• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Abd El-Rrahman El-SUFI (AZOFI) 903 - 986

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
El-Sufi , i njohur në përëndim si Azofi, është një nga dy astronomët praktik më të shquar të epokës së mesjetës. El-Sufi ishte astronomi i parë i cili përshkruajti "mjegullën" në Andromedë në librin e tij të yjësive (Atlasi i Yjeve). Ai emëroi grupin e yjeve jugor El-Bekal El-Ebjed apo "Yllësia e Bardhë" mbasi mori informacionet nga udhëtarët Arab nga arkipelagu Malaj. Sot ne e njohim këtë grup yjesh si Nubekula Kryesore ( Reja e madhe Magelanike).
El-Sufi përgadiste hartat e qiejve nga observatoriumi i tij personal dhe me kujdesi vendoste magnitudat e tyre. Libri i tij "Kitab el-Kavatib el-Thabit el-Musavar" ishte kryevepër në astronominë yjore.Gjendet në origjinal në gjuhën arabe si dhe i përkthyer në gjuhën franceze nga Shjellepur. Kitab el-Kavatib konsiderohet me rëndësi edhe në ditët tona për studimin e lëvizjeve të përshtatshme dhe variablës me period të gjatë. Në librin e tij ai përfshiu gjithashtu edhe Theta Eridanin, njëri nga trembëdhjetë yjet më të shndritshëm të njohur në atë kohë. Ulug Begu, më 1437 zbuloi se ajo ishte nga e para magnitudë në librin e tij të yjeve fikse. Edmond Halej gjatë udhëtimit të tij për në St. Helena në fillim të shekullit tetëmbëdhjetë e pa atë si yll të magnitudës së tretë.

El-Sufi thekson se ngjyra e Sirmsit (alpha canes majoris) nuk ndryshon, gjë kjo që është konfirmuar edhe nga vëzhgimet e mëvonshme. اuditërisht, Seneka raporton se e ka parë atë të kuqe në Romë, Ptolomey në Aleksandri të kuqërremtë, dhe Shmidt (1841) në Athinë e vërejti atë të bardhë dhe mbas disa ditësh e gjeti të verdhë. Parashikohet që këto kontradikta të jenë si pasoj e ndryshimit të kohës në vende të ndryshme. El-Sufi vërejti ngjyrën e Algolit, Beta Perseit, të jetë e kuqërremtë.

Bir dhe Madler në veprën e tyre të famshme Der Mond (1837) përmendin një veçori sipërfaqësore të hënës në mbështetje të El-Sufit. ثshtë një rreth vigan 26 milje në diametër në seksionin nëntë të hartës lunare (hartës së hënës). Influenca e El-Sufit në astronomi ishte e konsiderueshme. Raportohet që Sulltani Bavajh, Sherif-el-Devleh, u interesua në astronomi vetëm për shkak të influencës së El-Sufit.
 
Top