A ka ZGJIDHJE?

orakulli

Anëtar i Respektuar
Si i behet kur injoranca shtrohet kembekryq ne nje shoqeri dhe merr perpara edukaten ne familje,jashte saj,ne shkolla,ne vende pune,ne mjete e informimit publik,ne internete,forume,gazeta?A ka ndonje zgjidhje?
 

JoJo

.....

Si i behet ???
Ulesh dhe "TI" kembkryq me znj.INJORANCE dhe "i flet",,,"i qesh",,,"i qan"...Derisa arsyet e tua per te mos i dhene "te drejten" ta bindin...Menyra me e mire per ta parandaluar te keqen "te vrapoje" eshte ta bindesh ate "te eci"...dhe qe kjo te vij duhet qe dhe ti ti rendesh...duhet qe dhe ti ta quash veten pjese e saj qe te mund te te rri afer, qe te te mund te degjoje duke kerkuar ndryshimin qe ti me shume lufte DUHET te dish tia induktosh ...vetem keshtu zgjidhja merr formen e fitores!
 

baby-angel

Thpilt
Uron qe te ngelet "shterpe".
Asgje tjeter smund te besh (sidomos kur eshte shume e perhapur), sepse smund t'ia mbushesh mendjen nje te padituri qe nuk di...dhe po ta vesh re nje i paditur krenohet gjithmone me "dijen" e tij, kurse nje njeri i zgjuar e di qe sado qe te dije ka akoma dhe shuuuuuuuuume per te mesuar. :D
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Si i behet kur injoranca shtrohet kembekryq ne nje shoqeri dhe merr perpara edukaten ne familje,jashte saj,ne shkolla,ne vende pune,ne mjete e informimit publik,ne internete,forume,gazeta?A ka ndonje zgjidhje?

Nje debat te tille e kam bere tek tema e Nostres...
Kur injoranca vjen, hapi rrugen - them une.
Per fat te keq, nje mendje e ndritur nuk do munde kurre te shprehe krijimin e saj para nje injoranti, kjo pe faktin se injoranti nuk ka mundesi dhe nuk do te kuptoje.
Sa me shume te dish, aq me shume i prire ndaj dijes je, aq me shume etje per dituri ke.
Per fat te keq, e njejta gje ndodh edhe me injorancen!:(:qaj:
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Therime!Mundohu vetveten ta shperndash sa me shume ne ate territor qe quhet gabimisht Shqiperi.
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
NJe tjenie qe e kam lexuar ne librin psikologjia e turmave te s.freud.thote......JANE PIKERISHT MENDJET E VOGLA,ATO TE CILAT ULIN NE NIVELIN E TYRE MENDJET E NDRITURA!....................nese do t endodhte ajo qe ka thene orakulli..........nuk do ja vlente te jetoje me dhe me e keqja duke u bazuar ne thenien qe kam cituar.........sdo ksihte njeri qe te bente dicka per te parandaluar ate kaos!!!!!!!!!!!!!
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
NJe tjenie qe e kam lexuar ne librin psikologjia e turmave te s.freud.thote......JANE PIKERISHT MENDJET E VOGLA,ATO TE CILAT ULIN NE NIVELIN E TYRE MENDJET E NDRITURA!....................nese do t endodhte ajo qe ka thene orakulli..........nuk do ja vlente te jetoje me dhe me e keqja duke u bazuar ne thenien qe kam cituar.........sdo ksihte njeri qe te bente dicka per te parandaluar ate kaos!!!!!!!!!!!!!


Une do te thoja, qe jane pikerisht mendjet e vogla te cilat lartesojne me shume mendjet e ndritura!:)
Po ms ekzistonte injoranca, te zgjuarit nuk do kerkonin ta mposhtnin:)
 
injoranca e zgjuarsia dy ekstreme qe duhet te egzistojne,ajo pse ne apo ju quhemi te zgjuar eshte se dallohemi apo dalloheni nga injorantet.
 
Top