• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Ateistet Pergjigjen Per Ju

Hbk

Anëtar Aktiv
Mosha
30
Vendndodhja
In the rainbow
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

o i nderuar si mund te lind nje njeri prehj atij qe eshte i vdekur a ka mundesi apo ju e keni gabim???????
prej nje shkaterrime qe behet cope e hi te lind nje yll edhe kjo paska mundesi !!!!!!!!!?????????????????
sa e di une aty ku ka plasje aty nuk mundet te kete asgje tjeter pos shkatrrimit. apo edhe ketu po gaboj ?????

shiko e di ti ligjin e ruajtjes dhe shenderrimit te energjise??????// ke degjuar ndonjeher ???????
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Mosha
29
Vendndodhja
Tirane
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

o i nderuar si mund te lind nje njeri prehj atij qe eshte i vdekur a ka mundesi apo ju e keni gabim???????
prej nje shkaterrime qe behet cope e hi te lind nje yll edhe kjo paska mundesi !!!!!!!!!?????????????????
sa e di une aty ku ka plasje aty nuk mundet te kete asgje tjeter pos shkatrrimit. apo edhe ketu po gaboj ?????
Ngelet energjia, qe as nuk krijohet nga hici, dhe as nuk zhduket ne hic. Thjesht shnderrohet. Dhe energjia eshte e afte te krijoje materie.
 

iLirjam

Banned
Mosha
37
Vendndodhja
Gjithmon
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Ore vella i dashur, ne e kuptojme shume mire rendesine e diellit, por ti nuk e kupton rendesine e ujit. Sistemi diellor nuk eshte nje trup, eshte nje perberje trupash, duke filluar nga Dielli e deri tek Neptuni. Te gjithe bashkeveprojne me njeri tjetrin, si ne cdo sistem tjeter. Edhe nuk ke pse ofendon as shkencetaret, as shkollen e as universitetet. Dhe kur kemi fakte qe e mbeshtesim teorine tone, nuk quhemi kokeforte, por njerez qe dine te mbrojne tezen e tyre. Sa per injorante, ti as nuk e ke idene se kush jemi ne. Nuk mund te quash injorant dike qe te shpjegon nje gje kaq te madhe, sic eshte universi, dhe sidomos fillimin e tij.
ne rradh te par more vlla i dashur,,, sistemi djellor berbehet nga shum trupa,,,por nga jasht ai esht nje trup i vetem,,,ashtu si trupi jot,,qe perbehet nga shum organe,,por esht nje trup i vetem,,,ndersa ty te perkufizohet qenja me lekur,,sistemit i perkufizohet me drit!!! dhe mbrenda drites te gjitha bashkupunojn me njera tjetern,,
dhe asnjeher nuk te thash se uj ska rendesi,,por te thash se gjithshka cfar esht mbrenda sitemit ka rendesi te madhe dhe ta pa zevendesueshme!!!!!

e dyta per te ardhur tek faktet e mbeshtetura me teorin,,,,ajo esht nje teori qe mund te praktikohet mbrenda nje laboratori,,,i cili as vet nuk funksjonon pa energji elektrike,,,qe do te thot pa energjin as uj ne ate laborator nuk esht i rendesishem,,qe i bien 1+1 = 2 - 1=1 e njejta gje per dy krahet..

dhe sa per shpjegimin e universit,,,,ne rradh te par njeriu duhet te studjoj A,,,,B,,,,C e me rradh,,,dhe shkenca prara se te mundohet te spjegoj universin,,,,duhet te spjegoj sistemin djellor ne te cilin jetojm,,,sepse e shikoj qe e paska kapercyer pa ditur as 10% mbi te!!

dhe ksaj i bie,,,sikur te kalosh nga B,,,,tek ZH. dhe me pas te me spjegoj dicka????

po kur shkenca ste paska then deri sot se sistemi djellor esht nje trup i vetem,,dhe esht i panvarur ne funsjonimin e tij.. c´far do te me tregoj mua,,,
perralla fizike dhe austronomie ???

me vjen keq por vertet jam zhgenjyer nga ateistet!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Last edited:

V-Rave

Anëtar i ri
Mosha
27
Vendndodhja
Hell
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

1- Shkenca e njeh teresisht sistemin diellor. :) Dhe ai eshte e vertete qe sillet si nje trup i vetem. Ajo qe ti thua ne lidhje me driten nuk ka kuptim, sepse drita, eshte si vale ashtu dhe grimce dhe duke qene e tille, nuk ka kufij fare. Pra nuk e kufizon dot sistemin Diellor.
 

iLirjam

Banned
Mosha
37
Vendndodhja
Gjithmon
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

1- Shkenca e njeh teresisht sistemin diellor. :) Dhe ai eshte e vertete qe sillet si nje trup i vetem. Ajo qe ti thua ne lidhje me driten nuk ka kuptim, sepse drita, eshte si vale ashtu dhe grimce dhe duke qene e tille, nuk ka kufij fare. Pra nuk e kufizon dot sistemin Diellor.
shkenc e njeh tersisht sistemin djellor?????

shiko ti shoku,,lexo ne postat e me siperme dhe kerko llogjiken e pjeses se fundit te diskutimit,,pastaj mundohet te lidhesh llogjiken e gjith diskutimit,,,sepse nuk kemi koh ti riperserisim te njejtat gjera nga fillimi vetem per te mbushur mendjen ty.

dhe qe shkenca nuk njeh as 10% mbi sistemin djellor,,,kte e di te sigurt,,per vet faktin qe uj per shkencen esht me i rendesishem se djelli,,

dhe e dyta,,sikur shkenca ta kishte pranuar deri sot qe sistemi djellor esht nje trup i vetem,,,nuk do te kishte dal kurr ne konkluzjonin se uj esht elementi me i rendesishem,,, perllogaritjet e ksaj teorie,,,jan te mjerueshme!!!!! gjithashtu i mjerueshem esht edhe fakti qe ju nuk mendoni asgje,,,por prisni qe te gjitha tjau thon disa injorant qe edhe prejardhjen e njeriut e kan lidhur me majmunin!!! pra cmund te presesh nga dikush qe e konsideron njeriun kafsh??? asgje me shum se teori kafshe te argumentuara per te kuptuar vetem ata qe mendojn si kafsh!!!
 
Last edited:

V-Rave

Anëtar i ri
Mosha
27
Vendndodhja
Hell
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

1- Nuk thashe qe Sistemi diellor eshte nje trup, por qe sillet si nje trup. Megjithate po te ndjekim llogjiken tende dhe galaktika jone sillet si sistemi yne diellor. Megjithate Dielli eshte nje pike fare e padukshme ne te.

Keshtu sipas kesaj llogjike, nuk ka rendesi as Dielli. Po qendra e galaktikes. Ne te cilen mendohet te kete nje vrime te zeze.
 

iLirjam

Banned
Mosha
37
Vendndodhja
Gjithmon
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

o ty te rrofshin qendrat dhe vrimat e zeza dhe te bardha,,,,+

e shikoj qe e vetmja gje qe nuk doni ta pranoni,,dhe me c´do kush doni te gjeni dicka me te rendesishem,,esht mohimi i rendesisi se djellit..

por ky sistem ne te cilin ne jetojm,,,,quhet sistem djellor,,,
dhe fillon nga ktu..((((((( oieufgh2k gh1 0 dhe mbaron ktu)))))))) jasht kllapave elemenetet e tjera jan te pa rendesishme,,

dhe ne jetojm mbrenda kllapave,,dhe sikur ajo zeroja e madhe te pushoj se funksjonuari,,esht njelloj sikur njeriut ti pushoj zemra,,,

dhe pastaj vrimat e zeza dhe te bardha kerkoj se do i gjesh dhe mund te futesh ne to e te shpetosh!!!
 

V-Rave

Anëtar i ri
Mosha
27
Vendndodhja
Hell
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

O Ilirjam. Vrimat e zeza, jane objekte astronomike. Nuk jane ato qe mendon ti. Asnje nuk po mohon rendesine e Diellit, por thjesht po e krahasojme ate me te ujit dhe mua me rezulton qe uji eshte me i rendesishem. :) Dhe po ta them pse. Po nuk pate info per vrimat e zeza (nuk ke faj per kete) lexo me poshte:
http://sq.wikipedia.org/wiki/Vrima_e_zezë
 

iLirjam

Banned
Mosha
37
Vendndodhja
Gjithmon
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

O Ilirjam. Vrimat e zeza, jane objekte astronomike. Nuk jane ato qe mendon ti. Asnje nuk po mohon rendesine e Diellit, por thjesht po e krahasojme ate me te ujit dhe mua me rezulton qe uji eshte me i rendesishem. :) Dhe po ta them pse. Po nuk pate info per vrimat e zeza (nuk ke faj per kete) lexo me poshte:
http://sq.wikipedia.org/wiki/Vrima_e_zezë
po ky esht problemi sepse nuk ka se si te rezultoj ty se uj esht me i rendesishem,,,por te rezulton sepse bazohesh ne kto linkat dhe enterpretimet,,qe kan munges njohurie mbi sistemin,,,dhe si pasoj bejn teori vetem me njohurin qe pocedojn,,

tani ik se me cat K,,, me linka dhe vidjo,,, se nuk e kam me ndermend te harxhoj frym me juve ,,tek e fundit DJELLI ESHT AI QE ESHT,,,,dhe koka e carl shkenctarit,,aq ka dhe me ato ben teori,,,aq din dhe aq thot,,, tani mirupafshim,,dhe shiko,,se po u rrezua kjo teori e carl shkenctarit nga ndonje shkenctar qe i besoni me shum,,se mua apo me shum se carlit,,,pershembull po u rrezua nga hawkingu,,,nuk dua te degjoj te thush se kam patur te drejt,,sepse do tju therras te gjithve zogj kurvash!!!!!!!!!! kapito?????????????
 

V-Rave

Anëtar i ri
Mosha
27
Vendndodhja
Hell
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

po ky esht problemi sepse nuk ka se si te rezultoj ty se uj esht me i rendesishem,,,por te rezulton sepse bazohesh ne kto linkat dhe enterpretimet,,qe kan munges njohurie mbi sistemin,,,dhe si pasoj bejn teori vetem me njohurin qe pocedojn,,

tani ik se me cat K,,, me linka dhe vidjo,,, se nuk e kam me ndermend te harxhoj frym me juve ,,tek e fundit DJELLI ESHT AI QE ESHT,,,,dhe koka e carl shkenctarit,,aq ka dhe me ato ben teori,,,aq din dhe aq thot,,, tani mirupafshim,,dhe shiko,,se po u rrezua kjo teori e carl shkenctarit nga ndonje shkenctar qe i besoni me shum,,se mua apo me shum se carlit,,,pershembull po u rrezua nga hawkingu,,,nuk dua te degjoj te thush se kam patur te drejt,,sepse do tju therras te gjithve zogj kurvash!!!!!!!!!! kapito?????????????
Kush eshte Carli???
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Vendndodhja
WorLd 0f dReAms
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Sistemi diellor pa planetet perreth nuk do te quhej i tille dhe do te ishte vetem nje yll i vetem si shume te tjere. Ku ka uj ka edhe jete. Uji eshte baze e jetes. Jo vetem ne toke ka uje por gjindet me shumice ne univers. Dielli luan rol ne jeten ne toke por, edhe uji luan rolin kryesore. Sic tha edhe Hbk me nje fjale pa ujin dielli do te shendriste kot dhe nuk do te kishte fare vlere.

Shkurt hesapi, dielli nuk eshte zot dhe nuk mund te quhet i tille po as uji nuk eshte zot. Jane thjesht ne sherbim te jetes ashtu si edhe oksigjeni dhe elementet tjera.

Big bengu nuk ka si te spjegohet ndryshe kur shohin galaksite tjera duke u larguar nga njera tjetra, sdo mend se logjikisht vie deri te perfundimi qe ne fillim ishin ne nje pike te perbashket dhe shperthimi i shperndau ato. Lexova ku folet per energjine e lire qe ekzistonte para big bang-ut dhe se ajo energji perbehej nga grimcat. Sipas kesaj del se maeria ekzistonte edhe atehere dhe prap po dalim tek mendimi i mehershem i Kantit se materia ka ekzistuar pa fillim. Teoria e big bengut pikerisht e rrezon kete. Pra nuk ekzistonte asgje e kur thot asgje do te thot as koha, as hapesira, as energjia si grimca.

Shkencetaret qe po tentojne ta spjegojne ne CERN me perplasjen e dy grimcave si mini big bang, krijimin, me kete nuk e hedhin poshte aspak anen teologjike te krijimit sic mendonte dikush me larte por perkundrazi. Qe ekziston edhe antimateria ajo gje dihet sepse cdo gje e krijuar eshte dy gjinishe perfshire ato qe i dijme dhe qe nuk i dijme ( kjo gje u eshte zbuluar 1500 vite me pare beduineve e shkretetires, jo se kishin aftesi ata per gjera te tilla). Ata nuk krijojne ndonje grimce tjeter nga ajo perplasje. Ne univers ndodhin procese pambarim te shendrrohet materia ne antimaterie dhe e kunderta. Ata vetem se e vertetojne thenjen teologjike te ekzistimit edhe te krijesave te padukshme per syrin tone ne nje dimension tjeter, pra krijesa nga antimateria. Nga ana tjeter po harrojne se jane vete qenie intelegjente qe e kane projektuar dhe planifikuar tere ate makineri dhe rruget e udhetimit te grimcave si dhe perplasjen me precizitet maksimal dhe se ajo gje nuk po ndodhe pa nderhyrje intelegjente nga jasht. Me kete ekdsperiment vertetojne qe edhe big bengu nuk ndodhi vetevetiu pa nje nderhyrje intelegjente nga jasht. Prap del qe me qellim dhe planifikim ndodhi edhe big- bangu- i madh. Edhe po ta marrim si te vertete energjine e lire, ajo energji do te duhej te ekzistonte edhe me pare dhe asgje nuk ndodhi. Tani po del paradoksi kohe, ekzistonte energjia me pare apo jo, nese koha nuk ekzistonte?

Eshte edhe nje teori e re qe po qarkullon e qe quhet String Theory apo Teoria e Telave, ku tentohet te shkohet pertej Big Bang duke hipotezuar se ndodhen multiverset qe vibrojne shume afer njera tjetres por edhe ajo mbetet teori edhe me e larget dhe e veshtire per tu vertetuar se teoria e Big Bang.
Tani ndegjova per kete teori.
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Mosha
41
Vendndodhja
ne shtepi
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Ngelet energjia, qe as nuk krijohet nga hici, dhe as nuk zhduket ne hic. Thjesht shnderrohet. Dhe energjia eshte e afte te krijoje materie.
po si vetvetiu u krijua kjo energji , ma sqaroni.??????
si ka mundesi vet te krijohet dhe te behet shendrrimi e te mos humbet???????
 

iLirjam

Banned
Mosha
37
Vendndodhja
Gjithmon
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

dhe krejt ne fund edhe nje pyetje a po e shihni se krejt kete univers qe ju po mundoheni ta beni dike me dominant se tjetrin ,here ujin ,here djellin pa me thoni a eshte All-llahu ai qe i krijoj ne menyre aq precize sa qe njera nuk mundet pa tjetren apo vet u krijuan duke e dite se per diell kemi kaq % nevoje e per uje kaq% sa i keni thene ju. kjo vlen per te tret Iliriamin ,V-raven dhe Hbk ?
Gafi,,,a e ke kuptuar ndonjeher se pse un si besoj allahut?????

sepse un i besoj Zotit !!!!

dhe sepse un si besoj muhametit,,,dhe nuk ju bindem ligjeve te njeriut,,,por i bindem ligjeve te natyres,,dhe te natyralitetit njerzor,,

nuk ju bindem librave te shkruar nga dora e njeriut,,,,por u bindem gjerave qe jan te shkruara ne natyr,,e cila esht e vetmja gje qe mund te thuash me plot gojen qe esht shkruar jo nga qenja njerzore,,por nga nje shkrimtar qe per shkronja perdor elemente natyrore,,

dhe kjo esht e gjitha,,muhameti per mua esht thjesht nje filozof kopjac i krishtit,,,qe esht munduar te ndertoj nje labirent,,i cili per mua nuk ka funsjonuar,,sepse un e kam gjetur rrugen per te dal jasht tij,,,dhe per te dal jasht tij,,,duhet te jesh 99nc!!! sepse ndryshej do vdesesh mbrenda kufive te labirentit ,,,dhe gjith jeta jote do te rezultoj qe ka qen e roberuar,,nga nje krijes jo me e zgjuar se tij,,

dhe fakti qe ka nje fuqi te mbinatyrshme,,,nuk e ben kuranin te mbinatyrshem,,,,dhe kte ta kam then shum her,,,sepse mbinatyrshmeria e kuranit,,esht then edhe para se te shkruhej kurani,,, dhe ajo pjesa tjeter jan vetem ligje njeriu,,te argumentuara me dijen qe njeriu ka patur deri ne ate koh,,,,ne te cilen edhe esht shkruar,,

dhe a e din se c´far dua te them shkurtimisht,,,

kjo esht njesoj,,,sikur ti te jesh nisur per ne nje ditinacjon,,,,por nuk e din se ku do shkosh,,dhe per me keq nuk e din as qe distinacjoni egziston ne te vertet,,pra nisesh per nje distinacjon te fantazuar,,,dhe pa pritur te vjen dikush dhe te argumenton te vetmen gje,,,te argumenton fuqishem egzistencen e distinacjonit,,,,dhe ti je i detyruar te pranosh,,sepse ai esht i pa kundershtueshem,,,dhe ai qe te tregon egzistencen e distinacjonit,,
duke perfituar nga argumenti qe te ka dhen per egzistencen e distinacjonit,,,,te jep edhe disa kshilla dhe te ben edhe disa ligje te cilat ne te vertet nuk kan te bejn me rrugen qe te con ne destinacjon,,sepse ne destinacjon ai nuk ka qen as vet,,,por te ka genjyer per te vetmen arsye,,qe ti deri ne vdekje ti besosh asaj rruge,,,dhe emri i tij te jetoj ne perjetsi ne kte bot,,,,mundeisht ai te behet princ i nje rruge qe te con ne nje distinacjon,,,qe smund ta shikosh pa vdekur,,dhe kur te vdesesh,,,nuk mund te tregosh askujt se ai te ka genjyer,,,sepse distinacjoni mund te arrihej edhe duke mos perfillur ligjet qe te kishte ven muhameti,,dhe ti gjat gjith jetes tende i ke besuar ati njeriu,,dhe ke pranuar te shesesh natyralitetin tend,,,dhe te behesh si ai,,,pra ke pranuar per tu transformuar ne muhamet gjat gjith jetes,,dhe gjat gjith jetes ke mohuar egzistencen e nje djali qe duhej te egzistonte si ai djali,,dhe jo si muhameti,,dhe ideja esht kjo,,,qe ti kur ishe ne kte jet,,,nuk i solle ksaj jete nje gaf,,por i solle nje muhamet,,te cilen kjo jet e ka patur nje her ne gjirin e saj,,,dhe ne krahun tjeter,,,nuk i dhe ksaj jete dicka qe se ka patur asnjeher ne gjirin e saj,,pra nuk i solle ate qe ne te vertet ishe,,,dhe per te cilen kishe ardhur ne jet

shpresoj te me kesh kuptuar sa do pak,,,edhe pse un me sa duket duhet te kerkoj qe ne nenforumet fetare te hapet nje tem e re,,,FEJA E NJERIUT,,dhe te gjitha pyetjet te mi drejtoni ne ate tem
 
Last edited:

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Mosha
29
Vendndodhja
Tirane
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

ENERGJIA AS NUK KRIJOHET DHE AS NUK ZHDUKET. AJO SHNDERROHET.
Eshte ligj fizike qe nuk mund te hidhet poshte. Ashtu si ligjet e gravitetit per shembull.
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Mosha
41
Vendndodhja
ne shtepi
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Gafi,,,a e ke kuptuar ndonjeher se pse un si besoj allahut?????

sepse un i besoj Zotit !!!!

dhe sepse un si besoj muhametit,,,dhe nuk ju bindem ligjeve te njeriut,,,por i bindem ligjeve te natyres,,dhe te natyralitetit njerzor,,

nuk ju bindem librave te shkruar nga dora e njeriut,,,,por u bindem gjerave qe jan te shkruara ne natyr,,e cila esht e vetmja gje qe mund te thuash me plot gojen qe esht shkruar jo nga qenja njerzore,,por nga nje shkrimtar qe per shkronja perdor elemente natyrore,,

dhe kjo esht e gjitha,,muhameti per mua esht thjesht nje filozof kopjac i krishtit,,,qe esht munduar te ndertoj nje labirent,,i cili per mua nuk ka funsjonuar,,sepse un e kam gjetur rrugen per te dal jasht tij,,,dhe per te dal jasht tij,,,duhet te jesh 99nc!!! sepse ndryshej do vdesesh mbrenda kufive te labirentit ,,,dhe gjith jeta jote do te rezultoj qe ka qen e roberuar,,nga nje krijes jo me e zgjuar se tij,,

dhe fakti qe ka nje fuqi te mbinatyrshme,,,nuk e ben kuranin te mbinatyrshem,,,,dhe kte ta kam then shum her,,,sepse mbinatyrshmeria e kuranit,,esht then edhe para se te shkruhej kurani,,, dhe ajo pjesa tjeter jan vetem ligje njeriu,,te argumentuara me dijen qe njeriu ka patur deri ne ate koh,,,,ne te cilen edhe esht shkruar,,

dhe a e din se c´far dua te them shkurtimisht,,,

kjo esht njesoj,,,sikur ti te jesh nisur per ne nje ditinacjon,,,,por nuk e din se ku do shkosh,,dhe per me keq nuk e din as qe distinacjoni egziston ne te vertet,,pra nisesh per nje distinacjon te fantazuar,,,dhe pa pritur te vjen dikush dhe te argumenton te vetmen gje,,,te argumenton fuqishem egzistencen e distinacjonit,,,,dhe ti je i detyruar te pranosh,,sepse ai esht i pa kundershtueshem,,,dhe ai qe te tregon egzistencen e distinacjonit,,
duke perfituar nga argumenti qe te ka dhen per egzistencen e distinacjonit,,,,te jep edhe disa kshilla dhe te ben edhe disa ligje te cilat ne te vertet nuk kan te bejn me rrugen qe te con ne destinacjon,,sepse ne destinacjon ai nuk ka qen as vet,,,por te ka genjyer per te vetmen arsye,,qe ti deri ne vdekje ti besosh asaj rruge,,,dhe emri i tij te jetoj ne perjetsi ne kte bot,,,,mundeisht ai te behet princ i nje rruge qe te con ne nje distinacjon,,,qe smund ta shikosh pa vdekur,,dhe kur te vdesesh,,,nuk mund te tregosh askujt se ai te ka genjyer,,,sepse distinacjoni mund te arrihej edhe duke mos perfillur ligjet qe te kishte ven muhameti,,dhe ti gjat gjith jetes tende i ke besuar ati njeriu,,dhe ke pranuar te shesesh natyralitetin tend,,,dhe te behesh si ai,,,pra ke pranuar per tu transformuar ne muhamet gjat gjith jetes,,dhe gjat gjith jetes ke mohuar egzistencen e nje djali qe duhej te egzistonte si ai djeli,,dhe jo si muhameti,,dhe ideja esht kjo,,,qe ti kur ishe ne kte jet,,,nuk i solle ksaj jete nje gaf,,por i solle nje muhamet,,te cilen kjo jet e ka patur nje her ne gjirin e saj,,,dhe ne krahun tjeter,,,nuk i dhe ksaj jete dicka qe se ka patur asnjeher ne gjirin e saj,,pra nuk i solle ate qe ne te vertet ishe,,,dhe per te cilen kishe ardhur ne jet

shpresoj te me kesh kuptuar sa do pak,,,edhe pse un me sa duket duhet te kerkoj qe ne nenforumet fetare te hapet nje tem e re,,,FEJA E NJERIUT,,dhe te gjitha pyetjet te mi drejtoni ne ate tem
o burr i dheut a po te ndal kush me mendu qka te duash.jo as qe e kam nder mend me te ndal. po te ndalesh dhe ta analizosh mire atehere jam i bindur se nuk do flisje keshtu .
po mire me trego ti si u be qe ky univers te krijohet ne kete menyre dhe qe dielli te eshte ne qender rastesishte ?????? edhe nje gje o burr i dhuet jo ti nuk je dal nga labirinti qe po e përmend po ti ke mbet dhe as qe je afru me hy aty po je mbet ne hyrje fatkeqesishte.
dhe nese veq kam pranu te jem nje djal tjeter ty te pengon shume apo mos ke frige qe kjo urrejtje qe ke ndaj neve pot e kthehet dhe po te ben edhe ty nje si ne.
une e di per qka kam ardhe ne kete jete i nderuar , por mjerisht ju nuk jeni duke e dite kete.
 
Last edited:

Hbk

Anëtar Aktiv
Mosha
30
Vendndodhja
In the rainbow
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

po ky esht problemi sepse nuk ka se si te rezultoj ty se uj esht me i rendesishem,,,por te rezulton sepse bazohesh ne kto linkat dhe enterpretimet,,qe kan munges njohurie mbi sistemin,,,dhe si pasoj bejn teori vetem me njohurin qe pocedojn,,

tani ik se me cat K,,, me linka dhe vidjo,,, se nuk e kam me ndermend te harxhoj frym me juve ,,tek e fundit DJELLI ESHT AI QE ESHT,,,,dhe koka e carl shkenctarit,,aq ka dhe me ato ben teori,,,aq din dhe aq thot,,, tani mirupafshim,,dhe shiko,,se po u rrezua kjo teori e carl shkenctarit nga ndonje shkenctar qe i besoni me shum,,se mua apo me shum se carlit,,,pershembull po u rrezua nga hawkingu,,,nuk dua te degjoj te thush se kam patur te drejt,,sepse do tju therras te gjithve zogj kurvash!!!!!!!!!! kapito?????????????


jo ka ndodh e kunderta.....po faji eshte i joni qe merremi me nje personn qe nuk pranon as faktin qe dielli eshte yll........
 
Top