• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Ateistet Pergjigjen Per Ju

iLirjam

Banned
Mosha
37
Vendndodhja
Gjithmon
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

o sa njeri i trash paskeni qen........per nga struktura e ndertimtit te tij eshte yll ,,,,,si psh kur themi mal themi per nga struktura e ndertimit apo fushe dhe pastaj secili ka emertimet e vecanta mali i tomorrit,fusha e myzeqese ............qe ta kuptosh vihet nje emertim i pergjithshem per struktura nedertimi te ngjashme e pataj vihet nje emertim i vecante per secilen.. ......dhe ylli i sistemit tone ka emertimin dielll.........
okay o i holl,,,

sa do i trash te kem qen,,nuk jam dhe skam qen kurr me i trash se ata qe i japin ujt rendesi me te madhe se djellit,,,

dhe qe besojn se prejardhja e baballarve te tyre,,,ishte nga Majmuni,,,:)
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Mosha
30
Vendndodhja
In the rainbow
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

okay o i holl,,,

sa do i trash te kem qen,,nuk jam dhe skam qen kurr me i trash se ata qe i japin ujt rendesi me te madhe se djellit,,,

dhe qe besoj se prejardhja e baballarve te tyre,,,ishte bga Majmuni,,,:)

te pakten e morre vesh pse dielli eshte yll...........dhe prejardhja skan qene nga majmuni .......sepse dhe ktu e ke gabim konceptin kishte tipare te ngjashme me majmun por nuk ishte majmun sepse ke lloj - lloj majmunesh si oragontangun,shimpanze,gorrillat nuk eshte se eshte nga kta lloj majmunesh..........

sa per ate tjtren skam ndermend ti hyj prap atij diskutimit kush eshte me i rendesishem se te solla gjithe ato argumenta dhe stu mbush menja .........
 
Last edited:

iLirjam

Banned
Mosha
37
Vendndodhja
Gjithmon
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

te pakten e morre vesh pse deilli eshte yll...........dhe prejardhja skan qene nga majmuni .......sepse dhe ktu e ke gabim konceptin kishte tipare te ngjashme me majmun por nuk ishte majmun sepse ke lloj - lloj majmunesh si oragontangun,shimpanze,gorrillat nuk eshte se eshte nga kta lloj majmunesh..........

sa per ate tjtren skam ndermend ti hyj prap atij diskutimit kush eshte me i rendesishem se te solla gjithe ato argumenta dhe stu mbush menja .........
po ca argumentash me solle more????? ncncncn shiko prap ky me kto carl sagenat,,


ej te kam then qe nga dita e par,,se djelli per mua nuk esht yll,,ngaqe per mua,,ka nje rendesi tej e te madhe,,,e konsideroj si zot te kti sistemi djellor,,dhe te thash dhe te kam then gjat gjith kohes qe mund ta quash edhe llamp po te duash,,, por kur te thash e djelli sesht yll,,desha te them ne te vertet se nuk esht ai qe te ka mesuar shkenca,,por me i rendesishem,,nejse

argumentat qe ti me sjell per ujn,,,,jan SHUM injorante te pakten per mua,,,

sepse te gjith deri tani,,,,keni then gjera te kunderta nga njeri tjetri,,por te gjith oer te mbrojtur nje gje te njejt,,,

por problemi ishte ktu,,,,se sistemi djellor funksjonon si nje trup i vetem,,,,qe ty me sa duket nuk po ta rrok!!!!!!

ashtu si nje Or qe ben TIK TAK TIK TAK,,, dhe mbrenda saj,,ka shum paisje akrepa etj etj.,,qe jan shum te rendesishem per te ber te mundur funksjonimin e saj,,,,

por ajo Or tani esht ne nje oqean,,,dhe jetgjatsia e saj,,nvaret nga bateria qe ka me vete,,dhe ajo esht gjeja me e rendesishme qe Ora te vazhdoj punen,,

ashtu si sitemi djellor,,, qe ka djellin gjen me te rendesishme,, o i holli im.
:grusht3:
 

iLirjam

Banned
Mosha
37
Vendndodhja
Gjithmon
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

te pakten e morre vesh pse deilli eshte yll...........dhe prejardhja skan qene nga majmuni .......sepse dhe ktu e ke gabim konceptin kishte tipare te ngjashme me majmun por nuk ishte majmun sepse ke lloj - lloj majmunesh si oragontangun,shimpanze,gorrillat nuk eshte se eshte nga kta lloj majmunesh..........

sa per ate tjtren skam ndermend ti hyj prap atij diskutimit kush eshte me i rendesishem se te solla gjithe ato argumenta dhe stu mbush menja .........
po ca argumentash me solle more????? ncncncn shiko prap ky me kto carl sagenat,,


ej te kam then qe nga dita e par,,se djelli per mua nuk esht yll,,ngaqe per mua,,ka nje rendesi tej e te madhe,,,e konsideroj si zot te kti sistemi djellor,,dhe te thash dhe te kam then gjat gjith kohes qe mund ta quash edhe llamp po te duash,,, por kur te thash e djelli sesht yll,,desha te them ne te vertet se nuk esht ai qe te ka mesuar shkenca,,por me i rendesishem,,nejse

argumentat qe ti me sjell per ujn,,,,jan SHUM injorante te pakten per mua,,,

sepse te gjith deri tani,,,,keni then gjera te kunderta nga njeri tjetri,,por te gjith per te mbrojtur nje gje te njejt,,,

por problemi ishte ktu,,,,se sistemi djellor funksjonon si nje trup i vetem,,,,qe ty me sa duket nuk po ta rrok!!!!!!

ashtu si nje Or qe ben TIK TAK TIK TAK,,, dhe mbrenda saj,,ka shum paisje akrepa etj etj.,,qe jan shum te rendesishem per te ber te mundur funksjonimin e saj,,,,

por ajo Or tani esht ne nje oqean,,,dhe jetgjatsia e saj,,nvaret nga bateria qe ka me vete,,dhe ajo esht gjeja me e rendesishme qe Ora te vazhdoj punen,,

ashtu si sitemi djellor,,, qe ka djellin gjen me te rendesishme,, o i holli im.
:grusht3:
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Mosha
30
Vendndodhja
In the rainbow
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

une te solla argumentat te akumuluara nga mendimi im se skam ngel une ti marr gjerat shabllon ashtu sic mi japin shkenctaret e te mos i i arsyetoj,,,,,,,fakti qe studioj per kimi industriale me ka bere qe ta shof rendesine e ujit me nga afer........dhe asnjeher ste ka thene njeri qe dielli ska rendesi ...........por te kemi thene gjithmone qe pa ujin ne toke dielli tamam do kishte funksionin e nje llampe........kshu qe rendesia e diellit eshte e lidhur ngushte me faktin qe ne toke ka uje...........dhe rendesia e baterive behet e rendesishme se ora punon me bateri se po te ishte me kurdisje ora do kishin rendesi baterite......kshu o i trashi im :grusht3:
 

iLirjam

Banned
Mosha
37
Vendndodhja
Gjithmon
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

te pakten e morre vesh pse deilli eshte yll...........dhe prejardhja skan qene nga majmuni .......sepse dhe ktu e ke gabim konceptin kishte tipare te ngjashme me majmun por nuk ishte majmun sepse ke lloj - lloj majmunesh si oragontangun,shimpanze,gorrillat nuk eshte se eshte nga kta lloj majmunesh..........

sa per ate tjtren skam ndermend ti hyj prap atij diskutimit kush eshte me i rendesishem se te solla gjithe ato argumenta dhe stu mbush menja .........
po ca argumentash me solle more????? ncncncn shiko prap ky me kto carl sagenat,,


ej te kam then qe nga dita e par,,se djelli per mua nuk esht yll,,ngaqe per mua,,ka nje rendesi tej e te madhe,,,e konsideroj si zot te kti sistemi djellor,,dhe te thash dhe te kam then gjat gjith kohes qe mund ta quash edhe llamp po te duash,,, por kur te thash e djelli sesht yll,,desha te them ne te vertet se nuk esht ai qe te ka mesuar shkenca,,por me i rendesishem,,nejse

argumentat qe ti me sjell per ujn,,,,jan SHUM injorante te pakten per mua,,,

sepse te gjith deri tani,,,,keni then gjera te kunderta nga njeri tjetri,,por te gjith oer te mbrojtur nje gje te njejt,,,

por problemi ishte ktu,,,,se sistemi djellor funksjonon si nje trup i vetem,,,,qe ty me sa duket nuk po ta rrok!!!!!!

ashtu si nje Or qe ben TIK TAK TIK TAK,,, dhe mbrenda saj,,ka shum paisje akrepa etj etj.,,qe jan shum te rendesishem per te ber te mundur funksjonimin e saj,,,,

por ajo Or tani esht ne nje oqean,,,dhe jetgjatsia e saj,,nvaret nga bateria qe ka me vete,,dhe ajo esht gjeja me e rendesishme qe Ora te vazhdoj punen,,

ashtu si sitemi djellor,,, qe ka djellin gjen me te rendesishme,, o i holli im.
:grusht3:
 

iLirjam

Banned
Mosha
37
Vendndodhja
Gjithmon
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

une te solla argumentat te akumuluara nga mendimi im se skam ngel une ti marr gjerat shabllon ashtu sic mi japin shkenctaret e te mos i i arsyetoj,,,,,,,fakti qe studioj per kimi industriale me ka bere qe ta shof rendesine e ujit me nga afer........dhe asnjeher ste ka thene njeri qe dielli ska rendesi ...........por te kemi thene gjithmone qe pa ujin ne toke dielli tamam do kishte funksionin e nje llampe........kshu qe rendesia e diellit eshte e lidhur ngushte me faktin qe ne toke ka uje...........dhe rendesia e baterive behet e rendesishme se ora punon me bateri se po te ishte me kurdisje ora do kishin rendesi baterite......kshu o i trashi im :grusht3:

kurse un nuk studjoj,,por jam shkenctar i natyres,,,dhe ajo qe thoni ju,,nuk esht se djelli nuk ka rendesi,,,

por Uj ka rendesi me te madhe se djelli,,, dhe kjo esht injoranca,,,

dhe aq me keq,,kur e pranoni qe ato jan te lidhura ngusht me njera tjetren,,,dhe qe pa njera tjetren nuk funksjonojn,,

at´her si ka mundesi qe uj te jet me i rendesishem???? sepse ju ka then karl sageni,,


ju thash qe te benit nje perllogaritje,,te cilen un e kam ber me shum se 10 her deri tani,,,per te par perqindjen e rendesis se djellit dhe te ujt,,dhe that qe duhet koh per te ber,,,kjo mjafton per te kuptuar se sesht e ber kurr nga ju,,,dhe ju flisni duke u bazuar vetem ne perllogaritjen e nje elementi,,,dhe sja kini iden per elementin tjeter... dhe aq me keq,,kur me that se shkenca e njeh mir sistemin djellor,, por deri sot vetem deri ne hen ka arritur te shkoj,,,ndoshta te dergoj nje rrobot edhe deri ne mars,,
 

iLirjam

Banned
Mosha
37
Vendndodhja
Gjithmon
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju


pyetje per ateistet!!!!

1
perse planetet sillen rreth djellit????

2
nga se vin temperaturat e ndryshme ne tok????

3
c´far rroli luaj temperaturat ne Jeten ton,,,dhe ne fjalen jet ne pergjithsi???

nese esht e vertet ajo qe thoni,,qe shkenca e njeh mir sistemin djellor,,at´her pergjigjuni sa me qart!!!
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Mosha
29
Vendndodhja
Tirane
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju


pyetje per ateistet!!!!

1
perse planetet sillen rreth djellit????

2
nga se vin temperaturat e ndryshme ne tok????

3
c´far rroli luaj temperaturat ne Jeten ton,,,dhe ne fjalen jet ne pergjithsi???

nese esht e vertet ajo qe thoni,,qe shkenca e njeh mir sistemin djellor,,at´her pergjigjuni sa me qart!!!
1-Sepse cdo trup ka force gravitacionale, qe ben qe trupat te kene tendencen te terhiqen mes njeri tjetrit. Duke qene se dielli eshte shume me i madh se planetet e tjere, atehere graviteti i diellit eshte shume me i madh ne krahasim me te tjeret. Pra dielli i terheq trupat rreth vetes. Por duke qene se planetet dhe dielli jane te rrumbullaket, kane dhe forcen qendersynuese, gje qe shpjegon levizjen rrethore rreth diellit.

2-Ka shume faktore qe ndikojne ne temperaturat e ndryshme te tokes. Por kryesore eshte largesia me diellin, dhe sasia e rrezatimit diellor qe vjen ne toke.

3-Temperatura eshte nje nga gjerat me te rendesishme ne funksionimin e jetes ne toke. Qeniet e gjalla nuk mund te mbijetojne ne temperatura ekstreme.
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Mosha
29
Vendndodhja
Tirane
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Si erdha jeta ne toke?
Nqs besoni ne teorine e evolucione pse eshte ndaluar evolucioni...pse nuk dalin specimene te reja?
Krijimin e jetes e kam shpjeguar me perpara. Evolucioni nuk ka ndaluar, por eshte nje proces qe kerkon qindra mijera deri ne miliona vite per te dale nje specie e re.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Nem nje nr postimi ku e ke shpjeguar...ose link
Pastaj ku shifen shenjat e evolucionit...sepse une nuk them te dali nje ekzemplar i ri nga sot neser...por disa shenja evolucioni duhet te jene te dukshme.... jemi ne vitin 2010... as nje shenje minime?
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Mosha
29
Vendndodhja
Tirane
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Nem nje nr postimi ku e ke shpjeguar...ose link
Pastaj ku shifen shenjat e evolucionit...sepse une nuk them te dali nje ekzemplar i ri nga sot neser...por disa shenja evolucioni duhet te jene te dukshme.... jemi ne vitin 2010... as nje shenje minime?
Asnje shenje nuk mund te dallohet qofte edhe per 10000 vjet. Sepse faktikisht nuk krijohen speciet e reja. Speciet ekzistuese mundohen te pershtaten me habitatin e tyre.
Mund te shohesh kete video, eshte shume e qarte.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Po mire atehere si erdhi jeta ne toke, si u be organismi uman kaq perfekt? sa qe nuk i mungon absolut nje gje?
Ska mundesi te jet thjesht adaptacioni.... edhe nqs do evoluoj akoma...ku do shkoj sepse ne kete pik qe jemi ne nga ana e funksionit te trupit njeriut mund te them qe eshte perfekte....

sme dhe nje nr postimi ku mund te gjej cfare ke shkruar...ose nje link...
 

iLirjam

Banned
Mosha
37
Vendndodhja
Gjithmon
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

1-Sepse cdo trup ka force gravitacionale, qe ben qe trupat te kene tendencen te terhiqen mes njeri tjetrit. Duke qene se dielli eshte shume me i madh se planetet e tjere, atehere graviteti i diellit eshte shume me i madh ne krahasim me te tjeret. Pra dielli i terheq trupat rreth vetes. Por duke qene se planetet dhe dielli jane te rrumbullaket, kane dhe forcen qendersynuese, gje qe shpjegon levizjen rrethore rreth diellit.

2-Ka shume faktore qe ndikojne ne temperaturat e ndryshme te tokes. Por kryesore eshte largesia me diellin, dhe sasia e rrezatimit diellor qe vjen ne toke.

3-Temperatura eshte nje nga gjerat me te rendesishme ne funksionimin e jetes ne toke. Qeniet e gjalla nuk mund te mbijetojne ne temperatura ekstreme.

per pyetjen e par,,, je pergjigjur deri diku sakt,,por planetet sillen edhe mbrenda vetes,,,edhe rreth djellit,,,si shpjegohet kjo???

kurse per pyetjen e dyt,,,,desha te di se c´far sjell ndryshimin e temperaturave ne te vertet??? sepse ato nuk jan asnje her njelloj,,

dhe e treta,,dua te me lidhesh pikrisht,,,me katalizatorin qe ben te mundur,,,qe temperaturat ne tok,,te jen,,as me minus se sa duhet dhe as me plus se sa duhet per te jetuar,,,

ku qendron ky katalizator qe kontrollon kte????
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Mosha
29
Vendndodhja
Tirane
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Per sweetzzinna

Te dhashe nje video, nuk e di ne qofte se e pe, sepse e kam thene shume me perpara dhe nuk e mbaj mend saktesisht. Mund ta shpjegoj me pak fjale. Toka kishte substancat e duhura ne atmosfere, dy me te rendesishmet ishin cianidi i hidrogjenit HCN dhe amoniak NH3. Nga bashkeveprimi mes tyre u formua adenina, qe eshte nje nga nukleotidet baze te ADN. Adenina kerkon ribozen dhe grupe fosfatesh per tu bashkuar me nukleotidet e tjera. Formohet keshtu ARN. ARN eshte e afte te kopjoje veten e vet. ARN tashi bashkevepron me elemente te tjere kimike. Lipidet kane tendencen te veprojne mes tyre, duke formuar nje rreth. ARN gjen mbrojtje tek ky rreth. Me pas dihet qe ARN shnderrohet ne ADN. Pra ARN se bashku me proteinat formojne ADN. Proteinat perbehen nga aminoacidet. Pra kemi substancat e para organike. Te cilat kane evoluar per rreth 1 miliar vjet. Te gjitha keto jane te vertetuara me eksperimente te ndryshem, ku me famshmi eshte eksperimenti i Millerit.

Ku do shkoje evolucioni me vone, nuk e dime. Kete do e tregoje vetem koha. :)
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Mosha
29
Vendndodhja
Tirane
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju


per pyetjen e par,,, je pergjigjur deri diku sakt,,por planetet sillen edhe mbrenda vetes,,,edhe rreth djellit,,,si shpjegohet kjo???

kurse per pyetjen e dyt,,,,desha te di se c´far sjell ndryshimin e temperaturave ne te vertet??? sepse ato nuk jan asnje her njelloj,,

dhe e treta,,dua te me lidhesh pikrisht,,,me katalizatorin qe ben te mundur,,,qe temperaturat ne tok,,te jen,,as me minus se sa duhet dhe as me plus se sa duhet per te jetuar,,,

ku qendron ky katalizator qe kontrollon kte????
E para shpjegohet me forcen qendersynuese, qe eshte forca me te cilen nje trup tenton te mbaje nje trup tjeter larg qendres ne te cilen rrotullohet vete trupi i pare. Per ta provuar kete gje, merr nje gur, lidhe me nje pe te forte, dhe fillo te rrotullosh gurin. Ne kete rast dora jote eshte Dielli, guri eshte Toka, dhe peri eshte forca gravitacionale. Dora jote ka forcen qendersynuese.

E dyta. Ndryshimin e temperaturave e sjell sasia e rrezatimit qe dielli sjell ne toke.

E treta. Katalizatori eshte ne kete rast largesia mes diellit dhe tokes. Largesia e qendrueshme behet pikerisht nga forca gravitacionale.
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Mosha
29
Vendndodhja
Tirane
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

e din kur nje element liron energji i nderuar?????????? qfar ndodhe me elektrone qe ato te lirojne energji??????
Elementi cliron energji kur sistemi shperbehet. Duke qene se elektroni eshte i pandashem, nuk cliron energji.
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Mosha
41
Vendndodhja
ne shtepi
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Elementi cliron energji kur sistemi shperbehet. Duke qene se elektroni eshte i pandashem, nuk cliron energji.
a je i sigurt???????
qfar ndodh nese nje element gjysmëpërçues e pasurojme me elemente 3 ose 5 valentsh(galium dhe arsen) qfar ndodhe me elektrone??????????
qfar behet me ate gjysmëpërçues ?????
 
Last edited:
Top