• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

A e shiti Enver Hoxha Kosovën?!

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: A e shiti Enver Hoxha Kosovën?!

xhaxhi Enver osht shum ma i zi se Milloshi se Milloshi ja ka kajt nonen popujve tjer kurse Enveri juaj i dashun (se po shoh qe ka halo shum do far fanatikash qe po e adhurojn) ja ka kajt nonen popullit t'vet (atij jasht Shqipnis e sidomos atij brenda Shqipnis)..a e ka shit Enveri Kosoven??shkoni pak folni me ata kosovar qe ikshin te nona Shq pej sllavit dhe engjulli Enver ja dorzojke n'dor Jugosllavis:mad:...vorrin me shku me ja qurr pak osht..

Jo re seshte se jemi simpatizant te tij...por kur flitet me fakte historike dhe sic eshte shkruar me lart enveri se ka pas ne dore kosoven dhe mesa di une ne kosove seshte ushtruar i njejti komunizem si ne shqipri..
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: A e shiti Enver Hoxha Kosovën?!

Jo re seshte se jemi simpatizant te tij...por kur flitet me fakte historike dhe sic eshte shkruar me lart enveri se ka pas ne dore kosoven dhe mesa di une ne kosove seshte ushtruar i njejti komunizem si ne shqipri..
jo more se ketu shkiet ne na i kish pas bo baba qe na e kena pas ma ndryshe.
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: A e shiti Enver Hoxha Kosovën?!

jo more se ketu shkiet ne na i kish pas bo baba qe na e kena pas ma ndryshe.

pse ankoheni kot...doni te dilni gjithmone te viktimizuar...se ju e keni pare boten me sy perpara shqiperis.... e per kete qe enveri shiti kosoven e keni shume te kote ...se u hapen shkolla shqipe,e kishte marrdhenie...ca mund te bente enveri kur shtetet e fuqishme vendosen qe kosova,cameria e disa troje ne mal te zi e maqedoni te mbeteshin jashte....dhe kto i shiti???....
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: A e shiti Enver Hoxha Kosovën?!

pse ankoheni kot...doni te dilni gjithmone te viktimizuar...se ju e keni pare boten me sy perpara shqiperis.... e per kete qe enveri shiti kosoven e keni shume te kote ...se u hapen shkolla shqipe,e kishte marrdhenie...ca mund te bente enveri kur shtetet e fuqishme vendosen qe kosova,cameria e disa troje ne mal te zi e maqedoni te mbeteshin jashte....dhe kto i shiti???....
seq po ia futshe kot se koti. sepse ne nuk paskemi qene viktima a??? si sju vjen pak turp????
ncncncncncncncncnncncncncncncnc!!!!
 

PetritKola

Anëtar Aktiv
Titulli: A e shiti Enver Hoxha Kosovën?!

A u vendos Enveri sikurse Zogu nga serbet?

Napolon Zerva = Enver Hoxha ?!!!
Ata kane dashur qe Shqiptaret te besojne se fill pas Luftes se Dyte Boterore, kur Europa sa po e kish mundur Hitlerin nuk kishte fuqi te ndalonte pastrimin etnik te Epirirt nga Napolon Zerva!!!
A ishte kjo e mundur te ndodhte pa miratimin ose urdherin dhe financimin e Europes?!!!
A zabtonte Napolon Zerva dhe Enver Hoxha te njejtat urdhra? A kishin Napolon Zerva dhe Enver Hoxha te njejtet ustallare?
Napolon Zerva njeriu i gjermaneve dhe i anglezeve spastron etnikisht Epirin me preteksin se shqiptaret e atjeshem bashkpunuan me gjermanin!!!
http://www.jahu.net/videos/video/Og...nd_germans_naziCameriaTsamouria_genocide.html
http://images.google.com/imgres?img...rvas&hl=en&rlz=1T4SKPB_enUS351US351&sa=N&um=1
http://www.forumishqiptar.com/attachment.php?attachmentid=101475&stc=1&d=1204287423
Por le te analizojme shkurtimisht faktet.
Pasi Napolon Zerva masakroi shqiptaret e Epirit dhe nje pjese ne pamundesi per ti shfarosur i deboi brenda kufurit shqiptar, Enver Hoxha i pirti me xhestin e pare te zhdukjes se dokumentacionit te tyre. Kete gje e beri edhe Milloshevici me shqiptaret e Dardanise para se ata te dilin nga krahina shqiptare e Dardanise dhe te futeshin ne kufirin zyrtar shqiptar.
Pasi te debuarit, shqiptaret came u vendson ne Shqiperi, Enveri dha porositi per rrezikshmerine qe ata paraqisnin sidomos ne kombinim me nacionalistat e zones se Rezomes. Nuk gabohet ne se thuhet, se zyrtarisht ne Shqiperi u formua nje atmosfere perbuzje per shqiptaret e ardhur nga Epriri (Cameria ).
Persa shkrojta me larte ishte pjesa e pare e ketij operacioni masiv ne te dyja anet e kufirti. Pjesa e dyte e pasoi me njehere. Europa nepermjet veglave greke dhe shqiptare ndaluan gjuhen dhe traditat e shqiptareve (ortodoks dhe mysliman) te mbetur ne Greqi ndersa e kunderta ndodhi ne Shqiperi.
"I pavaruri", "i pamposhturi", "trimi", "shqiptari", "atdhedashesi", Enver Hoxha ne vend qe ti pergjigjej me te njejten monedhe monarko-fashiteve greke duke ndaluar gjuhen greke ne Shqiperi beri te kunderten.
Ortaku i Napolon Zerves, Enver Hoxha jo vetem stimuloi zhvillimin e gjuhes greke me shkolla te nivelit te ulet dhe te larte, por i dha edhe pushtet real minoritareve duke i bere zyrtare te larte, gjyqtar, kryetar komitetesh, kryetar te degeve te puneve te brendeshme, sekretar partie etj...
...
Nje mision antishqiptar i kompletuar ne te dyja anet e kufirit...
 

PetritKola

Anëtar Aktiv
Titulli: A e shiti Enver Hoxha Kosovën?!

A u vrane nacionalistat shqiptar te veriut me urdher te Enver Hoxhes nga Ramiz Alia, Sabri Godo, Shefqet Peci...?
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: A e shiti Enver Hoxha Kosovën?!

pse ankoheni kot...doni te dilni gjithmone te viktimizuar...se ju e keni pare boten me sy perpara shqiperis.... e per kete qe enveri shiti kosoven e keni shume te kote ...se u hapen shkolla shqipe,e kishte marrdhenie...ca mund te bente enveri kur shtetet e fuqishme vendosen qe kosova,cameria e disa troje ne mal te zi e maqedoni te mbeteshin jashte....dhe kto i shiti???....
Keto dy supozimet e para mbesin ne suaza te supozimeve te nje njohesi ekstrem se prapthi te historise se nje pjese te (jo edhe aq te vogel) te popullit te ti. Sghqiptaret e Kosoves, ne kohen per te cilen po flet ti, kishin vetem nje te drejte: Te drejten per te punuar. Nese kete e quan te drejte pajtohem me ty, por, gjithsesi mendimi i juaj shume i gabuar mbetet thjesht nje mendim i juaji.
Sa per Enver Hoxhen. Enver Hoxha nuk e shiti Kosoven sepse se kishte asnjeher ne duart e ti. Shqiptaret, sidomos ata te Kosoves, me levizjet Balliste nga Lufta e Dyte Boterore dolen humbes se bashku me humbesit. Dhe, dihet se humbesit ne funde te asaj lufte u ndeshkuan. Fati i keq yni ishte qe perfundimi i luftes na gjeti te radhitur prane humbesve.:gjujpeshk:
 

uliks

Anëtar i ri
Titulli: A e shiti Enver Hoxha Kosovën?!

Do te ishte hipkrizija me e madhe te mundohesh te "vertetosh"se Enveri e shiti Kosoven, ndonse mund te them se Ai nuk mundi ta ribashkonte ate me vendin meme..A ishte e mundur kjo per nje vend te vogel si Shqiperia?
. Kjo qe e pa mundur. Asnje historjan dhe analist serjos nuk e thote kete.( Ajo nuk ishte Gjermani)
. Ne qe jemi rritur dhe shkolluar ne ate periudhe kohore, jemi rritur me nje dashuri te pa cmuar per Kosoven, me nje adhurim te jashtezakonshem per trimat Kosovare, fale kesaj fryme dhe edukate qe ishte futur kudo, ne arsim, kulture, edukim e tje.
. Nuk mund ta haroj fjalen e E. Hoxhes ne ngjarjet e Kosoves ne vitet 81 dhe thirjet qe i drejtoj klases politike kosovare si F. Hoxhea, A. Vllasit, Q. Bakallit e tje. Nuk e di nese ne Kosove egziston nje diskutim i tille dhe se a u duket e mjaftushme lufta dhe perpjekja e tyre ne kete drejtim?
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: A e shiti Enver Hoxha Kosovën?!

Keto dy supozimet e para mbesin ne suaza te supozimeve te nje njohesi ekstrem se prapthi te historise se nje pjese te (jo edhe aq te vogel) te popullit te ti. Sghqiptaret e Kosoves, ne kohen per te cilen po flet ti, kishin vetem nje te drejte: Te drejten per te punuar. Nese kete e quan te drejte pajtohem me ty, por, gjithsesi mendimi i juaj shume i gabuar mbetet thjesht nje mendim i juaji.
Sa per Enver Hoxhen. Enver Hoxha nuk e shiti Kosoven sepse se kishte asnjeher ne duart e ti. Shqiptaret, sidomos ata te Kosoves, me levizjet Balliste nga Lufta e Dyte Boterore dolen humbes se bashku me humbesit. Dhe, dihet se humbesit ne funde te asaj lufte u ndeshkuan. Fati i keq yni ishte qe perfundimi i luftes na gjeti te radhitur prane humbesve.:gjujpeshk:
smbetet supozim jo ....se une historin e di shume mire dhe fakti qe shqiperia ishte vendi i fundit ne evrope qe permbysi sistemin komunist tregon shume....pastaj kudone kohen e komunizmit e drejta vetem per te punuar ka qene........
 
Redaktimi i fundit:

Hbk

Anëtar Aktiv

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: A e shiti Enver Hoxha Kosovën?!

Keto dy supozimet e para mbesin ne suaza te supozimeve te nje njohesi ekstrem se prapthi te historise se nje pjese te (jo edhe aq te vogel) te popullit te ti. Sghqiptaret e Kosoves, ne kohen per te cilen po flet ti, kishin vetem nje te drejte: Te drejten per te punuar. Nese kete e quan te drejte pajtohem me ty, por, gjithsesi mendimi i juaj shume i gabuar mbetet thjesht nje mendim i juaji.
Sa per Enver Hoxhen. Enver Hoxha nuk e shiti Kosoven sepse se kishte asnjeher ne duart e ti. Shqiptaret, sidomos ata te Kosoves, me levizjet Balliste nga Lufta e Dyte Boterore dolen humbes se bashku me humbesit. Dhe, dihet se humbesit ne funde te asaj lufte u ndeshkuan. Fati i keq yni ishte qe perfundimi i luftes na gjeti te radhitur prane humbesve.:gjujpeshk:
Shume realist kendveshtrimi . Mjafton te permendesh faktin qe Gjermania , superfuqia e kohes , u nda ne dy shtete .
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: A e shiti Enver Hoxha Kosovën?!

smbetet supozim jo ....se une historin e di shume mire dhe fakti qe shqiperia ishte vendi i fundit ne evrope qe permbysi sistemin komunist tregon shume....pastaj kudone kohen e komunizmit e drejta vetem per te punuar ka qene........

Meq nuk jane supozime te gabuara atehere zotrote merr luksin e na shkruaj per shtirjet e shqiptareve te Kosoves ....''per te dalur gjithnje te viktimizuar'' ( arsyeto kete mendim tuajin) :lexim:. Urdhero e na trego te drejtat qe ne si Shqiptar i kemi gezuar nen juridiksionin Jugosllav e qe i kemi perbuzur dhe u kemi rene shkelem. :ciaoo:
 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Titulli: A e shiti Enver Hoxha Kosovën?!

Ja ka shit apo ja ka fal ska rendesi rendesi ka qe te gjithe hane pine punojne .
 

uliks

Anëtar i ri
Titulli: A e shiti Enver Hoxha Kosovën?!

M. Shehu u vetegzekutua, une i ketij mendimi jam, megjithese kam njohuri modeste dhe nuk kam bere ndonje investigim per kete. Une kam degjuar, mindis te tjerash dhe deklarimin e te birit te tij B.Shehu, deshmi bindese per kete. Z. Petrit, insinuata pasjonante te tipit p.sh. e egzekutuan se kishte pergatitur nje plan per clirimin e Kosoves e te behej vete primar e tje., me duken peralla per t'u engledisur. Te pershendes.
 

Dying_Poet

Anëtar i Nderuar
Titulli: A e shiti Enver Hoxha Kosovën?!

Sido qe te kete qene enver hoxha ,ka qene pjese e l.a.n.ç(luftes antifashiste nacional clirimtare),
sma do mendja te kete bere pazare me kosoven.
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: A e shiti Enver Hoxha Kosovën?!


Meq nuk jane supozime te gabuara atehere zotrote merr luksin e na shkruaj per shtirjet e shqiptareve te Kosoves ....''per te dalur gjithnje te viktimizuar'' ( arsyeto kete mendim tuajin) :lexim:. Urdhero e na trego te drejtat qe ne si Shqiptar i kemi gezuar nen juridiksionin Jugosllav e qe i kemi perbuzur dhe u kemi rene shkelem. :ciaoo:
vetem fakti qe ne 1970 u hap universiteti i 1 ne kosove ne bashkepunim me shtetin Shqiptare ....
 

SempreBarca

Anëtar i Respektuar
Titulli: A e shiti Enver Hoxha Kosovën?!

Enver Hoxha u tradhetua nga Tito, i cili i tha se do ja jepte kosovon ne menyre te mshefet pa e mar vesht serbet. Te paakten une keshtu e di.
Ishte Enveri ai qe i pari e tradhtoi Titon. Ajo menyre e msheft qe e quan ti, ishte qe pas luftes se dyte botrore te nxitej nje kryengritje e shqiptareve qe me pas statusi i Kosoves te percaktohet me referendum. Kur kjo marrveshje e mshefte po kurdisej, linden disa mosmarrveshje mes Titos dhe Stalinit, e Enveri duke pas mundesine te mbetet neutral, si nje qyqar doli ne anen e Stalinit dhe tradhtoi Titon.
Pastaj qfar e priste Enverin perveq se ta harroj Titon e Kosoven bashk me referendumin e premtuar.
 

PetritKola

Anëtar Aktiv
Titulli: A e shiti Enver Hoxha Kosovën?!

M. Shehu u vetegzekutua, une i ketij mendimi jam, megjithese kam njohuri modeste dhe nuk kam bere ndonje investigim per kete. Une kam degjuar, mindis te tjerash dhe deklarimin e te birit te tij B.Shehu, deshmi bindese per kete. Z. Petrit, insinuata pasjonante te tipit p.sh. e egzekutuan se kishte pergatitur nje plan per clirimin e Kosoves e te behej vete primar e tje., me duken peralla per t'u engledisur. Te pershendes.
Si ka mundesi qe Enver Hoxha (Nexhmija deklaroi) se e dinin qe Berisha kish lidhje me serbet dhe e lane? Kete pune e ka deklaruar edhe Spartak Braho...!

Pra qeveria shqiptare ishte e sllaveve te cilet dhane urdher te likujdohej Mehmet Shehu?

Perse u "veteksekututa"...?

Helmuar... ndaj nuk kish gjake nga plumbi qe i dhane me pas.
 
Redaktimi i fundit:

uliks

Anëtar i ri
Titulli: A e shiti Enver Hoxha Kosovën?!

Ne fillimet e tij, si udheheqes politik i nje shteti te sapo formuar ne nje sistem krejtesisht te ri, E. Hoxha, besonte ne parimet baze, universale te ketij sistemi si p.sh " internacionalizmi", "bashkim- vellazerimi i popujve" e tje, e tje. Eshte e vertete, E. Hoxha ne fillim i besoj fjales se Titos, por shume shpejt, me formimin e nje eksperience te domosdoshme si drejtus politik dhe shteteror i nje vendi te pa varur, Ai nuk la ne asnje rast pa luftuar per ceshtjen e shtetit shqiptar. Kujtoj koferencen e Bujanit, te paqes ne Paris, prishjen perfundimtare me Titon e tje.
Megjithese e bujshme, vdekja e M. Shehut nuk ka mbetur nje mister ne vetedijen tone, si kunder mbesin rendom keto lloj vdekjesh, pavarisht versjonit zyrtar apo fjalimeve pasjonante dhe sensacionale ne parlament apo gazeta...
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: A e shiti Enver Hoxha Kosovën?!

vetem fakti qe ne 1970 u hap universiteti i 1 ne kosove ne bashkepunim me shtetin Shqiptare ....

Cka Universiteti i pare? Pse mos na e fali kush? Jo zoteri, ate e fituam me gjak nese nuk e ke ditur dhe jo vetem ate, por, edhe flamurin! :ciaoo:Kujto rezitencen e Shqiptareve te Kosoves pas luftes se Dyte Botrore, kujto mospranimin e tyre te nje shteti fantazme, domonstratat e pergjakshme te vitit 1968 e shume e shume gjera tjera te cilat i paraprine kesaj. Eshte e pallogaritshme ndihma e intelektualeve nga Shqiperia dhe ndihma e shtetit ame, por, tekefundit e kishin obligim kombetar. :gjujpeshk:
Ta leme kete. Ajo qe mua me bene pershtpyje dhe reagoje ndaj shkrimeve tua eshte se injoranca ime nuk eshte ne gjandje ta kuptoj se cfare ke dashur te thuash konkretisht me kete fjali: '' pse ankoheni kot...doni te dilni gjithmone te viktimizuar...se ju e keni pare
boten me sy perpara shqiperis....''. Kete doja te ma sqaroje?
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: A e shiti Enver Hoxha Kosovën?!


Cka Universiteti i pare? Pse mos na e fali kush? Jo zoteri, ate e fituam me gjak nese nuk e ke ditur dhe jo vetem ate, por, edhe flamurin! :ciaoo:Kujto rezitencen e Shqiptareve te Kosoves pas luftes se Dyte Botrore, kujto mospranimin e tyre te nje shteti fantazme, domonstratat e pergjakshme te vitit 1968 e shume e shume gjera tjera te cilat i paraprine kesaj. Eshte e pallogaritshme ndihma e intelektualeve nga Shqiperia dhe ndihma e shtetit ame, por, tekefundit e kishin obligim kombetar. :gjujpeshk:
Ta leme kete. Ajo qe mua me bene pershtpyje dhe reagoje ndaj shkrimeve tua eshte se injoranca ime nuk eshte ne gjandje ta kuptoj se cfare ke dashur te thuash konkretisht me kete fjali: '' pse ankoheni kot...doni te dilni gjithmone te viktimizuar...se ju e keni pare
boten me sy perpara shqiperis....''. Kete doja te ma sqaroje?

ta kam sqaruar me lart ...lexo me kujdes postimet me lart...
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: A e shiti Enver Hoxha Kosovën?!

ta kam sqaruar me lart ...lexo me kujdes postimet me lart...
Nuk ke sqaruar asigje me larte dhe ajo shprehja juaj per ta thene te drejte eshte shume fyese per popullin Shqiptar te Kosoves, madje ty ndoshta te duket shume e drejte por mua me befason shume fakti se nga ke ardhur ti ne konkludim se populli shqiptare vetem eshte shtire si viktim se ne realitet ai gezonte te drejtat :gjujpeshk:them te drejten ate thenjen tuaj e kam degjuar me mijera here me heret, por, jo nga shqiptaret kuptohet. :gjujpeshk:Nuk dua te beje patriotizem se ketu edhe nuk eswhte vendi per te, por, bindu se ajo cfare ke shkruar eshte shume fyese dhe e patolerueshme. :ciaoo:
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: A e shiti Enver Hoxha Kosovën?!

Nuk ke sqaruar asigje me larte dhe ajo shprehja juaj per ta thene te drejte eshte shume fyese per popullin Shqiptar te Kosoves, madje ty ndoshta te duket shume e drejte por mua me befason shume fakti se nga ke ardhur ti ne konkludim se populli shqiptare vetem eshte shtire si viktim se ne realitet ai gezonte te drejtat :gjujpeshk:them te drejten ate thenjen tuaj e kam degjuar me mijera here me heret, por, jo nga shqiptaret kuptohet. :gjujpeshk:Nuk dua te beje patriotizem se ketu edhe nuk eswhte vendi per te, por, bindu se ajo cfare ke shkruar eshte shume fyese dhe e patolerueshme. :ciaoo:

...ta kisha shpjeguar vete fakti qe Shqiperia ishte vendi i fundit qe rrezoi komunizmin tregon shume.....dhe sfyej asnjeri eshte mendimi im ...
 
Redaktimi i fundit:

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: A e shiti Enver Hoxha Kosovën?!

Nuk ke sqaruar asigje me larte dhe ajo shprehja juaj per ta thene te drejte eshte shume fyese per popullin Shqiptar te Kosoves, madje ty ndoshta te duket shume e drejte por mua me befason shume fakti se nga ke ardhur ti ne konkludim se populli shqiptare vetem eshte shtire si viktim se ne realitet ai gezonte te drejtat :gjujpeshk:them te drejten ate thenjen tuaj e kam degjuar me mijera here me heret, por, jo nga shqiptaret kuptohet. :gjujpeshk:Nuk dua te beje patriotizem se ketu edhe nuk eswhte vendi per te, por, bindu se ajo cfare ke shkruar eshte shume fyese dhe e patolerueshme. :ciaoo:
o i nderuar kitrra jo ju gabim e keni se na shqiptaret e kosoves kena pas vetura, kena pas vende pune, kena pas pare , kena pas univeristet , kena dal ne shtete te jashtme , kena pare boten, qudi si po ankohemi ne kur i kemi pas tere keto te drejta?
kurse keta ne shqiperi shumicen nga keto nuk i kan pas por ata nejse kan pas nje gje qe ne kemi derdhe gjak qe 100 vjet per ta fitu ate, por prap se prap ata duhet te ankohen e ne kursesi!!!!!!!!!.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: A e shiti Enver Hoxha Kosovën?!

...ta kisha shpjeguar vete fakti qe Shqiperia ishte vendi i fundit qe rrezoi komunizmin tregon shume.....dhe sfyes asnjeri eshte mendimi im....ashtu sic dhe ai mendimi juaj mund ti duket fyes mendimi juaj.....

ateher kur Shqiperia rrezoi komunizmin, Kosova veq kishte 45 vite nen pushtime ( 35 prej tyre i eger dhe mizor ), por, prap vazhoi me nje pushtim mizor, plot masakra dhe shfaroses deri me 1999 kur fitoi lirine ( qe dmth. 19 vite pasi qe Shqiperia rrezoi komunizmin :ciaoo:A dmth. kjo per ju se gjate ketyre dekadave populli i Kosoves vetem shtirej se ai jetonte ne parajs? :gjujpeshk:

A ke lexuar ndonjeher se sa te vrare dhe masakruar kishte ne Kosove gjate viteve 1945 - 1948?
A ke lexuar ndonjeher sa sa te shperngulur me dhune u bene nga trojet e tyre per ne Anadolli gjate viteve 1945 - 1956?
Sa ishin vrare gjate ketyre viteve? A kishin shqiptaret te drejt gjuhe gjate ketyre viteve? Sa ishin vrare gjate demonstratave per flamur, te drejte gjuhe dhe universitet me 1968? Sa ishin burgosur? Sa u vrane,rrahen, burgosen me 1981? Sa me 1989? Sa nga 1989-1998? Sa me 1998 dhe 1999? Ke degjuar per keto gjera ndonjeher apo vetem ke degjuar llafe se shqiptaret e Kosoves kishin te drejte te degdisnin neper bote dhe te punonin! Ta merr mendja ty qe te gjitha keto ishin shtirje per tu dukur si te viktimizuar? :gjujpeshk:
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: A e shiti Enver Hoxha Kosovën?!


ateher kur Shqiperia rrezoi komunizmin, Kosova veq kishte 45 vite nen pushtime ( 35 prej tyre i eger dhe mizor ), por, prap vazhoi me nje pushtim mizor, plot masakra dhe shfaroses deri me 1999 kur fitoi lirine ( qe dmth. 19 vite pasi qe Shqiperia rrezoi komunizmin :ciaoo:A dmth. kjo per ju se gjate ketyre dekadave populli i Kosoves vetem shtirej se ai jetonte ne parajs? :gjujpeshk:

A ke lexuar ndonjeher se sa te vrare dhe masakruar kishte ne Kosove gjate viteve 1945 - 1948?
A ke lexuar ndonjeher sa sa te shperngulur me dhune u bene nga trojet e tyre per ne Anadolli gjate viteve 1945 - 1956?
Sa ishin vrare gjate ketyre viteve? A kishin shqiptaret te drejt gjuhe gjate ketyre viteve? Sa ishin vrare gjate demonstratave per flamur, te drejte gjuhe dhe universitet me 1968? Sa ishin burgosur? Sa u vrane,rrahen, burgosen me 1981? Sa me 1989? Sa nga 1989-1998? Sa me 1998 dhe 1999? Ke degjuar per keto gjera ndonjeher apo vetem ke degjuar llafe se shqiptaret e Kosoves kishin te drejte te degdisnin neper bote dhe te punonin! Ta merr mendja ty qe te gjitha keto ishin shtirje per tu dukur si te viktimizuar? :gjujpeshk:
tani po te pyes une ti....a e ke idene se ca iu be popullit cam,a e ke idene se si u trajtuan nga greku.,te pakten ju e fituat vendin tuaj ndersa camet po luftojne akoma per trojet qe ju jane marre me dhune....
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: A e shiti Enver Hoxha Kosovën?!

tani po te pyes une ti....a e ke idene se ca iu be popullit cam,a e ke idene se si u trajtuan nga greku.,te pakten ju e fituat vendin tuaj ndersa camet po luftojne akoma per trojet qe ju jane marre me dhune....
Ke devijuar krejt miku im tani, pse? Per cfare arsye? Nuk ka popull cam, por ka shqiptar qe jetojne dhe kan jetuar ne Cameri. Une e kuptoj shume mire dhe bashkndjeje ne shqiprt me te drjeten e cameve. Edhe historine e tyre e di deri diku ma merr mendja por kam deshire te mesoj edhe gjera te reja mbi historine e tyre.
Por, kurre nuk munde te them se camet vetem shtiret dhe viktimizohet ashtu siq keni thene ju per Shqiptaret nga Kosova! :ciaoo:
E sa per camet ajo eshte gjaku yt dhe imi qe nuk falet. Obligim e kemi ti dalim zot o tua leme amanet dhe obligim pasardhesve. :gjujpeshk:
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: A e shiti Enver Hoxha Kosovën?!

Ke devijuar krejt miku im tani, pse? Per cfare arsye? Nuk ka popull cam, por ka shqiptar qe jetojne dhe kan jetuar ne Cameri. Une e kuptoj shume mire dhe bashkndjeje ne shqiprt me te drjeten e cameve. Edhe historine e tyre e di deri diku ma merr mendja por kam deshire te mesoj edhe gjera te reja mbi historine e tyre.
Por, kurre nuk munde te them se camet vetem shtiret dhe viktimizohet ashtu siq keni thene ju per Shqiptaret nga Kosova! :ciaoo:
E sa per camet ajo eshte gjaku yt dhe imi qe nuk falet. Obligim e kemi ti dalim zot o tua leme amanet dhe obligim pasardhesve. :gjujpeshk:

jo skam devijuar po te kam treguar dhe nje pjese tjeter qe dhe ata e kane historine njesoj si ju dhe ska dal nonje te thote qe enveri na ka shit.....ktu eshte e gjitha ....
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: A e shiti Enver Hoxha Kosovën?!

jo skam devijuar po te kam treguar dhe nje pjese tjeter qe dhe ata e kane historine njesoj si ju dhe ska dal nonje te thote qe enveri na ka shit.....ktu eshte e gjitha ....
Pse kan thene ndonjeher shqiptaret e Kosoves se na ka shit Enver Hoxha? :ciaoo:Gabim shoku, shume gabim. :lexim::lexim:Ndoshta e ke ndegju dike, po qe ta dish mire e mire Shqiptaret e Kosoves deri vone, Hoxhen e kishin idol, madje per foto te tij hanin nga 15 vite burg. Miku im larg se vertetes je. :):gjujpeshk: Degjom mua ne kete ceshtje je shume mangut.
 
Top