• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

A Mund Te Gjendet Origjina Gjenetike E Adamit???

WxP

Grupi
Analizat gjenetike përdoren shpesh për të ndihmuar në zbardhjen e krimeve ose për të zgjidhur mosmarrëveshjet rreth atësisë së fëmijës. Por tani shkencëtarët po i shtrijnë studimet gjenetike deri në lashtësi ku ata thonë se mund të gjenden përgjigjet e shumë pyetjeve rreth origjinës dhe nëse të gjithë njerëzit e sotëm rrjedhin nga një pasardhës i vetëm, qoftë ky Adami biblik apo Adami shkencor apo gjenetik. Duke parë se sa shumë ndryshon njeriu nga njeriu, ideja se të 6 miliardë banorët e globit kanë të njëjtin para-ardhës shpesh duke e pabesueshme. Tre prej besimeve kryesore të botës, Krishtërimi, Islamizmi dhe Judaizmi, e quajnë njeriun e parë sipas mitiologjisë me të njëjtin emër, Adama, Adam ose Adem. Tani shkenca ofron një rast për të gjetur një Adam gjenetik, një para-ardhës të vetëm, ADN-ja e të cilit mbijeton tek çdo njeri në botë.

Shkencëtari Spenser Uells po studion se në çmënyrë ADN-ja e njerëzve të sotëm mund rrjedhi nga një para-ardhës i vetëm. Objekti i studimit të tij është kromozoni Y, një pjesë e veçantë e ADN-së që gjendet vetëm tek meshkujt. Kromozoni Y kalon thuasje pa u ndryshuar nga i ati tek i biri, si të ishte një mbiemër ose emër i familjes. Shkencëtari Uells thotë se kromozoni Y i lidh burrat e sotëm me burrat që kanë jetuar në të kaluarën. Ky kromozon u lejon shkencëtarëve të udhëtojnë mbrapa në kohë nëpër historinë njerëzore. Ndryshimet që ka pësuar kromozoni Y tregojnë se Adami gjenetik lindi rreth 60 mijë vjet më parë. Shkencëtarët besojnë se në atë kohë njerëzimi ishte në prag të zhdukjes. E gjithë popullsia e globit përbëhej nga jo më shumë se 2-3 mijë njerëz. Por nga ky moment ndodhi kthesa e madhe, qëniet njerëzore filluan të shtohen e zhvillohen me një rritëm të jashtëzakonshëm. Ishte një shpërthim i papritur i krijimtarisë. Për herë të parë, doli në pah arti dhe veglat e punës. Ky shpërthim i papritur i mendimit dhe forcës krijuese do të bënte të mundur që qëniet njerëzore të përhapeshin në mbarë planetin. Diçka tepër e rëndësishme kishte ndryshuar natyrën njerëzore. Por cili ishte shkaku i këtij ndryshimi rrënjësor, kjo mbetet mister. Megjithatë duket se kjo ndodhi menjëherë pas Adamit.

Gjenetisti Spenser Uells pyet nëse kjo ishte një rastësi. Askush nuk e di, por ka të ngjarë që Adami të ketë qënë ai që vuri në lëvizje këtë reaksion zinxhir deri në ditët tona. Shtrohet pyetja se si është e mundur që një njeri i vetëm të ndryshojë mbarë llojin e tij. Shkencëtari Uells ka një teori, e cila është tepër kundërthënëse. Ai beson se Adami gjenetik mund të ketë qënë njeriu i parë me aftësi për të menduar, pra njeriu i parë i vërtetë modern. Bazuar në fosilet e gjetura dhe në një formë kromozoni Y, Uells beson që vendlindja e Adamit ka qënë në rajonin e Afrikës lindore.

Fisi hadzabi në Tanzani ofron një dritare në brendësinë e botës së lashtësisë. Si popull, anëtarët e këtij fisi janë si të gjithë njerëzit sot, por si shoqëri ata ruajnë tradidat e jetesës së njerëzve të hershëm. Ata merren kryesisht me gjah dhe mbijetesa në kushte të tilla përbën një sfidë të jashtëzakonëshme. Mënyra se si ata jetojnë, mendojnë e krijojnë, sipas shkencëtarit Uells mund të ketë zanafillën tek njeriu i parë, vetë Adami. Banorët hadzabi kanë arritur t’i kthejnë pemët në armë vdekjeprurëse. Harqet e tyre janë të forta, por elastike. Ato duken të thjeshta, por mund të godasin me saktësi. Shigjeta dhe harku konsiderohen si shpikje kyçe të njerëzve të lashtë, pasi sipas këtij koncepti më vonë u krjuan shumë armë të sofistikuara. Një tjetër shpikje që shumëfishoi fuqinë intelektuale të njerëzve të lashtë ështe gjuha.

Shkencëtarët besojnë se fisi hadzebi përdor një gjuhë shumë më të ndërlikuar se shumë prej gjuhëve moderne. Për shembull, gjuha anglishte ka rreth 30 tinguj të ndryshëm, ndërsa gjuha e këtij fisi ka mbi 100 tinguj. Ndoshta vetë Adami mund të ketë folur në këtë mënyrë. Si harku e shigjeta dhe këta tinguj janë mjaft të thjeshtë. Shkencëtarët thonë se duke studiuar fisin hadzabi, ata mund të mësojnë shumë gjëra nga jeta e njeriut të parë. Dhe ja si e shpjegojnë ata:

Rreth 60 mijë vjet më parë lindi Adami gjenetik. Ai ishte tepër i zgjuar dhe përshtatës i mirë i kushteve. Me këtë përparësi, brenda pak kohe ai bëhet kyetar i fisit të vet. Ai dallohej nga të tjerët veç të tjerash edhe pse dinte të fliste. Ndoshta ai shpiku armë të reja, ose u vu në krye të grupit të gjahut duke zbatuar strategji të reja. Ai ishte më i aftë se të tjerët dhe mjaft popullor. Fëmijët e tij trashëguan jo vetëm zgjuarsinë e tij por edhe kromozonin Y. Kur fëmijët e tij u rritën e u bënë me fëmijë, ky kromozon u përhap në mbarë popullatën. Dhe inteligjenca e Adamit u dha bijëve të tij aftsinë që të lënë Afrikën e të përhapen nëpër botë.

Shkencëtari Uells thotë se afro 50 mijë vjet më parë njerëzit filluan të shtrihen përtej Afrikës dhe shumë shpejt mbritën në brigjet e Australisë. Shkencëtari Uells beson se shkenca e ka konfirmuar thelbin e historisë së Adamit sipas biblës, se në fillim ka qënë një njeri, ADN-ja e të cilit mbijeton në çdo njeri sot në botë. Kopështi i Edenit ka të ngjarë të ketë qënë Afrika lindore. Para Adamit kishte qënie të ngjashme me njeriun, por vetëm pas tij erdhën njerëzit modernë. Efektivisht, thotë shkencëtari Uells, njerëzit janë të gjithë pjestarë të një familjeje. Por ajo që ka rëndësi është se duke gjetur Adamin shkencor, kromozoni Y bashkon jo vetëm të gjithë njerëzit, por ndoshta është edhe emëruesi i përbashkët i shkencës dhe fesë.
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Une them se jo.per kete ka shume teori qe nga ato darviniane,bibliane,jashtetokesore e tjere.Une po paraqes shkurtimisht njeren prej tyre.
teoria Darviniane.
Origjina gjeografike e njeriut esht Afrika,pikerisht pjesa tokesore qe perfshihet ndermjet ekuatorit deri ne 20 grade te latidunes veiore.
Ne periudhen dicka reth 5 milion vjet me pare njeriu primit zbret nga pema ne kerkim te ushqimit I drejtuar prej instiktit te pare te mbijeteses,urise,fillon te perdori gjithnje e me shume duart.Ai leviz pa ndonje plan te percaktuar,mbledh fruta te cilat nuk i konservon por I ha ato menjehere.Perdor si vegla pune gur te pa punuar ose copera druri te rastit por qe nuk I mer me vete gjate levizjes.Ai leviz ne grupe te vegjel si numer,20-30 pjestar te lidhur ndermjet tyre me ane te komunikimit fillestar nje tingullesh qe kishte filluar qe ne jeten neper peme.Ky grup vjen duke u rritur derisa sa mendohet sa arriti reth 30 mije pjestare.
Njerezit primitive shperndahen dale ngadale ne te gjithe kontinentin afrikan dhe gradualisht me kalimin e kohes ne Europe dhe Azi.Jetojne ne tufa dhe leviznin ne grupe te cilat me kalimin e kohes riteshin si numer.Filluan te ruanin ushqimin,duke e mbajtur me vete ate qe s'konsumohej dhe filluan te qendrojne ne nje vend te caktuar nga ku levizinin per periudha kohore por riktheheshin.Ne kete periudhe ata filluan te punonin gurin,drurin dhe kockat me qellim te prodhonin arme e vegla pune qe u nevojiteshin per gjueti dhe peshkim,dy mjetet e vetme te ushqimit ne ate kohe.Duke qene jeta shume e veshtire midis te kafsheve te egra si dhe nje klime jo te mire numri I tyre nuk rritet shume,shkon deri reth 50 mije.
Para reth 3 milon vjeteh ne fillim te kesaj periudhe tokes I erdhi nje ftohje e madhe e cila solli ngrirjen e pothuaj plotesisht te siperfaqes se saj.Me pas deri reth 1 milion vjet me pare ndodhte me cikle shkrirja dhe ngrirja por me nje drejtim ne rritje te temperatures globale.
Gjate kesaj periudhe ata vazhdonin akom te leviznin ne grupe duke vazhduar te drejtoheshin nga instikti.Nje pjese e tyre qendroi ne afrike kurse pjese vazhdoi te shperndahej ne europe dhe azi.ne kete periudhe fillohej te persosnin armet dhe filluan te ngrinin shtepite e para ne uje te cilat I mbronin nga kafshet e egra,siguronin uje dhe ushqim duke peshkuar.
Zbulimi I zjarrit I cili mendohet se ka ndodhur rethh 1.2 milion vjete me pare solli nje ndryshim te rendesishem cilesor ne jeten e tyre.Kjo u arrit duke perplasur dy gur me njeri tjetrin.
Ndersa gjuha e cila eshte hoby im personl gjate kesaj periudhe pas zjarrit deri 200 mije vjete me pare krijohet duke u bazuar ne veprimet instiktive:
ftohte-ngrohte,dite-nate,uri-ngopje,frike-qetesi, me te cilat mereshin vesh si gjuha baze bazohej ne imitimin dhe mbajtjen ne kujtese te nje tingulli oral te njohshem prej ture per cdo veprim e cila duke kaluar koha do te zhvilloej ne gjuhen primitive,por ne kete faze ajo eshte shume larg saj.
Ne fund te kesaj periudhe reth 200 mije vjet me pare njerezit primitive perballojne nje radhe ndryshimesh te medha te kores se tokes dhe te klimes.Kemi shperthime vullkanesh,termete te fuqishme,permbytje.Keto sollen uljen e numrit I cili mendohet te kete qene ne reth 25-30 mijene tre zonat Europe,Afrike,Azi...Vazhdon nese deshironi..
 
Une them se jo.per kete ka shume teori qe nga ato darviniane,bibliane,jashtetokesore e tjere.Une po paraqes shkurtimisht njeren prej tyre.
teoria Darviniane.
Origjina gjeografike e njeriut esht Afrika,pikerisht pjesa tokesore qe perfshihet ndermjet ekuatorit deri ne 20 grade te latidunes veiore.
Ne periudhen dicka reth 5 milion vjet me pare njeriu primit zbret nga pema ne kerkim te ushqimit I drejtuar prej instiktit te pare te mbijeteses,urise,fillon te perdori gjithnje e me shume duart.Ai leviz pa ndonje plan te percaktuar,mbledh fruta te cilat nuk i konservon por I ha ato menjehere.Perdor si vegla pune gur te pa punuar ose copera druri te rastit por qe nuk I mer me vete gjate levizjes.Ai leviz ne grupe te vegjel si numer,20-30 pjestar te lidhur ndermjet tyre me ane te komunikimit fillestar nje tingullesh qe kishte filluar qe ne jeten neper peme.Ky grup vjen duke u rritur derisa sa mendohet sa arriti reth 30 mije pjestare.
Njerezit primitive shperndahen dale ngadale ne te gjithe kontinentin afrikan dhe gradualisht me kalimin e kohes ne Europe dhe Azi.Jetojne ne tufa dhe leviznin ne grupe te cilat me kalimin e kohes riteshin si numer.Filluan te ruanin ushqimin,duke e mbajtur me vete ate qe s'konsumohej dhe filluan te qendrojne ne nje vend te caktuar nga ku levizinin per periudha kohore por riktheheshin.Ne kete periudhe ata filluan te punonin gurin,drurin dhe kockat me qellim te prodhonin arme e vegla pune qe u nevojiteshin per gjueti dhe peshkim,dy mjetet e vetme te ushqimit ne ate kohe.Duke qene jeta shume e veshtire midis te kafsheve te egra si dhe nje klime jo te mire numri I tyre nuk rritet shume,shkon deri reth 50 mije.
Para reth 3 milon vjeteh ne fillim te kesaj periudhe tokes I erdhi nje ftohje e madhe e cila solli ngrirjen e pothuaj plotesisht te siperfaqes se saj.Me pas deri reth 1 milion vjet me pare ndodhte me cikle shkrirja dhe ngrirja por me nje drejtim ne rritje te temperatures globale.
Gjate kesaj periudhe ata vazhdonin akom te leviznin ne grupe duke vazhduar te drejtoheshin nga instikti.Nje pjese e tyre qendroi ne afrike kurse pjese vazhdoi te shperndahej ne europe dhe azi.ne kete periudhe fillohej te persosnin armet dhe filluan te ngrinin shtepite e para ne uje te cilat I mbronin nga kafshet e egra,siguronin uje dhe ushqim duke peshkuar.
Zbulimi I zjarrit I cili mendohet se ka ndodhur rethh 1.2 milion vjete me pare solli nje ndryshim te rendesishem cilesor ne jeten e tyre.Kjo u arrit duke perplasur dy gur me njeri tjetrin.
Ndersa gjuha e cila eshte hoby im personl gjate kesaj periudhe pas zjarrit deri 200 mije vjete me pare krijohet duke u bazuar ne veprimet instiktive:
ftohte-ngrohte,dite-nate,uri-ngopje,frike-qetesi, me te cilat mereshin vesh si gjuha baze bazohej ne imitimin dhe mbajtjen ne kujtese te nje tingulli oral te njohshem prej ture per cdo veprim e cila duke kaluar koha do te zhvilloej ne gjuhen primitive,por ne kete faze ajo eshte shume larg saj.
Ne fund te kesaj periudhe reth 200 mije vjet me pare njerezit primitive perballojne nje radhe ndryshimesh te medha te kores se tokes dhe te klimes.Kemi shperthime vullkanesh,termete te fuqishme,permbytje.Keto sollen uljen e numrit I cili mendohet te kete qene ne reth 25-30 mijene tre zonat Europe,Afrike,Azi...Vazhdon nese deshironi..

shume interesante kjo
 

Aki

misfit
Pyetja eshte, nese ka ekzistuar vetem nje mashkull e nje femer, qe te mund te shtohet lloji, femijet e pare kane patur marredhenie seksuale vella e moter? Apo edhe nese kane qene me shume ne ate kohe incesti ska patur rendesi?
 

MrCool

Lost
Pyetja eshte, nese ka ekzistuar vetem nje mashkull e nje femer, qe te mund te shtohet lloji, femijet e pare kane patur marredhenie seksuale vella e moter? Apo edhe nese kane qene me shume ne ate kohe incesti ska patur rendesi?
Jane punet e Zotit keto :p
 

MrCool

Lost
Nga ta kthesh, ne dac fetarisht, ne dac shkencerisht, e njejta teze do ishte.. Jemi pasardhes "te incestit" nese do llogaritej incest..
 

N0

Phase Two!
Sa te lodhur, lexoni Tregalle vellimi 3 dhe e kuptoni.:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
 

Aki

misfit
Sa per ate dua ta lexoj e une te shoh c'kendveshtrim ka feja edhe pse mendoj qe gjerat aty njerezit i kuptojne shume tekstualisht sec jane ne te vertete, ndersa sa per incestin dhe aspektin shkencor duhet lexuar nese e bejne majmunet, pasi kemi origjine te perbashket (dhe eshte cik absurde te mendohet se vetem nje njeri ka lindur, po jane zhvilluar disa paralelisht), nese e bejne ata, do e kemi bere e ne dikur
 

Vvetoni

Larguar
Ka shumë pyetje, dhe ka pak përgjigje. ADN-ja më mahnit, çka nëse ne jemi jashtëtokësor?
 

Aki

misfit
Ka shumë pyetje, dhe ka pak përgjigje. ADN-ja më mahnit, çka nëse ne jemi jashtëtokësor?
E di ate 'we are all made of stars'?
Teorikisht permbajme te gjitha elementet qe kane qene aty kur eshte krijuar ne fillim universi, qe dmth ne jemi gjithesor :D
 

MrCool

Lost
Sa per ate dua ta lexoj e une te shoh c'kendveshtrim ka feja edhe pse mendoj qe gjerat aty njerezit i kuptojne shume tekstualisht sec jane ne te vertete, ndersa sa per incestin dhe aspektin shkencor duhet lexuar nese e bejne majmunet, pasi kemi origjine te perbashket (dhe eshte cik absurde te mendohet se vetem nje njeri ka lindur, po jane zhvilluar disa paralelisht), nese e bejne ata, do e kemi bere e ne dikur
Me quajte majmun dhe njehere te vij te kap per flokesh.. More vesh? Mora thuaj :p
 

Vvetoni

Larguar
E di ate 'we are all made of stars'?
Teorikisht permbajme te gjitha elementet qe kane qene aty kur eshte krijuar ne fillim universi, qe dmth ne jemi gjithesor :D
Jo jo, çka nëse sipas aspektit fetar Ademi dhe Hava ( Adami dhe Eva) u larguan nga parajsa sepse e hëngrën frytin e ndaluar dhe u sollën në tokë. Dhe kur lexon për ADN, pjesët e panjohura të saj, uh kom shumë pyetje:D
 

Aki

misfit
Jo jo, çka nëse sipas aspektit fetar Ademi dhe Hava ( Adami dhe Eva) u larguan nga parajsa sepse e hëngrën frytin e ndaluar dhe u sollën në tokë. Dhe kur lexon për ADN, pjesët e panjohura të saj, uh kom shumë pyetje:D
Dhe parajsa ishte planet tjeter?
 

Vvetoni

Larguar
Dhe parajsa ishte planet tjeter?
Tash nuk e di a mund ta quaj mjaftueshëm planet tjetër, megjithatë edhe njerëzit e parë, trashëgimtar të ADN-së janë me miliarda njerëz tjerë, nuk ishin nga toka.
 

Aki

misfit
Tash nuk e di a mund ta quaj mjaftueshëm planet tjetër, megjithatë edhe njerëzit e parë, trashëgimtar të ADN-së janë me miliarda njerëz tjerë, nuk ishin nga toka.
Dhe deshmite per kete gje jane gjetur ne...?
 

MrCool

Lost
Dhe deshmite per kete gje jane gjetur ne...?
Po ti cfare deshmishe ke ne lidhje me ato qe the me siper??

Po flas per "Deshmi" jo per supozime te pavertetuara shkencerisht
 

Vvetoni

Larguar
Dhe deshmite per kete gje jane gjetur ne...?
Fetë thonë se kishte krijesa të tjera në tokë, që kishin një kokë, dy sy, dy veshë, një hundë, dy buzë, një zemër, dy duar, një kraharor dhe dy këmbë. Që ishin më të mëdha në trup, para se Ademi dhe Hava të sillën në tokë. A jemi me 1 frekuencë, a veç po pyet tu kuptu ma shumë :p
 

Aki

misfit
Po ti cfare deshmishe ke ne lidhje me ato qe the me siper??

Po flas per "Deshmi" jo per supozime te pavertetuara shkencerisht
Per cilen pjese, we are all made of starts? Eshte analizuar perberja kimike. origjina primate? Eshtrat e gjetura te njerezve parahistorik dhe analizat e ADN-se.
 

Aki

misfit
Fetë thonë se kishte krijesa të tjera në tokë, që kishin një kokë, dy sy, dy veshë, një hundë, dy buzë, një zemër, dy duar, një kraharor dhe dy këmbë. Që ishin më të mëdha në trup, para se Ademi dhe Hava të sillën në tokë. A jemi me 1 frekuencë, a veç po pyet tu kuptu ma shumë :p
Po mendova qe dole nga feja mo, sa per fene po jemi ne fekuenca paralele :D
 

MrCool

Lost
Per cilen pjese, we are all made of starts? Eshte analizuar perberja kimike. origjina primate? Eshtrat e gjetura te njerezve parahistorik dhe analizat e ADN-se.
Pjesa e majmunit, jo we are all made of stars... Kjo eshte teme tjeter
 
Top