• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Ata që e shitën luftën çlirimtare ia kanë hapur rrugën EULEX-it

dr.Dugi

Anëtar i ri
Lufta e Ushtrisë اlirimtare të Kosovës ishte përpjekja më serioze për mobilizim dhe mbrojtje të armatosur të Kosovës nga pushtuesit që nga Lidhja e Prizrenit, bashkë me kryengritjet para Luftërave Ballkanike dhe luftës së Shaban Polluzhës. Ishte organizimi më i pastër popullor me qëllim të drejtë e të shenjtë – çlirimin e tokave tona nga okupatori serb.

Por në rrugëtim e sipër drejt këtij synimi për të cilin dhanë jetën me mijëra dëshmorë gjatë qindra vjetëve, luftës tonë çlirimtare i dolën në krye disa njerëz udhëheqës, që nuk e çuan përpjekjen çlirimtare deri në fund. Qëllimi i popullit ishte që të fitonim. Kurse qëllimi i këtyre njerëzve që të shpëtonim. Qëllimi i popullit ishte çlirimi, sovraniteti i plotë dhe bashkimi kombëtar. Kurse qëllimi i këtyre njerëzve ishte që punën tonë ta kryejnë të tjerët. Prej këtij momenti e deri sot, lufta jonë çlirimtare ka shkuar duke u njollosur qëllimisht, duke u degraduar, duke u luftuar nga të gjitha anët si dhe duke u dobësuar.

Këta njerëz që i dhanë fund përpjekjes çlirimtare në këtë mënyrë, e lanë përpjekjen në gjysmë. Ata e pranuan Rambujenë e cila e shkatërron UاK-në kurse Kosovën e la nën Serbi. Më pas Rezoluta 1244 dhe UNMIK-u, në bashkëpunim me këta njerëz e çarmatosën UاK-në. Shumë ish luftëtarë u përndoqën e u futën burgjeve.

Në vend që UاK-ja të jetë ushtria e zyrtarizuar dhe e forcuar e shtetit të Kosovës, ajo u shpërbë. Këta njerëz që i dorëzuan armët, më pas pranuan Planin e Ahtisaarit i cili e shuajti edhe TMK-në. Shumë djem që luftuan maleve, u lanë nën mëshirën e fatit, pa punë dhe pa bukë. Tash punën e UNMIK-ut po e vazhdon EULEX-i. Ky mision po i burgos ish luftëtarët e UاK-së në përpjekje për njollosjen e luftës sonë të drejtë. E tillë ishte edhe bastisja e fundit e shtëpisë së ish eprorit të UاK-së, Xhemshit Krasniqi. Këtë rrugë ia ka hapur EULEX-it politika jonë, e cila e shiti UاK-në dhe luftën e saj për multietnicitet e interesa personale. Ata e kanë shitur luftën tonë sepse vetë janë të shitur.

Lëvizja VETثVENDOSJE! mbështet demonstratën e drejtë të organizuar nga Shoqatat e Luftës së UاK-së më 19 maj në Prizren. Ne mbështesim çdo nismë që mbron vlerat të UاK-së nga EULEX-i dhe me bekimin apo heshtjen e politikanëve tanë të korruptuar.

Lavdi dëshmorëve të kombit dhe të gjithë atyre që luftuan për çlirimin e trojeve shqiptare!
 
Private conversations
Help Users
    Top