• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

A është Shqipëria në “Unazën e Zjarrit”, zonë e prirur për tërmete?

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои


Shqipëria është goditur nga një tërmet shkatërrimtar që ka për pasojë së paku 25 jetë të humbura, qindra të lënduar dhe qindra të pastrehë.

Por a është rajoni jonë i prirur ndaj tërmeteve?

Hetuesi Gjeologjik Amerikan raportoi se tërmeti i djeshëm pati intensitet 6.4, ndërsa epiqendra ishte rreth 30 km larg kryeqytetit shqiptar.

A është Shqipëria në Unazën e Zjarrit?

Shqipëria nuk është në Unazën e Zjarrit, një unazë famëkeqe që rrethon brigjet e Paqësorit e që njihet për aktivitet të shtuar sizmik e vullkanor.

Rreth 90 përqind e të gjithë tërmeteve ndodhin përgjatë Unazës së Zjarrit, e cila karakterizohet me 75 përqind të të gjithë vullkaneve aktive në tokë.

Sidoqoftë, aktiviteti sizmik mund të ndodhë edhe diku tjetër, dhe Shqipëria ka pasur tërmete në të kaluarën.

Albania earthquake latest

Siç mund ta shihni nga harta e mësipërme, Shqipëria është afër vijës së pllakës tektonike e cila shkon nën Itali, duke e bërë rajonin të prirur për dridhje.

Një tërmet me intensitet 5.6 Rihter tronditi vendin në 21 shtator, duke dëmtuar rreth 500 shtëpi dhe shkatërruar disa sosh.

Ministria e mbrojtjes tha që tërmeti i së martës ishte tërmeti më i fuqishëm në Shqipëri në 30 vitet e fundit.

//mesazhi
 
Top