• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Ansambli çon folklorin në trojet shqiptare jashtë vendit

ReNdEx

Interist Forever


TIRANث- Ashtu si shumë trupa artistike që gjatë sezonit veror do të udhëtojnë jashtë Tirane, Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve Popullore tashmë nisur aktivitetin e tij artistik në skenat e tjera të trojeve shqiptare.

Lugina e Preshevës dhe ajo e Bujanovsit janë ndalesa e parë e artistëve të folklorit shqiptar nga Tirana ku mbrëmë u zhvillua nata e parë e koncertit që do të shfaqet edhe sot para publikut. Për shqiptarët e këtyre trevave janë përzgjedhur pjesët më të mira nga repertori folklorik kombëtar.
Koncertet me këngë dhe valle janë organizuar nga MTKRS në bashkëpunim me këshillin kombëtar të pakicës kombëtare në kuadër të 100- vjetorit të Pavarësisë. Në këtë sezon turistik do të ketë larmi aktivitetesh ndërkohë që Ansambli i Këngëve dhe Valleve, duke qenë përfaqësues kryesor i traditave artistike, do të jetë në qendër të të gjitha aktiviteteve në kuadër të festimeve të 100-vjetorit të Pavarësisë.

Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve Popullore përbëhet nga solistë, grupi i valleve, kompleksi vokal dhe orkestrina. Kostumet janë një pasuri e madhe e këtij ansambli, jo vetëm nga origjinaliteti, por edhe nga larmia e ngjyrave, modeleve dhe ornamenteve. Ato janë vlerësuar si vlera të rralla të kulturës tradicionale të një kombi.

Ky Ansambël ka në përbërje të tij artistët të valles, këngës, vokalit, koreografë, muzikantë, orkestrantë të drejtohen nga udhëheqësi artistik Sulejman Baltëza. AKKVP ka në repertorin e tij mbi 100 valle të reja, me motive dhe muzikë nga të gjitha trevat, me tematikë të larmishme, me koreografi të spikatur, ku shumë prej tyre, kanë hyrë në fondin e artë, jo vetëm të Ansamblit, por edhe të vetë kulturës shqiptare në përgjithësi
(e.m/BalkanWeb)
 
Top