• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Ateistet ??

Zana1

Braveheart
Titulli: Ateistet ??

Në përgjithësi thonë që ateistët kanë njohuri për besimet fetare edhe më shumë se sa praktikantët e këtyre besimeve.Duke u bazuar tek kjo, dhe duke e marrë si të qënë, do të thoja që :kur lexon të ''pavërteta'' normalisht lindin dyshimet mbi vërtetësinë e të pagabueshmit.I pagabueshmi nuk mund të gabojë,njerëzorët po.
Jam shume dakort, dhe i qendroj k'tij mendimi, :)

Dyshimi me i madh ne lidhje me fete, eshte fakti qe te lejohet te ndryshosh fene, pra eshte thjeshte kendveshtrimi personal, dhe mendja e shpelare nga propagandad :)
 
Last edited:

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: Ateistet ??

Te kuptohemi Swetie , te rrim duart kryq dhe ta qojm jeten tone neper pube te nates psh , te bejem cdo gjynahe hapatas , vallahin keshtu muslimanet nuk jane dhe nuk duhet te jene. Se musliman i thone vetit edhe shiiat e devijuar ! Muslimanet duhet ta bejne jeten simbas Kuranit dhe Sunnetit . Keta jane muslimanet e vertete . E une keto parime Islame mundohna sa kam mundesi ti pasoj , e a do ta fitoj une Xhennetin shpresohet ne te ardhmene Swetie . Aty vetem Zoti e dine .
Sipas teje te rrish neper klube te nates eshte gjynah?? C'te keqe ka aty nese une dal naten me shoqeri, as jam e zhveshur, as Alkohol nuk pi, as asgje te keqe nuk bej... thjesht kaloj caste, argetohem me shoqerine. Islami eshte feja me e thjeshte, me e qarte, me e paster dhe me praktike por vetem keq interpretohet, ne shumicen e rasteve ne vete i nderlikojme gjerat...


por kur zemra eshte e paster athere edhe vepra pason nga zemra e paster . E po theme Namazi eshte vepra me me vlere dhe ne jemi me afer Zotit vetem ne namaz . Psh nje zemer , kur nuk deshiron te jete ne kontakt me Zotin 5 here ne dite hmmm , zemra e tille duhet te pastrohet ( nga cytjet e shejtanit ! ).
Po ate doja ta thoja edhe une, kur eshte zemra e paster, kur ka besim ne te... ateher edhe veprat e mira pasojne pas saj...
Ok, te kuptoj dhe e di fort mire se cfare mendon... por per fat te keq ka dhe nga ato qe jane ne kontakt me Zotin 5 here ne dite por sjellja e tyre eshte "0"... ketyre zemrave cfare duhet tu bejme valle?

Dhe tjetera Swetiee , Xhennet pa e besuar Muhamedin a.s dhe ISLAMIN nuk ka per asnje njeri . Muhamedi a.s , eshte i dergur Pejgamber per tere njerezimin . E ateistat dhe pabesimtaret tjere , le ta presin Buden apo Krishtin apo zotin e Jahudive qe kane pervetsu vetem per vete , per ti dergu ne Parajsen e tyre ata ! Se Xhennet nuk ka Sweetie pa e besu ALLAHUN DHE MUHAMEDIN a.s . Keto jane parime baze qe duhet te i dij nje besimtar . Se Zoti dergon Pejgamber , dergon Libra , dhe ata prap e mohojn Ate , e mohojn Profetin e Tij te derguar per ta , athere si Zoti do ti shperblej ne Xhennet a ???
Mos e harro ate hadith ku vrasesi i 99 vetave deshironte te pendohej per mekatet e tij... por qe pastaj hasi ne nje pengese, e cila, ndonese shperfaqi karakterin e tij prej vrasesi, nuk e shoi deshiren per pendim. Ai e vrau edhe njeriun qe i tha se nuk ka pendim tek Allahu... por perseri nuk u ndalua se kerkuari rruge per tu penduar. Ky Person pra u pendua dhe shpetoi.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Ateistet ??

okay dakort... e kisha per detyre te pergjigjesha pjesen qe patet nenvizuar, interpretimi pastaj mbetet ne dore tuaj! Per vellimin e 5-te kemi nja 1400 vjet qe po presim por spo botohet gje... te shohim a do e mberrijme ate dite kur te vij vellimi tjeter...
Me duket se ke dyshime ne fuqin e TIJ!??? Paj, per fuqin e ATIJ (sipas mesimeve tuaja nuk se eshte e vonshme asnje gje). Nese na eshte dashur te presim qe nga krijimi i Universit e deri te ardhja e librit te pare (edhe pse eshte shkruar nga njerezit) me qindra mijera e miliona vite atehere pse mos ta presim edhe vellimin e V-te ???? :chhPastaj meq po behet me ilustrime do edhe pergaditje! ::kafe::
 
Last edited:

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: Ateistet ??

Paske problem me parime Islame e nderuar. Hudhja nje shiqim e lexoji, kushtet per t'shkuar ne Parajse dhe kush shkon e kush nuk shkon :)
Gabim e kuptoj une kete:

E ata që besuan dhe bënë vepra të mira, ata janë banues të Xhennetit, aty janë përgjithmonë.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Vendndodhja
WorLd 0f dReAms
Titulli: Ateistet ??

Gabim e kuptoj une kete:

E ata që besuan dhe bënë vepra të mira, ata janë banues të Xhennetit, aty janë përgjithmonë.
Gabim e nderuar, sepse kjo vlen per muslimanet :)

Ja ku e ke me kjarte ne Kur'an:

S’ka dyshim se ata,të cilët nuk besuan nga ithtarët e librit dhe nga idhujtarët,do të jenë në zjarrin e xhehennemit,aty do të jenë përgjithmonë. (''(El-Bejjineh 5-6)

p.s. Ithtaret e Librit konsiderohen te krishteret dhe cifutet. Ndaj te thash, hudhja nje shiqim e lexo me shume :)
 

Deuid

Anëtar i Nderuar
Vendndodhja
Kosove
Titulli: Ateistet ??

Sipas teje te rrish neper klube te nates eshte gjynah?? C'te keqe ka aty nese une dal naten me shoqeri, as jam e zhveshur, as Alkohol nuk pi, as asgje te keqe nuk bej... thjesht kaloj caste, argetohem me shoqerine. Islami eshte feja me e thjeshte, me e qarte, me e paster dhe me praktike por vetem keq interpretohet, ne shumicen e rasteve ne vete i nderlikojme gjerat...
Nje besimtar-e e devotesheme , sigurisht qe argetimin e saj , deshirat kerkesat menyren e jetes ne teresi ja pershtat simbas Fese se vete . Eshte e vertete qe ISLAMI eshte fe shume e thejshte e kuptueshme dhe e paster , per ata cdo ndales dhe cdo urdher sherben vetem per te miren tone . Edhe pse ne ndoshta s'mund ti kuptojm keto dispozita ndonjehere !
Po ate doja ta thoja edhe une, kur eshte zemra e paster, kur ka besim ne te... ateher edhe veprat e mira pasojne pas saj...
Ok, te kuptoj dhe e di fort mire se cfare mendon... por per fat te keq ka dhe nga ato qe jane ne kontakt me Zotin 5 here ne dite por sjellja e tyre eshte "0"... ketyre zemrave cfare duhet tu bejme valle?
Te rralle jane ata e nderuar . Se eshte e vertete prej besimtareve ka te kategorive te ndryshme . Vetem nuk mjafton sikur disa qe thone : une e kam zemren e paster , nuk kam nevoj per te fale namaz ! Kjo simbas meje eshte keshille e shejtanit qe ka nxen vend te nje besimtar . ''Namazi vertete te largon nga shemtuarat dhe te irriturat'' keshtu thote Kurani . Dhe jam shume i sigurt se kur te kryhet Namazi ditor , 5 here ne dite , nga cdo tre ore mbrenda dites , eshte e pamundeshme qe njeriu te jete prej atyreve qe bejne vepra te keqia . Sepse cdo 3 ore kur te jesh ne kontakt me Zotin , zemra e besimtarit pastrohet dhe edukohet dhe mundesia per te bere gabime te medha eshte e veshtir .

Mos e harro ate hadith ku vrasesi i 99 vetave deshironte te pendohej per mekatet e tij... por qe pastaj hasi ne nje pengese, e cila, ndonese shperfaqi karakterin e tij prej vrasesi, nuk e shoi deshiren per pendim. Ai e vrau edhe njeriun qe i tha se nuk ka pendim tek Allahu... por perseri nuk u ndalua se kerkuari rruge per tu penduar. Ky Person pra u pendua dhe shpetoi.
Ky hadithe duhet te mirret dhe te kuptohet vetem per meshiren e ALLAHUT qe ka ndaj besimtareve qe i humbin shpresat per faljen dhe meshiren nga ALLAHU .
Tani si ta lexojm kete hadithe , nuk bene tani te rrijm kembe kryq , mbase ALLAHU e ka falur ate qe i ka vrare 100 njerez , pra na fale edhe neve ! Jo , jo ne vetem veten mund ta genjejme , ALLAHU ate e ka fale sepse ka kerkuar pendim . Vdekja eshte e mshefte , nese neve na kap vdekja , dhe nuk pendohemi dhe nuk i kreyejm uredhrat dhe ndalesat e ALLAHUT si do te jete puna e jone ??? Zoti inshalla na udhezon te gjitheve Swettie , por ne jemi te ri , gjenerat e re , mundemi te lexojm te studijojm , dhe ti kuptojm gjerat ashtu si jane ne te vertete .
 

Hartini

Well known member
Titulli: Ateistet ??

Une jam ateist i pjekur fare dhe asnjera nga ato arsyet qe shkruhen me siper nuk kan ndikur per kete ,
ose ndoshta pak ato dy te fundit paksa por jo determinante .
Gjithçka qe une e mendoj ose dhe e imagjinoj dhe nuk provohet nga nje eksperiment per mua eshte thejsht supozim .
Eksperimeti eshte vetmja prove reale . Te tjerat jane pollavra , mendime , imagjinata , supozime dhe teori .
Per mua zot nuk ka , jeta eshte nje dhe vetm nje , eshte moment eshte rastesi edhe thjesht diçka kalimtare
dhe sado qe eshte e veshtire ta pranojme , eshte vetem nje enderr . Them kete duke pas parasysh nje jet njeriu .
Ata qe besojne per mua jane ekstraordiner , te jashtzakonshem , ua kam zili per menyren sesi arrijn qe nga asgjeja te krijojn
nje diçka ku te kapen , ti japin jetes nje kuptim te ndrshem , nje shpres ... Sinqerisht bravo !
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Ateistet ??

Une jam ateist i pjekur fare dhe asnjera nga ato arsyet qe shkruhen me siper nuk kan ndikur per kete ,
ose ndoshta pak ato dy te fundit paksa por jo determinante .
Gjithçka qe une e mendoj ose dhe e imagjinoj dhe nuk provohet nga nje eksperiment per mua eshte thejsht supozim .
Eksperimeti eshte vetmja prove reale . Te tjerat jane pollavra , mendime , imagjinata , supozime dhe teori .
Per mua zot nuk ka , jeta eshte nje dhe vetm nje , eshte moment eshte rastesi edhe thjesht diçka kalimtare
dhe sado qe eshte e veshtire ta pranojme , eshte vetem nje enderr . Them kete duke pas parasysh nje jet njeriu .
Ata qe besojne per mua jane ekstraordiner , te jashtzakonshem , ua kam zili per menyren sesi arrijn qe nga asgjeja te krijojn
nje diçka ku te kapen , ti japin jetes nje kuptim te ndrshem , nje shpres ... Sinqerisht bravo !

Edhe shkrimi yt mund t'i duket dikujt qesharak
apo i pakuptimtë...


Po, nejse, unë po ndalem vetëm te ajo që ke thënë
rastësi, nëse tenton ta definosh ku do të dilje?

Psh. nëse ekziston vetëm bira = rastësi,
nëse ekziston vetëm kunji = rastësi,
mirëpo, nëse ekziston kunji për të hyrë te bira,
aty përfundon rastësia!
 
Last edited:

MasteR

I'm offline
Vendndodhja
Invisible...
Titulli: Ateistet ??

Shume thone qe ska zot dhe qe sbesojne ne qenien e zotit,por nese u ndodh dicka apo gjenden ne veshtiresi te gjith thirrin o zot me ndihmo
 

Hartini

Well known member
Titulli: Pe: Titulli: Ateistet ??

Edhe shkrimi yt mund t'i duket dikujt qesharak
apo i pakuptimtë...


Po, nejse, unë po ndalem vetëm te ajo që ke thënë
rastësi, nëse tenton ta definosh ku do të dilje?

Psh. nëse ekziston vetëm bira = rastësi,
nëse ekziston vetëm kunji = rastësi,
mirëpo, nëse ekziston kunji për të hyrë te bira,
aty përfundon rastësia!
Patjeter qe ju duket i pakuptimt shumve bieles , per kete jam shume koshjet dhe nuk pretendoj tja mbush mendjen askujt .
Secili ka arsyet dhe llogjken e vet dhe pikerisht ketu qendron nje nder te mirat e jetes lol
Kurse per ate punen e bires dhe kunjit skam asnje koment se me tingelloi shume banale .
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Ateistet ??

Une jam ateist i pjekur fare dhe asnjera nga ato arsyet qe shkruhen me siper nuk kan ndikur per kete ,
ose ndoshta pak ato dy te fundit paksa por jo determinante .
Gjithçka qe une e mendoj ose dhe e imagjinoj dhe nuk provohet nga nje eksperiment per mua eshte thejsht supozim .
Eksperimeti eshte vetmja prove reale . Te tjerat jane pollavra , mendime , imagjinata , supozime dhe teori .
Per mua zot nuk ka , jeta eshte nje dhe vetm nje , eshte moment eshte rastesi edhe thjesht diçka kalimtare
dhe sado qe eshte e veshtire ta pranojme , eshte vetem nje enderr . Them kete duke pas parasysh nje jet njeriu .
Ata qe besojne per mua jane ekstraordiner , te jashtzakonshem , ua kam zili per menyren sesi arrijn qe nga asgjeja te krijojn
nje diçka ku te kapen , ti japin jetes nje kuptim te ndrshem , nje shpres ... Sinqerisht bravo !
S'ikur ti që nuk i kupton ata që arrijnë nga asgjëja (ky këndvështri i yt)
të krijojnë diçka që për ty është diçka që vetëm kapen.
Ti do të dëshiroje t'i bindje ata, por sjell argumente të thata
e boshe që qëndrojnë në ajër.
Unë të sjolla një argument shumë të thjeshtë,
por ty të duket banale. Por that's the way it is,
unë s'i kam krijuar, andaj mundohu t'i kuptosh si diçka normale,
se s'jemi tek libido.
 

Hartini

Well known member
Titulli: Ateistet ??

O Riki , kam shume respekt per ty , keshtu perkthehet popullorçe ajo pjesa e shkrimit tim , te cilen ti ke zmadhuar .
 

Yellow Redhead

angels walk among us
Titulli: Ateistet ??

Une jam ateist i pjekur fare dhe asnjera nga ato arsyet qe shkruhen me siper nuk kan ndikur per kete ,
ose ndoshta pak ato dy te fundit paksa por jo determinante .
Gjithçka qe une e mendoj ose dhe e imagjinoj dhe nuk provohet nga nje eksperiment per mua eshte thejsht supozim .
Eksperimeti eshte vetmja prove reale . Te tjerat jane pollavra , mendime , imagjinata , supozime dhe teori .
Per mua zot nuk ka , jeta eshte nje dhe vetm nje , eshte moment eshte rastesi edhe thjesht diçka kalimtare
dhe sado qe eshte e veshtire ta pranojme , eshte vetem nje enderr . Them kete duke pas parasysh nje jet njeriu .
Ata qe besojne per mua jane ekstraordiner , te jashtzakonshem , ua kam zili per menyren sesi arrijn qe nga asgjeja te krijojn
nje diçka ku te kapen , ti japin jetes nje kuptim te ndrshem , nje shpres ...
Sinqerisht bravo !
po pra, une ndonjehere i kam zili, bah
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Ateistet ??

O Riki , kam shume respekt per ty , keshtu perkthehet popullorçe ajo pjesa e shkrimit tim , te cilen ti ke zmadhuar .
Vetëm po diskutojmë, asgjë për t'u marrë personale.
Nejse, duket pakëz ironike, nëse krahason rreshtat e
fundit me ato të mesit. Po, nejse , po kënaqem me kaq...
 

xhebrail

Mangup me Licenc
Vendndodhja
Peja
Titulli: Ateistet ??

Hartini

Si e gjykon ti ate qe 99% te kushtetutave ne bote e kan nocionin zot ne himn edhe betohen para bibles apo kuranit para se me marr pushtetin ?

P.SH AMERIKA

Himni kombetar shqiptar ka nje varge qe thote :

Se zoti tha me gojen e vet qe kombi nuk shuhet permbi dhe..
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Ateistet ??

Në fakt zoti i himnit të flamurit tonë thotë që kombet shuhen për mbi dhe.
Nuk mund të kuptoj si doni ti mbushni mëndjen dikujt që të besojë ato që besoni ju.Bindjet nuk ndryshohen o njerëz,kot merreni me këtë punë.Njësoj si ti thuash Deuidit që allahu nuk egziston edhe ti mbushet mëndja.
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Ateistet ??


Ne kemi besu dhe jemi te bindur se Allahu ekziston.


3 pyetje për ateistët?

 
Top