• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Ateistet ??

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Ateistet ??

Une si kuptoj nje grup palaqosh qe thirren ne diqka qe i thon vetes ateist edhe mundohen te bindin te tjeret se zoti nuk egziston.

Po kush je ti te me predikosh mua a egziston apo nuk egziston nese mendoj se nuk egziston e mbaj per vete sme duhet te llap tere diten ju nuk ja keni iden sa numer te pakte jeni edhe veni ne pikepytje gjithe ata njerez te menqur qe kan dalur nga te gjitha besimet...
E njëjta gjë edhe për të kundërtën.Unë nuk mund të kuptoj aspak kur një grup palaçosh përpiqet gjithë kohën të më mbushë mëndjen që zoti egziston.Kush jeni ju që përpiqeni të më mbushni mëndjen?Nëse zoti egziston mbajeni për vete .
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Titulli: Ateistet ??

Zoti: xhebra sinqerisht nje besimtari nuk i shkon te perdor nje fjale te tille kundrjet nje krijese te zotit,qofte kjo dhe nje krijes "ATEISTE",se dhe me fe denohet te thuash "palqo"...
Feja duhet te pranoj si ateistat si besimtaret,,dhe ti bekoj NJElloj te dy anet,,ndryshe i bije qe zoti eshe i njeanshem..dhe kjo nuk eshte e drejt,,,ne lidhje me zotin..
Gjithashtu besimtaret duhet te jene me te duruar ,,dhe te predikojn fene tek ateistet me durim dhe fjale fetare...dhe jo ti quash "PALAQO"..Krijesat e zotit..:)
 

Deuid

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ateistet ??

Zoti: xhebra sinqerisht nje besimtari nuk i shkon te perdor nje fjale te tille kundrjet nje krijese te zotit,qofte kjo dhe nje krijes "ATEISTE",se dhe me fe denohet te thuash "palqo"...
Feja duhet te pranoj si ateistat si besimtaret,,dhe ti bekoj NJElloj te dy anet,,ndryshe i bije qe zoti eshe i njeanshem..dhe kjo nuk eshte e drejt,,,ne lidhje me zotin..
Gjithashtu besimtaret duhet te jene me te duruar ,,dhe te predikojn fene tek ateistet me durim dhe fjale fetare...dhe jo ti quash "PALAQO"..Krijesat e zotit..:)
Nevertiti , se pari duhet ta njohesh veten tende e pastaj te mundohesh ta njohesh Zotin . Nese e njehe vertete veten , do ta njohesh Zotin tend ! Ky eshte parim baze per cdo njeri te mencur ....... Njeanshmerin e Zotit si e kupton ti ? Me thuaj ne kete jete , ti si ateiste a e gezon cdo gje qe e gezon besimtari ?Ti ushqehesh , ushqehet edhe besimtari , ti martohehesh martohet ehde besimtari , ti e posedon familjen , shendetin , po ashtu edhe besimtai , me nje fjale cdo kenaqesi dhe te mire qe e perjeton si ateisti po ashtu edhe besimtari si besimtari (muslimani) . Edhe pse besimtari e falenderon e adhuron Zotin dite e nate , kurse ateisti e shane dhe e mohon dite e nate ! Zoti nuk ka bere dallime ne shijimin e te mirave dhe kenaqesive , ne kete dunja . Fale kurrizit tone , i perjetoni edhe ju disa qaste te kenasqesise .Por kuptoni Nevertiti , Zoti ka krijuar edhe nje jete tjeter e cila eshte e perjeteshme . Dhe atje Zoti do te ja mundesoj kenaqesit dhe te mirat vetem besimtareve qe i besuan Atij . Kurse mohuesve , zullumqarve do ti pret shperblimi simbas veprave te tyre , e dihet per mohuesit dhe zullumqaret denimi meritues per ta eshte ZJARRI I XHEHNEMIT . Zoti inshalla ju udhezon dhe ju bene prej besimtareve te devoteshme Nevertiti , se Zjarri i Xhehnemit eshte denim i rende !
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Ateistet ??

Nevertiti , se pari duhet ta njohesh veten tende e pastaj te mundohesh ta njohesh Zotin . Nese e njehe vertete veten , do ta njohesh Zotin tend ! Ky eshte parim baze per cdo njeri te mencur ....... Njeanshmerin e Zotit si e kupton ti ? Me thuaj ne kete jete , ti si ateiste a e gezon cdo gje qe e gezon besimtari ?Ti ushqehesh , ushqehet edhe besimtari , ti martohehesh martohet ehde besimtari , ti e posedon familjen , shendetin , po ashtu edhe besimtai , me nje fjale cdo kenaqesi dhe te mire qe e perjeton si ateisti po ashtu edhe besimtari si besimtari (muslimani) . Edhe pse besimtari e falenderon e adhuron Zotin dite e nate , kurse ateisti e shane dhe e mohon dite e nate ! Zoti nuk ka bere dallime ne shijimin e te mirave dhe kenaqesive , ne kete dunja . Fale kurrizit tone , i perjetoni edhe ju disa qaste te kenasqesise .Por kuptoni Nevertiti , Zoti ka krijuar edhe nje jete tjeter e cila eshte e perjeteshme . Dhe atje Zoti do te ja mundesoj kenaqesit dhe te mirat vetem besimtareve qe i besuan Atij . Kurse mohuesve , zullumqarve do ti pret shperblimi simbas veprave te tyre , e dihet per mohuesit dhe zullumqaret denimi meritues per ta eshte ZJARRI I XHEHNEMIT . Zoti inshalla ju udhezon dhe ju bene prej besimtareve te devoteshme Nevertiti , se Zjarri i Xhehnemit eshte denim i rende !
Dmth ne të gjithë këto të mira i gëzojmë prej jush? Se ku do të shkojmë ne në jetën e përjetshme as ty edhe asnjë besimtari tjetër nuk ka pse i intereson.Madje ju duhet të na falemnderoni,nëse nuk do të ishim ne nuk do të kishte xhenem,për rrjedhojë edhe parajsa do bëhej e mërzitshme.Na lini të digjemi në xhenhem por të paktën në këtë jetën e shkurtër tokësore mos na digjni kokën me predikime në ç'do temë dhe ç'do bisedë.Nëse jemi ateistë jemi të tillë sepse kështu zgjodhëm,ashtu si ti zgjodhe të jesh besimtar.Prandaj shiko besimin tënd edhe mos j'a qaj hallin xhenhemit edhe verhemit.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Ateistet ??

Zoti: xhebra sinqerisht nje besimtari nuk i shkon te perdor nje fjale te tille kundrjet nje krijese te zotit,qofte kjo dhe nje krijes "ATEISTE",se dhe me fe denohet te thuash "palqo"...
Feja duhet te pranoj si ateistat si besimtaret,,dhe ti bekoj NJElloj te dy anet,,ndryshe i bije qe zoti eshe i njeanshem..dhe kjo nuk eshte e drejt,,,ne lidhje me zotin..
Gjithashtu besimtaret duhet te jene me te duruar ,,dhe te predikojn fene tek ateistet me durim dhe fjale fetare...dhe jo ti quash "PALAQO"..Krijesat e zotit..:)

Shume mire e ka shpjeguar Dewidi, vetem ate qe perfitoni ne kurriz se kuptova :p ... po kushedi cka pas ne mendje....

NEvi ke sh te drejte kur thua qe besimtaret duhet te flasin me durim. NE fakt pervec durimit duhet dhe urtesi, butesi,etj.. se me vrashdesi vetem se e largon tjetrin. Per me teper ne momentin qe ti i predikon dikujt Zotin nuk e ben per asnje fitim personal pervec asaj te kenaqesise se Zotit. Duke qene se dikush eshte i udhezuar ai do me gjith shpirt qe ta shohe te tjetrin te shpetuar. Kjo eshte dhe arsyeja pse besimtaret e permendin Zotin tek ato qe nuk besojne. Eshte e vertete qe sh veta thone: na lini te digjemi ne zjarr ,eshte puna jone, ne fakt keshtu kemi/kane thene dhe ato qe jane besimtare tani njeher e nje kohe, por pasi kan njohur te verteten thone: Ah ku ishim me perpara :)... Une njoh sh veta te cilet o do ken qene ateiste ose ndonje fe si budiste hinduiste etj.. ajo qe me ben pershtypje te kto eshte se pasi jan kthyer ne nje fe te caktuar, ato e kan predikuar me se shumti tek jobesimtaret. Ndjejne nje keqardhje per to dhe mkan thene qe e kan si detyrim ti perccojne ate qe ato besojne dhe vete do kishin dashur qe dikush tjeter ti kishte shkundur me kohe. Por sa funksjono predikimi nuk dihet. S'eshte pune vetem fjalesh ktu. Udhezimi vjen nga Zoti :)...
DO ZOTI TE SHOH BESIMTARE SA JEMI KTU NE FORUM SE S"DO TLEJ REHAT DUKE TE TE NGACMU :p :p ... haha...

Sa i perket asaj qe thua: Zoti eshte i njeanshem: JOOO ai eshte i drejte, se po te jepte ai te njejtin perfundim si per besimtaret si per jobesimtaret po ben padrejtesi. Se si une qe u fala, agjerova, shkova nxhami etj, po shkoj ne nje vend me ate qe i beri te gjitha te keqiat??!?!!!, ZOti i krijoj tgjithe njesoj: Ua dha tgjitha te mirat dhe kerkoi dicka: ME ADHURO! JETO SIPAS RREGULLAVE TE MIA!PO bere kshu si them une shko nparajse, po sbere shko nzjarr! ZGJIDH E MER! :D TAni ne e kemi vete ne dore :)...

p.s. nqs vertet te shqeteson njeanshmeria, kthe rruge :p, nqs ste shqeteso le te predikohet cte doje, ti nfund tfund nuk beson apo jo :p, LOl
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Ateistet ??

.Na lini të digjemi në xhenhem por të paktën në këtë jetën e shkurtër tokësore mos na digjni kokën me predikime në ç'do temë dhe ç'do bisedë.Nëse jemi ateistë jemi të tillë sepse kështu zgjodhëm,ashtu si ti zgjodhe të jesh besimtar.Prandaj shiko besimin tënd edhe mos j'a qaj hallin xhenhemit edhe verhemit.
Mire e ke. Duhet mbyllur nenforumi ateist pra, se s'ja vlen te qendroje i hapur perderisa nuk ka ateiste. Jetojeni jeten pra, mos u futni tek nenforumet fetare :plazh:
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Ateistet ??

Une si kuptoj nje grup palaqosh qe thirren ne diqka qe i thon vetes ateist edhe mundohen te bindin te tjeret se zoti nuk egziston.

Po kush je ti te me predikosh mua a egziston apo nuk egziston nese mendoj se nuk egziston e mbaj per vete sme duhet te llap tere diten ju nuk ja keni iden sa numer te pakte jeni edhe veni ne pikepytje gjithe ata njerez te menqur qe kan dalur nga te gjitha besimet...
Po mire nese egziston AY, pse duhet te na beni me dije cdo moment e cdo sekond apo edhe ju beni pune palaqosh dhe palaqo andej e palaqo kendej thoni hajt ta bejme cirk kete punen e argumentimit dhe mosargumentimit te egzistences se ATIJ ;)
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Titulli: Ateistet ??

Ju fln per sqarimet,,opinionet dhe mendimet,,:)
Ne fakt une jam e besimit te KRISHTER...Jam besimtare ndaj te mires,kurresesi ndaj ritualeve,,rregullave,,apo asaj c"far eshte shkruar ne kohe,,here pas here nga duar njerzore,,dhe na shfaqet si nga duar mbitoksore(ndoshta mbitoksore dhe mundet,,se ka aljen..:p..)..Te gjitha fete jane shkruar nga dishepuj , njerez toksor,,e shume te larmadherishmit ne kohe te ndryshem,,nuk dyshoj per kete te fundit sepse kan pas frymen predikues per miresi ne kohera dhune,,siq kan qen koherat kur jan shkruar keto citate e libra te ndryshme fetare.
Ama koherat ecin,,njeriu duhet te perqafoj te miren,,te ren ,,por dhe te lej idhujt per koherat para-historike,duke i risjell kohe pas kohe si shembuj te mrekullis njerzore e asaj engjellore,,sepse nuk jan te tille,,mendimi i im,,,nuk rrija dot pa shpreh keshtu ne pak rrjeshta,,sepse qe te shkruaj ketu ate qe vertet mendoj e ta ilustroj ne mendime..i bije te ngel ketu duke shkruar deri en darke.
Ju pershedes besimater e ateist,,sepse dele te perendis jemi te gjithe: AMIN..:)
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Ateistet ??

Ju fln per sqarimet,,opinionet dhe mendimet,,:)
Ne fakt une jam e besimit te KRISHTER...Jam besimtare ndaj te mires,kurresesi ndaj ritualeve,,rregullave,,apo asaj c"far eshte shkruar ne kohe,,here pas here nga duar njerzore,,dhe na shfaqet si nga duar mbitoksore(ndoshta mbitoksore dhe mundet,,se ka aljen..:p..)..Te gjitha fete jane shkruar nga dishepuj , njerez toksor,,e shume te larmadherishmit ne kohe te ndryshem,,nuk dyshoj per kete te fundit sepse kan pas frymen predikues per miresi ne kohera dhune,,siq kan qen koherat kur jan shkruar keto citate e libra te ndryshme fetare.
Ama koherat ecin,,njeriu duhet te perqafoj te miren,,te ren ,,por dhe te lej idhujt per koherat para-historike,duke i risjell kohe pas kohe si shembuj te mrekullis njerzore e asaj engjellore,,sepse nuk jan te tille,,mendimi i im,,,nuk rrija dot pa shpreh keshtu ne pak rrjeshta,,sepse qe te shkruaj ketu ate qe vertet mendoj e ta ilustroj ne mendime..i bije te ngel ketu duke shkruar deri en darke.
Ju pershedes besimater e ateist,,sepse dele te perendis jemi te gjithe: AMIN..:)
e ke myt :p :p...
mu mos me quj dele te lutem lol ....

p.s. Ai ka ekzistuar qe para krijimit te ktij universi,nje nga misjonet e njeriut nder te tjera eshte dhe te percoj te verteten, fjalen e ZOtit, nqs do ishte qe ne do e kuptonim te gjithe ekzistencen e tij vetem duke u nis nga vetja, s'do kish qene nevoja as te dergoheshin Profet ne kete bote, skishin pse vuanin gjithato tortuara ato nga mosbesimtaret e idhujtaret. E per me teper, ZOti thote: Fto ne rrugen e Zotit tend, ... kshuqe cdo besimtari i del si detyre qe me aq sa ka mundesi te ftoje ne besim. Pastaj kur teprohet teprohet... eshte art dhe ftimi ne fe, jo hajde tflasim padihava, vend e pavend dhe gjith diten..
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Ateistet ??

e ke myt :p :p...
mu mos me quj dele te lutem lol ....

p.s. Ai ka ekzistuar qe para krijimit te ktij universi,nje nga misjonet e njeriut nder te tjera eshte dhe te percoj te verteten, fjalen e ZOtit, nqs do ishte qe ne do e kuptonim te gjithe ekzistencen e tij vetem duke u nis nga vetja, s'do kish qene nevoja as te dergoheshin Profet ne kete bote, skishin pse vuanin gjithato tortuara ato nga mosbesimtaret e idhujtaret. E per me teper, ZOti thote: Fto ne rrugen e Zotit tend, ... kshuqe cdo besimtari i del si detyre qe me aq sa ka mundesi te ftoje ne besim. Pastaj kur teprohet teprohet... eshte art dhe ftimi ne fe, jo hajde tflasim padihava, vend e pavend dhe gjith diten..
Ceshtja e egzistences se TIJ qysh para Universit eshte mesuar nga libra fetar te shkruar para dy mije vjetesh dhe nese bejme nje krahasim me egzistencen e universit dhe shkrimin e librave na del hesapi qe AI u be i gjalle 2000 vjet e ketej. Megjithate koklavitja me e madhe behet kur librat jane te ndryshem dhe ka tentime per pervetesimin e ATIJ. Kjo e bene edhe me te komplikuar situaten pasi qe egzistenca e TIJ eshte shenderruar ne ceshtje fontan deshirash.

Ne nje gjuruldi te tille fontan deshirash me egzaktja na del se nuk egziston. Megjithate besimtaret kane te drejte te besojne librin e tyre njejte sikur ateistet qe kan te drejte mbajne mendimin se nuk egziston.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Ateistet ??

Ceshtja e egzistences se TIJ qysh para Universit eshte mesuar nga libra fetar te shkruar para dy mije vjetesh dhe nese bejme nje krahasim me egzistencen e universit dhe shkrimin e librave na del hesapi qe AI u be i gjalle 2000 vjet e ketej. Megjithate koklavitja me e madhe behet kur librat jane te ndryshem dhe ka tentime per pervetesimin e ATIJ. Kjo e bene edhe me te komplikuar situaten pasi qe egzistenca e TIJ eshte shenderruar ne ceshtje fontan deshirash.

Ne nje gjuruldi te tille fontan deshirash me egzaktja na del se nuk egziston. Megjithate besimtaret kane te drejte te besojne librin e tyre njejte sikur ateistet qe kan te drejte mbajne mendimin se nuk egziston.
Egzistenca e tij eshte absolute, por ne si njerez e shohim ne kendveshtrime te ndryshme, gje e cila as e ul as e ngren Ate... gjthss, kur flitet per bindje, thelbin e jetes, sbehet fjale me vetem per fonte deshirash, deshirat jane gjera dytesore: me pelqen kjo, sme pelqen ajo... se kur e shikon ket pune vetem deshire del tamam ne ate perfundim, qe nuk ekziston se s'para i ven rendesi cdo gjeje, argumenteve ne fjale. (mgjth dhe kjo eshte relative, per dike eshte dicka thelbesore per dike thjesht deshire xhanem), edhe pse ne ate perfundim skan dal te gjithe, por ti ne kete rast dole ne ate perfundim.

E dyta, se ne sot kemi vetem 3 libra te shejne ne duar sdo te thote qe Ai u be i gjalle para 2000 vjetesh. Para ketyra librave ka pas dhe fletushka te shenjta, gje te cilat permenden ne Kuran, psh. Abrahamit i ka pas shpallur fletushka. Keto libra qe kemi, jane vashdimesi e te gjithe shpalljes. AI ka qene gjithmone I GJALLE nepermjet librave dhe profeteve, Disa profeteve si ka shpallur liber por ato vete ishin percues te fjales se Tij. Po ne normal qe ato gjera i msojme nepermjet librave qe kemi tani, se ne ate kohe s'kthehemi dot e ti pyesim.

Sa u perket tentimeve te pervetesimit te Atij, (i referohesh librave te shenjte qe ndryshojne?se nuk e kuptova).. Nqs e ke per To, ateher kjo eshte nje arsye pse jan derguar profet te njepasnjeshem pasi pas vdekjes se tyre njerezit nderhynin ne ato libra dhe keshtu derisa devijonin komplet. Derisa u zbrit Kurani, i njejti qe ate dite e deri me sot... PAstaj se cte zgjedhesh midis ketyre sh zgjedhjeve qe erdhen si pasoje po e ne njerezve, me nderhyrjet per interesa te ndryshme, eshte e drejte e gjithsecilit.. Zoti mendjen na e dha, tgjitha informatat para duarsh i kemi, kshuqe sido qe te vendosim vetem ne vete do jemi pergjegjes...
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Ateistet ??

Ceshtja e egzistences se TIJ qysh para Universit eshte mesuar nga libra fetar te shkruar para dy mije vjetesh dhe nese bejme nje krahasim me egzistencen e universit dhe shkrimin e librave na del hesapi qe AI u be i gjalle 2000 vjet e ketej. Megjithate koklavitja me e madhe behet kur librat jane te ndryshem dhe ka tentime per pervetesimin e ATIJ. Kjo e bene edhe me te komplikuar situaten pasi qe egzistenca e TIJ eshte shenderruar ne ceshtje fontan deshirash.

Ne nje gjuruldi te tille fontan deshirash me egzaktja na del se nuk egziston. Megjithate besimtaret kane te drejte te besojne librin e tyre njejte sikur ateistet qe kan te drejte mbajne mendimin se nuk egziston.
vetem nje INJORANT me shkronja te medha po e them injorant ne kete aspekt kuptohet thot qe Zoti eshte bere i ditur qe 2000 vite !!! sepse qe mijera vite Zoti ka dergu Pejgamber tek popujt , sepse sipas logjikes tende Zoti ka dergu vetem Isen(Jezusin) a.s. dhe Muhammedin a.s ? e qe dihen edhe shum Pejgamber te tjere para ktyre te 2ve qe nfakt kta te 2 Pejgamber jan te fundit Isa a.s eshte i parafundit dhe Muhammedi a.s eshte i fundit ! ku po i len ti qindra Pejgamber te tjere para tyre qe Zoti i ka dergu dhe jua ka mesu besimin ne nje Zot popujve te ndryshem ? pra para se te komentoni hulumtoni e lexoni !!
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Ateistet ??

E dyta, se ne sot kemi vetem 3 libra te shejne ne duar sdo te thote qe Ai u be i gjalle para 2000 vjetesh. Para ketyra librave ka pas dhe fletushka te shenjta, gje te cilat permenden ne Kuran, psh. Abrahamit i ka pas shpallur fletushka. Keto libra qe kemi, jane vashdimesi e te gjithe shpalljes. AI ka qene gjithmone I GJALLE nepermjet librave dhe profeteve, Disa profeteve si ka shpallur liber por ato vete ishin percues te fjales se Tij. Po ne normal qe ato gjera i msojme nepermjet librave qe kemi tani, se ne ate kohe s'kthehemi dot e ti pyesim.
...
Ah, po sa per fletushka e dija kete se shkruheshin ne Kine, madje dikur shkruhej edhe ne pergamen, gure dhe forma te ndryshme.

Kjo ceshtja se dikur dergonte vetem fjale dhe pastaj filloi te shkruante libra me duket aq qesharake sa te thuash se me vone mesoi te shkruante dhe filloi te shkruaj.

E sa i perket nderrimit te gjithe atyre librave une jam ne pritje te vellimit te peste (V) sepse e ka kuptu se perseri njerezia ka devijuar dhe kish dergu ne ribotim me freskime madje dhe ilustrime. :kapele:
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Ateistet ??

Mire e ke. Duhet mbyllur nenforumi ateist pra, se s'ja vlen te qendroje i hapur perderisa nuk ka ateiste. Jetojeni jeten pra, mos u futni tek nenforumet fetare :plazh:
Në fakt duhet mbyllur ai nënforumi juaj se na ka zënë tmerri, nuk hapim dot një faqe neti ,vetëm postimet tuaja lexon.Nëse do e kisha unë në dorë do e mbyllja nënforumin fetar edhe ju nuk kishit si të shkonit në parajsë pastaj se nuk do të këthenit në rrugën e të madhit të pafetë.Do kisha me vete në ferr edhe të gjithë anëtarët e tjerë besimtarë të cilët për faj të adminit nuk shkuan dot tek virgjëreshat.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Ateistet ??

okay dakort... e kisha per detyre te pergjigjesha pjesen qe patet nenvizuar, interpretimi pastaj mbetet ne dore tuaj! Per vellimin e 5-te kemi nja 1400 vjet qe po presim por spo botohet gje... te shohim a do e mberrijme ate dite kur te vij vellimi tjeter...
 

Deuid

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ateistet ??

Dmth ne të gjithë këto të mira i gëzojmë prej jush?
Jo , nuk e thash kete , por e mendova te mirat te cilat i shijoni ne kete bote , mbase ne jemi me juve ne kete dunja i shijoni edhe ju keto . Por , ne boten tjeter do te kendohet tjeter kenge . E sa jemi ne besimtaret musliman ne mesin e juaj shijoni kenaqesit e qastit ne kete dunja Iron dhe ndash mohone Zotin , ndash besone eshte e drjete e juaja . Se psh : nje kriminel ne boten tjeter te shperblehte njejte me nje besimtare hmmm do te jete padrejtesi prej Zotit athere , nese do te jete keshtu ! Ose me ndryshe nje pabesimtare dhe nje besimtar i Zotit te jete ne Xhennet i shperblyer prap nuk eshte drejtesi . Sepse shtrohet pyetja pse ne athere kemi besuar ?!
Ndoshta me kuptove Soulmind per ''kurrizin'' !
 

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: Ateistet ??

Deuid nuk pajtohem shume me ty... Se ti beson vetem e vetem per te shkuar ne Xhennet?? Ate askush nuk mund ta di pos Zotit... ti nese falesh per shembull 5 here ne dite nuk do te thote se do hysh direkt ne parajse... ose nese ai ose ajo eshte i ndonje feje tjeter nuk do te thote se do te futet ne ferr... ZEMRA eshte ajo qe na ngre larte, dhe askush tjeter pos nesh nuk e di se cfare fshihet ne te... Mjafton te sillemi mire me te gjithe, mos kete urrejte ne zemrat tona, te ndihmojme sa te kemi mundesine, mos bejme thashetheme por te shohim punen tone... cdo gje tjeter qe vjen pas ketyre eshte nje "+" per ne...
 

Deuid

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ateistet ??

Deuid nuk pajtohem shume me ty... Se ti beson vetem e vetem per te shkuar ne Xhennet?? Ate askush nuk mund ta di pos Zotit... ti nese falesh per shembull 5 here ne dite nuk do te thote se do hysh direkt ne parajse... ose nese ai ose ajo eshte i ndonje feje tjeter nuk do te thote se do te futet ne ferr... ZEMRA eshte ajo qe na ngre larte, dhe askush tjeter pos nesh nuk e di se cfare fshihet ne te... Mjafton te sillemi mire me te gjithe, mos kete urrejte ne zemrat tona, te ndihmojme sa te kemi mundesine, mos bejme thashetheme por te shohim punen tone... cdo gje tjeter qe vjen pas ketyre eshte nje "+" per ne...
Swetie , une i besoj dhe adhuroj Zotin , sepse e kam kuptuar se per kete me ka krijuar Ai . E si shperblim per besimin dhe adhrimin tone Zoti e ka bere Xhennetin . Dhe Swetie , une jam shume i bindur se une kurr me veprat e mia smund ta fitoi Xhennetin , por eshte meshira e Zotit qe do te jete per besimtaret musliman qe do ta fitojne Xhennetin . Te kuptohemi Swetie , te rrim duart kryq dhe ta qojm jeten tone neper pube te nates psh , te bejem cdo gjynahe hapatas , vallahin keshtu muslimanet nuk jane dhe nuk duhet te jene. Se musliman i thone vetit edhe shiiat e devijuar ! Muslimanet duhet ta bejne jeten simbas Kuranit dhe Sunnetit . Keta jane muslimanet e vertete . E une keto parime Islame mundohna sa kam mundesi ti pasoj , e a do ta fitoj une Xhennetin shpresohet ne te ardhmene Swetie . Aty vetem Zoti e dine .

Swettie pa 5 namaze as mos ja mesyj Xhennetit bie fjala , sepse eshte nje ajet qe tregon per disa njerez te cilet nuk jane kane prej atyre qe falen ( lexo kuranin meson per ata cili eshte denimi per ta , dhe shpresoj qe ne mos te jemi prej tyreve ) , zemra nuk te qone ne Xhennet po te qon Namzi , Agjerimi , dhe veprat e tjera te mira ne pergjethesi . Se nje njeri qe ka zemer te mire , si athere mos ta fale namazin . Namazi eshte vepra me e madheja qe mundet te bej nje musliman . Muhamedi a.s , Swetie para se me dhane shpirte ne kete dunja amanet ne ka lene namazin namazin , nuk na ka lane amanet zemren ne ato momente . Te kuptoj qe njeriu duhet cdo veper ta beje nga zemra e paster , por kur zemra eshte e paster athere edhe vepra pason nga zemra e paster . E po theme Namazi eshte vepra me me vlere dhe ne jemi me afer Zotit vetem ne namaz . Psh nje zemer , kur nuk deshiron te jete ne kontakt me Zotin 5 here ne dite hmmm , zemra e tille duhet te pastrohet ( nga cytjet e shejtanit ! ).

Dhe tjetera Swetiee , Xhennet pa e besuar Muhamedin a.s dhe ISLAMIN nuk ka per asnje njeri . Muhamedi a.s , eshte i dergur Pejgamber per tere njerezimin . E ateistat dhe pabesimtaret tjere , le ta presin Buden apo Krishtin apo zotin e Jahudive qe kane pervetsu vetem per vete , per ti dergu ne Parajsen e tyre ata ! Se Xhennet nuk ka Sweetie pa e besu ALLAHUN DHE MUHAMEDIN a.s . Keto jane parime baze qe duhet te i dij nje besimtar . Se Zoti dergon Pejgamber , dergon Libra , dhe ata prap e mohojn Ate , e mohojn Profetin e Tij te derguar per ta , athere si Zoti do ti shperblej ne Xhennet a ???
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Ateistet ??

ose nese ai ose ajo eshte i ndonje feje tjeter nuk do te thote se do te futet ne ferr...
Paske problem me parime Islame e nderuar. Hudhja nje shiqim e lexoji, kushtet per t'shkuar ne Parajse dhe kush shkon e kush nuk shkon :)
 
Top