Aq e veshtire eshte te kerkosh falje?

sofia

Antarë i Respektuar
E kemi kete fjale ne maje te gjuhes dhe te rralla jane heret kur e shfaqim si perle sepse me teper e mbajme brenda per te argumentuar deri ne fund opinionin tone. Po a kemi opinion ne kete pike apo thjesht nje vetbesim te tejskajshem qe nuk thyen dot as muret e lekures sone te trashe te mbrojtjes? Ka nje ndryshim mes opinionit dhe mbrojtjes. Kur jep opinione ose pa dashje perdor njesi gjuhesore si psh folja per te shprehur opinione merr parasysh edhe kunderargumentin, por kur mbron, i mbyll grilat per te mos degjuar askend, madje as veten tende per menyren se si argumenton.
Nje fjale qe e kemi ne maje te gjuhes, por rralle here del jashte. Perse?
Ata qe me japin mundesi per te shkruar jane perfaqesuesit tane ,te femijeve, motrave apo vellezerve tane ne arsim, gjykate, kulture, shendetesi dhe kudo tjeter ku rrjetezimet u ben politika. Mirepo, asnjehere nuk kam perjashtuar mundesine qe ky tog fjalesh, i hyjnizuar si magjik te mos perdoret jashte politikes.
Kur ne testin e gjuhe-letersise u gjeten te pakten 13 perkthime skandaloze te pyetjeve nga teste te huaja, kur protestat ne Shqiperi shpalosnin fytyren e vertete te tezes, perfaqesuesit tane i mbronin me mish e me shpirt duke argumentuar per politizimin e situates. Vertet? Te vetmit te politizuar ne ate kah ishin dhe ende jane ata. Po eshte e veshtire per ta gjetur problemin te vetja kur nuk e ke pare njehere sjelljen tende ne pasqyre. Nje "me fal" sot than gryken e mijera maturanteve per nje pike uje. Trekendeshi ekziston, por jo Esmeralda.
Kur nje gjykatese (lexo: e paedukuar dhe e paarsimuar) shkel me kembe varrin ku gjendet i vdekur ligji, i ze frymen sot nje ekselenti qe punon kamarier dhe gjendet nen ate varr, nuk terhiqet per te humbur ceshtjen sepse ceshtja nenkupton pushtet, para, dinasti, pavaresisht nqs ligji nuk i legalizon keto parazite. Per me teper kurdohere rrjeta e merimanges qe dikush para saj krijoi, e ka zene mat ne mes si "pre" te dobishme sepse kurdohere e kane rrethuar te vetquajturit "politikane". "Me fal" nuk mjafton per te qene konform ligjeve qe vete duhej kontrollonte.
Kur nje objekt arkeologjik demtohet per nje cope hekur e kur nje politikan bredh per nje cope vote, do te thote qe "me fal" e ka humbur kuptimin sepse interesi personal e ka nenshtruar.
Njerezit jane te gabueshem dhe nuk ka nevoje per nje makine kohe per te permbysur fatet e se ardhmes. Ka nevoje vetem per nje "me fal" dhe lere qe te shperbehet ne menyren e asperines qe te krijoje efektet e dobishme. Nuk e di se ku do te jem pas 1 minuti, 10 oresh apo nqs kam vdekur pas 10 ditesh, por nje "me fal" do te me clironte nga ndjenja e fajit dhe pengut.
Pra, secili prej nesh ka nje afat skadence, po e mira eshte te mos skadoje kurre "me fal". Nuk do ta humbase kurre vleren, nqs njerezimi nuk do te perpiqet ta zevendesoje me dicka tjeter.
Me fal qe te lodha!
Nga @sofia
Mund te kthehesh te tema dhe te tregosh nje histori te tenden per ta cliruar prene e kesaj fjale.
 

upgrade

[BlackOut]
Staf në FV.AL
Te kerkosh falje eshte shenje pjekurie gjithashtu eshte edhe mesim te mos gabosh perseri. Kush nuk kerkon falje nuk meson, sepse kush nuk pranon gabimin vazhdon te gaboje.

Kerkoj falje pa problem kur jam gabim edhe di te fal pa problem por veshtire te harroj, kam nje memorie prej elefanti 😬😂🤗
 

NGU

Wild child full of grace 💫
Dikur (kur isha me e re lol) e kam pas shume problem kte pjese, sesi mu dukte vetja nese une i kerkoj falje dikujt.
Por tani jo me, as nk hezitoj, kur une e bej veten per te kerkuar falje edhe kerkoj.
Njeriu ndryshon me kohen:)
 

sofia

Antarë i Respektuar
Meqe e kerkove vete @Harbin te hyj pak ne kontekstin e marredhenies intime.
Te kesh ego personale (pavaresisht nivellit qe e ke) nuk do te thote qe ta mbash vetem per vete, por e reflekton edhe ne marredhenie si ne anen verbale , por edhe ne anen joverbale. Pra, dashur pa dashur ben ndonje gabim ( sa i vogel: fjala dhe i madh:lendimi fizik).
Ne marredhenie intime (flas une qe nuk kam pasur asnje marredhenie intime) nese falja perseritet dhe nuk vihet mend, nuk e ruan marredhenien, po shkaterron njerezit qe jane te lidhur ne te.
Cdo gabim e ka edhe nje fajtor sigurisht. Duhet kuptuar faji para se te pranohet gabimi.
 

Amara_La_Negra

Antarë i Respektuar
Meqe e kerkove vete @Harbin te hyj pak ne kontekstin e marredhenies intime.
Te kesh ego personale (pavaresisht nivellit qe e ke) nuk do te thote qe ta mbash vetem per vete, por e reflekton edhe ne marredhenie si ne anen verbale , por edhe ne anen joverbale. Pra, dashur pa dashur ben ndonje gabim ( sa i vogel: fjala dhe i madh:lendimi fizik).
Ne marredhenie intime (flas une qe nuk kam pasur asnje marredhenie intime) nese falja perseritet dhe nuk vihet mend, nuk e ruan marredhenien, po shkaterron njerezit qe jane te lidhur ne te.
Cdo gabim e ka edhe nje fajtor sigurisht. Duhet kuptuar faji para se te pranohet gabimi.
Sofke ate vizen beje bolt se nuk e lexova mire 😂😂😂😂😂😂😂😂😂
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
Te kerkosh falje eshte edukate, por edhe virtyt fisnik. Te ndryshosh opinion mbi dicka (psh mbi veprimet per te cilat je penduar dhe po kerkon falje) tregon force karakteri. Tregon se per ty ka me shume rendesi logjika dhe edukata se sa egoja feminore.
 
Top