• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Anarkia

fcbesia

Anëtar i Respektuar
Anarkia është një sistemi, ku ç'do lloj hirarkie nuk tolerohet dhe luftohet. Si rrjedhojë edhe shteti si një instrument i zotërimit mbi individët duhet te eliminohet.
Në disa vende të botës, të rinjët Sistemin Anarki e konsiderojnë si shkalla më e lartë e zhvillimit të sistemeve shtetrore. Sipas tyre në këtë sistem, shtetasit janë të vetëdishem dhe nuk kanë nevojë për ligje. Në Hanover të Gjermanisë në pranveren e çdo viti mbahen Ditët e Anarkis ku të rinjët mblidhen, për te shprehur rebelimin dhe protestën e tyre ndaj sistemit zotërues. Figura të shquara dhë te njohura anarkiste janë si psh. Michail Bakunin, Pjotr Kropotkin, Viktor Serge dhe një nga anarkistet e sotem është Naom Chomsky.Foto:Simboli i Anarkise [IMG2=JSON]{"data-align":"center","data-size":"full","height":"285","width":"380","src":"https:\/\/i429.photobucket.com\/albums\/qq16\/Nicholai13\/ist2_1190964-anarchy-sign-on-the-wa.jpg"}[/IMG2]
 
Last edited by a moderator:

krutonja

Anëtar Aktiv
Rrofte Anarkia!
Ironikisht me kane thene që kam shprehur bindje anarkiste...dhe kjo me duket ironike perderisa njerezit i shoh sikur te kem "lentet" e filozofit Hobbes.
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Anarkia është një menyre e te menduarit te botes duke u nisur nga tendenca që kemi ne si njerez .Njerezit kane tendence te shkojne dhe duan te shkojne drejte persosmerise,mungeses dhe heqjes se plote te difektive tona njerezor,te cilat na vine nga rruga e gjate kohore ne evolucionin tone.Kjo do te vij një dite por do shume kohe.Shtetet do te ekzistojne per sa kohe keto difekte do te ekzistojne.
 

baby-angel

Thpilt
Anarkia është sistemi me i keq i mundshem per mendimin tim..Njerezit duke qene te gjithe te ndryshem e kane te nevojshem një sistem hierarkik, një sistem para te cilit te gjithe te behen te barabarte (ne kuptimin e drejte)..
Bota gjate krijimit ka vendosur dhe hierarkite e saj..cdo gje ka vendin dhe qellimin e saj..te gjithe per një qellim te perbashket.
:)
 

albgrl

GIRLICIOUS
Nuk mendoj se është sistem Anarkia, per vete faktin se çdo person mund te beje si t'ia kete qejfi pa u mare parasysh se veprimet e tyre ndikojne ne shume te tjere. S'jane te gjithe njesoj njerezit e te gjithe te sinqerte e me seder që anarkia te ekzistoje.
 

ricky_ch

******
Nuk mendoj se është sistem Anarkia, per vete faktin se çdo person mund te beje si t'ia kete qejfi pa u mare parasysh se veprimet e tyre ndikojne ne shume te tjere. S'jane te gjithe njesoj njerezit e te gjithe te sinqerte e me seder që anarkia te ekzistoje.
Ke të drejtë. ثshtë e kundërta e një sistemi. Përdoret edhe një shprehje
tek ne "sallamadi" ku secili bon çka të don andaj ska rregulla dhe s'mund të
quhet sistem. ثshtë e përafërt edhe me Kaos apo gjendje kaotike.
 

krutonja

Anëtar Aktiv
Njerezit duke qene te gjithe te ndryshem e kane te nevojshem një sistem hierarkik, një sistem para te cilit te gjithe te behen te barabarte (ne kuptimin e drejte)..
:)
OK, shpresoj mos te te ofendoj por...a je koshiente se çfarë ke shkruar???

Hierarkia është praktikisht e kunderta e barazise.
 

another_reality

Super-Hero
Titulli: Anarkia

ANARKIA = Lirija ime mbaron aty ku fillon lirija jote. është shume e zorshme me u majte anarkia si ideologji, vet njerzit duhet te hupin nivel, sa ne njerzit nuk pranojm ndrushimin e tjetrin, nuk mund te ket anarki ne bote (është zezak, është homosexual, është i shnoshte, është i shkurter, etc.).

IERARKIA = Liria ime mbaron aty ku thot ligji. Mos pranimi i tjetrit bjen HIERARKI, te BARDHET jan me larte se te ZEZAKET, te PASURIT jan me lart se te VARFERIT, POLICI është me i lart se QYTETARI, PRESIDENTI është me lart se POLICI, EUROPA është me lart se PRESIDENTI, IMF është me lart se EUROPA. Ne fund fare kush është me larte (root). As nuk i dijet per zotin.

Jemi akoma larg nga kjo ender që thuhet ANARKI.

One world, all brothers......
 

diku diku

Anëtar i Respektuar
Pe: Anarkia

Anarkia ne thelb i jep ne menyre te pakufizuar dhe te pakushtezuar lirini individit, kjo liri quhet ndryshi liri naturale dhe ne dallim nga lirite e tjera që jep shteti, sistemi, feja, te cilat jane modele relative te lirise, nderkohe, liria naturale është absolute e panegociushme e patjetersueshme.

shoqnia njerzore akoma nuk ka arritur ne fazen që njerzit te jetojne pa shtet pasi anarkia ne thelb do te thote pa shtet, ashtu sic thoshte edhe More kjo është thjeshte një utopi.

Por ajo që mund te arrihet dhe që është sinonimi (pa u futur ne etimollogjine e fjaleve) i anarkise është sistemi i fundit "Humanist".
 

ricky_ch

******
Pe: Anarkia

Anarkia ne thelb i jep ne menyre te pakufizuar dhe te pakushtezuar lirini individit, kjo liri quhet ndryshi liri naturale dhe ne dallim nga lirite e tjera që jep shteti, sistemi, feja, te cilat jane modele relative te lirise, nderkohe, liria naturale është absolute e panegociushme e patjetersueshme.

shoqnia njerzore akoma nuk ka arritur ne fazen që njerzit te jetojne pa shtet pasi anarkia ne thelb do te thote pa shtet, ashtu sic thoshte edhe More kjo është thjeshte një utopi.

Por ajo që mund te arrihet dhe që është sinonimi (pa u futur ne etimollogjine e fjaleve) i anarkise është sistemi i fundit "Humanist".
Liria absolute?

S'ikur të ishte ashtu, sot do të kishte vetëm 1 njeri në këtë botë.
Liria yte kufizohet me lirinë e tjetrit.

Pakëz më shkurt: anarkistit duhet menjëherë t'i thyhen dhëmbët.
Edhe mua nuk pëqejnë ca faca, por më duhet t'i duroj, ashtu siç
duhet edhe ata mua, pasi që kjo është rruga e vetme e bashkëjetësës.

Nëse në këtë bote do të ishte vetëm 1 njeri i vetëm, ai do të kishte të
gjitha të drejtat. Nuk do të ishte njeri t'i përzihej në punë.
Nëse në ndërkohë lind edhe një njeri i dytë, atëherë kjo
liri do të përgjysmohej, përndryshe do të duhej njëri tjetrin
ta asgjësonin, në mënyrë që njëri prej tyre të kishte prap
lirinë e mëparshme.
 
Top