ne parajse keta apo ne ferr?
 

BaD gIrL

Antarë
Titulli: Ateistet ??

Vajza e mire, po ne rastesia beson ti?Si mundet te vetkrijohet kjo fuqi e mbinatyrshme, dhe pse nuk mund te vetkrijohet njerzimi?Dmth per c''do gje qe nuk mund te shpjegohet ne menyre racionale edhe llogjike,eshte zoti?Po nese zoti eshte nje mendim racional edhe llogjik, mund te ma shpjegosh ti ose shkenca egzistencen edhe krijimin e zotit? Nqs ti nuk do te kishe degjuar per zotin,apo do te ishe rritur ne ndonje pyll do te mundeshe ta konceptoje zotin?Nqs zoti dhe feja kane te drejte pse priten kaq shume kohe per tu shfaqur nderkohe qe njerzimi ka lindur prej mijra vjetesh, deri atehere njerzit nuk e njihnin zotin, ti si mendon shkuan ne parajse keta apo ne ferr?

zoti nuk eshte krijuar nga dicka tjeter ai ka ekzistuar gjithmone...njerezit e mesjetes nuk kane ditur ku te besojne por megjithate ka ekzistuar menyre besimi...kane besuar ne kulte e objekte te ndryshme...me krijimin e njeriut eshte krijuar edhe fryma e besimit...:)
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Ateistet ??

zoti nuk eshte krijuar nga dicka tjeter ai ka ekzistuar gjithmone...njerezit e mesjetes nuk kane ditur ku te besojne por megjithate ka ekzistuar menyre besimi...kane besuar ne kulte e objekte te ndryshme...me krijimin e njeriut eshte krijuar edhe fryma e besimit...:)

Po ti pse je kaq e sigurt qe ka egzistuar gjithmone?Je e sigurt qe paska egzistuar gjithmone, por nuk je e sigurt qe edhe c''do qenie e gjalle apo c'''do gje ka egzistuar gjithmone?Kam edhe nje pyetje tjeter perderisa jeni te sigurt per zotin parajsen edhe ferrin pse nuk e lini veten ne duar te zotit por i besoni mjekesise edhe shkences, pse te mos shkoni me shpejt tek krijuesi juaj apo edhe ju qe besoni nuk e dini me saktesi per egzistencen e tij,sepse nese po atehere zoti i bie te jete hipoteze dhe jo c''do hipoteze e hedhur eshte e vertete .
 

BaD gIrL

Antarë
Titulli: Ateistet ??

Po ti pse je kaq e sigurt qe ka egzistuar gjithmone?Je e sigurt qe paska egzistuar gjithmone, por nuk je e sigurt qe edhe c''do qenie e gjalle apo c'''do gje ka egzistuar gjithmone?Kam edhe nje pyetje tjeter perderisa jeni te sigurt per zotin parajsen edhe ferrin pse nuk e lini veten ne duar te zotit por i besoni mjekesise edhe shkences, pse te mos shkoni me shpejt tek krijuesi juaj apo edhe ju qe besoni nuk e dini me saktesi per egzistencen e tij,sepse nese po atehere zoti i bie te jete hipoteze dhe jo c''do hipoteze e hedhur eshte e vertete .

jo cdo qenie e gjalle nuk ka ekzistuar gjithmone sepse eshte e krijuar nga zoti...ska si te kete ekzistuar gjithmone....une nuk besoj ne mjekesi dhe shkence po aq sa besoj ne zot...tek krijuesi mendoj se do te shkoj atehere kur te jete e shkruar dhe jo kur te kem deshire une...kjo eshte idea une e di me saktesi qe zoti ekziston sps tek une ekziston fryma e besimit...per mua krijuesi ska se si te jete hipoteze...:D
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Ateistet ??

jo cdo qenie e gjalle nuk ka ekzistuar gjithmone sepse eshte e krijuar nga zoti...ska si te kete ekzistuar gjithmone....une nuk besoj ne mjekesi dhe shkence po aq sa besoj ne zot...tek krijuesi mendoj se do te shkoj atehere kur te jete e shkruar dhe jo kur te kem deshire une...kjo eshte idea une e di me saktesi qe zoti ekziston sps tek une ekziston fryma e besimit...per mua krijuesi ska se si te jete hipoteze...:D

E verteton dot qe c''do gje eshte krijuar nga zoti,e ke pare ti zotin?Deri kur ta shohesh, mbetet nje hipoteze.Une nuk tashe te vrasesh veten, por thashe te mos shkosh tek doktori sepse zoti nuk i krijoi mjeket per te te zgjatur ditet e tua, mjeket u krijuan per te bere rolin e zotit.Lereni veten ne doren e zotit dhe atehere do te behemi edhe ne besimtare.
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ateistet ??

Vajza e mire, po ne rastesia beson ti?Si mundet te vetkrijohet kjo fuqi e mbinatyrshme, dhe pse nuk mund te vetkrijohet njerzimi?Dmth per c''do gje qe nuk mund te shpjegohet ne menyre racionale edhe llogjike,eshte zoti?Po nese zoti eshte nje mendim racional edhe llogjik, mund te ma shpjegosh ti ose shkenca egzistencen edhe krijimin e zotit? Nqs ti nuk do te kishe degjuar per zotin,apo do te ishe rritur ne ndonje pyll do te mundeshe ta konceptoje zotin?Nqs zoti dhe feja kane te drejte pse priten kaq shume kohe per tu shfaqur nderkohe qe njerzimi ka lindur prej mijra vjetesh, deri atehere njerzit nuk e njihnin zotin, ti si mendon shkuan ne parajse keta apo ne ferr?
do te mundohem shkurt aq sa kam njohuri te pergjegjem per pjesen me te kuqe, jam 100 % i sigurte se edhe ne pyellin me te dendur po te jetonte njeriu do e adhuronte krijuesin e tij ne ate menyre qfare ai njeri do dinte,shiqoj kete univers me kujdes dhe analizo qfare do te ndodhte nese dielli do te afrohej veq nje milimeter me afer tokes, edhe kjo levizje e diellit eshte adhurim ndaj All-llahut ne menyren qe All-llahu ka dashur dhe kjo levizje do te ndodhe deri ne nje kohe te caktuar.
 

Aleksandër

Imperator
Titulli: Ateistet ??

''Toka ishte blu por nuk kishte Zot'', ishin fjalët e para të njeriut të parë në hapsirë. Mendoj se është logjika e shëndoshë që i shtyn njerëzit drejt ateizmit. Përrallat e gjyshes nuk i besoja as kur isha fëmijë.
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Ateistet ??

do te mundohem shkurt aq sa kam njohuri te pergjegjem per pjesen me te kuqe, jam 100 % i sigurte se edhe ne pyellin me te dendur po te jetonte njeriu do e adhuronte krijuesin e tij ne ate menyre qfare ai njeri do dinte,shiqoj kete univers me kujdes dhe analizo qfare do te ndodhte nese dielli do te afrohej veq nje milimeter me afer tokes, edhe kjo levizje e diellit eshte adhurim ndaj All-llahut ne menyren qe All-llahu ka dashur dhe kjo levizje do te ndodhe deri ne nje kohe te caktuar.

Atehere pse deri ne shpalljen e madhe te librit te madheshureshem njerezit nuk e adhuronin zotin, mos valle sipas menyres se tij edhe besimi mbi lope apo deshinj, eshte nje menyre e te besuarit te plotfuqishmin.Nuk ka nevoje per fantazi se si do e adhuronin njerezit krijuesin, kane qene paganet dhe menyra e tyre e adhurimit, ishte nje adhurim i krijuesit ky?
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Ateistet ??

Atehere pse deri ne shpalljen e madhe te librit te madheshureshem njerezit nuk e adhuronin zotin, mos valle sipas menyres se tij edhe besimi mbi lope apo deshinj, eshte nje menyre e te besuarit te plotfuqishmin.Nuk ka nevoje per fantazi se si do e adhuronin njerezit krijuesin, kane qene paganet dhe menyra e tyre e adhurimit, ishte nje adhurim i krijuesit ky?


Kush te tha qe nuk e adhuronin Zotin? Idhujtaret arab te gjithe e dinin se ALLAHU eshte Zoti me i madh. Me shume se 300 e ca idhuj te tjere me emra te ndryshem qe adhuroheshin nga ata, ishte muhabet tjeter. Ata kishin bindje se mund te afrohen tek Allahu me ane te zotrave te tjere, do t'thote i pershkruanin Zotit shoq/partne, gje qe ne Islam eshte rreptesisht e ndaluar. Shpallja e fundit (Kur'ani) erdhi si vertetim i asaj cfare ka zbritur me pare (vertetim i Tevratit, Zeburit & Ingjillit), libra te cilat me kalimin e kohes u tjetersuan, u ndryshuan nga dora e njeriut.
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Ateistet ??

Kush te tha qe nuk e adhuronin Zotin? Idhujtaret arab te gjithe e dinin se ALLAHU eshte Zoti me i madh. Me shume se 300 e ca idhuj te tjere me emra te ndryshem qe adhuroheshin nga ata, ishte muhabet tjeter. Ata kishin bindje se mund te afrohen tek Allahu me ane te zotrave te tjere, do t'thote i pershkruanin Zotit shoq/partne, gje qe ne Islam eshte rreptesisht e ndaluar. Shpallja e fundit (Kur'ani) erdhi si vertetim i asaj cfare ka zbritur me pare (vertetim i Tevratit, Zeburit & Ingjillit), libra te cilat me kalimin e kohes u tjetersuan, u ndryshuan nga dora e njeriut.

U vertet po ketej ne BE c''behej?Mos thote gje Allahu xhs se ku shkuan keta qe nuk e dinin deri atehere per egzistencen e tij, ne ferr apo parajse?
 

Vvetoni

Larguar
Titulli: Ateistet ??

Ateisti: اfarë ka para Zotit?
Besimtari: Asgjë, Zoti ka ekzistuar përjetësisht!
Besimtari: اfarë ka para njëshit (1)?
Ateisti: Zero (0)!
Besimtari: Sa bëjnë 1+0?
Ateisti: Një (1)!
Besimtari: Prapë po mbetet një! Zoti është një dhe i vetëm, asgjë nuk ka para Tij, sepse Ai është i Përhershëm.
Besimtari: Cili është numri i fundit?
Ateisti: Nuk ka numër të fundit!
Besimtari: Zoti është i pambarim. Sikur të kishte mbarim nuk do të quhej Zot.
 
Top