• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Arkeologji: Popujt e Detit

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Arkeologë nga Universiteti i Gothenburgut (Suedi) kanë zbuluar një ndërtesë rreth 60 metër të gjatë të ruajtur mirë që daton nga viti 1100 pes në vendbanimin e lashtë Tell Abu al-Kharaz (sot në Jordani). Ndërtesa i përket një epoke që karakterizohet nga migrimi i madh i popullsisë.Zbulimi mbështet teorinë se grupet e të ashtuquajturve Popuj të Detit (pellazgët) emigruan në Tell Abu al-Kharaz. Ata rrjedhin nga Evropa Jugore dhe Lindore dhe u vendosën në rajonin e Mesdheut lindor gjatë gjithë rrugës për në Luginën Jordan.

Sendet qeramikë të zbuluar ngjajnë me artikuj përkatës nga Evropa jug-lindore në aspektin e formës dhe stolisjes, si edhe tezgjahe, të cilat mund të gjenden në Evropën qendrore dhe jug-lindore rreth të njëjtës kohë.

Tell Abu al-Kharaz është vendosur në luginën Jordan afër kufirit me Izraelin dhe Bregun Perëndimor, dhe ka shumë të ngjarë se korrespondon me qytetin biblik Jabesë. Ky vendbanim urban lulëzoi tre herë mes viteve 5000 dhe 700 pes.

Shkencëtarët kanë bërë disa gjetje sensacionale, për shembull, gjatë gërmimeve të ndërtesës ata gjetën kontejnerët ende të mbushur me fara të ndryshme. Ndërtesa 60-metra e gjatë u zbulua në vitin 2010 dhe që nga ajo kohë puna sistemuese ka vazhduar.

Një nga konkluzionet pas gërmimit është se kultura jordaneze është kulturë mesdhetare, edhe pse vendi nuk ka kufi me Detin Mesdhe – gjithashtu, shoqëria në këtë zonë u mirë-organizuar shumë kohë përpara ndërtimit të piramidave egjiptiane.

Ekspedita suedeze përbëhej nga arkeologë dhe studentë nga Suedia, Austria, Gjermania, Islanda, Polonia, Zvicra dhe Jordania.
Z.Amerikes
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Arkeologji: Popujt e Detit

Shkencëtarët kanë bërë disa gjetje sensacionale, për shembull, gjatë gërmimeve të ndërtesës ata gjetën kontejnerët ende të mbushur me fara të ndryshme. Ndërtesa 60-metra e gjatë u zbulua në vitin 2010 dhe që nga ajo kohë puna sistemuese ka vazhduar.
shum interesant se si jan rujtu per aqe koh te gjat sa kan ekzistu.Me pelqejn germinet si dhe zbulimet ne astroonomi dhe ne thellsin e detit.
 
Top