• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

اfarë kanë me Darvinin?

METi

-=EdoLorEli=-
Mosha
32
Vendndodhja
Small|Berlin [MiTroCity]
Titulli: اfarë kanë me Darvinin?

Per ju dy "shkencetaret" dhe "fetaret" lart kam veç nje gje per te thene. Nuk jeni persona me te cilet ia vlen te diskutosh nje debat apo çfare do lloj teme qe ka te beje me fene. Siç e thashe dhe ne postime te tjera eshte e kote te debatosh me njerez me mendje kaq te mbyllur, qe sipas tyre gjerat jane kshu edhe pike. Jemi njerez me mendime te ndryshme dhe si te tille sigurisht qe nuk do bime dakort ne çdo gje.

Persa i perket diturise time mbi shkencen, mos komentoni asgje sepse as s'me njihni dhe as s'iu njof, nuk dini asgje. Postimet e mia i bej ne ato qe kam lexuar ne forum tani qe u rihap perseri dhe nga postimet qe kam lexuar para se tu mbyllte forumi. E di shume mire se çfare kame thene, nuk e mohoj. Feja nuk eshte lenda ime e preferuar sepse kam pare aq shume sa te di qe feja eshte politike, qe deri tani s'kam pare ndonje zgjidhje te kete arritur nga feja. Besoj qe mund te kete nje zot, i cili i shef njerezit te barabart dhe nuk i zgjedh sepse jane musliman, katolik, te krishtere, çifut, ortodoks, etj etj.
KAQ!!!
LoL thua mos më paragjykoni e në anën tjetër ti je ajo që bën paragjykime...
Gjithsesi vazhdo me bindjen që e ke por mos i hyr debatit nëse nuk di të debatosh.

Respekte e kalo interesant!
 

albgrl

GIRLICIOUS
Titulli: اfarë kanë me Darvinin?

LoL thua mos më paragjykoni e në anën tjetër ti je ajo që bën paragjykime...
Gjithsesi vazhdo me bindjen që e ke por mos i hyr debatit nëse nuk di të debatosh.

Respekte e kalo interesant!
Kete s'ta lejoj te ma thuash sepse nuk paragjykoj njeri asnjehere. Thjesht jam e bindur qe nuk ia vlen te bisedosh me njerez qe shofin veç drejt dhe harrojne se ka 2 ane per çdo histori.
 

METi

-=EdoLorEli=-
Mosha
32
Vendndodhja
Small|Berlin [MiTroCity]
Titulli: اfarë kanë me Darvinin?

Kete s'ta lejoj te ma thuash sepse nuk paragjykoj njeri asnjehere. Thjesht jam e bindur qe nuk ia vlen te bisedosh me njerez qe shofin veç drejt dhe harrojne se ka 2 ane per çdo histori.
Posti yt e dëshmon këtë LOL :).
Gjithsesi mbetesh e përshëndetur :).
 

SempreBarca

Anëtar i Respektuar
Vendndodhja
Presheve
Per ju dy "shkencetaret" dhe "fetaret" lart kam veç nje gje per te thene. Nuk jeni persona me te cilet ia vlen te diskutosh nje debat apo çfare do lloj teme qe ka te beje me fene. Siç e thashe dhe ne postime te tjera eshte e kote te debatosh me njerez me mendje kaq te mbyllur, qe sipas tyre gjerat jane kshu edhe pike. Jemi njerez me mendime te ndryshme dhe si te tille sigurisht qe nuk do bime dakort ne çdo gje.

Persa i perket diturise time mbi shkencen, mos komentoni asgje sepse as s'me njihni dhe as s'iu njof, nuk dini asgje. Postimet e mia i bej ne ato qe kam lexuar ne forum tani qe u rihap perseri dhe nga postimet qe kam lexuar para se tu mbyllte forumi. E di shume mire se çfare kame thene, nuk e mohoj. Feja nuk eshte lenda ime e preferuar sepse kam pare aq shume sa te di qe feja eshte politike, qe deri tani s'kam pare ndonje zgjidhje te kete arritur nga feja. Besoj qe mund te kete nje zot, i cili i shef njerezit te barabart dhe nuk i zgjedh sepse jane musliman, katolik, te krishtere, çifut, ortodoks, etj etj.
KAQ!!!
Kur flet per mendjen e mbyllur te te tjerve, duhet ta vertetosh te kunderten ne vete.
Ti deshtove ne te paren, gjithashtu nuk dha fakte as per te dyten.
Un e pranoj ate qe tha se ktu nuk biem dakord per cdo gje. Por me duket, titulli i temes i dedikohet Darvinit, e ti flet per vlerat e diskutimit, thua qe nuk ia vlene te diskutosh, dhe kjo menyre e dorheqjes nga diskutimi, eshte tipike nga ai qe pranon deshtimin ne fillim, bile per tmos u korite ne fund.
Un kam disa lende te preferuara. Duke u nise nga feja ne shkolle, prej shkolles ne sport, prej sportit ne punen time te preferuar.
Ne te gjitha keto, kam shume obligime, por ne fund lidhen me nje parim te vetem. Te mesoj mbi ate qfar nuk dij e qe patjeter dua ta dij, te punoj sepse kam nevoj, dhe perkunder juve qe mendoni se feja eshte politke, un besoj Zotin sepse boten nuk e krijoi lejleku, as magjia e David Copperfield-it. Nga politika dalin kryetare, kryeministra, e bile jo rrall here edhe disa koktula. Ne fejen islame eshte nje Zot, qe ma mundesoi mua te jem ne kete bote, sigurisht nuk ben perjashtm as ti ktu. Veq pse ne nje gje dallojme, bile ne ate kryesoren. Un adhuroj Ate te plotefuqishmin, ti Darvinin, ose Shekspirin, apo ndoshta edhe famen e Madonnes :)
Dhe parimi im i vetem qe lidhet me kto siper eshte ky :
Te mundohem te jetoj si ne nje enderr te bukur, por kurrsesi mos te besoj qe endrrat e mia jane vet realiteti.
Po nuk besove ne vete dhe ne Zotin, fati yt mbetet ne duart e endrrave, dhe ne synimet e atyreve qe shkruajn horoskopin. Kto te dyja ( enderrat dhe horoskopi ) kan nje qellim te vetem, t'i mashtrojne te dobtit.
Me qe ra fjala te mashtrimi, Darvini shkroi horoskopin e evolucionit !
 

albgrl

GIRLICIOUS
Titulli: اfarë kanë me Darvinin?

Kur flet per mendjen e mbyllur te te tjerve, duhet ta vertetosh te kunderten ne vete.
Ti deshtove ne te paren, gjithashtu nuk dha fakte as per te dyten.
Un e pranoj ate qe tha se ktu nuk biem dakord per cdo gje. Por me duket, titulli i temes i dedikohet Darvinit, e ti flet per vlerat e diskutimit, thua qe nuk ia vlene te diskutosh, dhe kjo menyre e dorheqjes nga diskutimi, eshte tipike nga ai qe pranon deshtimin ne fillim, bile per tmos u korite ne fund.
Un kam disa lende te preferuara. Duke u nise nga feja ne shkolle, prej shkolles ne sport, prej sportit ne punen time te preferuar.
Ne te gjitha keto, kam shume obligime, por ne fund lidhen me nje parim te vetem. Te mesoj mbi ate qfar nuk dij e qe patjeter dua ta dij, te punoj sepse kam nevoj, dhe perkunder juve qe mendoni se feja eshte politke, un besoj Zotin sepse boten nuk e krijoi lejleku, as magjia e David Copperfield-it. Nga politika dalin kryetare, kryeministra, e bile jo rrall here edhe disa koktula. Ne fejen islame eshte nje Zot, qe ma mundesoi mua te jem ne kete bote, sigurisht nuk ben perjashtm as ti ktu. Veq pse ne nje gje dallojme, bile ne ate kryesoren. Un adhuroj Ate te plotefuqishmin, ti Darvinin, ose Shekspirin, apo ndoshta edhe famen e Madonnes :)
Dhe parimi im i vetem qe lidhet me kto siper eshte ky :
Te mundohem te jetoj si ne nje enderr te bukur, por kurrsesi mos te besoj qe endrrat e mia jane vet realiteti.
Po nuk besove ne vete dhe ne Zotin, fati yt mbetet ne duart e endrrave, dhe ne synimet e atyreve qe shkruajn horoskopin. Kto te dyja ( enderrat dhe horoskopi ) kan nje qellim te vetem, t'i mashtrojne te dobtit.
Me qe ra fjala te mashtrimi, Darvini shkroi horoskopin e evolucionit !
Sigurisht qe sipas teje feja eshte gjithçka, por per mua JOOO!!!! Feja eshte nje grup njerezish qe besojne ne diçka te perbashket, me shume se kaq nuk me duket mua. Po e perseris prap qe nuk mbaj mend se ku ka nderhy feja qe ka zgjidh nje problem...!! Askund!!! Une nuk u terhoqa nga muhabeti sepse do dilja e humbur, ketu po diskutojme nuk po luajme. Se ku hyjne horoskopet ketu e endrrat, ate e din ti edhe une nuk thashe qe adhuroj Darvinin, kshuqe lexo pak me kujdes here tjeter.
Nese feja do ishte nje diçka kaq e madhe apo e rendesishme, do kishte nje jo 10. Nuk mund ti besoj nje feje qe thote se burri mund te martohet me deri ne 7 gra apo nje tjetre qe thote njerezit duhet te martohen vetem ne rast se nuk i rezistojne tundimit te seksit te kundert. Nese te gjithe mendojne se bota apo universi eshte krijuar nga nje i plotfuqishem, atehere ai i plotfuqishem duhet te jete nje, e duhet te kishte derguar nje person ne toke, por jo Abrahamin, Jezusin, apo Muhametin. Pastaj bibla dhe kurani jane shkruar para mijera vitesh, nuk po shkruhen ne kohen e teknologjsie se sotme. Njerezit nuk jetojne jeten e para njemije viteve, po jetojme shume me ndryshe.
 

SempreBarca

Anëtar i Respektuar
Vendndodhja
Presheve
Sigurisht qe sipas teje feja eshte gjithçka, por per mua JOOO!!!!
Ti as 2 reshta nuk paske lexu ne ato qfar kom shkru,


Pastaj bibla dhe kurani jane shkruar para mijera vitesh, nuk po shkruhen ne kohen e teknologjsie se sotme. Njerezit nuk jetojne jeten e para njemije viteve, po jetojme shume me ndryshe.
Ktu eshte poenta. Ska liber, as njeri e teknologji qe hudh posht Kur'anin.
Nuk pe zgjas, se edhe ashtu nuk i paske nqejf shkrimet e gjata.
Klm
 

albgrl

GIRLICIOUS
Titulli: اfarë kanë me Darvinin?

Aha, Darvini shkalloi sepse nuk besoi ne fe!!!! Ke te drejte, eshte diçka shume e llogjikshme.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Vendndodhja
WorLd 0f dReAms
Titulli: اfarë kanë me Darvinin?

Po te besonte ne njeren nga 3 fete qiellore, patjeter se do kishte tjeter bindje. E kurrsesi nuk do t'kishte shkruar "perralla" ! Nga majmuni ne njeri. Nga peshku ne njeri. Jo andej jo ketej. Keto jane perralla, bile as perrallave nuk u afrohen. Mund te them qe bejne pjese ne "trash category"
 

albgrl

GIRLICIOUS
Titulli: اfarë kanë me Darvinin?

Po te besonte ne njeren nga 3 fete qiellore, patjeter se do kishte tjeter bindje. E kurrsesi nuk do t'kishte shkruar "perralla" ! Nga majmuni ne njeri. Nga peshku ne njeri. Jo andej jo ketej. Keto jane perralla, bile as perrallave nuk u afrohen. Mund te them qe bejne pjese ne "trash category"
Joooo, keto qe ke lexuar ti jane perralla. Shkenca nuk thote se kemi ardhur nga majmuni apo nga peshku. Shkenca thote se kemi te njejten prejardhes, jo se ata jane prejardhesit tane.
 

SempreBarca

Anëtar i Respektuar
Vendndodhja
Presheve
Joooo, keto qe ke lexuar ti jane perralla. Shkenca nuk thote se kemi ardhur nga majmuni apo nga peshku. Shkenca thote se kemi te njejten prejardhes, jo se ata jane prejardhesit tane.
E kush nuk e din kete ?
Te them un qe ty sigurt te ka lind nena yte, mos vall duhet te me duartrokasin te tjeret sepse zbulova diqka ?
LOL
Lere ket muhabet se u afru viti ri e duhet ti ikim mosmarrveshjeve, keqkuptimeve.
Shihemi me 2 janar, mu ketu, pergaditu mire, se nuk do tkalosh edhe aq leht :D ;)
 

albgrl

GIRLICIOUS
Titulli: اfarë kanë me Darvinin?

E kush nuk e din kete ?
Te them un qe ty sigurt te ka lind nena yte, mos vall duhet te me duartrokasin te tjeret sepse zbulova diqka ?
LOL
Lere ket muhabet se u afru viti ri e duhet ti ikim mosmarrveshjeve, keqkuptimeve.
Shihemi me 2 janar, mu ketu, pergaditu mire, se nuk do tkalosh edhe aq leht :D ;)
Ka njerez qe se dine ate, ka edhe njerez qe dine nje version tjeter te tij.
Me fal por se kuptoj nje gje, ke ardh ketu qe te me vesh mua para pergjegjesise???? Nuk futem ne forum per te kaluar gje, por per ty e sigurte qe nuk mund te them te njejten gje.
p.s. e the vete qe shkrimet e tua nuk me pelqejne, kshuqe nuk besoj se ia vlen ta diskutosh me apo jo??? Une muhabetin e kam lene, siç duket ti s'arrin ta besh diçka te tille.
 

albgrl

GIRLICIOUS
Titulli: اfarë kanë me Darvinin?

Kerkoj ndjese, por kjo eshte fjalia me apsurde qe kam lexuar deri me tani.
Me vjen keq, po kush te ka faj ty qe ti njeh vetem njerez qe jane te lidhur me fete?? Ndersa une njoh te dyja palet.
Nuk arrin ta kuptosh se feja eshte zgjidhje e njeriut, po te duash mund te rrish me ate fe, nese s'te pelqen atehere mund te nderrosh ne besim tjeter. Ka plot njerez qe kane vepruar kshu. Ndoshta te duket absurde ty por per mua eshte e drejte e njeriut.
 

sepse

Anëtar i ri
Titulli: اfarë kanë me Darvinin?

E di ti, se cfare kuptimi ka te thuash se fete nuk jane per cdo kend?
Dhe cfare di ti se me ke shoqerohem un?

Dhe ajo qe ke shkruar, nuk ka lidhje fare me pergjigjen qe ke dhene per here te dyte.
Te dy postimet e tua, jane plotesisht kontradiktore, dhe shkojne ne rruge te ndryshme, e jo ne te njejten rruge.
Mundohu ta kuptosh mire dicka, perpara se ta shkruash.


Gjithe te mirat!
 
Top