• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Asgardia - kombi i pare hapsinor

Monique

Monique Multipass
Staf në FV.ALMë shumë se 25 mijë njerëz nga vendet e Bashkimit Europian kanë zgjedhur të regjistrohen si banorët e të parit komb hapësinor, Asgardia.

Kombi virtual është themeluar në tetor të vitit 2016 nga shkencëtari rus, doktor Igor Ashurbeyli, dhe tani ka më shumë se 143 mijë qytetarë nga e gjithë bota.

Asgardia, që ka marrë emrin nga një qytet mitologjik në qiell, cilësohet si një projekt global, unifikues dhe humanitar. Parimet e tij themeluese përfshijnë garantimin e përdorimit paqësor të hapësirës dhe mbrojtjen e planetit Tokë.

Më herët këtë muaj u lançua sateliti “Asgardia 1”, që çoi të dhënat e qytetarëve të tij në hapësirë, si dhe flamurin dixhital, Kushtetutën dhe emblemën. Ndërsa SHBA, Turqia dhe Kina kryesojnë listën e vendeve, banorët e të cilëve kanë përfituar nga shtetësia e lirë, dhjetëra europianë kanë zgjedhur po ashtu të regjistrohen.

Sipas të dhënave në faqen e internetit të Asgardias, njerëz nga çdo shtet në Bashkimin Europian janë pranuar si qytetarë të kombit hapësinor. Italia ka numrin më të madh të asgardianëve, me rreth 7.000, ndërsa Britania e Madhe ka afro 5.000 qytetarë, e më shumë se 3.000 të tjerë nga Spanja dhe Franca janë nënshkruar po ashtu.

Kushdo mbi moshën 18 vjeç, me një adresë “e-mail”-i mund t’i bashkohet Asgardias, me kusht që ata të pranojnë t’i binden Kushtetutës së saj. Për momentin, ata do t’i mbajnë këmbët fort mbi planetin Tokë, por Asgardia shpreson të krijojë platforma banimi në orbitën e poshtme të Tokës, në të ardhmen.

Objektiv kryesor i Asgardias është njohja nga Kombet e Bashkuara. Por, për ta arritur këtë, Këshilli i Sigurimit të OKB-së duhet të miratojë aplikimin e saj dhe dy të tretat e vendeve anëtare të Asamblesë së Përgjithshme duhet të votojnë për pranimin.

Qytetarët e Asgardias shpresojnë tani të bëjnë një hap më shumë drejt kësaj ëndrre, duke konkurruar për t’u bërë pjesë e Parlamentit të saj, me kandidatë nga e gjithë Europa dhe përtej, që paraqesin vizionet e tyre për kombin e ardhshëm të hapësirës.
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
shteti pa kufinj tokesore.... pa gjuhe ...pa besim... sjan keto ate qe bejn nje komb??!
edhe pse me terheq kureshtjen themelusi i kesaj monarkie ku autodeklarohet governator Igor Ashurbeyli ..kureshtje mga pozicioni qe ka sot...nga ajo qe mund te di ai e ne jo...
kureshtje per nr qe ka arritur e per motivin pse kerkojne keye nenshtetesi...

ama ajo qe me heq trurin eshte "ideali" i kesaj ideje me ngjan aq i majte me ate iden e barazise ....
gjithesesi mbetem e idese qe kur toto arriti ge shes shatervanin e trevit perse nuk mund Igor Ashurbeyli te krijoj nje "komb" apo seshte edhe net tani.......
 
Top