• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Ateistet ??

BeniT

Donatorë
Vendndodhja
Ne Krahet e Shqipes
Duke vene re qe ne forum ka shume Ateiste ,
Cfare i shtyn keto persona qe te jene Ateiste,
Zhgenjimet ne jete ?
Zhgenjimet nga besimet fetare, si tek Priftat , Hoxhat , etj etj
Trashigimi familjare ?
Komunizmi qe kishim deri para 17 vitesh ?
 

triumfuesja

Anëtar i Respektuar
Vendndodhja
in my world
Ne familjen time nuk eshte ushqyer shume feja ndoshta dhe kjo ndikon ...dhe qe kur kam filluar te kuptoj/te di feja nuk me duket dicka e rendesishme ne jete,madje as frytdhenese...ndoshta ndikojne dhe zhgenjimet ne jete per kete,por mendoj se cdokush lutet sipas menyres se tij...cdokush beson ne dicka te mbinatyrshme.....boh ka ca budalliqe ne cdo fe mendoj pa fyer asnje...ky eshte mendimi im
 

bledikorcari

Anëtar i Nderuar
Vendndodhja
ndodhem ne Korce....
une per veten time sjam mare asnjehere me fete,me cdo lloj feje.as prinderit sme kane folur asnjehere per fe,as une sdo ti flas femijeve te mi per fe,kur te rriten le te behen cte duan vet.nuk eshte pune zhgenjimi,eshte pune si ndihesh dhe cfare maredheniesh ke krijuar ne femijerine tende dhe a je shtyre nga familja apo shoqeria.me mua ska ndodhur asgje nga keto.mund te them se jam gjysem agnostik gjysem ateist.
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Mosha
37
Vendndodhja
Loading...
Beni, pershendetje fillimisht. :)


Prinderit e mi nuk jane fetare dhe per kete falenderoj rastesine. Pavaresisht se gjysherit mbajne emra muslimane ata asnjehere nuk kane qene besimtare apo praktikues feje.

Nese lind dhe rritesh ne nje ambjent ku ushtrohet, predikohet dhe propogandohet nje besim i caktuar fetar, femija qe ne moshe ende te njome, brumoset me ate ideologji.
Me pas duke u rritur, instiktivisht mundohet te ruaje traditen e tij duke gjykuar ne menyre te njeanshme argumentat. Si mundet qe nje femije te kuptoje Zotin, fene, krijimin e botes, kur ai nuk ka ende nje logjike.
Une jam shume tip kurioz dhe hulumtues dhe i kam studiuar te gjithe besimet e ndryshme fetare. Ajo qe kam arritur te kuptoj eshte se te gjitha jane shtojca te njera-tjetres, te pershtatura per kulturat e ndryshme ku kane lulezuar. Historia tregon se krijimi i feve ka ardhur vetem nga padituria dhe nga mosshpjegimi i dukurive me elementare ne natyre. Ajo eshte perdorur per pushtet dhe ne emer te ketij trilli ka mbajtur boten dhe qyteterimin ne nje erresire totale (Mesjeta).
Te gjitha argumentat e ketyre dogmave fetare mund te bindnin njerezit e atyre koherave ne te cilen u krijuan, por sot jane shume qesharake. Fete historikisht i kane percare njerezit dhe ate bejne dhe sot. Nuk jam kundra ekzistences se tyre, sepse ka njerez qe ver8 kane nevoje per nje "kercenim" qofte ireal, per tu mbajtur nen frere me anen e dhunes psikologjike. Nese perdoret per paqe dhe ndihmon njerezit ne nevoje, nuk ka asgje te keqe.
Nuk ka lidhje as prifti dhe as hoxha dhe as zhgenjimet. Per mua eshte logjike e paster. Mjafton te studiosh dhe gjithcka kthjellohet lehte.
Ndersa Zoti per mua eshte nje koncept imagjinar i kufirit te logjikes njerezore dhe ky i fundit dita-dites humbet terren.
Me mire nuk po hyj ne detaje, mua nuk me duhet nje terror psikologjik per te kuptuar qe ne jete duhet te sillesh drejt, te jesh i sjellshem, pozitiv. Kete ma meson familja, arsimi dhe shoqeria ku jetoj. :)
 

shiHanny!!

psiko pa shpres sherimi
Vendndodhja
qitu ku po m'sheh..
thjesht sps Zoti nuk ja plotson deshirat kur tju qohet atyne..nuk e kuptojn qe osht shum ma interesont me besu n'Zot bash ateher kur ki punt katastrof se me pas jeten fantazi te gjith jemi ne gjendje me besu te Krijuesi...
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Mosha
37
Vendndodhja
Loading...
thjesht sps Zoti nuk ja plotson deshirat kur tju qohet atyne..nuk e kuptojn qe osht shum ma interesont me besu n'Zot bash ateher kur ki punt katastrof se me pas jeten fantazi te gjith jemi ne gjendje me besu te Krijuesi...
Ty ti ploteson Zoti deshirat kur te cohet ty ?Ti cfare kupton njehere, se une s'ta kuptoj mire ate qe shkruan. Dmth s'shoh lidhje logjike, me me pak pasion cara.
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
Thjesht nje gje njafton te shikosh ne tere boten ska nje gje te drejte kur ky "zoti" na qenka kaq zemer mire pse njerz vuajn akoma edhe vdesin ne menyrat me makabre.Pastaj mua me kane shtyre shume zhgenjimet ne jete deri tani kam qene shume i zhgenjyer nga shume gjera edhe nese deri para nja 3 vitesh besoja ne zot sot me siguri jo me sepse e pashe se kush me qendroi prane kur une kisha nevoje e pashe se si u zgjidhen problemet e mia ne jete keshtuqe,mbas nje fare kohe qe rrin e mendon per zotin arrin ne konkluzionin qe nuk ekziston edhe qe eshte nje frut i inmagjinates sone.
 

shiHanny!!

psiko pa shpres sherimi
Vendndodhja
qitu ku po m'sheh..
Ty ti ploteson Zoti deshirat kur te cohet ty ?Ti cfare kupton njehere, se une s'ta kuptoj mire ate qe shkruan. Dmth s'shoh lidhje logjike, me me pak pasion cara.
ncnncncncn:p:..mu nuk mi plotson gati kurr deshirat amo besoj shum thell, jon disa ateista qe nuk besojn n'Zot vetem sps bota nuk shkon qysh dojn ata..
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Mosha
37
Vendndodhja
Loading...
ncnncncncn:p:..mu nuk mi plotson gati kurr deshirat amo besoj shum thell, jon disa ateista qe nuk besojn n'Zot vetem sps bota nuk shkon qysh dojn ata..
Ti i permblodhe te gjithe bashke dhe une mendoj se ti nuk po flet per nje ateist.

Besimi nuk ka arsye cara, keshtu qe mos u mundo te arsyetosh. Thjesht beson, une jam shume tip dyshues, nuk mund te tallem me veten.
 

shiHanny!!

psiko pa shpres sherimi
Vendndodhja
qitu ku po m'sheh..
Thjesht kuriozitet cfare??
vet fakti qe un zgjohen qdo mengjes shnosh e rahat, qe nuk m'mbet kurr barku that dhe qe nuk m'lag shiju se kom kulem mi kry...

Ti i permblodhe te gjithe bashke dhe une mendoj se ti nuk po flet per nje ateist.

Besimi nuk ka arsye cara, keshtu qe mos u mundo te arsyetosh. Thjesht beson, une jam shume tip dyshues, nuk mund te tallem me veten.
spo t'thom me besu patjeter se sbon, un thjesht shpreha mendimin tem, kshtu i shoh ateistet..a e kom gabim a jo kjo varet pej pikpamjes..
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
vet fakti qe un zgjohen qdo mengjes shnosh e rahat, qe nuk m'mbet kurr barku that dhe qe nuk m'lag shiju se kom kulem mi kry...
Nje Fakti qe ti cohesh shendosh e mire ne mengjes varet nga ty se ke nje shendet te mire edhe nuk je e semur se edhe une cohem shendosh e mire ne mengjes edhe pse nuk besoj ne zot.Fakti qe ti nuk mbet pa buk nuk e ka zoti ne dore po familja jote qe te cilet punojne tere diten e dites edhe sigurojne lek per te blere ushqime gje kjo qe nuk lidhet me zotin.Po catin mbi kry e ke sepse e ke edhe kete nga mundimi i prinderve te tu edhe jo nga zoti!
 

shiHanny!!

psiko pa shpres sherimi
Vendndodhja
qitu ku po m'sheh..
vet fakti qe un zgjohen qdo mengjes shnosh e rahat, qe nuk m'mbet kurr barku that dhe qe nuk m'lag shiju se kom kulem mi kry...
Nje Fakti qe ti cohesh shendosh e mire ne mengjes varet nga ty se ke nje shendet te mire edhe nuk je e semur se edhe une cohem shendosh e mire ne mengjes edhe pse nuk besoj ne zot.Fakti qe ti nuk mbet pa buk nuk e ka zoti ne dore po familja jote qe te cilet punojne tere diten e dites edhe sigurojne lek per te blere ushqime gje kjo qe nuk lidhet me zotin.Po catin mbi kry e ke sepse e ke edhe kete nga mundimi i prinderve te tu edhe jo nga zoti!
e po ju ateistet nuk kuptoni qe ka gjona qe krijesa njerzore nuk kontrollon dot, kto gjona varen kejt pej Zotit..ti bon te njejten jet qe boj une (edhe pse ti ateist e un besimtare) amo eshte ne jeten tjeter qe ne dy do kemi trajtim te nryshem..normal ti nuk e beson dhe kujton qe shpirti e trupi vdesin bashk dhee kjo o e drejta jote amo per mu osht absurd..
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
e po ju ateistet nuk kuptoni qe ka gjona qe krijesa njerzore nuk kontrollon dot, kto gjona varen kejt pej Zotit..ti bon te njejten jet qe boj une (edhe pse ti ateist e un besimtare) amo eshte ne jeten tjeter qe ne dy do kemi trajtim te nryshem..normal ti nuk e beson dhe kujton qe shpirti e trupi vdesin bashk dhee kjo o e drejta jote amo per mu osht absurd..
Ne vdekjen e trupit edhe t shpirtit bashke nuk ka asgje absurde eshte mese normale.Une bej te njejten jete si edhe ti por te pakten nuk perpiqem ta mbush me genjeshtra sic perpiqeni ju besimtare qe cdo gje e lidhni me zotin.
 

shiHanny!!

psiko pa shpres sherimi
Vendndodhja
qitu ku po m'sheh..
Ne vdekjen e trupit edhe t shpirtit bashke nuk ka asgje absurde eshte mese normale.Une bej te njejten jete si edhe ti por te pakten nuk perpiqem ta mbush me genjeshtra sic perpiqeni ju besimtare qe cdo gje e lidhni me zotin.
per ty jon rrena per mu t'verteta, secili zgjedh jeten e tij...Zoti na hapt rrugen e lumtunis tanve, Amin...
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
m'vjen mire per ty..vreje qe kur vjen minuti i vdekjes dhe krijesen njerzore ja nis me kap tuta ateher ja nis mu kthy te Zoti, veq ishalla nuk osht shum von..
Me vjen keq une vesh xhinse e jo tuta sme pelqejne shume tutat.Une kure te vdes do vdes aq jete pata aq munda te jetoja skam pse te kerkoje meshire te asnjeri apo ti lutem qe te jetoje me shume
 
Top