Arena kombëtare nga ëndërr në realitet.

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul


Status i Edi Rama-s

Prezantohet projekti që çel rrugën e një faze të re në realizimin e ëndrrës së madhe për Stadiumin e Ri “Arena Kombëtare”. Shtëpia e madhe e kombëtares, pas Elbasan Arenës dhe Loro Boriçit, do të hape portat pas 24 muajsh. Një ekip arkitektësh italiane nga Firence ndërtoi stadiumin e shekullit të shkuar, një tjetër ekip italian nga Firence do të ndërtojë stadiumin e shekullit të ri, ku synohet të luhen përveç ndeshjeve të Kombëtares Kuqezi edhe ndeshje finale të Europa League apo Superkupës së Europës!
Njësoj si stadiumet e gjeneratës së fundit, Arena Kombëtare nuk do jetojë vetëm në ditët e futbollit, ajo do të jetë e hapur për publikun e të gjitha moshave në të shtatë ditët e javës për shërbime, argëtim, relaks.
As qeveria as FSHF-ja nuk do të shpenzojnë asnjë qindarkë nga buxhetet e tyre për Arenën Kombëtare! Stadiumi i ri do të jetë nje partneritet publik - privat, për një investim prej rreth 50 milione eurosh, ku kompania private do të investojë 40 milionë dhe UEFA (e cila ka shprehur vlerësime entuziaste për projektin), përmes FSHF-së do të kontribuojë me 10 milionë euro.
Arkitektët e projektit sapo kanë përfunduar stadiumin e dytë modern të Italisë ndërtuar gjatë këtij shekulli, atë të Udines, kështu që Arena Kombëtare është i treti stadium i gjeneratës së fundit në pellgun tonë gjeografik, pas atij të Udinezes dhe vetë Juventus Stadium:)
Cili do të jetë më i bukuri nga të tre do ta shohim pas 24 muajsh:)))
 

Aver

VIP
Titulli: Arena kombëtare nga ëndërr në realitet.

Shume e bukur video.

E paskan ndryshu serish projektin. Secila qeveri me projekt te ri, por gjithmone mbetet vetem ne leter. Ishalla kesaj radhe e ka seriozisht ky i gjati.

Nuk shkruan sa ulese do ti kete.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Arena kombëtare nga ëndërr në realitet.

Mua nuk me pelqeu shume, por sigurisht eshte dhe pak pune shijesh.
Do preferoja nje stadium me elegant, me nje forme me te rregullt, meqenese vendi nuk ka ndonje hapesire kushedi, nje forme me e mbledhur do i jepte me fryme.
Do preferoja linja me elegante te kulles, pa fragmentizime keshtu do ngjante dicka ikonike.

Si dhe do minimizoja perdorjen e ngjyres se kuqe kaq dendshem. Eshte pak mbytes!
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Arena kombëtare nga ëndërr në realitet.

Uroje te mos sterzgjaten punimet.
 

Fly

Larguar
Titulli: Arena kombëtare nga ëndërr në realitet.

Mua nuk me pelqeu shume, por sigurisht eshte dhe pak pune shijesh.
Do preferoja nje stadium me elegant, me nje forme me te rregullt, meqenese vendi nuk ka ndonje hapesire kushedi, nje forme me e mbledhur do i jepte me fryme.
Do preferoja linja me elegante te kulles, pa fragmentizime keshtu do ngjante dicka ikonike.

Si dhe do minimizoja perdorjen e ngjyres se kuqe kaq dendshem. Eshte pak mbytes!

Ne kemi vite qe presim stadjum te tille dhe per preferenca ne dukje spo na hyjne ne sy vetem te jete 100% funksional.

Shoh shum qe kapen te kulla megjithese un se kuptoj ku e ka problemin ajo.
Nuk llogarisin se firma do krijoj hapesira per shfrytezim...
Njs uroj te behet dicka e bukur dhe pse jo shopping center per mos shkuar der nga tegu :D
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Arena kombëtare nga ëndërr në realitet.

Ne kemi vite qe presim stadjum te tille dhe per preferenca ne dukje spo na hyjne ne sy vetem te jete 100% funksional.

Shoh shum qe kapen te kulla megjithese un se kuptoj ku e ka problemin ajo.
Nuk llogarisin se firma do krijoj hapesira per shfrytezim...
Njs uroj te behet dicka e bukur dhe pse jo shopping center per mos shkuar der nga tegu :D

jo jo kapja te kulla eshte kot me kot,madje kur thone esht pallat, Lol.. Ditet e sotme shume stadiume kane dhe tower(it can be hotel, suites etc) dhe shopping centre.
Personalisht e kam tek gjuha arkitektures se zgjedhur. Mund te ishte bere me mire.. sipas meje sigurisht meqenese dhe kam punuar para nja 2 vjetesh me 1 stadium :D.
 
Titulli: Arena kombëtare nga ëndërr në realitet.

Mendova mos ishin parat e Qeverise , por kur lexova shkrimin e kuptova se investuesit ishin kompani private . 50 milion euro nga nje shtet te varfer si Shqiperia te investoehshin per qefe sportesh bajagi do te ishin shume .
 

Fly

Larguar
Titulli: Arena kombëtare nga ëndërr në realitet.

Mendova mos ishin parat e Qeverise , por kur lexova shkrimin e kuptova se investuesit ishin kompani private . 50 milion euro nga nje shtet te varfer si Shqiperia te investoehshin per qefe sportesh bajagi do te ishin shume .

Eshte si puna pallateve ku dikush ve token, dikush ngre ndertesen dhe ndajne %.

FSHF ka ven 10M qe jane futur nga UEFA dhe me kete FSHF perfiton stadiumin sportiv (dmth fushen stolat, etj), disa m2 hapesire per tu ber zyra per federata (qe me siguri dhe ndonje pisllik personal).

Ndersa kompania qe ve 40M perfiton 1 qender tregetare ne mes te qytetit dhe nje hotel, dmth kompania private ska lidhje me menaxhimin e fushes apo gjera te tilla, nese cmimet e biletave do jene te larta, nese fusha sdo mirmbahet etj etj... do jete problem i FSHF.


e vetmja gje qe sme ka pelqyer deri tani jane 23.000 vende, duhet te ishte 10.000+ por kam bindjen se ne ate vend te ngushte do ishte e veshtire te zgjerohej per tu shtuar stolat
 

MasteR

I'm offline
Titulli: Arena kombëtare nga ëndërr në realitet.

Seshte hera e pare qe lexojme tilla lajme
 
Titulli: Arena kombëtare nga ëndërr në realitet.

Eshte si puna pallateve ku dikush ve token, dikush ngre ndertesen dhe ndajne %.

FSHF ka ven 10M qe jane futur nga UEFA dhe me kete FSHF perfiton stadiumin sportiv (dmth fushen stolat, etj), disa m2 hapesire per tu ber zyra per federata (qe me siguri dhe ndonje pisllik personal).

Ndersa kompania qe ve 40M perfiton 1 qender tregetare ne mes te qytetit dhe nje hotel, dmth kompania private ska lidhje me menaxhimin e fushes apo gjera te tilla, nese cmimet e biletave do jene te larta, nese fusha sdo mirmbahet etj etj... do jete problem i FSHF.


e vetmja gje qe sme ka pelqyer deri tani jane 23.000 vende, duhet te ishte 10.000+ por kam bindjen se ne ate vend te ngushte do ishte e veshtire te zgjerohej per tu shtuar stolat

Vetem uroj qe mbas kompanis private te mos qendroj ndonje politikan !
 

Aver

VIP
Titulli: Arena kombëtare nga ëndërr në realitet.

Mua nuk me pelqeu shume, por sigurisht eshte dhe pak pune shijesh.
Do preferoja nje stadium me elegant, me nje forme me te rregullt, meqenese vendi nuk ka ndonje hapesire kushedi, nje forme me e mbledhur do i jepte me fryme.
Do preferoja linja me elegante te kulles, pa fragmentizime keshtu do ngjante dicka ikonike.

Si dhe do minimizoja perdorjen e ngjyres se kuqe kaq dendshem. Eshte pak mbytes!

Ky ka qene projekti para ketij. Projekti i PD-se dmth, se secila e parti e ka nga nje.

Si te duket?

s23.png
 
Titulli: Arena kombëtare nga ëndërr në realitet.

Mendova mos ishin parat e Qeverise , por kur lexova shkrimin e kuptova se investuesit ishin kompani private . 50 milion euro nga nje shtet te varfer si Shqiperia te investoehshin per qefe sportesh bajagi do te ishin shume .

Haha dhe une ashtu mendova...50 milion investim per tu shkaterruar gjithcka qe ne lojen e pare qe do behet!
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Arena kombëtare nga ëndërr në realitet.

Ky ka qene projekti para ketij. Projekti i PD-se dmth, se secila e parti e ka nga nje.

Si te duket?

s23.png

Me fal tani e pashe Aver.
Shume here me i mire! :)

p.s. ka nje render(dmth pamja grafike) cope cope por si projekt eshte me IN. Dhe pa kulle ngjaka vertet me mire, nuk e mbyt formen, perkundrazi. Eshte i permbledhur dhe strukture me guxuese :). I would vote for it. Gjithashtu po te isha une do i hiqja ngjyren e zeze :)
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Arena kombëtare nga ëndërr në realitet.

Aver,
Po guxoj e po sjell nja 2 projekte te miat ketej, stadium e velodrome, te punuara para 2 vitesh :)
Mund te me shani lirisht :p, Keni mundesine tani :p ato kutiat ngjyr gri e lejla ishte pershkrimi e m'duhej t'i hiqja :)

116.jpg

118.jpg
 

Aver

VIP
Titulli: Arena kombëtare nga ëndërr në realitet.

Aver,
Po guxoj e po sjell nja 2 projekte te miat ketej, stadium e velodrome, te punuara para 2 vitesh :)
Mund te me shani lirisht :p, Keni mundesine tani :p ato kutiat ngjyr gri e lejla ishte pershkrimi e m'duhej t'i hiqja :)

Shiko fotografinë 27229

Shiko fotografinë 27230

Keto vetem per tu share nuk qenkan Soulmind. Dizajne futuriste te dyja. :)

Edhe per stadiumin e Tiranes jemi ne te njejtat frekuenca. Me i mire projekti i vjeter. :)
 
Top