• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Ateistet Pergjigjen Per Ju

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Vendndodhja
WorLd 0f dReAms
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

ENERGJIA AS NUK KRIJOHET DHE AS NUK ZHDUKET. AJO SHNDERROHET.
Eshte ligj fizike qe nuk mund te hidhet poshte. Ashtu si ligjet e gravitetit per shembull.
Mund te na argumentosh me ndonje fakt se energjia nuk krijohet apo s'ka fillim ? Ndonje mendim te ndonje shkencetari, i bazuar ne fakte ?
 

iLirjam

Banned
Mosha
37
Vendndodhja
Gjithmon
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

o burr i dheut a po te ndal kush me mendu qka te duash.jo as qe e kam nder mend me te ndal. po te ndalesh dhe ta analizosh mire atehere jam i bindur se nuk do flisje keshtu .
po mire me trego ti si u be qe ky univers te krijohet ne kete menyre dhe qe dielli te eshte ne qender rastesishte ?????? edhe nje gje o burr i dhuet jo ti nuk je dal nga labirinti qe po e përmend po ti ke mbet dhe as qe je afru me hy aty po je mbet ne hyrje fatkeqesishte.
dhe nese veq kam pranu te jem nje djal tjeter ty te pengon shume apo mos ke frige qe kjo urrejtje qe ke ndaj neve pot e kthehet dhe po te ben edhe ty nje si ne.
une e di per qka kam ardhe ne kete jete i nderuar , por mjerisht ju nuk jeni duke e dite kete.

shiko tani,,nese dalim jasht ligjeve personale te muhametit,,qe kan te bejn me gjuhen,,me mynyren e faljes,,me trajtimet e gjinis,dhe disa tjera qe jan te dukshme qe jan ligje njeriu dhe jo vullnet i Zotit,,

at´her ne bashkohemi bashk ne nje pik,,e cila esht qe ka ZOT,,

dhe nese do te diskutosh me mua,,per mynyrat se si esht emundur kjo,,apo kjo..at´her un do te flas me ty me deshir deri neser ne mengjes,,

Djelli nuk esht ne qender rastesisht,,,,sepse kjo esht apsurditet,,

dhe pas nje shprthimi si big bangu,,,,dicka si nje sistem djellor nuk do te egzistonte,,,sepse pas nje shperthimi dicka si sistemi djellor do te ishte i pa mundur,,,por edhe ne rast se do te ishte e mundur,,,sistemi djellor ka disa perllogaritje egzakte,,te cilat nuk mund dhe nuk mund te jen rastesi,

mirpo,,,se tani dua te dal diku,,,dhe pikrisht tek pjesa ku dyshoj tek krijusi,,dhe dyshoj tek aftesit e tij per te me ndihmuar ne,,,ne rast te mos funksjonimit te Djellit!!!

sepse ne kendveshtrimin tim,,,ashtu si piramidat e egjyptit me enigmen e tyre,,,jan edhe sistemet djellore,,,

po te shkosh ne egjypt,,do te shikosh pjes ku esht provuar te behet piramid,,por sesht arritur,,dhe pak me tutje pjes tjeter qe serish nuk esht arritur,,dhe ne fund duke praktikuar,,esht arritur piramida perfekte qe ishte e planifikuar,,

kurse ne hapsir,,shikon lloje sistemesh,,,te cilat nuk jan njelloj,, dhe ky sistemi jon,,ne kendveshtrimin tim,,dhe ne bindjen time,,,pa mar parasysh se kush e krijoj,,,ai esht i panvarur tashme,,,krijusi i dha jeten sistemit,dhe sistemi te dha jeten ty,,,sikur ty te pushoj zemra,,,sistemi nuk mund te ndihmoj te ringjallesh,,flas praktikisht,,, ashtu sikur po ti pushoj zemra sitemit ton,,do te thot se ai ka vdekur,,,dhe gjithshka do te shkatrrohet,,jeta e gjall mbrenda kti sistemi do te vdes,,,dhe pikrisht per kte,,rendesia me e madhe per Jeten,,qendron tek zemra,,,dhe zemra e jetes esht Djelli!!!
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Mosha
29
Vendndodhja
Tirane
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Mund te na argumentosh me ndonje fakt se energjia nuk krijohet apo s'ka fillim ? Ndonje mendim te ndonje shkencetari, i bazuar ne fakte ?
E=mc2(ne katror). Pra do te thote qe energjia eshte ne perpjesetim te drejte me masen dhe katrorin e shpejtesise se drites. Kjo tregon qe, aty ku ka mase, ka edhe energji.
Ligji i ruajtjes dhe shnderrimit te energjise eshte nje ligj qe mund te provohet vetem me ane te eksperimentit. Mund te shohesh dhe teorine e relativitetit te Einstein per kete gje, e shpjegon shume qarte dhe bukur.
 

iLirjam

Banned
Mosha
37
Vendndodhja
Gjithmon
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

jo ka ndodh e kunderta.....po faji eshte i joni qe merremi me nje personn qe nuk pranon as faktin qe dielli eshte yll........
more shoku,,faji juaj esht sepse nuk po arrini te me kuptoni mua,,,se te kam then 1000 her,,djellin mund ta quash edhe llampe,,,sepse edhe llampa ben drit,,por nuk jan njesoj,,,

po mir ata qe ndricojn naten rreth henes,,quhen djell???
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Mosha
29
Vendndodhja
Tirane
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

more shoku,,faji juaj esht sepse nuk po arrini te me kuptoni mua,,,se te kam then 1000 her,,djellin mund ta quash edhe llampe,,,sepse edhe llampa ben drit,,por nuk jan njesoj,,,

po mir ata qe ndricojn naten rreth henes,,quhen djell???
Duhet te kuptosh dicka, qe dielli jone eshte nje yll si gjithe te tjeret, me madhesi mesatare, pasi ka edhe shume me te vegjel, dhe shume me te medhenj.
Ato qe ndricojne rreth henes jane galaktika, yje, nebuloza gazi etj etj.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Vendndodhja
WorLd 0f dReAms
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

E=mc2(ne katror). Pra do te thote qe energjia eshte ne perpjesetim te drejte me masen dhe katrorin e shpejtesise se drites. Kjo tregon qe, aty ku ka mase, ka edhe energji.
Ligji i ruajtjes dhe shnderrimit te energjise eshte nje ligj qe mund te provohet vetem me ane te eksperimentit. Mund te shohesh dhe teorine e relativitetit te Einstein per kete gje, e shpjegon shume qarte dhe bukur.
Sic e dime, elektronet furnizohen me energji, atehere, cili eshte burimi i kesaj energjie?
 

iLirjam

Banned
Mosha
37
Vendndodhja
Gjithmon
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Duhet te kuptosh dicka, qe dielli jone eshte nje yll si gjithe te tjeret, me madhesi mesatare, pasi ka edhe shume me te vegjel, dhe shume me te medhenj.
Ato qe ndricojne rreth henes jane galaktika, yje, nebuloza gazi etj etj.

nga se perbehen kta yje qe ndricojn rreth henes,,dhe yje dhe yll,,,a nuk esht nje term i njejt per dy gjera te ndryshme???
sepse Djelli ndricon,,,por lenda berberse rendesia,,pozicjoni,,,dhe ajo qe mund te ket ne mes qe nuk digjet kurr,,,duhet ti japin llogjikisht nje status tjeter nga termi qe perdoret edhe per yjet qe shihen ne driten e henes,,

se nuk kam ndonje kundershtim un o shoku,,,,mund ta quash edhe ndricues,,,nuk me prish pun mua,,e kuptoj se c´far do te me thuash
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Mosha
29
Vendndodhja
Tirane
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

nga se perbehen kta yje qe ndricojn rreth henes,,dhe yje dhe yll,,,a nuk esht nje term i njejt per dy gjera te ndryshme???
sepse Djelli ndricon,,,por lenda berberse rendesia,,pozicjoni,,,dhe ajo qe mund te ket ne mes qe nuk digjet kurr,,,duhet ti japin llogjikisht nje status tjeter nga termi qe perdoret edhe per yjet qe shihen ne driten e henes,,

se nuk kam ndonje kundershtim un o shoku,,,,mund ta quash edhe ndricues,,,nuk me prish pun mua,,e kuptoj se c´far do te me thuash
Yje=numri shumes, trajta e pashquar
Yll=numri njejes, trajta e pashquar
Edhe yjet e tjere ndricojne, kane perberje pothuajse te njejte me diellin, yllin tone. Ka edhe yje me planete qe rrotullohen rreth ketoj ylli, po ashtu si sistemi yne diellor. Ato qe ndricojne rreth henes, nuk jane vetem yje, por edhe nebuloza gazi, galaktika, e lloj lloj sistemesh te tjera.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Vendndodhja
WorLd 0f dReAms
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Elektronet ZOTEROJNE energji. Ato nuk furnizohen.
Nuk eshte e vertete. Dielli duhej, qe shume me heret te ishte harxhuar, per arsye se cdo dite Diellit, 564 miliona atome hidrogjen i shnderrohen ne helium qe te prodhoje energji per vete. Prej nga i vjen Diellit kjo energji dhe ne vecanti hidrogjeni ?
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Mosha
29
Vendndodhja
Tirane
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Nuk eshte e vertete. Dielli duhej, qe shume me heret te ishte harxhuar, per arsye se cdo dite Diellit, 564 miliona atome hidrogjen i shnderrohen ne helium qe te prodhoje energji per vete. Prej nga i vjen Diellit kjo energji dhe ne vecanti hidrogjeni ?
Sipas llogaritjeve, ka dale qe Dielli jone do te shuhet pas rreth 5 miliard vitesh, duke pasur parasysh masen e tij dhe sasine e hidrogjenit qe zoteron. Pra, sasia e hidrogjenit qe zoteron eshte jashtezakonisht e madhe, aq sa gjithsej i duhet rreth 10 miliard vjet qe te shuhet plotesisht dhe te shnderrohet ne xhuxh te bardhe.
Dielli, si cdo gje tjeter, eshte materie, dhe materia zoteron energji.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Vendndodhja
WorLd 0f dReAms
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Pra po kuptohet qe cdo gje qe e ka fillimin, ka edhe mbarimin. Qe dmth se ekzsiton nje Krijues, ne te kunderten, ky ligj nuk do te ekzistonte fare. Sikur qe njeriu i humb aftesite e veta gjate kalimit te kohes ashtu edhe nje dite llamba e jetes se tij do te shuhet. Gjithashtu edhe gjithesia eshte duke perparuar vazhdimisht ne drejtim te shkaterrimit dhe shperberjes. Sepse, energjite ekzistuese ne bote, gradualisht jane duke u zbehur; atomet shnderrohen ne energji, dhe energjia aktive shnderrohet ne pasive dhe te palevizshme. Njehere, kur te ndahen atomet ne menyre te barabarte dhe uniforme, nuk do t'mbetet asgje pos qetesise absolute dhe palevizshmerise. Prandaj, eshte e pamundur qe te konsiderohet materia si esence e perhershme ose substance e qenies, dhe nuk ka zgjidhje tjeter vecse te pranohet bota si e krijuar.
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Mosha
29
Vendndodhja
Tirane
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Pra po kuptohet qe cdo gje qe e ka fillimin, ka edhe mbarimin. Qe dmth se ekzsiton nje Krijues, ne te kunderten, ky ligj nuk do te ekzistonte fare. Sikur qe njeriu i humb aftesite e veta gjate kalimit te kohes ashtu edhe nje dite llamba e jetes se tij do te shuhet. Gjithashtu edhe gjithesia eshte duke perparuar vazhdimisht ne drejtim te shkaterrimit dhe shperberjes. Sepse, energjite ekzistuese ne bote, gradualisht jane duke u zbehur; atomet shnderrohen ne energji, dhe energjia aktive shnderrohet ne pasive dhe te palevizshme. Njehere, kur te ndahen atomet ne menyre te barabarte dhe uniforme, nuk do t'mbetet asgje pos qetesise absolute dhe palevizshmerise. Prandaj, eshte e pamundur qe te konsiderohet materia si esence e perhershme ose substance e qenies, dhe nuk ka zgjidhje tjeter vecse te pranohet bota si e krijuar.
Por energjia eshte e pamundur te krijohet nga hici dhe te shnderrohet ne hic. Kjo eshte ligj fizike, njesoj si ligji i gravitetit per shembull.
Materia nuk eshte esence e perhershme. Energjia po.
 

iLirjam

Banned
Mosha
37
Vendndodhja
Gjithmon
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

okay,,,,,, at´her djelli esht nje Yll,,,mua nuk me shqeteson ky term..

mua me shqeteson dicka tjeter,,pa mar parasysh se a e krijoj dikush sistemin ton djellor,,,apo ai u krijua vetvetiu,,

di qe ai tani esht i panvarur ne funksjonimin e tij,,,,

sikur nje Or e madhe,,,qe bie ne nje oqean,,dhe lodron ne oqean sikur nje anije nendetse,,dhe e vetmja shpres qe te vazhdoj funksjonimin,,nvaret tek bateria qe ka me vete,,,

ashtu esht ajo qe un dua te them per sistemin djellor,,,,qe ai mund te shkatrrohet vetem me shuarjen e djellit,,,

sepse djelli esht zemra e tij,,,dhe kjo ben djellin me te rendesishem se gjithshka tjeter,,

sepse veglat e tjera ora i ka me vete te gjitha,,,dhe te gjitha jan te rendesishme,,,por ajo i ka me vete ato,,,,dhe tani me,,,rendesia me e madhe per te vazhduar funksjonimin,,,qendron tek bateria,,

un nuk di se si tja u spjegoj me ndryshej ate c´far dua te them,,sepse kjo esht e qart,,,

Djelli esht Zemra e jetes,,,ku c´do shpres e jetes mbranda sistemit te tij,,nvaret tek ai,,,ashtu si dhe shdo shpres per funksjonimin e ores ne oqean,,nvaret tek bateria e saj...

mirupafshim :)
 
Last edited:

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Vendndodhja
WorLd 0f dReAms
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Por energjia eshte e pamundur te krijohet nga hici dhe te shnderrohet ne hic. Kjo eshte ligj fizike, njesoj si ligji i gravitetit per shembull.
Materia nuk eshte esence e perhershme. Energjia po.
Por, sipas ligjit te 2-te te termodinamikes, entropia ose zvogelimi i energjise termike, na meson se edhe pse nuk mund ta caktojmë daten e paraqitjes se botes, bota ka pasur fillimin e saj. Nxehtesia ne bote eshte duke u zvogeluar dhe duke rene ne menyre graduale, sikur 1 cope e hekurit te shkrire qe gradualisht liron nxehtesine e tij ne ajer, derisa ne fund temperatura e hekurit do t'barazohet me temperaturen e objektit dhe te ajrit qe e rrethon ate.

Sikur te mos kishte ekzistuar fillimi ose pika fillestare e botes, t'gjitha atomet ekzistuese do t'shin shperbere dhe shnderruar ne energji, pakufi para shume vitesh me heret. Gjate te kaluares se larget, nxehtesia e botes kishte mberritur deri te fundi i saj, sepse, gjate shnderrimit te saj te njepasnjeshme dhe te vazhdueshme, materia eshte transformuar ne 1 energji te humbur. Nuk eshte e mundur qe e tere energjia e humbur te shnderrohet perseri ne materie dhe sasi, komfor botes se qenies.

Sipas ligjit te lartpermendur, pasi qe te harxhohet njehere energjia, nuk mund te paraqiten me veprimet dhe reaksionet kimike. Por, duke ditur qe veprimet dhe reaksionet kimike jane ende duke ndodhur, ateherë jeta ne toke eshte e mundshme, dhe 1 trup i madh si dielli eshte i pjesetueshem cdo dite dhe cdo nate ne 300 mije milione tonelata, eshte e qarte se bota e ka fillimin e saj ne kohe. Qe dmth se edhe energjia ka nje Krijues.
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Mosha
29
Vendndodhja
Tirane
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Puna eshte se energjia nuk humbet. Ajo thjesht shnderrohet.
Ligji i parë i termodinamikës, rreth konservimit/ruajtjes së energjisë
Rritja e energjisë së një sistemi të mbyllur është e barabartë me sasinë e energjisë së shtuar sistemit me anë të nxehtësisë, minus sasinë e humbur të të punës së bërë të sistemit në rrethinë.
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Mosha
29
Vendndodhja
Tirane
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Pika ku deri me sot ka ngecur teoria e Big-Bang, eshte koha nga 0 deri ne 10 ne fuqi -14 sekonda. Te lutem mund ta shohesh pak kete videoi qe shpjegon eksperimentin ne CERN. Akoma nuk ka perfunduar, por do te perfundoje se shpejti. Kur te dalin rezultatet, mund te ballafaqohemi perseri bashke. :):)

 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Mosha
29
Vendndodhja
Tirane
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

okay,,,,,, at´her djelli esht nje Yll,,,mua nuk me shqeteson ky term..

mua me shqeteson dicka tjeter,,pa mar parasysh se a e krijoj dikush sistemin ton djellor,,,apo ai u krijua vetvetiu,,

di qe ai tani esht i panvarur ne funksjonimin e tij,,,,

sikur nje Or e madhe,,,qe bie ne nje oqean,,dhe lodron ne oqean sikur nje anije nendetse,,dhe e vetmja shpres qe te vazhdoj funksjonimin,,nvaret tek bateria qe ka me vete,,,

ashtu esht ajo qe un dua te them per sistemin djellor,,,,qe ai mund te shkatrrohet vetem me shuarjen e djellit,,,

sepse djelli esht zemra e tij,,,dhe kjo ben djellin me te rendesishem se gjithshka tjeter,,

sepse veglat e tjera ora i ka me vete te gjitha,,,dhe te gjitha jan te rendesishme,,,por ajo i ka me vete ato,,,,dhe tani me,,,rendesia me e madhe per te vazhduar funksjonimin,,,qendron tek bateria,,

un nuk di se si tja u spjegoj me ndryshej ate c´far dua te them,,sepse kjo esht e qart,,,

Djelli esht Zemra e jetes,,,ku c´do shpres e jetes mbranda sistemit te tij,,nvaret tek ai,,,ashtu si dhe shdo shpres per funksjonimin e ores ne oqean,,nvaret tek bateria e saj...

mirupafshim :)
Patjeter qe vepron i pavarur. Normalisht qe me me shkaterrimin e diellit do te shkaterrohet komplet sistemi. E kam shume te qarte ate qe do te thuash. Une shpresoj te kem qene i qarte ne argumentat e mia. Mirupafshim, kalofshi mire. :)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Vendndodhja
WorLd 0f dReAms
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

E kam pare ate video, sic e ka cekur edhe Alko ne postimin e tij te fundit ne kete teme, ashtu e kam edhe une mendimin, deri atehere, flasim perseri pas rezultatit >)
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Mosha
30
Vendndodhja
In the rainbow
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

more shoku,,faji juaj esht sepse nuk po arrini te me kuptoni mua,,,se te kam then 1000 her,,djellin mund ta quash edhe llampe,,,sepse edhe llampa ben drit,,por nuk jan njesoj,,,

po mir ata qe ndricojn naten rreth henes,,quhen djell???

o sa njeri i trash paskeni qen........per nga struktura e ndertimtit te tij eshte yll ,,,,,si psh kur themi mal themi per nga struktura e ndertimit apo fushe dhe pastaj secili ka emertimet e vecanta mali i tomorrit,fusha e myzeqese ............qe ta kuptosh vihet nje emertim i pergjithshem per struktura nedertimi te ngjashme e pataj vihet nje emertim i vecante per secilen.. ......dhe ylli i sistemit tone ka emertimin dielll.........
 
Top