• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

اelet Panairi i 19 i Librit

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
اelet Panairi i 19 i LibritFesta e librit ka nisur zyrtarisht në Pallatin e Kongreseve, një aktivitet që do të zgjasë deri në datën 13 nëntor.

Edicioni i 19 do t’i kushtojë vëmendje përkthimeve nga gjuhë pak të përhapura si edhe botimeve në gjuhën kineze, si risi të këtij viti.

“Risi për këtë vit është konferenca që do të mbahet për përkthimet në gjuhën pak të njohura si edhe të premten që prezantohen për herë të parë përkthimet nga gjuha kineze dhe bashkëpunimi me republikën popullore kineze”, tha Petrit Ymeri, Besnik Mustafaj.

Janë rreth 90 shtëpi botuese, të cilat prezantojnë për lexuesin kryesisht tituj të rinj, ndërsa vihet re dukshëm dominimi i autorëve të huaj.

“Për herë të parë në do të sjellim në shqip një nga biografitë më të mira të shkruara për një nga figurat kyçe të letërsisë ruse siç është Majakovski. Në stendën e botimeve “Saras” dominon dukshëm letërsia shqipe me Veton Surroin dhe Mustafa Nano”, shprehet Arlinda Dudaj, botuese.

“Për fat të keq botimet nga autorë shqiptarë zënë vetëm 1 ose 2 përqind. Unë dua të përmend këtu 5 librat e autorit Vili Minarolli, por që një vend të rëndësishëm zënë autorë të tjerë europian”, thotë Loreta Berhami, botuese.

“Ne jemi barazim. Kemi dy autorë kryesorë të huaj, “Mikesha Gjeniale” nga Elena Ferrante dhe “Muza e Haresë””, thotë Jeta Hamzallari, redaktore botimesh.

Letërsia shqipe vijon të shihet ende me skepticizëm.

“Një pjesë e autorëve që janë vetëbotuar nuk e kanë ndihmuar këtë lloj skepticizmi. Gjërat po ndryshojnë”.

“Letrësia europiane ka ndoshta nivelet që lexuesi ynë parapëlqen”.

“Ndoshta është edhe politika e secilës shtëpi botuese, por sigurisht që nuk duhet vlerësuar edhe letërsia shqipe, e cila po premton dhe po futet në një rrugë të mirë”.

“Pozitive në këtë panair është një rikthim tek letrat shqipe, e cila ka munguar dhe është dominuar nga letërsia e huaj”.
g.shqip
 

Monique

../\../\...................................
Staf në FV.AL
Titulli: اelet Panairi i 19 i Librit

Te shtunen do shkoj....i vetmi panair qe e kam me qejf !
 

DarkLord

SILENT
Titulli: اelet Panairi i 19 i Librit

...edhe une do te shkoj, sepse me thane do te kete ulje deri 50% :)

Keshtu eshte kur je ne opozite, jemi ne diete shpenzimesh, kuptohet deri ne Janar ;)

Une do te shkoj te dielen :p

hajduti
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Titulli: اelet Panairi i 19 i Librit

Cfare oraresh ka ?
A di kush te me thoje
Se kam merak te blej ato librat e ketyre tip te albatrox qe behen te famshem me fb e jane kopje e shemtute e Bukut
 

Monique

../\../\...................................
Staf në FV.AL
Titulli: اelet Panairi i 19 i Librit

Cfare oraresh ka ?
A di kush te me thoje
Se kam merak te blej ato librat e ketyre tip te albatrox qe behen te famshem me fb e jane kopje e shemtute e Bukut
Hahahaha eeee fiks fiks
Vjet kur isha ne panair e kishin ftuar keta te shtepise botuese "Pegi". Kryeredaktoren e kam mikeshe te vjeter.
I them Aide kur do lexoj ndonje gje nga ti se ky tipi e knoqi
Ehhh nuk shkruaj dot kaq shemtut sa ky tha
Cte bejme....ka sukses tjetri!!
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Titulli: اelet Panairi i 19 i Librit

Hahahaha eeee fiks fiks
Vjet kur isha ne panair e kishin ftuar keta te shtepise botuese "Pegi". Kryeredaktoren e kam mikeshe te vjeter.
I them Aide kur do lexoj ndonje gje nga ti se ky tipi e knoqi
Ehhh nuk shkruaj dot kaq shemtut sa ky tha
Cte bejme....ka sukses tjetri!!
Nganjehere them...si nuk linda mashkull me ato shkrime qe bej une te kisha lagur sa vagina e do kish korr fame
te beja si mashkull gentil, si hamshor, si i akullt si i embel
Gjith fb ne kembet e mia :p

Apo u tregova e ashper :p

Ca oraresh hapet aman ?
 

Monique

../\../\...................................
Staf në FV.AL
Titulli: اelet Panairi i 19 i Librit

Hapur e ke 8 me 8 ...ose e me vone
Ti gjej dicka te mesme e uruar lol
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Titulli: اelet Panairi i 19 i Librit

Hapur e ke 8 me 8 ...ose e me vone
Ti gjej dicka te mesme e uruar lol
Po ia nje fjali e gjej te nje liber, i fjali e gjej diku jeter, ca fjale i fus ne dialekt qe te me lavderoje per gjuhen e amel
k
 

Monique

../\../\...................................
Staf në FV.AL
Titulli: اelet Panairi i 19 i Librit

Po ia nje fjali e gjej te nje liber, i fjali e gjej diku jeter, ca fjale i fus ne dialekt qe te me lavderoje per gjuhen e amel
k
Zot sa e sukseshme do jesh....google ne bote ste gjurmon dot!
 

Monique

../\../\...................................
Staf në FV.AL
Titulli: اelet Panairi i 19 i Librit

Je fiks ku duhesh.....vetem mos devijo nga qellimi qe i ke vene vetes.
Te premtoj se delja e pare qe do blegerij pas teje do jem une! lol
 

Didi

C'est la vie.
Titulli: اelet Panairi i 19 i Librit

Moooonnnn, dua nje liber!


Grazie :D
 

Monique

../\../\...................................
Staf në FV.AL
Titulli: اelet Panairi i 19 i Librit

Ok te shtunen ti nis ne foto dhe ver gishtin...
Per te tjerat menoj une.
 

Didi

C'est la vie.
Titulli: اelet Panairi i 19 i Librit

Ok te shtunen ti nis ne foto dhe ver gishtin...
Per te tjerat menoj une.
Per tutto il resto c'é mastercard! lol

O çdo beja oa tyyyyy. :)


Vetem njehere kam shkuar tek panairi ne Tirane e smbaj mend sa kam ndenjur atje brenda derisa me kane mar me forc jasht. lol
 

Monique

../\../\...................................
Staf në FV.AL
Titulli: اelet Panairi i 19 i Librit

Nisu se me mua ste nxjerr asnjeri jashte lol
 

Didi

C'est la vie.
Titulli: اelet Panairi i 19 i Librit

Ti po thua te le tere leket tek panairi, shiko ste le ta thuash dy here. lol

Pastaj ham librat
 

Vvetoni

Larguar
Titulli: اelet Panairi i 19 i Librit

A është çel të shtunën edhe të dielën? Apo mbani dietë të trurit në fundjavë. Po du me dalë me i ble ja 5, 6 ,7 80 libra.
 

Monique

../\../\...................................
Staf në FV.AL
Titulli: اelet Panairi i 19 i Librit

Ti po thua te le tere leket tek panairi, shiko ste le ta thuash dy here. lol

Pastaj ham librat
Po mi librat ne menu shoqerohen me vere te kuqe... :)
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Titulli: اelet Panairi i 19 i Librit

اa i shesin librat me çmime me te lira tek ky panairi apo??
 

Monique

../\../\...................................
Staf në FV.AL
Titulli: اelet Panairi i 19 i Librit

اa i shesin librat me çmime me te lira tek ky panairi apo??
Ulja eshte simbolike...max 20%
Nuk eshte ceshtja e skontos sesa fakti se jane te gjithe shtepite botuese dhe zgjedhja behet me e veshtire...dmth ka shance te dalesh edhe pa liber fare lol
 

Passion

Banned
Titulli: اelet Panairi i 19 i Librit

Nganjehere them...si nuk linda mashkull me ato shkrime qe bej une te kisha lagur sa vagina e do kish korr fame
te beja si mashkull gentil, si hamshor, si i akullt si i embel
Gjith fb ne kembet e mia :p

Apo u tregova e ashper :p

Ca oraresh hapet aman ?

Shyqyr qe su bere,e na le udhen neve te rrembejme kala :p

Prandaj them une qe nje fuqi e mbinatyrshme kujdeset e per mua :p

Mbaj nje gazete ne dore Nick lollol te te njoh une,se sonte e kemi lene qe do jem atje :)
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Titulli: اelet Panairi i 19 i Librit

Shyqyr qe su bere,e na le udhen neve te rrembejme kala :p

Prandaj them une qe nje fuqi e mbinatyrshme kujdeset e per mua :p

Mbaj nje gazete ne dore Nick lollol te te njoh une,se sonte e kemi lene qe do jem atje :)
Thua te kete vend me te mire te peafer me Paradise se sa nje vend takim i tille?:tulp:
 
Top