• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

اfarë kanë me Darvinin?

albgrl

GIRLICIOUS
Titulli: اfarë kanë me Darvinin?

Nuk jane per çdo kend fete.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: اfarë kanë me Darvinin?

E vertete ! Per kete arsye Darvini shllajfiti/shkalloi ! Dhe doli nga binaret e trenit.
 

albgrl

GIRLICIOUS
Titulli: اfarë kanë me Darvinin?

Aha, Darvini shkalloi sepse nuk besoi ne fe!!!! Ke te drejte, eshte diçka shume e llogjikshme.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: اfarë kanë me Darvinin?

Po te besonte ne njeren nga 3 fete qiellore, patjeter se do kishte tjeter bindje. E kurrsesi nuk do t'kishte shkruar "perralla" ! Nga majmuni ne njeri. Nga peshku ne njeri. Jo andej jo ketej. Keto jane perralla, bile as perrallave nuk u afrohen. Mund te them qe bejne pjese ne "trash category"
 

albgrl

GIRLICIOUS
Titulli: اfarë kanë me Darvinin?

Po te besonte ne njeren nga 3 fete qiellore, patjeter se do kishte tjeter bindje. E kurrsesi nuk do t'kishte shkruar "perralla" ! Nga majmuni ne njeri. Nga peshku ne njeri. Jo andej jo ketej. Keto jane perralla, bile as perrallave nuk u afrohen. Mund te them qe bejne pjese ne "trash category"
Joooo, keto qe ke lexuar ti jane perralla. Shkenca nuk thote se kemi ardhur nga majmuni apo nga peshku. Shkenca thote se kemi te njejten prejardhes, jo se ata jane prejardhesit tane.
 

SempreBarca

Anëtar i Respektuar
Joooo, keto qe ke lexuar ti jane perralla. Shkenca nuk thote se kemi ardhur nga majmuni apo nga peshku. Shkenca thote se kemi te njejten prejardhes, jo se ata jane prejardhesit tane.
E kush nuk e din kete ?
Te them un qe ty sigurt te ka lind nena yte, mos vall duhet te me duartrokasin te tjeret sepse zbulova diqka ?
LOL
Lere ket muhabet se u afru viti ri e duhet ti ikim mosmarrveshjeve, keqkuptimeve.
Shihemi me 2 janar, mu ketu, pergaditu mire, se nuk do tkalosh edhe aq leht :D ;)
 

albgrl

GIRLICIOUS
Titulli: اfarë kanë me Darvinin?

E kush nuk e din kete ?
Te them un qe ty sigurt te ka lind nena yte, mos vall duhet te me duartrokasin te tjeret sepse zbulova diqka ?
LOL
Lere ket muhabet se u afru viti ri e duhet ti ikim mosmarrveshjeve, keqkuptimeve.
Shihemi me 2 janar, mu ketu, pergaditu mire, se nuk do tkalosh edhe aq leht :D ;)
Ka njerez qe se dine ate, ka edhe njerez qe dine nje version tjeter te tij.
Me fal por se kuptoj nje gje, ke ardh ketu qe te me vesh mua para pergjegjesise???? Nuk futem ne forum per te kaluar gje, por per ty e sigurte qe nuk mund te them te njejten gje.
p.s. e the vete qe shkrimet e tua nuk me pelqejne, kshuqe nuk besoj se ia vlen ta diskutosh me apo jo??? Une muhabetin e kam lene, siç duket ti s'arrin ta besh diçka te tille.
 

albgrl

GIRLICIOUS
Titulli: اfarë kanë me Darvinin?

Kerkoj ndjese, por kjo eshte fjalia me apsurde qe kam lexuar deri me tani.
Me vjen keq, po kush te ka faj ty qe ti njeh vetem njerez qe jane te lidhur me fete?? Ndersa une njoh te dyja palet.
Nuk arrin ta kuptosh se feja eshte zgjidhje e njeriut, po te duash mund te rrish me ate fe, nese s'te pelqen atehere mund te nderrosh ne besim tjeter. Ka plot njerez qe kane vepruar kshu. Ndoshta te duket absurde ty por per mua eshte e drejte e njeriut.
 

sepse

Anëtar i ri
Titulli: اfarë kanë me Darvinin?

E di ti, se cfare kuptimi ka te thuash se fete nuk jane per cdo kend?
Dhe cfare di ti se me ke shoqerohem un?

Dhe ajo qe ke shkruar, nuk ka lidhje fare me pergjigjen qe ke dhene per here te dyte.
Te dy postimet e tua, jane plotesisht kontradiktore, dhe shkojne ne rruge te ndryshme, e jo ne te njejten rruge.
Mundohu ta kuptosh mire dicka, perpara se ta shkruash.


Gjithe te mirat!
 

albgrl

GIRLICIOUS
Titulli: اfarë kanë me Darvinin?

E di ti, se cfare kuptimi ka te thuash se fete nuk jane per cdo kend?
Do te thote se ka njerez ne kete bote qe s'duan t'ia dine per fene, nuk iu intereson asnje aspekt rreth çdo lloj feje.
 

sepse

Anëtar i ri
Titulli: اfarë kanë me Darvinin?

Do te thote se ka njerez ne kete bote qe s'duan t'ia dine per fene, nuk iu intereson asnje aspekt rreth çdo lloj feje.

Habia ime rritet!

Por nese ke miresine te me tregosh se ku m'bahet "m'beshtetet" ky pohim, do te isha i nderuar.

Paksa jashte teme, por shpresoj ne mirekuptimin e stafit.


GJithe te mirat!
 

optimus

I devotshmi
Titulli: اfarë kanë me Darvinin?

Si ka mundesi qe ne organizmin e njeriut po nuk funksionoi nje damar i vogel organizmi vdes apo semuret rende.....teoria e majmunit thote se njeriu u evolua ne nje peiudhe relativisht te gjate (me mija apo miliona vjet) e keta damaret disa nuk ishin fare (si mund te jene ne nje skrraje damaret e njeriut apo shimpanzes?!) nuk vdiq,perkundrazi ai u persos.....
2.Pse nuk po evolvohet edhe njeriu e te behet nje supernjeri?!Apo nje diçka tjeter?!Apo pse nuk po evolvohen edhe me tej majmunet apo hardhucat?
3.Nese ndodh rastesisht ndonje "gabim gjenetik" kemi pare se qeniet shemtohen e nuk perfeksionohen.Pse ne u zbukuruam?
 

albgrl

GIRLICIOUS
Titulli: اfarë kanë me Darvinin?

Habia ime rritet!

Por nese ke miresine te me tregosh se ku m'bahet "m'beshtetet" ky pohim, do te isha i nderuar.

Paksa jashte teme, por shpresoj ne mirekuptimin e stafit.


GJithe te mirat!
Mendje mendje kjo dynja, sa te rrosh do te mesosh.
Kam njohur nje shokun tim qe nuk besonte ne zot edhe pike, ishte e pamundur te diskutoje me te per çfaredo lloj feje. Ndaj dhe nuk me habit gje mua rreth kesaj teme.
 

immortale

Antar Aktiv
Titulli: اfarë kanë me Darvinin?

darvini eshte shkenctare me pa lidhje ne kte jete PSE? sipas darvinit ne dhe te gjithe speciet e kemi prejardhjen nga nje qelize e vetme ok deri ktu < llogjikisht nga kjo qelize cfare doli e zeme se doli nje lloj peshku, po pastaj cfare doli mas ktij peshku dhe me cfare u riprodhua ky peshku a kishte naj partnere apo vetem darvini e di kte muhabet, nejse deri ktu e zem sikur eshte e sakte, po pas peshkut doli elefanti miza oktapodi krimbi karkaleci majmuni dinozauri apo njeriu dmth te gjithe nje prejardhje kemi dhe ne jemi te barabarte me kta qe permenda sepse nga nje qelize kemi dal apo jo kshu i bie sipas darvinit tashi ma shpjegoni ju clidhje kan njerzit me kandilat e detit? tma kthejne ateistet kte pergjigje
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: اfarë kanë me Darvinin?

darvini eshte shkenctare me pa lidhje ne kte jete PSE? sipas darvinit ne dhe te gjithe speciet e kemi prejardhjen nga nje qelize e vetme ok deri ktu < llogjikisht nga kjo qelize cfare doli e zeme se doli nje lloj peshku, po pastaj cfare doli mas ktij peshku dhe me cfare u riprodhua ky peshku a kishte naj partnere apo vetem darvini e di kte muhabet, nejse deri ktu e zem sikur eshte e sakte, po pas peshkut doli elefanti miza oktapodi krimbi karkaleci majmuni dinozauri apo njeriu dmth te gjithe nje prejardhje kemi dhe ne jemi te barabarte me kta qe permenda sepse nga nje qelize kemi dal apo jo kshu i bie sipas darvinit tashi ma shpjegoni ju clidhje kan njerzit me kandilat e detit? tma kthejne ateistet kte pergjigje
Keto quhen teori,ashtu si besimi qe njeriu i krijua nga balta apo nga nje pike uje [per besimtaret]Nje pyetje te ciles e di se askush nuk mund ti jape pergjigje nuk ke pse e ben, ne qofte se ne do te dinim si jane krijuar qeniet e gjalla nuk do te kishim nevoje per Darvinin apo zotin.Tani do te bej une ty nje pyetje, meqense gjithcka krijohet nga dicka,zotin kush e ka krijuar?Dhe te lutem mos me thuaj u vetkrijua sepse ne kete llogjike i bie te besojme qe gjithcka eshte vetkrijuar.
 

immortale

Antar Aktiv
Titulli: اfarë kanë me Darvinin?

jo nuk u vetkrijua se ska kuptim por doli nga hici dhe u krijua nje qenie super madheshtore qe njeriu sarrin ta kuptoje, sepse vet njeriu mendon se eshte qenie shume e perparuar dhe smendon qe mund te ket qenie aq te madhe sa ta krijojne te tjeret, dhe teoria qe njeriu ka dal nga balta perkrahet me mire nga ana shkencore dhe llogjike se kto tjerat, dhe kurani eshte libri me shkencore ne bote se prrallat e darvinit , po ta kuptosh se ca shkruhet aty i jep pergjigje shume pyetjeve kaq di te them ste ndihmoj dot me shume
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: اfarë kanë me Darvinin?

jo nuk u vetkrijua se ska kuptim por doli nga hici dhe u krijua nje qenie super madheshtore qe njeriu sarrin ta kuptoje, sepse vet njeriu mendon se eshte qenie shume e perparuar dhe smendon qe mund te ket qenie aq te madhe sa ta krijojne te tjeret, dhe teoria qe njeriu ka dal nga balta perkrahet me mire nga ana shkencore dhe llogjike se kto tjerat, dhe kurani eshte libri me shkencore ne bote se prrallat e darvinit , po ta kuptosh se ca shkruhet aty i jep pergjigje shume pyetjeve kaq di te them ste ndihmoj dot me shume
Jo jo me vjen keq nuk po prisja aspak ndihmen tende,po prisja ti pergjigjeshe nje pyetjeje te ciles ju pergjigje.Dalja nga hici eshte sinonim i vetkrijimit,po cudi si nje qenie kaq e larte dhe madheshtore mund te dale nga hici dhe qeniet e ulta ne krahasim me te madhin nuk mund te dalin nga hici.Per te hyre pak me thelle eshte e vertetuar qe ne kushte te veshtira apo [hici]me perpara krijohen gjallesat nje qelizore ,ndersa zoti doli nga hici kaq madheshtor dhe i gjithpushtetshem,mundet mundet te gjitha jane teori dhe kushdo beson ato qe do_Ose te gjitha jane perralla dhe kushdo lexon ato qe e vene me shpejt ne gjume.
 

immortale

Antar Aktiv
Titulli: اfarë kanë me Darvinin?

,mundet mundet te gjitha jane teori dhe kushdo beson ato qe do. kjo pjesa me pelqeu kjo eshte pergjigjja me sakte sja mushim dot menjen njeri tjetrit secili beson ate qe do, dhe thjesht sa me shtu dicka se cfare del nga hici ne kte se dim se akoma skemi pare gje a krijohet nje krijese e vogel apo e madhe
 

Alko71

Anëtar Aktiv
Titulli: اfarë kanë me Darvinin?

jo nuk u vetkrijua se ska kuptim por doli nga hici dhe u krijua nje qenie super madheshtore qe njeriu sarrin ta kuptoje,
immortale, gabim mos u ngut! Zoti eshte i perhershem as nuk ka fillim as mbarim. Logjika njerezore nuk mund ta kapi sepse jemi mesuar qe cdo gje e krijuar ka fillim dhe mbarim ndersa Ai nuk eshte "i krijuar" fare, por Krijues, qe do te thot nuk ekziston si krijesat por eshte i pamvarur nga cdo gje dhe eshte Unik.

Sikur njeriu te mund te ndertoje disa robot te vegjel me zemerlek ne shpine per tu kurdisur ose me bateri, dhe po te kete mundesi ti bej te mendojne te pavarur. Po ta pyesin ata njeri tjetrin "si leviz zoti jone"?, me siguri do te pergjigjeshin: "ashtu si ne me zemerlek ne shpine ose me bateri", sepse ata nuk njohin tjeter menyre ekzistence vetem ate qe e shohin. Edhe njerezit duke pare perreth tyre qe cdo krijese lind dhe vdes, mendojne se edhe Krijuesi i tyre doemos duhet te jete i tille.
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: اfarë kanë me Darvinin?

immortale, gabim mos u ngut! Zoti eshte i perhershem as nuk ka fillim as mbarim. Logjika njerezore nuk mund ta kapi sepse jemi mesuar qe cdo gje e krijuar ka fillim dhe mbarim ndersa Ai nuk eshte "i krijuar" fare, por Krijues, qe do te thot nuk ekziston si krijesat por eshte i pamvarur nga cdo gje dhe eshte Unik.

Sikur njeriu te mund te ndertoje disa robot te vegjel me zemerlek ne shpine per tu kurdisur ose me bateri, dhe po te kete mundesi ti bej te mendojne te pavarur. Po ta pyesin ata njeri tjetrin "si leviz zoti jone"?, me siguri do te pergjigjeshin: "ashtu si ne me zemerlek ne shpine ose me bateri", sepse ata nuk njohin tjeter menyre ekzistence vetem ate qe e shohin. Edhe njerezit duke pare perreth tyre qe cdo krijese lind dhe vdes, mendojne se edhe Krijuesi i tyre doemos duhet te jete i tille.
Flm per konsideraten qe ke per ne , na bere me zemerlek ne shpine na bere .
Ne nuk kuptokam gje , por ti qe kupton kush je , pjestar i familjes se zotit ,
kusheri i tij , .........
 

Alko71

Anëtar Aktiv
Titulli: اfarë kanë me Darvinin?

Flm per konsideraten qe ke per ne , na bere me zemerlek ne shpine na bere .
Ne nuk kuptokam gje , por ti qe kupton kush je , pjestar i familjes se zotit ,
kusheri i tij , .........
اfare pate o Hartini?! Une vetem e morra shembull per ta spjeguar pergjigjen me mire, nuk thash se kemi zemerlek ne shpine me duket! Ketu qendron pikerisht pergjigja! Kur ti hidherohesh pse robotet e shembullit do te mendonin se ne ekzistojme si ata, atehere e gjen pergjigjen e pyetjes se parashtruar me larte. Atehere as Zoti nuk eshte si ne krijesat por i pavarur nga te ekzistuarit qe ne njohim.

Per pak mendova se e ke kuptuar çfare kam dashur te them ne shembullin e mesiperm. Nuk ishte ofendim ai se njeri jam edhe vet, lexoje me mire shembullin.
 

SempreBarca

Anëtar i Respektuar
Flm per konsideraten qe ke per ne , na bere me zemerlek ne shpine na bere .
Ne nuk kuptokam gje , por ti qe kupton kush je , pjestar i familjes se zotit ,
kusheri i tij , .........
Ti mos na qenke asistentja darvinit ?
Po them asistente sepse kam degjuar qe ajo ishte femen, dhe ti si shkruan askujt nuk ja mbush menden se je burre.
 

immortale

Antar Aktiv
Titulli: اfarë kanë me Darvinin?

Alko 71 ne Kuran eshte shkruajtur qe vetmja qenie qe ka dal nga hici ka qene ALLAHU dhe ai eshte i vetmi qe arrin te nxjerr nga hici dhe ai ehte krijuesi i gjithesise dhe per kte jam shume i sigurte dhe doja ti thoja ateisteve qe nuk ka shqise e njeriut qe ta dalloje ate a egziston apo jo sepse shume njerez thone qe ne nuk e shohim zotin nuk e degjojme nuk e nuhasim nuk e prekim as nuk e shijojme me asnjeren nga kto shqisa dhe nuk e din a egziston zoti por ka dhe gjera ne kte jeta qe nuk i dallon me asnje nga kto shqisa por me mendje nqs keni dyshim edhe jua tregoj
 

Alko71

Anëtar Aktiv
Titulli: اfarë kanë me Darvinin?

Alko 71 ne Kuran eshte shkruajtur qe vetmja qenie qe ka dal nga hici ka qene ALLAHU dhe ai eshte i vetmi qe arrin te nxjerr nga hici dhe ai ehte krijuesi i gjithesise dhe per kte jam shume i sigurte dhe doja ti thoja ateisteve qe nuk ka shqise e njeriut qe ta dalloje ate a egziston apo jo sepse shume njerez thone qe ne nuk e shohim zotin nuk e degjojme nuk e nuhasim nuk e prekim as nuk e shijojme me asnjeren nga kto shqisa dhe nuk e din a egziston zoti por ka dhe gjera ne kte jeta qe nuk i dallon me asnje nga kto shqisa por me mendje nqs keni dyshim edhe jua tregoj

Te lutem shum, eshte hera e dyte qe te keshilloj. Nuk shkruan askund ashtu ne Kur'an, dhe mos fol pa dije se ben mekat. Nese je i sigurt sille ajetin dhe suren! Nese nuk je i sigurt mos fol me te nime te pleqve se nuk eshte mire. Ne Kur'an shkruan se Ai krijoi nga hiqi,asgjeja, universin dhe jo se "Ai doli nga hiqi". Ai ska fillim as mbarim, andaj hulumto me shum, pyet ndonje qe e njeh Kur'anin mire.
 

immortale

Antar Aktiv
e para punes nuk eshte mekat te flasesh pa dije kur e ben pa qellim e dyta une kshu e di dhe ma ka thene nje imam dhe tjetra ajo fotoja qe ke aty e di qe nuk egziston me asnje lloj vendi

dhe di te them dicka qe shume pak veta e din dhe mos pretendoni se keni lexuar Kuranin sepse Kuran quhet vetem libri qe ka shkruajtur Muhamedi te gjithe librat qe ne lexojme jan perkthime te Kuranit dhe ka gabime ne librat qe ne lexojme, po ta lexosh dhe vet autori thote kerkoj ndjese nqs kam bere gabim ne perkthim,
 
Last edited by a moderator:

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: اfarë kanë me Darvinin?

dhe di te them dicka qe shume pak veta e din dhe mos pretendoni se keni lexuar Kuranin sepse Kuran quhet vetem libri qe ka shkruajtur Muhamedi te gjithe librat qe ne lexojme jan perkthime te Kuranit dhe ka gabime ne librat qe ne lexojme, po ta lexosh dhe vet autori thote kerkoj ndjese nqs kam bere gabim ne perkthim,
Mos ja fut kot ore cun. Lexo me mire cfare ke lexuar deri me sot, e mos fol budallalleqe. Kur'ani nuk eshte veper njerezore. Perkthimet qe behen sot te Kur'anit nga gjuha arabe, jane pershtatje vetem. Ke kujdes cfare flet te lutem.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: اfarë kanë me Darvinin?

Kur'ani nuk eshte veper njerezore. Perkthimet qe behen sot te Kur'anit nga gjuha arabe, jane pershtatje vetem. .
Pse thua se nuk eshte veper njeresore? A nuk u mbledhe nga logje-logje dijetaresh e burrash. Ti munde te pretendosh se eshte fjale zoti, ashtu siq te tjeret pretendojne per Biblen edhe per ato dy vellimet e mehershme, por, qe eshte mbledhur dhe adaptuar nga njeresit nuk munde ta mohoj askush. E ceshtja e ndryshimit apo mosndryshimit eshte ceshtje shijesh per te besuar apo mosbesuar. :gjujpeshk:
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: اfarë kanë me Darvinin?

Kur them nuk eshte veper njerezore, do thote se dora e njeriut nuk eshte futur ne Kur'an, autori nuk eshte krijese njerezore, ne te s'ka kontradikta etj.
 
Top