• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Arkeologët: Oriku u themelua nga autoktonët,nuk është ndërtim Eubeas.....

Arkeologët: Oriku u themelua nga autoktonët,nuk është ndërtim Eubeas, i përket shekullit të 6Ishte folur per nje themelim Eubeas, por i perket shekullit te 6 dhe eshte autokton.
Behet fjale per Orikun e Lashte. Germimet e fundit te arkeologove shqitare e franceze tregojne per nje rezultat te ri persa i perket prejardhjes se qytetit te Orikumit dhe krijimit te tij. Arkeologet mendonin se kishin zbuluar nje teater te ndertuar nga banoret e ishullit Eubea, ne Egje, por rrenojat i perkasin nje vepre hidrike.

Qyteti antik i Orikut shtrihej mbi kodren e emertuar paleokaster. Germadhat gjenden në pjesën më jugore të gjirit të Vlorës në një skelë të futur brenda bregut, e lartë 20 m mbi nivelin e detit. Në pjesën më të lartë të Kodres se Paleokastres, ka një shesh të vogël ku ishte vendosur qyteti. Nga veriu, ajo vjen pak e thepisur ndërsa nga lindja, deri në afersi të kënetës, ulet me anë të dy tarracave natyrore te ngushta.

Ekspozimi I objekteve te fundit tregojne se ne Orik nuk kishte teater.

Kodra e Paleokastrës, me siperfaqe rreth 5 hektare, qarkohej prej një muri mbrojtës 950 m të gjatë. Në pjesën e sipërme të saj gjendej një mur i dytë, i cili krijonte akropolin.
Germimet klandestine po e rrezikojne ate.

Oriku u shfrytëzua prej romakëve në luftërat kundër ilirëve dhe maqedonasve dhe luajti rol në luftën civile midis Cezarit dhe Pompeut. Flota maqedone e Aleksandrit të Madh të Maqedonisë e pushtoi ne vitin 214 para eres sone.
TvKlan
 
Top