Ashpersi

Odeon

Relax
Tek mendoja sot nese mund te isha miku i mire i nje Anetari forum-or! Thashe me vete, miq te vertete ne nuk mund te ishim. Dhe nese e kam kuptuar mire, dhe kam sigurine qe e kam kuptuar mire, odeoni dhe Anetari forum-or u takuan kur ishim tmerresisht vetem dhe mbase edhe pak te deshperuar, per me teper kishim nevoje te dy per miqesi. Secili prej nesh beson se eshte miku i tij me i mire, por a nuk ishte pak shpejt, a se besoni?! Sepse ajo qe lindi mes nesh nuk ishte miqesia!
Kam patur edhe une nje mik prej 43 vitesh! U rritem qe femije bashke, ishim emigrante bashke! 43 vite bashke!
E verteta eshte se nuk mund te gjesh nje mik te mire, miku i mire behet, nuk ndodh ne nje takim apo ne nje vit apo dy. Miqesia eshte paragjykuese si nje kuti, e nese ajo qe vendosim brenda eshte e shtrejte atehere do duroje dhe jetoje perhere.
Dhe tek gjykoj miqesine time prej nje viti me anetarin forum-or edhe pse kane ndodhur shume gjera, eshte si te gjykosh nje film pa pare ende pjesen e dyte te tij! Si perfundim mendoj se nuk jemi dy miq per koke. Jane dy gjera qe mund te ndodhin! Ose me kohen mund te behemi ata qe dyshojme se jemi, ose ndryshe do kthehemi ne nje kujtim qe dalengadale per fat te keq do zhduket ne asgje.

Kete po mendoja perpara se ti them naten e mire "mikut tim"
 

Odeon

Relax
Ashtu si ne mbreterine e yjeve nganjehere jane dy diej qe percaktojne rrugen e nje planeti, ashtu si ne disa raste rreth e qark nje planeti te vetem shkelqiejne diej me ngjyra te ndryshme, here me drite te kuqe dhe here me drite jeshile, duke e goditur pastaj dhe duke e mbushur njekohesisht me drite shumengjyreshe, po keshtu jemi ne qeniet njerezore te sotme, ne saje te mekanizmit te nderlikuar te " qiellit tone me yje" ne jemi te veçante nga morale te ndryshme. Veprimet tona shkelqejne njeri pas tjetrit me ngjyra te ndryshme, rrallehere jane njekuptimesh dhe ka nje numer te mjaftueshem rastesh ne te cilat bejme veprime shumengjyreshe.
 

Odeon

Relax
Ne netet si keto ku erresira mbreteron hijshem nuk ka hapesire per melankoli, nuk ka vend per dobesi. Vetem te fortet dhe te ashperit mund te behen dishepuj, vetem te fortet, vetem te ashperit.
Marshoj per atje lart, per idete e mia, per bindjen, per lirine time, marshoj. Dikush me pyeti per emrin sepse edhe une e kam nje emer, por guxova ti kthej shpinen. Tashme jam nje ushtar i te vertetes, ju besonit dikur ne ate qe quhej vertetesi? Bejeni te besoj qe ende e verteta egziston. Nietzsche ishte nje apostull i te vertetes NDEROJENI. Une do ta takoj nje dite, por ende jo, ende jo.
 
Top