• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Ateistet Pergjigjen Per Ju

V-Rave

Anëtar i ri
Mosha
27
Vendndodhja
Hell
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

u ktheva,,mirmengjes :)

diametri i djellit nuk esht 1,392,000 km>>>por esht 1,400,000 km
diematri i tokes nuk esht 12,742 km>>>por esht 12,756 km
me gjith ata ju ke afruar shum,,,duke qen se e ke llogaritur vet,,,komplimente,,sepse mua te thash se informacjonet me vin vet ne vesh,,dhe skam ndonje merit,,por nejse,,

pastaj se c´far ke mbatur ti qe te ka dal djelli 100,000,000, me i madh se toka un nuk e di,,,prandaj po te pres qe te ma sqarosh!!!
Ta thashe qe infot qe te vijne ne vesh mund te te vijne te shtremberuara(nuk e di per kete rast, duhet ta verifikoj). kam gjetur Vellimin. Qe eshte pjesa e hapsires qe ze nje trup.

pastaj aty ke dhe disa gabime te vogla:

te thuash se planetit te par ne sistem i duhen 88 dit per tu sillur nje her rreth djellit,,,dhe te thuash se koha ndahet ne 4 stin,,

te thuash se gjitha kto perllogaritje egzakte,,,jan rastetsi,,,Te gjitha keto me siper jane te gabuara. 1Koha eshte relative, 2 eshte nocion i krijuar nga njeriu. Gje qe do te thote qe njeriu e shpiku vete per tu orientuar me mire. Dhe ata qe e shpiken kohen perdoren astronomine per ta bere kete. Prandaj kemi 12 shenja astronomike (konstelacione), dhe 12 muaj viti. Prandaj kemi 24 ore ne nje dite-nate. Ose prandaj nje ore ka 60 min. Sepse njerezimi e ndertoi keshtu. Jo sepse gjeti nje ore ne rruge ose nje kalendar dhe tha wow. shikoje dhe e studioi. Per sa i perket planetit te pare eshte Merkuri dhe atij i duhen 58.646 +ose - 0.005 dite (7.2 min) per te kryer nje rrotullim te plote. Gje qe varet nga orbita vezake qe ben. Kur kjo orbite eshte e ndryshueshme dhe ciklike. Pra ndryshon por ne menyre ciklike. pra sa here qe kryhet nje rrotullim rreth Diellit kohezgjatja e nje viti ndryshon dhe nje here eshte 58.641 dite, ndersa mbas 10 rrotullimesh eshte 58.651 dite. Ja lista si me poshte:
r1= 58.641
r2= 58.642
r3= 58.643
r4= 58.644
r5= 58.645
r6= 58. 646
r7= 58.647
r8= 58.649
r9= 58 650
r10= 58.651
(ku plotesohet dhe cikli i ndryshueshmerise se orbites + ose - me 0.005 dite ose 7.2 min)
 

iLirjam

Banned
Mosha
37
Vendndodhja
Gjithmon
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

nuk e di se c´far po thua more shoku,,,, ato qe mua me vin ne vesh,,jan masat e verteta apsolute,,,

te rreshtoj un tani ty disa masa,,dhe kur te mbarosh pun me vertetimin e tyre,,,pastaj hajde ktu dhe me thuaj se kto qe me vin mua ne vesh mund te jen te gabuara,,,

ja te fillojm me mekurin,,

bga cepi ne cep,,madhesia e tij esht 4,879 km

koha qe i nevoitet per tu sillur nje her rreth djellit 88 dit,,,dhe kur them dit,,e mbatur me ditet e tokes,,

largesia nga djelli,,,58 miljon kilometra,,

temperaturat,,minus 180,,,deri ne plus 430,,

vazhdojm me venusin,,

nga cepi ne cep,,madhesia e tij esht 12,104 km,,

koha qe i nevoitet per nje sillje te plot rreth djellit,,,,225 dit,,,

largesia nga djelli,,,108 miljon km,,

temperatura plus 462,

vazhdojm me token,,

nga cepi ne cep,,,12,756km

koha per te rrutullisur nje her rreth djellit,,365 dit,

largesia nga djelli,,,150 miljon km,,

temperaturat,,minus 90 deri ne plus 60,

vazhdojm me marsin,,

nga cepi ne cep madhesia,,6794 km

koha per te ber nje rrotullim rreth djellit,, 687 dit,

largeia nga djelli,,228 miljon km,,

temperaturat,,minus 140 deri ne plus 20!!!!

tani kur te gjesh dicka gabim ne kto perllogaritje,,hajde dhe me kerko tjerat,,
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Mosha
30
Vendndodhja
In the rainbow
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

nuk e di se c´far po thua more shoku,,,, ato qe mua me vin ne vesh,,jan masat e verteta apsolute,,,

te rreshtoj un tani ty disa masa,,dhe kur te mbarosh pun me vertetimin e tyre,,,pastaj hajde ktu dhe me thuaj se kto qe me vin mua ne vesh mund te jen te gabuara,,,

ja te fillojm me mekurin,,

bga cepi ne cep,,madhesia e tij esht 4,879 km

koha qe i nevoitet per tu sillur nje her rreth djellit 88 dit,,,dhe kur them dit,,e mbatur me ditet e tokes,,

largesia nga djelli,,,58 miljon kilometra,,

temperaturat,,minus 180,,,deri ne plus 430,,

vazhdojm me venusin,,

nga cepi ne cep,,madhesia e tij esht 12,104 km,,

koha qe i nevoitet per nje sillje te plot rreth djellit,,,,225 dit,,,

largesia nga djelli,,,108 miljon km,,

temperatura plus 462,

vazhdojm me token,,

nga cepi ne cep,,,12,756km

koha per te rrutullisur nje her rreth djellit,,365 dit,

largesia nga djelli,,,150 miljon km,,

temperaturat,,minus 90 deri ne plus 60,

vazhdojm me marsin,,

nga cepi ne cep madhesia,,6794 km

koha per te ber nje rrotullim rreth djellit,, 687 dit,

largeia nga djelli,,228 miljon km,,

temperaturat,,minus 140 deri ne plus 20!!!!

tani kur te gjesh dicka gabim ne kto perllogaritje,,hajde dhe me kerko tjerat,,

ska nevoje fare ti shikoj te tjerat ,kuptohet qe te toka sa i sakte qe je,,,,nqs do te jesh absolut rrotullimi i tokes rreth diellit eshte 365 e 6 ore sepse 1 here ne 4 vjet kemi 366 dite kur shkurti ka 29 dite.........
 

V-Rave

Anëtar i ri
Mosha
27
Vendndodhja
Hell
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

ne fakte akoma me i sakte do ishe po te thoshe: 365 dite, 5 ore, 48 minuta dhe 47 seconda (se kete vit u shtua nje sec e plote, pra erdhi viti i ri nje sec me vonese. ndaj mos u habit po te te vijne fjalet ne vesh qe eshte e 46 sec.
 

iLirjam

Banned
Mosha
37
Vendndodhja
Gjithmon
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

ska nevoje fare ti shikoj te tjerat ,kuptohet qe te toka sa i sakte qe je,,,,nqs do te jesh absolut rrotullimi i tokes rreth diellit eshte 365 e 6 ore sepse 1 here ne 4 vjet kemi 366 dite kur shkurti ka 29 dite.........
lol,,ke harruar te mbatesh sekontat,,,

me gjith ata,,un i mbata me dit,,dhe jo me or,,

por kuptohet edhe dicka tjeter,,,,qe un jam ALBERTI nga SHQIPRIA,,i lindur me daten 1,,, dhe ILIRJAM,,,

Nena ime quhet LIRI,,gjithashtu edhe atdheu ,,,mua me ka formuar ne te gjitha aspektet LIRIA,,,dhe jam i lir te marr c´do informacjon mbi gjithshka qe egziston,,,,nga idhujt e mi,,te cilet jan te gjith ILIR..

esht e veshtir te kuptohet nga ju,,dicka qe ska te bej vetem me perllogaritje,,

me gjith ata,,Historia ime,,,VAZHDON.


 
Last edited:

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Vendndodhja
WorLd 0f dReAms
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

shiko e di si eshte puna ju ndonjeher beni pyetje palidhje .........shume mire kto pyetje mund te kishit marre pergjigjet ne librat shkollor sic jane KIMIA ,FIZIKA..........seshte faji jone qe ju nuk i keni studiuar me interes se mendonit se pergjigja eshte te Kurani.........kshu qe per pyetje qe nuk keni gjetur dot pse-ne ne librat shkollor si KIMI dhe FIZIKA atehere mune te na pyesni...........
Me fal, noten 3 e kam pasur si ne Kimi poashtu edhe ne Fizike, andaj pyeta ketu nga kurreshtja. Pyetja ime eshte, nqfs dini kuptohet:

Si e shpjegoni formimin e nje proteine te vetme ?

flm :)
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Mosha
30
Vendndodhja
In the rainbow
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Me fal, noten 3 e kam pasur si ne Kimi poashtu edhe ne Fizike, andaj pyeta ketu nga kurreshtja. Pyetja ime eshte, nqfs dini kuptohet:

Si e shpjegoni formimin e nje proteine te vetme ?

flm :)
Kjo eshte ca jane dhe si ndertohen proteinat :
Proteinat janë lëndë organike, janë makromolekula të cilat kryesisht përbëhen nga elementet e karbonit, hidrogjenit, oksigjenit, azoti si dhe rrallë herë edhe prej sulfurit. Proteinat janë baza kryesore të qelizave. Ato jo vetëm që i japin qelizave një strukturë, por janë edhe makina molekulare, ku bëjnë transportimin e materieve, pompojnë jonet, i katalizojnë reaksionet kimike si dhe i njohin materiet sinjalizues.
Elementet ndërtues për ndërtimin e proteinave janë proteinogjenet, gjegjësisht aminoacidet, të cilat përmes lidhjeve peptide krijohet një zinxhir. Tek njerëzit bëhet fjalë për 21 llojesh të aminoacideve, ku zinxhiri që përbëhet prej nën 100 aminoacide quhen dhe peptide dhe kur të krijohet zinxhiri më i gjatë atëherë mund të themi se bëhet fjalë për proteinë. Madhësia e një proteine sipas rregullës matet me kilo-Dalton (kDa). Proteina më e madhe tek njeriu është Titin dhe është diku 3600 kDa, përbëhet nga më shumë se 30.000 aminoacide dhe përmban 320 proteindomene. Numri për nga dallimi i zinxhirit aminoacide është gjigante. Formimi i një proteine, si dhe ndërtimi i saj është e koduar me gjenin përkatës.
Proteinat janë molekula që të gjitha qeniet njerëzore janë në gjendje t'i sintetizojnë nga atomi i karbonit (C). Proteinat janë molekula shumë të gjata, dhe përbëhen nga amino acidet që janë elementet përbërëse të proteinave.Proteinat janë elemente ndërtuese të organizmit tuaj, glucidet dhe lipidet janë gjithashtu të rëndësishme pasi që janë përbërës të organizmit.Proteinat janë furnizuesi i vetëm i azotit në organizëm që është i domosdoshëm për rritjen, dhe mbajtjen në jetë .Ato përtërihen pa ndalur, deri 250-300gr në ditë. Shpejtësia e përtëritjes ndryshon sipas proteinave. Ato plaken dhe fillojnë të shkatërrohen. Ky shkatërrim furnizon energji. 1gr proteine = 4kalori(Kcal)
 

Alko71

Anëtar Aktiv
Vendndodhja
New York
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Tani edhe une kam nje pyetje.

Nese aminoacidet lidhen rastesisht sic pohohet nga evolucionistet se "rastesisht u krijua qeliza e pare", pse vetem aminoacidet e majta lidhen ndersa te djathtat nuk marrin pjes ne krijimin e jetes? Si e spjegoni kete kur dihet se rastesia ka pak gjasa te perseritet dy here e lere me gjate cdo lidhje? Si zgjedhen rastesisht vetem te djathtat?
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Mosha
30
Vendndodhja
In the rainbow
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Tani edhe une kam nje pyetje.

Nese aminoacidet lidhen rastesisht sic pohohet nga evolucionistet se "rastesisht u krijua qeliza e pare", pse vetem aminoacidet e majta lidhen ndersa te djathtat nuk marrin pjes ne krijimin e jetes? Si e spjegoni kete kur dihet se rastesia ka pak gjasa te perseritet dy here e lere me gjate cdo lidhje? Si zgjedhen rastesisht vetem te djathtat?

po ta shpjegoje gjere e gjate sec jane aminoacidet:

Aminoacidet janë njësi themelore të molekulave proteinike. Në ndërtimin e molekulave proteinike marrin pjesë 20 lloje të aminoacideve. Të gjitha aminoacidet që marrin pjesë në ndërimin me molekulës proteinike janë të formës L.
Aminoacidet janë komponime organike me peshë të vogël molekulare, të cilat në molekulën e tyre kanë së paku një grup karboksil (-COOH) dhe një grup amin (-NH2). Prandaj, mund të thuhet se këto janë acide organike, në molekulën e të cilave gjenden së paku një grup amin. Të gjitha aminoacidet përmbajnë C, H, O, dhe N, përveç këtyre elementeve kimike përmbajnë edhe S. Formula molekulare e aminoacideve është:
R-CHNH2-COOH
R- e zëvëndëson mbetjen e aminoacideve që hyjnë në ndërtim të proteinave. Grupi anësor R është i lirë në vargje peptidike dhe ai e përcakton formën e proteinës në hapërsirë, funksionin dhe aktivitetin e saj biologjik. Dallohen dy forma sterike të aminoacideve: forma L dhe forma D. Aminoacidet që i takojnë formës L gjenden në proteinë. Grupi amin, (-NH), te numri më i madh i aminoacideve, është i lidhur për atomin e karbonit, i cili gjendet afër grupit karboksil, përkatësisht, për atomin e karbonit. Këto aminoacide quhen a-aminoacide. Atomi i karbonit, për të cilin është i lidhur grupi amin, është asimetrik, që do të thotë se aminoacidet janë komponime optikisht aktive, përveç aminoacidit më të thjeshtë – glicinës. Pra, kur aminoacidet gjenden në tretësirë, ato e kthejnë rrafshin e dritës së polarizuar. Meqënëse aminoacidet kanë një grup karbosil dhe një grup amin, ato veprojnë si acide dhe si baza, që do të thotë se kanë karakter amfotern.
Organizmi i njeriut është i aftë që disa aminoacide vetë t’i sintetzojë, kurse disa aminoacide, që nuk mund t’i sintetzojë, duhet t’i marrë përmes ushqimit, sepse janë të domosdoshme për jetë. Aminoacidet që mund t’i sintetizojë organizmi i njeriut quhen aminoacide joesenciale (aminoacide të zëvëndësushme), kurse aminoacidet që nuk mund ti sintetizojë quhen aminoacide esenciale (aminoacide të pazëvëndësueeshme).
Komponimi që krijohet me lidhjen e dy aminoacideve quhet dipeptid, me lidhjen e tri aminoacideve të njëjta ose të ndryshme krijohet tripeptidi e kështu me rashë. Me lidhjen e shumë peptideve krijohet komponimi që dë të jetë oligopeptid ose molekulë proteinike, që varet nga numri i aminoacideve. Në oligopeptide bëjnë pjesë molekulat e ndërtuara prej 2-10 aminoacidesh, në polipeptide ato të ndëruara prej 10-100 aminoacidesh, në proteina ato të ndërtuara prej më shumë se 100 aminoacidesh.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Vendndodhja
WorLd 0f dReAms
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Hbk

Ti nuk je pergjigjur as ne pyetjen time e as ne pyetjen e Alko-s. Te them une tani dic, se pse skenari evolucionist me formimin e proteines eshte i pamundur. Do ta shohesh se si nuk ka mundesi te krijohet nje proteine e vetme, sepse sa e pash mua nuk me je pergjigjur fare.

Se pari, evolucionistet duhet ta dine se sekuenca e sakte e aminoacideve te duhura per formimin e 1 molekule proteine nuk eshte aq e thjeshte. Pervec kesaj, secili prej 20 llojeve te aminoacideve prezente ne kompozimin e proteines (nga me te thjeshtat) duhet te jete i majte. Ka 2 lloje aminoacidesh: "te majta" dhe "te djathta". Diferenca midis tyre eshte simetria e permbysur midis tre dimensioneve te strukturave te tyre, e cila eshte njesoj me simetrine e dores se majte me ate te dores se djathte.

Pastaj, aminoacidet e kujtdo prej ketyre tipeve mund t'lidhen lehtesisht me njera-tjetren. Nje fakt habites eshte zbuluar nga kerkimet: t'gjitha proteinat te bimet dhe kafshet, nga organizmi me i thjeshte tek ai me i nderlikuar, jane ndertuar nga aminoacide te majta. Nqfs sikur vetem 1 aminoacid i djathte te ngjitet me strukturen e 1 proteine, proteina behet e padobishme. Ne disa eksperimente, bakteriet, te cilave iu dhane aminoacide te djathta, i shkaterruan menjehere ato aminoacide dhe ne disa raste te tjera formuan nga komponentet e copezuara aminoacide te majta, qe te mund t’i perdornin.

Por, le te supozojmë per 1 moment se jeta erdhi ne ekzistence rastesisht, ashtu sic thone evolucionistet. Ne kete rast, aminoacidet e majta dhe te djathta qe u gjeneruan rastesisht duhet te jene prezente ne natyre ne sasi afersisht te barabarta. Prandaj, t'gjitha gjallesat duhet te kishin aminoacide te majta e te djathta ne organizmat e tyre, sepse kimikisht eshte e mundur per aminoacidet e te dy llojeve te kombinohen me njera-tjetren. Ne fakt, proteinat qe ekzistojne te te gjithe organizmat e gjalle jane ndertuar vetem nga aminoacide te majta apo jo???

Pyetja se si proteinat zgjedhin vetem aminoacidet e majta dhe se si asnje aminoacid i djathte nuk perzihet ne procesin e jetes eshte dicka qe akoma qendron perballe juve dhe evolucionisteve. S’ka asnje menyre per te shpjeguar 1 zgjedhje kaq precize dhe te ndergjegjshme.

Per me teper, kjo karakteristike e proteinave e shton me teper konfuzionin e "rastesise" se evolucionit. Qe nje proteine te gjenerohet, nuk eshte e mjaftueshme qe aminoacidet te jene ne nje numer te caktuar dhe te kombinohen me njera-tjetren. T'gjitha aminoacidet qe zgjidhen duhet te jene te majta dhe nuk duhet te ekzistoje asnje aminoacid i djathte midis tyre. Asnje mekanizem i seleksionimit natyror nuk mund te identifikoje aminoacidet e djathta qe mund te kene depertuar ne 1 sekuence aminoacidesh dhe te njohe se ky eshte nje gabim qe duhet ndrequr, duke larguar aminoacidin e padeshiruar. Kjo situate e hedh poshte plotesisht mundesine e rastesise.:lexim:
 

Alko71

Anëtar Aktiv
Vendndodhja
New York
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Hbk

Ti nuk je pergjigjur as ne pyetjen time e as ne pyetjen e Alko-s. Te them une tani dic, se pse skenari evolucionist me formimin e proteines eshte i pamundur. Do ta shohesh se si nuk ka mundesi te krijohet nje proteine e vetme, sepse sa e pash mua nuk me je pergjigjur fare.
Ke dashur te thuash: si nuk ka mundesi te krijohet nje proteine e vetme rastesisht, apo jo?
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Mosha
30
Vendndodhja
In the rainbow
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

shiko jeni ju qe as doni te kuptoni e as doni te mesoni,,,sepse aty tregohet shume qarte ndertimi i aminoacide dhe arsye e sjelles te tyre ne disa reaksione te ndryshme,,,,,,ju i meosni gjerat te gjitha te bazuar ne kuran dhe asnjeher sdilni nga bota e tij,,,,gjerat qe ju dini i lidhni gjithmone dhe kur ska fare lidhje,,,,sjane te mesuara logjikidsht por mekanikisht nga ana juaj ,dhe i keni mesuar ne kete variant po ua tregoj e kam pare dhe une vairantet qe i keni mesuar,ja po ua tregoj ate qe ju dini : http://www.harunyahya.org/other/evolucionit/evolucionit10.html ky eshte linku se ku ju i mesoni gjerat dhe i mesoni shabllon gjerat ,nuk arsyetoni asnjeher........
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Mosha
41
Vendndodhja
ne shtepi
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

shiko jeni ju qe as doni te kuptoni e as doni te mesoni,,,sepse aty tregohet shume qarte ndertimi i aminoacide dhe arsye e sjelles te tyre ne disa reaksione te ndryshme,,,,,,ju i meosni gjerat te gjitha te bazuar ne kuran dhe asnjeher sdilni nga bota e tij,,,,gjerat qe ju dini i lidhni gjithmone dhe kur ska fare lidhje,,,,sjane te mesuara logjikidsht por mekanikisht nga ana juaj ,dhe i keni mesuar ne kete variant po ua tregoj e kam pare dhe une vairantet qe i keni mesuar,ja po ua tregoj ate qe ju dini : http://www.harunyahya.org/other/evolucionit/evolucionit10.html ky eshte linku se ku ju i mesoni gjerat dhe i mesoni shabllon gjerat ,nuk arsyetoni asnjeher........
jo po ju i sqaruat i knaqet jo bravooooooooooooo ! bravoooooooooo te kofte ,qysh nuk po ju vie turp qe po flisni e as qe po dini qfar thoni.
prej krejt kesaj qe keni sqaru pra me tregoni si jane kriju pra qysh ??????????????
na sqaroni per universin per tere keto gjera te medha dhe gjera shume te vogla dhe ende nuk po e kuptoni se ato nuk behen kot por per nje qellim te caktuar !!!!!!!!!!!????????????????
 

Alko71

Anëtar Aktiv
Vendndodhja
New York
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

shiko jeni ju qe as doni te kuptoni e as doni te mesoni,,,sepse aty tregohet shume qarte ndertimi i aminoacide dhe arsye e sjelles te tyre ne disa reaksione te ndryshme,,,,,,ju i meosni gjerat te gjitha te bazuar ne kuran dhe asnjeher sdilni nga bota e tij,,,,gjerat qe ju dini i lidhni gjithmone dhe kur ska fare lidhje,,,,sjane te mesuara logjikidsht por mekanikisht nga ana juaj ,dhe i keni mesuar ne kete variant po ua tregoj e kam pare dhe une vairantet qe i keni mesuar,ja po ua tregoj ate qe ju dini : http://www.harunyahya.org/other/evolucionit/evolucionit10.html ky eshte linku se ku ju i mesoni gjerat dhe i mesoni shabllon gjerat ,nuk arsyetoni asnjeher........
Ai eshte bazuar ne librat dhe ka sjell citate nga vet evolucionistet ku pohojne qe nuk kane spjegim. Evolucionist me nam edhe ate, e jo forumiste por besimtare te evolucionit qe nuk kane pergjigje kur shohin qe nje qelize e vetme eshte nje makine me e perkryer se cdo makine qe nderton njeriu sot. Nuk eshte koha e Darvinit sot kur mikroskopi ishte ne fillimet e tij dhe shum i dobet. Darvini vet po te ishte sot do ta ndryshonte mendimin mbi rastesine e krijimit.
 

iLirjam

Banned
Mosha
37
Vendndodhja
Gjithmon
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

aq me mbrapa qe njeriu te kthehet ne koh,,do te kuptoj dicka,,qe njerzit ishin te ndar ne c´do cep te botes,,,,dhe nuk kishin nje pik fillestare te qenjes njerzore,,,por qe nga fillimi i jetes se njeriut,,,,ne c´do cep te botes kishte te till,,,ndosha shum me te rradh sesa sot,,,por gjithsesi njerzit ishin te shumt dhe te shperndar ne koloni te ndryshme,,qe nuk e njihnin njera tjetren,,,

dhe Darvini ka then se te gjitha kto erdhen nga majmuni,,,pa mundur qe ne rradh te par te gjitha kto koloni qe se njihnin njera tjetern,,dhe gjindeshin ne pjes te ndryshme te botes,,ne rradh te par ti bashkoj ne nje prejardhje te perbashket,,,kjo do kishte qen e pa mundur,,dhe pastaj te thuhet se gjitha kto koloni evuluan nga majmuni,,,ky esht apsurditet te mendohet,,e le me te thuhet e shkruhet,,e aq me keq te mesohet ne shkoll,,
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Mosha
29
Vendndodhja
Tirane
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Shiko, eshte keqkuptuar shpesh teoria e darvinit. Nuk ka thene qe njeriu e ka origjinen nga majmuni i sotem, nga ai qe njofim ne. Nuk kane qene fare majmune. Njerezit e pare kane pasur shume ngjashmeri me majmuet qe njofim ne sot, por nuk kane qene aspak majmune.
 
Last edited:

Dori

Anëtar Aktiv
Mosha
30
Vendndodhja
Tirane
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Nuk di shume per ateista as qe dua te ndegjoj shume per ta po kjo ska me rendesi po nuk po e di a mundeni mem kuptu nje pyetje qe po dua me jav bo Pse nuk Besoni ne asgje?, mire e tha princesha cili eshte qellimi i jetes tuaj ?
Kush ju ka then qe nuk besojme ne asgje ? Un besoj shum madje POR ne gjithcka qe shikoj , prek , ndjej :) Fjala BESIM nuk do te thot vetem besim ne zot . Qelli i jetes time eshte eshte komplet i kundert me qellimin e jetes se 1 besimtari te devotshem ne zot . Qellimi i jetes time eshte ta jetoj jeten me menyren me te mire te mundshme pran familjes dhe njerezve qe dua . Kurse mesa kam lexuar dhe degjuar Kurani thot qe jeta ne tok eshte 1 Prove per tu vendosur se ku do e jetosh jeten e perhershme ne ferr apo ne parajse , dhe 1 besimtar per mendimin tim nuk e shikon jeten ne kendveshtrim te njejt me mua si ateist. un mendoj per jeten ketu ne toke Dhe nuk me behet vone fare per ate jeten e pertejshme qe imagjinoni dhe fantazoni ju . Se per mua ajo jete nuk egziston :) Besoj se isha shum i qarte .

---------- Post added at 16:09 ---------- Previous post was at 15:58 ----------

Po nenen natyre kush e krijoi ?
Ju beni pyetje qe nuk kan pergjigje . ta kam ber edhe 1 her tjeter kete pyetje dhe me dhe 1 pergjigje apstrakte . edhe un mund te te jap 1 pergjigje apstrakte ty duke fantazuar sic fantazove ti ne pergjigjen qe me dhe . Zotin tend kush e ka krijuar ?

---------- Post added at 16:12 ---------- Previous post was at 16:09 ----------

kujt i drejtoheni ju kur jeni ne situat te veshtir, apo kur frigoheni ?
Njerezve :) dhe shumicen e rasteve e marr Ndihmen qe me duhet .

---------- Post added at 16:14 ---------- Previous post was at 16:12 ----------

po vetem a ki mendu noj here se a ma mir esht me ju drejtu 1 fuqije apsolute , qe e cila edhe nese te ndihmon as 1 here nuk ta permen ma e famijla apo kush do qeft tjeter mundet me ta permen he qa kom ba un per ty e ti qishtu .
Mir do ishte kjo qe thua ti . po nqs se i drejtohem asaj fuqise qe thua ti nuk e marr asnjiher ndihmen qe me duhet lali :)

---------- Post added at 16:19 ---------- Previous post was at 16:14 ----------

Po ua Bej nje Lloj pyetje Juve Ateist Por lutem te me pergjigjeni se shpesh her nuk eshte pergjigjur askush.... kshtu..>

Pse nuk besoni Ne Zot kur eshte normale dhe dihet qe qdo njeri eshte i krijuar Prej ti
Ai Allahu ose Zoti Na ka krijuar neve na jep qdo te mir (nqoftse jemi ne mir me te) dhe ju ose disa qe Nuk besojn se Egziston Ai (Allahu) Thjesht pse ... ktheheni kunder ti.?
Me rrespekt Blerimi :)
Eshte normale dhe dihet qe cdo njeri eshte krijuar prej tij ? si dihet si eshte normale ? kur eshte vertetuar ? ku jan provat , faktet ?
Besimi ne dicka qe nuk jam i sigurt qe egziston per mua eshte : Humbje kohe me hapa gjigande :)

---------- Post added at 16:25 ---------- Previous post was at 16:19 ----------

Kam një pyetje për ateistët. Të supozojmë se ka vdekur gjithë njerëzimi dhe po bëhet dita e gjykimit, tani po e shihni Zotin dhe ju pyet Zoti t'ja thoni vetëm një arsye pse duhet t'ju dërgojë në parajsë. Si do të përgjigjeshit ?!
hahahaha ma hoqe menjen me ket pytje . na fal daku po nuk kam aq fantazi te zhvilluar sa te mendoj dhe te krijoj ne mendjen time kete lloj skene :) Nuk kishe ndonji pyetje tjeter ? :D loool

---------- Post added at 16:28 ---------- Previous post was at 16:25 ----------

Nostra, ke frike te mirresh me nje supozim te atille apo ku qendron problemi :D?
nqs se do kisha frik nga ferri dhe do adhuroja parajsen apsolutisht do besoja dhe ne egzistencen e zotit dhe do isha besimtar si ty . por perderisa nuk i besoj keto gjera skam pse te merrem me supozime te tilla :) u pergjigje edhe pse pyetje nuk ishte per mua :)

---------- Post added at 16:44 ---------- Previous post was at 16:28 ----------

I Kom Disa Pytje Per Ateistat .

1. Kush krijoi asgjënë (apo ajo ekzistonte gjithëherë?)

2.Kush krijoi materien (prej asgjësë?)

3. Kush krijoi jetën e parë (a thua ajo u krijua nga materia e pajetë?)


nese jon bo kto pytje shnosh . nese jo presi pergjegje .
Ore njerez mos beni pyetje qe jeni te sigurte qe nuk mund te merrni pergjigje . Pyetja kush dhe pyetje Pse Nuk kan fund .
 
Top