Asteroidi me madhesin e Golden gate do kaloje prane Tokes ne muajin Mars

Empire

Antarë i Respektuar
Një asteroid aq i gjerë sa Ura e Golden Gate do të kalojë Tokën muajin e ardhshëm. Por megjithëse do të jetë asteroidi më i madh dhe më i shpejtë që do te fluturoj afer planetit tone këtë vit, nuk ka asnjë arsye për panik.

αρχείο λήψης (1).jpg

Shkëmbi hapësinor, i quajtur zyrtarisht 231937 (2001 FO32), është rreth 0.5 deri në 1 milje (0.8 deri 1.7 kilometra) në diametër dhe do të kaloje ne nje largesi 1.25 milion milje (2 milion kilometra) me Tokën në 11:03 të mëngjesit EST (1603 GMT) më 21 mars - mjaft afër dhe mjaft i madh për t'u klasifikuar si "potencialisht i rrezikshëm", sipas një baze të dhënash të botuar nga Laboratori i Jet Propulsion i NASA-s.Një asteroid përcaktohet si "potencialisht i rrezikshëm" kur orbita e tij kryqëzohet me Tokën në një distancë prej jo më shumë se rreth 4.65 milion milje (7.5 milion km) dhe është më i madh se rreth 500 feet (140 metra) në diametër, sipas Qendrës së NASA-s për Studime të Objekteve pranë Tokës (CNEOS).

Asteroidët e vegjël kalojnë midis Tokës dhe Hënës disa herë në muaj dhe fragmentet e tyre hyjnë dhe prishen në atmosferën e Tokës pothuajse çdo ditë, sipas Zyrës së Koordinimit të Mbrojtjes Planetare të NASA-s (PDCO).

Teleskopët në New Mexico që janë pjesë e programit Lincoln Near-Earth Asteroid Research (LINEAR) - një program i MIT Lincoln Laborator i financuar nga Forcat Ajrore të Sh.B.A dhe NASA - zbuluan asteroidin në 23 Mars 2001, sipas EarthSky. Observatorët e kanë monitoruar që atëherë. Shkencëtarët përdorën këto vëzhgime për të llogaritur orbitën e asteroidit dhe për të përcaktuar se sa afër shkëmbi hapësinor do të vijë me Tokën me nje shpejtesi gati 77,000 mph (124,000 km / h).

αρχείο λήψης.jpg

Asnjë asteroid i njohur nuk paraqet rrezik domethënës për Tokën për 100 vitet e ardhshme. Kërcënimi aktual më i madh i njohur është një asteroid i quajtur (410777) 2009 FD, i cili ka një shans 1 në 714 (më pak se 0.2%) për të goditur Tokën në 2185, sipas PDCO të NASA-s.


NASA po studion metodat e devijimit të asteroideve që përfundojnë në një kurs përplasjeje me Tokën, të tilla si duke përdorur gravitetin e një anije kozmike fluturuese për të tërhequr ngadalë asteroidet nga trajektorja e tyre në një distancë të sigurt, sipas PDCO të NASA-s.


Nëse keni një teleskop me një të paktën 8 inç (20 centimetra), mund të jeni në gjendje të dalloni shkëmbin hapësinor që lëviz shpejt, sipas EarthSky. Për të parë një drejtojini teleskopin tuaj në jug-juglindje midis yjeve të Shigjetarit dhe Corona Australis në 10:45 të mëngjesit më 20 Mars( pothuajse e pamundur te shikohet nga drita e diellit) mundesia me e mir per tu vezhguar eshte ne Shba ne oren 4:45 te mengjesit .
 

Empire

Antarë i Respektuar
Ata shkencetaret kan then qe jo , mbetet per tu par , un sbesoje sepse edhe nese sikur trajektoren ta ket per tu perplasur do nderroj rruge asteroidi , seshte budalla ai te vij me pushime tani ne toke qe ka convid-19 :p
 
Ata shkencetaret kan then qe jo , mbetet per tu par , un sbesoje sepse edhe nese sikur trajektoren ta ket per tu perplasur do nderroj rruge asteroidi , seshte budalla ai te vij me pushime tani ne toke qe ka convid-19 :p

Shyqyr nuk vdiqem as kete here :p
 
Top