• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

اfarë kanë me Darvinin?

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Vendndodhja
WorLd 0f dReAms
Titulli: اfarë kanë me Darvinin?

Pse kujton ti se do ishte ndryshe Spanja po te ishte akoma nen nje sundim Arab ??? apo nuk ke shembuj te shteteve te tjera te rrenuara more Spanjen ti qe Spanja nuk lindi me vajtjen e Arabve atje......
Ok, do t'isha shume mirenjohes po t'kishe sjellur ca argumente ku shihet se Spanja gjate 8 shekujve qe ishte nen sundimin Islam, u demtua !

Pres faktet :lexim:
 

Bilderberg

Anëtar i ri
Titulli: اfarë kanë me Darvinin?


Nuk me çudit fare, pasi dihet shume mire pesha dhe influenca kancerogjene e institutit te kishes orthodokse mbi shtetet e europes lindore dhe aparatet e tyre!!
Mjafton ti hedhesh nje sy greqise, serbise, rusise, bullgarise, etj gjith shteteve slave, te cilat te gjitha pa perjashtim komandohen nga kisha!!!

E njeta gje po mundohen ta bejne edhe ne shqiperi si ata te kishes orthodokse qe kane hyre si gangrene brenda shtetit shqiptar, ashtu edhe magjypet e arabise qe bejne presion per njohjen e Kosoves vetem nese lejohen nga ana e shteteve shqiptare ngritja e xhamive dhe shkollave te islamit!!!

Shqiperia ka ngecur brenda nje dare, dhe nese shqiptaret nuk ndergjegjsohen se duhet te punojne per vet-veten kemi marre fund te gjithe!!
Neser neper libra do shkruhet: " Na ishte njehere Shqiperia...por sot nuk eshte me"
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Mosha
37
Vendndodhja
Loading...
Titulli: اfarë kanë me Darvinin?

Ok, do t'isha shume mirenjohes po t'kishe sjellur ca argumente ku shihet se Spanja gjate 8 shekujve qe ishte nen sundimin Islam, u demtua !

Pres faktet :lexim:
Spanja, qendra e ekuzicionit, 8-shekuj ne islam ? :eek:hh::eek:hh::eek:hh:
 

albgrl

GIRLICIOUS
Titulli: اfarë kanë me Darvinin?

Teoria e evolucionit eshte nje teori e cila ka deshtuar, eshte gjunjezuar. Arsyeja eshte se evolucionistet nuk jane te afte te shpjegojne as formimin e nje proteine te vetme. As ligjet e probabilitetit, as ligjet e fizikes dhe kimise nuk ofrojne ndonje shans per formimin e rastesishem te jetes.
Do te sugjeroja jo ta lexoje, por thjesht ti hidhesh syte mbi nje liber shkencor se po flet komplet pa baza ketu. Ti ke bindjet e tua, por mos fol per gjera qe se ke idene se per çfare behet fjale.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: اfarë kanë me Darvinin?

Ky qytet qe eshte paraqitur ne kete video Alko, eshte nga balta qe eshte ndertuar para 500 viteve, do t'thote 400 vite para ndertesave te pare ne USA. Ketu shifet se kush nga kush ka mesuar:)
Befasohem more befasohem :eek:hh::eek:hh:cfare po flitet ketu :eek:hh:Nuk shikohen te arriturat ne cdo lami shkencore vetem nga aspektet fetare. Mosni ju lutem :lexim::lexim:po kishte bota ndertime edhe me interesante, madje madje edhe mbi 4000 vjecare. A do te thote kjo se ata qe ndertuan ato ndertesa ishin perfekt dhe ne duhet ta synojme ate civilizim?:eek:hh::eek:hh:Une mendoj se shkenca evulon duke u plotesuar nga cdo ane, dhe ne te paten ndikimet e veta civilizimet, besimet fetare, ateistet madje edhe njerezit e eger qe zbuluan zjarrin dhe rroten. :gjujpeshk::gjujpeshk:
 

Alko71

Anëtar Aktiv
Vendndodhja
New York
Titulli: اfarë kanë me Darvinin?

Do te sugjeroja jo ta lexoje, por thjesht ti hidhesh syte mbi nje liber shkencor se po flet komplet pa baza ketu. Ti ke bindjet e tua, por mos fol per gjera qe se ke idene se per çfare behet fjale.
Pa he na trego ti ndonje eksperiment qe ka pasur sukses per ta provuar teorine?
Ose nje deshmi solide nga fosilet qe eshte e pa perkryer apo ne tranzicion?

Vetem mos sill ilustrime e vizatime imagjinative sic e kane zakon te bejne evolucionistet per tu hedhur pluhur syve masave.
 

Alko71

Anëtar Aktiv
Vendndodhja
New York
Titulli: اfarë kanë me Darvinin?

Befasohem more befasohem :eek:hh::eek:hh:cfare po flitet ketu :eek:hh:Nuk shikohen te arriturat ne cdo lami shkencore vetem nga aspektet fetare. Mosni ju lutem :lexim::lexim:po kishte bota ndertime edhe me interesante, madje madje edhe mbi 4000 vjecare. A do te thote kjo se ata qe ndertuan ato ndertesa ishin perfekt dhe ne duhet ta synojme ate civilizim?:eek:hh::eek:hh:Une mendoj se shkenca evulon duke u plotesuar nga cdo ane, dhe ne te paten ndikimet e veta civilizimet, besimet fetare, ateistet madje edhe njerezit e eger qe zbuluan zjarrin dhe rroten. :gjujpeshk::gjujpeshk:
Po ta percjellish temen me heret do e gjeje arsyen e ketij devijimi. Nuk ishte qellimi te spjegoheshin te arriturat fetare fare aty!
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Vendndodhja
WorLd 0f dReAms
Titulli: اfarë kanë me Darvinin?

Spanja, qendra e ekuzicionit, 8-shekuj ne islam ? :eek:hh::eek:hh::eek:hh:
Po i nderuar. Atehere ka qene Periudha e Arte e Islamit (The Golden Age of Islam), qe zgjati 8 shekuj ne Andalusi. Perderisa ne Evrope mbreteronte nje erresire e madhe, Andalusia ishte qendra e civilizimit boteror.
Kjo eshte e verteta, nqfs dyshon ne kete cfare thash, urdhero deshmoje te kunderten, por vetem me fakte. Urdhero hape nje teme rreth kesaj dhe pa problem diskutojme dhe i paraqesim argumentet une & ti, pastaj shohim se kush e ka mire e kush jo.

p.s. Kerkoj falje nga staffi qe kam dalur jashte teme.
 

albgrl

GIRLICIOUS
Titulli: اfarë kanë me Darvinin?

Pa he na trego ti ndonje eksperiment qe ka pasur sukses per ta provuar teorine?
Ose nje deshmi solide nga fosilet qe eshte e pa perkryer apo ne tranzicion?

Vetem mos sill ilustrime e vizatime imagjinative sic e kane zakon te bejne evolucionistet per tu hedhur pluhur syve masave.
Ti ke bindjet e tua e une kam te miat, por te pakten tregohu me objektiv. Nuk jane gjerat gjithmone bardh e zi. Shkenca nuk te hedh pluhur syve, shkenca ka fakte.....te pakten shkenca me bind mua se nga vjen semundja e kancerit, shkenca te ben te kuptosh si te luftohet ajo semundje. Feja cfare ben ne kete rast?? Me vjen keq por me lutje nuk zgjidhen te gjitha problemet.
Feja ndoshta iu vjen ne ndihme disa personave, por jo per te gjithe. Kete gje nuk arrini ta kuptoni dot as ju. As ateistet nuk arrijne te kuptojne qe njerezit do besojne ne fe edhe pike.
Perfundimi: debate te kota qe nuk kane zgjidhje!!!
 

Alko71

Anëtar Aktiv
Vendndodhja
New York
Titulli: اfarë kanë me Darvinin?

Ti ke bindjet e tua e une kam te miat, por te pakten tregohu me objektiv. Nuk jane gjerat gjithmone bardh e zi. Shkenca nuk te hedh pluhur syve, shkenca ka fakte.....te pakten shkenca me bind mua se nga vjen semundja e kancerit, shkenca te ben te kuptosh si te luftohet ajo semundje. Feja cfare ben ne kete rast?? Me vjen keq por me lutje nuk zgjidhen te gjitha problemet.
Feja ndoshta iu vjen ne ndihme disa personave, por jo per te gjithe. Kete gje nuk arrini ta kuptoni dot as ju. As ateistet nuk arrijne te kuptojne qe njerezit do besojne ne fe edhe pike.
Perfundimi: debate te kota qe nuk kane zgjidhje!!!
S"po flasim per shkencen por per evolucionistet. Ata nuk kane fakte shkencore.

Nuk eshte fjala per shkenca vs feja ketu. Edhe fetaret mirren me shkence dhe jane marre gjithmone dhe nuk e mohojne shkencen, perkundrazi e nxitin (te pakten islami i mirefillte). Nuk e mohojme evolucionin pse jemi fetare por pikerisht pse ka shume me shume fakte shkencore qe nuk ka evolucion ndersa "shkenctaret" bejne ç'mos per ti anashkaluar ato apo per t'i heshtur. Thjesht kane krijuar nje fe te re te verber e dogmatike te quajtur evolucion. Te njejten gje qe bejne dogmatistet fetare e bejne edhe ata.
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Mosha
37
Vendndodhja
Loading...
Titulli: اfarë kanë me Darvinin?

Te dashur skeptike, por per qenin cfare dini ? E dini kujt familje i perket ? E dini menyren si dhe pse eshte miqesuar me njeriun ?

Apo per ju qeni ka qene perhere domestik & perhere qen bir qeni ?
 

albgrl

GIRLICIOUS
Titulli: اfarë kanë me Darvinin?

S"po flasim per shkencen por per evolucionistet. Ata nuk kane fakte shkencore.

Nuk eshte fjala per shkenca vs feja ketu. Edhe fetaret mirren me shkence dhe jane marre gjithmone dhe nuk e mohojne shkencen, perkundrazi e nxitin (te pakten islami i mirefillte). Nuk e mohojme evolucionin pse jemi fetare por pikerisht pse ka shume me shume fakte shkencore qe nuk ka evolucion ndersa "shkenctaret" bejne ç'mos per ti anashkaluar ato apo per t'i heshtur. Thjesht kane krijuar nje fe te re te verber e dogmatike te quajtur evolucion. Te njejten gje qe bejne dogmatistet fetare e bejne edhe ata.
Per pjesen qe kam nenvizuar une, je kompet kundra atyre qe kam lexuar nga fetaret. Per arsyen se meren me fe dhe se asgje tjeter nuk iu hyn ne sy, mohojne evolucionin. Per nje gje jam e bindur, njeriu e ka ne natyre qe kur diçkaje si jep dot zgjidhje thote eshte mrekulli, eshte e çuar nga lart.
Gjithesesi, njerezit qe mendojne vetem barxh e zi, eshte e kote te diskutosh me ta.
 

SempreBarca

Anëtar i Respektuar
Vendndodhja
Presheve
Per pjesen qe kam nenvizuar une, je kompet kundra atyre qe kam lexuar nga fetaret. Per arsyen se meren me fe dhe se asgje tjeter nuk iu hyn ne sy, mohojne evolucionin. Per nje gje jam e bindur, njeriu e ka ne natyre qe kur diçkaje si jep dot zgjidhje thote eshte mrekulli, eshte e çuar nga lart.
Gjithesesi, njerezit qe mendojne vetem barxh e zi, eshte e kote te diskutosh me ta.
Kur tha " atyre qe kam lexuar nga fetaret " , gjenjeve. Po shifet se nuk ke lexu asgje. Sepse ajo arsyeja jote qe ata merren me fe dhe nuk u intereson asgje tjeter, nuk ekziston, nuk dij ku e ke lexu, bile, askund ske mund me e lexu. Nese ajo do t'ishte deshira jote ( qe fetaret mos te dijn asgje tjeter perveq fese ) , ateher me vjen keq qe ke me vdek me sy qel, e kurr ate ndjenje ske me shiju.
Nese ke hy ktu me bo shkurt e shqip " llaf e muhabet " , ateher te deshiroj çaste te kendshme. Por nese ta mer mendja se je e mençur qaq sa per t'i mposht fetaret ( qe su intereson asgje sipas teje ), veq urdhno, ta shohim kush sa e paska te ngritur nivelin e interesimit, (mire) inforimimit, apo tek e fundit edhe ate te shkollimit.

Sa i perket darvinizmit, themelat e tija jane plotesisht joshkencore, qe zbrastirat e fantazise se evolucionit shifen edhe prej henes, lere ktu poshte ne toke.
Per me teper, nje biolog franzer ( Lamark ) e trajtoi teorine e evolucionit edhe para Darvinit. Ky pretendonte se gjallesat kishin evoluar nga njera tjera me ndryshime shume te vogla gjate jetes se tyre. Por, çuditerisht, kjo teori nuk u pranua, dhe ai u ndje si i deshtuar me nje teori te gabuar, sepse fosilet e mbetura nga gjallesat qe jetonin shekuj te tere me pare, vertetonin krejtesisht te kunderten. Kjo vlen edhe sot e ksaj dite.
Me vone, Darvini ne librin " Origjina e llojeve " qe u botuar ne Angli ( mos gabofsha ne vitin 1859 ) , paraqiti po te njejten teori, vetem pse ndryshoi radhitjen e fjaleve ne fjali, dhe me kete beri bume, te njejten kohe fitoi fame bashk me mbeshtejte shkencore.
Pse ?
Sepse aso kohe shkenca ishte shume prapa, dhe Darvini ishte aq i mençur dhe i talentuar, sa qe goditi ne momentin e duhur, ne drejtimin edhe me te duhur. Qe dmth, sot ende mbeshteten idete e tija vetem per nje qellim, nga inati per t'mos u vetshpall i tere njerzimi ( me disa perjashtime te vogla ) si viktime dhe budallenj qe pranuan dhe besuan teorine e bazuar ne pjellen e nje individi, jo ne nje evolucion qe as ata qka e besojne, nuk dijn ta spjegojne.
Per fund, e pranuam ose jo, drejtesia nket bote dirigjohet nga forca, dhe faktet mbesin si nje statuje. Bile, jo e llojit si ajo e Lirise, por si nje ikone e Marrezise, qe si pasoj e ksaj, gjithqka mbi te kaluaren e ksaj toke " pretendohet " , asgje nuk vertetohet.
pikë
 

METi

-=EdoLorEli=-
Mosha
32
Vendndodhja
Small|Berlin [MiTroCity]
Titulli: اfarë kanë me Darvinin?

Per pjesen qe kam nenvizuar une, je kompet kundra atyre qe kam lexuar nga fetaret. Per arsyen se meren me fe dhe se asgje tjeter nuk iu hyn ne sy, mohojne evolucionin. Per nje gje jam e bindur, njeriu e ka ne natyre qe kur diçkaje si jep dot zgjidhje thote eshte mrekulli, eshte e çuar nga lart.
Gjithesesi, njerezit qe mendojne vetem barxh e zi, eshte e kote te diskutosh me ta.

Ti le që spaske lidhje me fe por edhe me shkencë qenke njejtë. Në kohën e Darvinit, qeliza, njësia themelore e jetës konsiderohej si një material xhelatinoz i cili shumë lehtë mund të jetë formuar në fund të oqeanit kjo është si të thuash që truri është vetëm një copë mishi dhe nuk ka asnjë funksion e ne shumë mirë e dijmë që truri i njeriut p.sh përbëhet nga më shumë se 100 miliardë neurone, secili i lidhur me mëse 10.000 të tjerë. A thua evolucioni kishte "inteligjencë" që pikërisht trurin ta vendoste në kafkë që të jetë më i mbrojtur se organet tjera!
 

albgrl

GIRLICIOUS
Titulli: اfarë kanë me Darvinin?

Per ju dy "shkencetaret" dhe "fetaret" lart kam veç nje gje per te thene. Nuk jeni persona me te cilet ia vlen te diskutosh nje debat apo çfare do lloj teme qe ka te beje me fene. Siç e thashe dhe ne postime te tjera eshte e kote te debatosh me njerez me mendje kaq te mbyllur, qe sipas tyre gjerat jane kshu edhe pike. Jemi njerez me mendime te ndryshme dhe si te tille sigurisht qe nuk do bime dakort ne çdo gje.

Persa i perket diturise time mbi shkencen, mos komentoni asgje sepse as s'me njihni dhe as s'iu njof, nuk dini asgje. Postimet e mia i bej ne ato qe kam lexuar ne forum tani qe u rihap perseri dhe nga postimet qe kam lexuar para se tu mbyllte forumi. E di shume mire se çfare kame thene, nuk e mohoj. Feja nuk eshte lenda ime e preferuar sepse kam pare aq shume sa te di qe feja eshte politike, qe deri tani s'kam pare ndonje zgjidhje te kete arritur nga feja. Besoj qe mund te kete nje zot, i cili i shef njerezit te barabart dhe nuk i zgjedh sepse jane musliman, katolik, te krishtere, çifut, ortodoks, etj etj.
KAQ!!!
 
Titulli: اfarë kanë me Darvinin?

Per ju dy "shkencetaret" dhe "fetaret" lart kam veç nje gje per te thene. Nuk jeni persona me te cilet ia vlen te diskutosh nje debat apo çfare do lloj teme qe ka te beje me fene. Siç e thashe dhe ne postime te tjera eshte e kote te debatosh me njerez me mendje kaq te mbyllur, qe sipas tyre gjerat jane kshu edhe pike. Jemi njerez me mendime te ndryshme dhe si te tille sigurisht qe nuk do bime dakort ne çdo gje.

Persa i perket diturise time mbi shkencen, mos komentoni asgje sepse as s'me njihni dhe as s'iu njof, nuk dini asgje. Postimet e mia i bej ne ato qe kam lexuar ne forum tani qe u rihap perseri dhe nga postimet qe kam lexuar para se tu mbyllte forumi. E di shume mire se çfare kame thene, nuk e mohoj. Feja nuk eshte lenda ime e preferuar sepse kam pare aq shume sa te di qe feja eshte politike, qe deri tani s'kam pare ndonje zgjidhje te kete arritur nga feja. Besoj qe mund te kete nje zot, i cili i shef njerezit te barabart dhe nuk i zgjedh sepse jane musliman, katolik, te krishtere, çifut, ortodoks, etj etj.
KAQ!!!


ti po deshton ne debat me bashkebiseduesit nga ana shkencore
tani ske kujt i'a hedh fajin dhe ja hedh fes
eshte e vertet se kemi mendime te ndryshme dhe per kete aresye debatohet ketu
perndryshe po te ishim te gjith te nje mendimi sdo kishim nevoj te debatonim
por nese ti na predikon nje ide te evolucionit ti duhet te kesh argumente : shkencore , logjike ose fetare per kete gje
nga ajo qe u tha me lart une nuk pash asnjerin nga keto argumente
krejt qka pash ishin disa broqkulla te disa "shkenctareve" te ceket
 
Top