• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

ADN, Adami dhe Eva.

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Mosha
37
Vendndodhja
Loading...
Sipas analizave te ADN rezulton se Eva eshte pothuajse 70mije vjet me e vjeter se Adami.


Nese njerezimi e ka prejardhjen nga dy njerez, e duke patur parasysh qe sipas bibles Eva u krijua nga njera brinje e adamit (i bie qe te jene shume te ngjashem midis tyre gjenetikisht), si ka mundesi qe sot kemi nje shumllojshmeri te jashtezakonshme rracash njerezore ?

Ose bibla dhe kurani ja fusin kot, ose duhet pranuar qe evolucioni beri punen e vet me bijte e bijat e "Adamit dhe Eves".

Si e shpjegojne besimtaret kete?
Natyrisht qe edhe jo besimtaret jane te mirepritur te japin mendimet e tyre si gjithmone interesante.
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Vendndodhja
Milano
Sipas analizave te ADN rezulton se Eva eshte pothuajse 70mije vjet me e vjeter se Adami.


Nese njerezimi e ka prejardhjen nga dy njerez, e duke patur parasysh qe sipas bibles Eva u krijua nga njera brinje e adamit (i bie qe te jene shume te ngjashem midis tyre gjenetikisht), si ka mundesi qe sot kemi nje shumllojshmeri te jashtezakonshme rracash njerezore ?

Ose bibla dhe kurani ja fusin kot, ose duhet pranuar qe evolucioni beri punen e vet me bijte e bijat e "Adamit dhe Eves".

Si e shpjegojne besimtaret kete?
Natyrisht qe edhe jo besimtaret jane te mirepritur te japin mendimet e tyre si gjithmone interesante.
Une kam lexuar nje liber ne lidhje me grupet e gjakut ku thuhet se grupet e gjakut kane evoluar me kalimin e kohes!


Grupi me i vjeter i gjalut eshte 0 (40000 vjecar)- personat qe kane kete grup gjaku jane shume te forte fizikisht, mund te hane sasi te medhaj mishi dhe nuk kane nevoje te mbrohen nga mikrobakteret.. Persoant qe kane kete grup gjaku quhen "gjahtare" pikerisht si paraardhesit tone te pare fare!

Grupi i dyte i gjakut eshte grupi A ( 20000 vjecar) - Personat qe kane kete grup ajku quhen "fshatare". Behet fjale per parardhesit tane qe mesuan te ushqeheshin jo vetem me mish por edhe te punonin token! Nese sistemi imunitar i tyre nuk do ndryshonte me ambientin njerezit me grup gjaku 0 nuk do arrinin te jetonin gjate!
Aparati tretes i ketij grupi nuk pranon sasira te medhaj mishi dhe eshte preh e tumoreve dhe baktereve!

Grupi i trete i gjakut eshte B ( 10000 vjecar) - ai u krijua ne zonen e Himalajave ku njerezit nuk mund te rronin me mish apo me bime per shkak te klimes se thate!
Personat qe i perkasin ketij lloj grupi quhen "endacake" sepse te tille ishin paraardhesit qe i dhane origjine ketij grupi!
Ne fakt personat qe bejne pjese ne kete grup nuk kane probleme me aparatin tretes dhe jane ne gjendje te tresin cfaredolloj ushqimi dhe kane shume rezistence trupore!

Grupi me i ri dheme i rralle i gjakut eshte grupi AB (1000 vjecar) - ky grup gjaku nuk vjen si pasoje e zhvillimit te njerezimit dhe ambjentit por si pasoje e lidhjeve te grupeve te tjera!


pak a shume kjo eshte historia:)
 

xha Sulua

pleqeri
Vendndodhja
Athine
Sipas Biblës, i pari njeri në Tokë ishte Adami. Pasi ai po mërzitej vetëm, Zoti krijoi edhe Evën. Të gjithë njerëzit e sotëm rrjedhin prej këtyre.

Por sipas një studimi të bërë nga një grup ndërkombëtar studiuesish që studiuan kodin gjenetik të më tepër se 1000 burrave nga 22 rajone gjeografike të botës doli se Bibla gabon.

Nëse Eva është mëma gjenetike e njeriut të sotëm Homo Sapiens atëherë ajo nuk mund të ketë takuar kurrë Adamin atin tonë gjenetik, pasi ai lindi 84 000 vjet më vonë.

Kodi gjenetik është një segment nukleotidesh brenda DNA-së që përcakton rendin përkatës të aminoacideve përgjatë sintezës së proteinave. ثshtë themeli biokimikal i trashëgimisë dhe gjindet pothuajse në të gjithë organizmat e gjallë.

Kodi gjenetik femëror i njeriut të sotëm i cili mund të gjurmohet prapa në kohë nëpërmjet segmentit gjenetik të quajtur DNA mitokondrionale që trashëgohet vetëm nga ana e nënës është 143 000 vjet i vjetër. Pra Eva ka jetuar para 143 000 vjetësh diku në Afrikë. Prej andej ka shpërndarë kodin e saj gjenetik në tërë botën.

Ndërsa kodi gjenetik i mashkullit që mund të gjurmohet prapa në kohë nëpërmjet kromozomeve Y që hasen vetëm tek meshkujt doli nga studimi në fjalë të jetë vetëm 59 000 vjet i vjetër. Pra Adami ka lindur 84 000 vjet më vonë po në Afrikë dhe nuk ka mundur se si të takohej me Evën.

Për ta shpjeguar këtë gjë me fjalë banale mund të thuhej se Eva ka pasur për burrë dikë tjetër që kishte një kod gjenetik jo tonin, pasi i joni nuk ishte formuar akoma. Kështu mendohet se kodi ynë i sotëm është një përzierje e kodeve gjenetike të disa llojeve të njerëzve që kishte në atë kohë dhe që mori trajtën e tij 59 000 vjet pasi kishte marrë trajtën e tij kodi gjenetik i femrës.

Mbështetur në materialin e revistës Nature Genetics dhe të enciklopedive.
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Vendndodhja
Butterfly flying away
Sipas Biblës, i pari njeri në Tokë ishte Adami. Pasi ai po mërzitej vetëm, Zoti krijoi edhe Evën. Të gjithë njerëzit e sotëm rrjedhin prej këtyre.

Por sipas një studimi të bërë nga një grup ndërkombëtar studiuesish që studiuan kodin gjenetik të më tepër se 1000 burrave nga 22 rajone gjeografike të botës doli se Bibla gabon.

Nëse Eva është mëma gjenetike e njeriut të sotëm Homo Sapiens atëherë ajo nuk mund të ketë takuar kurrë Adamin atin tonë gjenetik, pasi ai lindi 84 000 vjet më vonë.

Kodi gjenetik është një segment nukleotidesh brenda DNA-së që përcakton rendin përkatës të aminoacideve përgjatë sintezës së proteinave. ثshtë themeli biokimikal i trashëgimisë dhe gjindet pothuajse në të gjithë organizmat e gjallë.


Kodi gjenetik femëror i njeriut të sotëm i cili mund të gjurmohet prapa në kohë nëpërmjet segmentit gjenetik të quajtur DNA mitokondrionale që trashëgohet vetëm nga ana e nënës është 143 000 vjet i vjetër. Pra Eva ka jetuar para 143 000 vjetësh diku në Afrikë. Prej andej ka shpërndarë kodin e saj gjenetik në tërë botën.

Ndërsa kodi gjenetik i mashkullit që mund të gjurmohet prapa në kohë nëpërmjet kromozomeve Y që hasen vetëm tek meshkujt doli nga studimi në fjalë të jetë vetëm 59 000 vjet i vjetër. Pra Adami ka lindur 84 000 vjet më vonë po në Afrikë dhe nuk ka mundur se si të takohej me Evën.

Për ta shpjeguar këtë gjë me fjalë banale mund të thuhej se Eva ka pasur për burrë dikë tjetër që kishte një kod gjenetik jo tonin, pasi i joni nuk ishte formuar akoma. Kështu mendohet se kodi ynë i sotëm është një përzierje e kodeve gjenetike të disa llojeve të njerëzve që kishte në atë kohë dhe që mori trajtën e tij 59 000 vjet pasi kishte marrë trajtën e tij kodi gjenetik i femrës.

Mbështetur në materialin e revistës Nature Genetics dhe të enciklopedive.
atehere sipas kesaj nuk ka qen adami i pari mashkull ne toke?
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Une kam lexuar nje liber ne lidhje me grupet e gjakut ku thuhet se grupet e gjakut kane evoluar me kalimin e kohes!


Grupi me i vjeter i gjalut eshte 0 (40000 vjecar)- personat qe kane kete grup gjaku jane shume te forte fizikisht, mund te hane sasi te medhaj mishi dhe nuk kane nevoje te mbrohen nga mikrobakteret.. Persoant qe kane kete grup gjaku quhen "gjahtare" pikerisht si paraardhesit tone te pare fare!


pak a shume kjo eshte historia:)
Prandaj e kam qef mishin une nuk semurem ne dimer shpesh :D
Njerzimi tregon fakte qe jane 99% te pagabuar ky fakt eshte DNA thjesht feja nuk e pranon se nuk ka si ta shpjegoje librin e jetes....thjesht ndodh si beheshe ne mesjete cdo gje qe nuk kuptoheshe quheshe eretike edhe sot e njejta gje ndodh sidomos ne mitropolet e propogandes fetare.....
 

bella

Anëtar i Nderuar
Vendndodhja
Aty ku nuk je ti!
Si jo besimtare e lire dhe jo kokeforte qe jam :p......Mendoj se shume detaje, shume studime te tilla, perbejne vetem nje kaos dhe debat te panevojshem midis feve dhe shkences.....midis njerzve mbi te gjitha.
E nevojshme per dituri nuk jane te gjitha keto.....por rendesia e besimit te secilit ..ska rendesi se ne fe apo ne shkence.

p.s Mendimi im ky....kjo eshte edhe arsyeja e mos frekuentimit im ne kete nenforum.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Sipas analizave te ADN rezulton se Eva eshte pothuajse 70mije vjet me e vjeter se Adami.


Nese njerezimi e ka prejardhjen nga dy njerez, e duke patur parasysh qe sipas bibles Eva u krijua nga njera brinje e adamit (i bie qe te jene shume te ngjashem midis tyre gjenetikisht), si ka mundesi qe sot kemi nje shumllojshmeri te jashtezakonshme rracash njerezore ?

Ose bibla dhe kurani ja fusin kot, ose duhet pranuar qe evolucioni beri punen e vet me bijte e bijat e "Adamit dhe Eves".

Si e shpjegojne besimtaret kete?
Natyrisht qe edhe jo besimtaret jane te mirepritur te japin mendimet e tyre si gjithmone interesante.
kush e ka bere keto analiza nqs mund te dihet?
 
Sipas analizave te ADN rezulton se Eva eshte pothuajse 70mije vjet me e vjeter se Adami.


Nese njerezimi e ka prejardhjen nga dy njerez, e duke patur parasysh qe sipas bibles Eva u krijua nga njera brinje e adamit (i bie qe te jene shume te ngjashem midis tyre gjenetikisht), si ka mundesi qe sot kemi nje shumllojshmeri te jashtezakonshme rracash njerezore ?

Ose bibla dhe kurani ja fusin kot, ose duhet pranuar qe evolucioni beri punen e vet me bijte e bijat e "Adamit dhe Eves".

Si e shpjegojne besimtaret kete?
Natyrisht qe edhe jo besimtaret jane te mirepritur te japin mendimet e tyre si gjithmone interesante.


shih se kishin bo do analiza te reja
aty kish dal qe nostra ish 28 vite e 6 muaj me i vjeter se eva
edhe qe nga atehere ish rujt nuk ish plak

ky eshte abba i njerezimit nuk eshte adami

pse po jep informata kote o nostra
une kam pas respekt te madh per shkencen edhe kam ende
po jo per kte lloj shkence qe ti po prezenton
ku gjeten ata adn e admait e te eves
edhe qja ato broqkulla te nenfolesve tu per studimet ne 26 rajone te ndryshme gjeografike
eshte e vertet qe grupet e gjakut kan evolu
po nuk ekziston kurrfar mundesi shkencore e logjike te vertetohet se eva paska qen me e vjeter se adami 70000 vjet
krejt qka dijm nga at dy njerez te nderuar , prindit e njerzimit eshte ajo qka e thon librat e shenjt
prandja ju dhe shkenca juaj meritoni nje delete nga mendja jon dhe nje empty recucle bin
 

njoni

llahtaria vete
Mosha
38
Vendndodhja
periferi
Ne nuk dima akoma se kush ka ardh e para Veza apo Pula, lere te gjejm nga e kemi prejardhjen ne si qenie njerzore.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Vendndodhja
WorLd 0f dReAms
sinqerisht jam kurioze te di se nga kan pasur material per te bere ADN
Analize koti my sweety :lexim:

Edhe cilesia e shpirtit tone qe nuk ia njohim natyren, por per ekzistencen e te cilit askush nuk ka dyshim, dhe e veprimit te funksioneve te tij mbi kurmin tone, eshte nje nder argumentet qe njoftojne per Zotin.
Fakti qe shpirti qe, si natyre, nuk ka te beje aspak me boten tone mate*riale, dergohet ketu nga nje bote e posacme per te dhe qe vihet ne nje proces maturimi sipas nje programi te caktuar, eshte pa dyshim, nje prej argumenteve me te rendesishem qe njoftojne per Zotin.

Kur njeriu arrin te besoj ne Zotin NJE, per te fare lehte eshte te besoje edhe ceshtjen e krijimit te Ademit pa nene dhe baba.
 
Top