• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Angli apo Canada?

Tomka

Anëtar i ri
Vendndodhja
Tirana ,Albania
Sa per shqiptarin evropian qe adaptohet cdoku, do me pelqente te ishte aq mendje hapur te mendoj qe nqs une si shqiptar eshte dashur te iki nga shteti im per X arsyje, ashtu i eshte dashur dhe arabit, pakistanit dhe zezakut! Asnjeri siken ngaqe eshte gjendja shume e mire ne memedhe! Secili ka vendin e tij. Nqs ne i shikojme me nenbuzje emigrantet e tjere, si prisni tju shikojne shtetasit?
Spo kuptohena mduket. Nuk po i perbuz njeri emigrantet , por te rrisesh nje femije te rrethuar nga kultura qe e kane te veshtire adaptimin me vendasit nuk eshte se mund tet krijoje siguri per te ardhmen.

Eshte si te merrnin shqiptaret kanunin e lek dukagjinit dhe ta perdornin ne vendet e perendimit , do krijonte pasiguri tek pjesa tjeter e emigranteve qe ndihen shume okej me rregullat e atij vendi.

Nderkohe pakistanezi ka sjell me vete fene , radikalizmin , urrejtjen karshi vendasve , biles edhe sharia law , arabi po te njejten gje.
Kjo i ben palet e treta qe mund t'jene shqiptaret , polaket , lituanezet te pasigurte per te ardhmen aty ku jane.

Ke qytete ne angli qe jane boshatis nga vendasit dhe zevendesuar nga emigrantet pikerisht prej ksaj arsyje. Steka e evropianve eshte shume e larte ne krahasim me kto kultura , dhe duke pare qe jane pakice dhe pa mbeshtetjen e duhur , zgjedhin shpernguljen.

Por ej , eshte thjesht nje opinion i imi.
 

Petrit101

Pi kafe e me çá llafe
Si ngele jashte? ku jeton ti se ste kam pyt naihe
Loverman! @Soulmind ka ngel jashtë ne kuptimin e fjalës qe flen nen urë.:lol:

Kurse persa i perket pytjes të temes
Edhe unë jam i te njejtes ide si te
@Soulmind aq me tepër që do te investosh. Kam edhe unë nji aktivitetet ktu ne Tale e të kuptoj shumë mirë.Meqe ke mundsi te levizesh ik shiko me syte e tu.
 

L0v3rM4n

VIP
Vendndodhja
It
Loverman! @Soulmind ka ngel jashtë ne kuptimin e fjalës qe flen nen urë.:lol:

Kurse persa i perket pytjes të temes
Edhe unë jam i te njejtes ide si te
@Soulmind aq me tepër që do te investosh. Kam edhe unë nji aktivitetet ktu ne Tale e të kuptoj shumë mirë.Meqe ke mundsi te levizesh ik shiko me syte e tu.
Shume faleminderit , per mua cdo informacion eshte i vlefshen
 

Vinjol

Offline......
Vendndodhja
Fier
Angli apo Canada?

Mirmbrema


Kam nje pyetje per te gjithe antaret
ne qoftese do ju jepej mundesia te jetonit ne keto dy vende rregullisht me nje pashaporte europiane
cilin do zgjidhnit edhe pse?
Asnji vend ne Bote se nderroj me shqiperine................
Jane shume te rralla vendet ne bote qe zoti i ka dhene te gjitha gjerat bashke
kush jane ato ??
po e ilustroj me dy rrjeshta

Sa vende ne bote njihni ju qe kane bregdet me rere dhe me gure bashke ? << deti adriatik dhe jon >>
Kane majen e malit me bore siper e Pingul direkte 2500 metra poshte kane Detin << llogaraja vlore >>
Kane lumenj ku ngjyra e ujit njera eshte e bardhe e tjetri i zi ??? << drini i zi dhe i bardhe >>
Kane kreshtat e maleve e liqenet e virgjer ne mes te kreshtave << Liqenet e lures >>Kane Uje te ftohte qe buron ne vargmalet mbi nivelin e detit e zbresin ne det me poshte << Valbonae e shume lumenj te tjere >>
vend me shume liqene,,,,,,,,,
me shume lumenj
e me shume e shume bukuri
ne kto dy vende qe ke permendur ti djal ??

cfare ka te bukur a me thua ???
ne angli kur shkon temp 24 i ke te gj9itha bythlopat shale perjashta me breke neper lulishte
se ne uje ngrin

apo ne canada ??? qe se njohin fare detin :) akull ngado

Jo mor jo ne asnji vend sdo te shkoj te jetoj
Guri i rende ne vend te vet.
krenar qe jam gjys kosovar e gjys myzeqar
qe nji emer te dyja e formojne

SHqipetar


do te ndryshoja politiken Po ate do ta nderroja

Se ne shqiptaret dine te bejme Komb
ama sdime te bejme SHtet
 

NGU

Karma has no menu, you get served what you deserve
Do zgjidhja Angline. Arsyeja se pse, kshu kot, t shkoj e une iher andej🤪
 

vajza e detit

Anëtar i Respektuar
Nuk di pse por nuk preferoj asnjeren...ndoshta prej klimes...dhe zymtesise qe kane keto vende...
Preferoj vendet me diell...ndoshta ju nuk niseni fare nga kjo..sepse preferoni vendet me zhvillim ekonomik...por sado mire te paguhesha vendet e zymta nuk me pelqejne fare...
 

dangerous

Moderatorë
Nqs, ke leje pune there pelen Canada per çdo gjë është më mirë se Evropa.

Pastaj Anglia nuk të ik gjëkundi aty e ke po nuk të plq Canadaja.
 
Top