• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Antibiotikët NUK i çlirojnë hundët dhe NUK e ndalojnë kollën

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Nëse keni rrjedhje hundësh dhe gëlbazë të gjelbër, nuk do të thotë se keni nevojë për antibiotikë, thonë mjekët dhe ekspertët britanikë të shëndetësisë publike.
Jo vetëm në vendet shqipfolëse, por në gjithë botën është krijuar një mit se barnat janë të patjetërsueshme për të trajtuar infeksione të tilla.
Por, sipas ekspertëve anglezë, simptomat e tilla si rrjedhja e hundëve apo kolla produktive (me gëlbazë), shkaktohen nga viruse dhe antibiotikët nuk ndihmojnë në këtë rast.
Një studim i realizuar nga Public Health England ka nxjerrë në pah se 40 për qind të njerëzve në Angli kanë menduar se antibiotikët mund të ndihmojnë në lehtësimin e kollitjes nëse ata kanë pasur gëlbazë të gjelbër.
“Shumica e infeksioneve të cilat prodhojnë shumë gëlbazë dhe sekret të hundës janë sëmundje virusale dhe kalojnë vetvetiu, edhe pse ju mund të pritni të ndjeheni keq për disa javë”, thotë për BBC, Dr Cliodna McNulty nga organizata e sipërpërmendur.
Problemi i antibiotikëve është se ato shkatërrojnë edhe bakteret normale dhe të dobishme për organizmin e njeriut, duke u lënë rrugë kështu zhvillimit të baktereve të dëmshme dhe të cilat krijojnë rezistencë ndaj antibiotikëve.
Andaj, është e rëndësishme të shmangni antibiotikët shumicën e rasteve, ose t’i përdorni ato vetëm dhe udhëzimin e mjekut.
Keshilla.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Antibiotikët NUK i çlirojnë hundët dhe NUK e ndalojnë kollën

Gripi kalon ne 1 jave me ilace, dhe ne 7 dite pa ilace lollol
Per gripin meret caj me limon, e shumta nje Paracetamol ( acetaminofen) nqs ka dhe temperature.

Mos u ngopni me me antibiotike per cdo gje te vogel.
Shendet:)
 

Kila

VIP
Titulli: Antibiotikët NUK i çlirojnë hundët dhe NUK e ndalojnë kollën

Ilacet ulin imunitetin ...
po shqiptaret e kane zakon te perdorin antibiotike qe i marin pa recete ..
 
Top