• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Arkeologët zbulojnë hajmalitë e Kohës së Gurit

Tuana

Nada é por acaso!

Arkeologët izraelitë kanë zbuluar dy figura për të cilat besojnë se janë 9 mijë vjet të vjetra. Ato paraqesin kafshë dhe për arkeologët zbulojnë një rit, raporton AP-ja. Ato janë zbuluar në veri të Jerusalemit dhe janë të punuara nga gëlqerja dhe dolomitet, e shkencëtarët besojnë se në kohën e gurit gjuetarët i kanë përdorur si hajmali.Njëra nga figurat e zbuluara është e punuar nga gëlqerja dhe paraqet dashin, përderisa figura nga dolomitet paraqet kaun. Të dyja janë 15-centimetërshe.

“ثshtë e njohur, që në këtë periudhë, aktiviteti kryesor i njerëzve ka qenë gjuetia. Besojmë se këto figura kanë shërbyer si hajmali që besohej se i sillnin fat dhe sukses në gjueti dhe është e mundshme që kanë qenë në fokus të ritualeve që gjuetarët i kanë bërë para se janë nisur në kërkim të gjahut”, ka thënë udhëheqësi i gërmimeve arkeologjike Hamud Kalaili. Figurat datojnë nga periudha që quhet neolit paraqeramik.

“Ajo periudhë është një nga kapitujt më mbresëlënëse të historisë së njerëzimit; shumë ndryshime që kanë ndodhur atëherë kanë pasur ndikim në formësimin e shoqërisë njerëzore mijëra vjet më vonë. Gjatë kësaj periudhe, ka lindur jeta nomade e bazuar në gjueti dhe jeta në koloni e bazuar në punimin e tokës dhe mbarështimin e kafshëve”, ka thënë Kalaili
/koha/

 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Arkeologët zbulojnë hajmalitë e Kohës së Gurit

Figura pa lidhje!
 

Didi

C'est la vie.
Titulli: Arkeologët zbulojnë hajmalitë e Kohës së Gurit

Cfarë fantazie që kanë patur. lol
Cik të deformuar po hajt mo..
 
Private conversations
Help Users
    Top