• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

A e dinit se....??

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: A e dinit se....??

a e dini se bota ka
rreth 41806 gjuhe
qe fliten ne te
Ndersa shum shpejt do lemi nje gjuhe qe do ta flet e gjithe bota ???
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: A e dinit se....??

Qukapiku mund ta godas drurin deri në 25 herë brenda një sekonde.

Sot të gjitha bletët e botës brenda një dite prodhojnë rreth 3.000 tonë mjaltë

.Shpendi i quajtur albatros mund të flejë përderisa fluturon,është vërtetuar sese në këtë gjendje ajo mund ta arrijë shpejtësinë deri në 40 kilometra në orë.

اdo fluturake më shumë se 18 ulse është e domosdoshme të ketë stjuardesë.

Në mesjetë sheqeri ka qenë shumë luksoz ka kushtuar nëntë herë më shtrenjët se qumshti.

Rozali Bredford konsiderohet gruaja më e trashë e të gjitha kohërave ,në vitin 1987 ajo peshonte 544 kilogramë."
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: A e dinit se....??

Lindjet vjetore ne Indi, e kalojne popullsine e Australise.
96% e sallatorit, eshte uje.

Ne 1 kg limon ka me teper sheqer se ne 1 kg luleshtrydhe.

Shteti me me teper rruge te asfaltuara eshte Franca.

Nje shqiponje mund ta shohe prejen e saj qe 3000 metra larg.

Fluturat shijojne me ane te kembeve.

Nje njeri qesh mesatarisht 13 here ne dite.

Minjte mund te durojne pa uje me teper se devete.

Pavaresiht nga madhesia dhe trashesia nje flete nuk mund te paloset me teper se 9 here.

Femrat i perpelitin syte 2 here me shume se meshkujt.

Nje ari i rritur mund te vrapoje po aq shpejt sa nje kale.

Breshka mund të ecë me 10 km në orë.

Milingonat e ndjejnë tërmetin që më parë dhe dalin menjëherë nga foletë.

Një njeri harxhon mesatarisht 3 vjetë të jetës ne banjo.

DNA ka një madhësi prej 1 të mijtat e milimetrit, përbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe përmban 1 milion faqe njohuri.
Në Zelandën e Re ka 4 milionë njerëz dhe 70 milionë dele.

Më shumë se 1 miliard tranzistorë prodhohen....çdo sekondë.

Shkencëtarët britanez kanë llogaritur se macat , të cilat ata i mbajnë në shtëpi për 1 vit asgjësojnë50 milion minjë dhe 20 milion zogj të vegjël.
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: A e dinit se....??

Kur teshtin te gjitha organet ndalen se funksionuari perfshire dhe zemren (edhe syte nuk mund te teshtish pa i mbyllur syte)
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: A e dinit se....??

Femrat e kane te pamundur te vendosin rimel ne qerpike duke e mbajtur gojen e mbyllur.:D:D:D:D
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: A e dinit se....??

A e dini si i kane emrat e vertete disa aktore te famshem??? Lexoni me poshte:
emri artistik -- emri i vertete

Alan Dale Aldo Sigismondi
Albert Brooks Albert Lawrence Einstein
Alex Lifeson Alexander Zivojinovich
Alla Nazimova Mariam Edez Adelaida Leventon
Alpha Blondy Seydou Koné
Anne Bancroft Anna Maria Italiano
Ashley Judd Ashley Tyler Ciminella
Ashok Kumar Kumudlal Kanjilal Ganguly
Bela Lugosi Be'la Ferenc Dezso Blasko
Betty Hutton Elizabeth June Thornburg
Bob Hope Leslie Townes Hope
Boris Karloff William Henry Pratt
Buddy Clark Samuel Goldberg
Burt Holiday Bonaldo Bonaldi
Carole Lombard Jane Alice Peters
Cary Grant Archibald Alexander Leach
Catherine Deneuve Catherine Dorléac
Cathy Carr Angelina Helen Catherine Cordovano
Charlie Sheen Carlos Irwin Estevez
Charlton Heston John Charles Carter
Cher Cherilyn Sarkisian
Cozy Powell Colin Flooks
Damia Marie-Louise Damien
David Copperfield David Seth Kotkin
David Seville Ross Bagdasarian
Dean Martin Dino Crocetti
Dean Ween Mickey Melchiondo
Del Shannon Charles Weedon Westover
Dharmendra Dharam Singh Deol
Diane Keaton Diane Hall
Dilip Kumar Yusuf Khan
Dirk Bogarde Derek van den Bogaerde
Doris Day Doris Mary Ann Von Kappelhoff
Duane Allman Howard Duange Allman
Elton John Reginald Kenneth Dwight
Elvis Costello Declan Patrick Aloysius McManus
Eminem Marshall Mathers III
Eric Morecambe John Eric Bartholemew
Ernest Borgnine Ermes Effron Borgnino
Ernie Wise Ernest Wiseman
Franz Welser-Mِst Franz Mِst
Fred Astaire Frederick Austerlitz
Fredric March Ernest Frederick McIntyre Bickel
Gale Storm Josephine Owaissa Cottle
Geddy Lee Gary Lee Weinrib
Gene Simmons Chaim Witz
Gene Wilder Jerome Silberman
Gene Ween Aaron Freeman
Ginger Rogers Virginia Katherine McMath
Gogi Grant Myrtle Audrey Arinsberg
Greta Garbo Greta Lovisa Gustafsson
Gribouille Marie-France Gaîté
Groucho Marx Julius Henry Marx
Harry Houdini Ehrich Weiss
Hedy Lamarr Hedwig Eva Maria Kiesler
Heino Heinz Georg Kramm
Henry Rollins Henry Garfield
Ice T Tracy Morrow
Jamie Foxx Eric Bishop
Janet Leigh Jeanette Helen Morrison
Jayne Mansfield Vera Jayne Palmer
Jean Harlow Harlean Carpentier
Jean-Claude Van Damme Jean-Claude Camille François Van Varenberg
Jennifer Jones Phyllis Lee Isley
Jacques Lu Cont Stuart Price
Jill Corey Norma Jean Speranza
Joan Crawford Lucille Fay LeSueur
Joan Fontaine Joan de Beauvoir de Havilland
John Ford Sean Aloysius O'Fearna
John Denver Henry John Deutschendorf, Jr.
John Wayne Marion Michael Morrison
Johnny Desmond Giovanni Alfredo De Simone
Jon Stewart Jonathon Leibowitz
Joni James Joan Carmella Babbo|Joan ose Giovanna Carmella Babbo
Judy Garland Frances Gumm
Judy Holliday Judith Tuvim
Kirk Douglas Issur Danielovitch Demsky
Kishore Kumar Abhas Ganguly
Lale Andersen Liese-Lotte Helene Berta Bunnenberg
Lauren Bacall Betty Joan Perske
Lionel Barrymore Lionel Herbert Blythe
Marilyn Monroe Norma Jean Mortenson, me vone Norma Jean Baker
Marion Hutton Marion Thornburg
Marni Nixon Marni McEathron
Martin Sheen [Ramَn Estévez
Mary Astor Lucile Vasconcellos Langhanke
Mary Ford Colleen Summers
Mary p***ford Gladys Smith
Meena Kumari Mahjabeen Bano
Meg Ryan Margaret Mary Emily Ann Hyra
Mel Brooks Melvin Kaminsky
Michael J. Fox Michael Andrew Fox
Michael Keaton Michael John Douglas
Michael Caine Maurice Micklewhite
Mike Dirnt Michael Pritchard
Natalie Portman Natalie Hershlag
Natalie Wood Natalia Nikolaevna Zakharenko
Nico Christa Pنffgen
Patti Page Clara Ann Fowler
Paul Muni Meshilem Meier Weisenfreud
Paul Stanley Stanley Harvey Eisen
Professor Longhair Henry Roeland Byrd
Ray Charles Ray Charles Robinson
Richard Clapton Terry Gonk
Robert Gant Robert Gonzalez
The Rock Dwayne Douglas Johnson
Rock Hudson Roy Harold Scherer Jr.
Roger Vadim Roger Vladimir Plemiannikov
Ronnie Gaylord Ronald L. Fredianelli
Ronnie James Dio Ronald Padavona
Serge Gainsbourg Lucien Ginzburg
Shirley Strachan Graeme Strachan
Simone Signoret Simone Kaminker
Sophia Loren Sofia Villani Scicolone
Spike Jonze Adam Spiegel
Stanley Donwood Dan Rickwood
Stevie Wonder Steveland Morris
Stewart Granger Stewart Granger|James Stewart
Susan Hayward Edythe Marrenner
Susan Sarandon Susan Abigail Tomalin
Timea Margot Tيmea Vلgvِlgyi
Tom Cruise Thomas Cruise Mapother IV
Toni Arden Antoinette Ardizzone
Tony Curtis Bernard Schwartz
Tony Martin Alvin Morris
Tori Amos Myra Ellen Amos
Totٍ Antonio de Curtis Gagliardi Griffo Focas Comneno
Trent Reznor Michael Trent Reznor
Twiggy Leslie Hornby
Vic Reeves Jim Moir
Victor Borge Borge Rosenbaum
Vivien Leigh Vivian Mary Hartley
William Holden William Franklin Beedle Jr.
Wilhelm Fink Billie Joe Armstrong
Willy DeVille William Borsay
Winona Ryder Winona Laura Horowitz
Woody Allen Allen Stewart Konigsberg
 

cent

Banned
Titulli: A e dinit se....??

-Femra që ka lindur më shumë fëmijë është një ukrainase. Ajo ka lindur 69 fëmijë, nga të cilët vetëm dy i kishin vdekur gjatë lindjes.
2. Fëmija më i rëndë në botë është lindur në vitin 1954 nga italiania Carmelina Fdele nga Aversa. Djali i saj peshonte ditën e lindjes 10,2 kg.
- Bethoveni para se të kompozonte fuste kokën në ujë. Ainstein deri në moshën 9 vjeç nuk fliste normalisht.
- I vetmi majmun që është dënuar nga një gjykatë e vërtetë është shimpanzeja Coco në Florida, në vitin 1984. Ky majmun jetonte me një të papunë artist, i cili jepte spektakle të vogla. Shuma e vjedhur arrinte vlerat 200 000 USD. Ai u dënua me burgim të përjetshëm.
- Libri që mban rekordin më të madh për shitje është ai i Hillary Clintonit, me librin autobiografi “Histori e përjetuar”. Në ditën e parë të hedhjes në treg të këtij libri, në qershor të vitit 2003, u shitën në një ditë (rekord) 200 000 ekzemplarë të tij.
- Mbiemri më i shpeshtë në botë në rangun internacional është mbiemri Chang. Rreth 75 milionë njerëz në Kinë kanë këtë mbiemër. Vendin e dytë e ka mbiemri Smith në Angli. Rreth 800 000 veta e kanë këtë mbiemër.
- Kazinoja më e madhe e botës gjendet në MGM – HOTEL, në metropolin e Las Vegasit. Në një sipërfaqe afërsisht 16 000 kuadrat metër, gjenden pothuajse 3500 automate të lojërave të ndryshme dhe 165 tavolina loje.
 


Alan McFayden qëndroi 6 vjet në të njëjtin vend për të bërë këtë foto. Ai bëri 720.000 shkrepje me aparatin e tij për të fiksuar këtë moment.lapsi al
 


Një grua ndërmori një nismë të pazakontë për të ecur me biçikletë nën ujë, në Parkun Ujor, në Pula të Kroacisë
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
A e dinit që përqafimi për më shumë se 20 sekonda rrit lumturinë?

Përqafimi i thyen të gjitha barrierat, i bën njerëzit të qeshin dhe i shëron ata. اfarë një doktor nuk mund të bëjë e bën një përfaqim.
Vetëm nëpërmjet një përqafimi do të ndiheni më të lumtur dhe do të keni më shumë besim te të tjerët.

Oksitocina është një nga neurotransmetuesit më të fuqishëm në trurin tonë. Ajo mund kërkon teknika stimuluese të veçanta për t’u çliruar në mënyrë natyrale. Një ndër të cilat është përqafimi.

Efektet pozitive të oksitocines përfshijnë uljen e shtypjes së gjakut, uljen e niveleve të stresit të cilat i referohen hormonit të quajtur kortizol.

Sipas disa studimeve nga Universiteti i Karolinës Veriore, në rastet që njerëzit përqafohen për më shumë se 20 sekonda, çlirohet oksitocinë, ndryshe i njohur si hormoni i dashurisë, dhe si rrjedhojë personi ka ndjenja pozitive dhe rrit besimin që ka ndaj të tjerëve.

Pra, vetëm nëpërmjet një përqafimi do të ndiheni më të lumtur dhe do të keni më shumë besim te të tjerët.

Përqafimet forcojnë sistemin imunitar, ulin ndjesinë e vetmisë, relaksojnë muskujt dhe rrisin vetëvlerësimin
 

Anxhela Allegro

Antarë i ri
Shumë interesante , me teper më tërhoqi vemendje , pjesa e statujës , por po marr shembull statujen e Gjergj Kastriot Skenderbeut , qe ndodhet ne Tiranë .
Kali i tij e ka kēmben e parë te ngritur , por historia nuk thote qe Skenderbeu vdiq nga një plagë e marre ne luftë , dyshimet jane qe vdiq nga ethet e malaries por as kjo nuk eshte e vertetuar plotesisht ..
Tani ka dy mundesi , osé kurioziteti ketu eshte i trrilluar ose shqiptarët kane bere nje statuje pa marre parasysh ato 3 rregullat qe thuhen me siper
 

Hard Styler

ђєค๔ђยภtєг
Shumë interesante , me teper më tërhoqi vemendje , pjesa e statujës , por po marr shembull statujen e Gjergj Kastriot Skenderbeut , qe ndodhet ne Tiranë .
Kali i tij e ka kēmben e parë te ngritur , por historia nuk thote qe Skenderbeu vdiq nga një plagë e marre ne luftë , dyshimet jane qe vdiq nga ethet e malaries por as kjo nuk eshte e vertetuar plotesisht ..
Tani ka dy mundesi , osé kurioziteti ketu eshte i trrilluar ose shqiptarët kane bere nje statuje pa marre parasysh ato 3 rregullat qe thuhen me siper
E po mesa duket se kan ditur autoret, ose donin te dilte bukur me nje kembe ngritur.

Por nje gje tjeter, se te gjithe e kan shkruajtur malaria malaria, po per mendimin tim pa bere historikun, ne ate kohe u perhap murtaja qe vinte ngaa azia, duke qene qe u hap aty afer tek ne dhe ne italia, edhe skenderbeu levizte dhe me anije portet jan vende ku mund ta takosh semundjen. Mos te harrojme se mortaja mori 1/3 e popullsise ne ate periudhe ne mos gaboj.
Duhet ta lexojme mire historin ne jo vetem "ca ngjyre kishte kali bardhe me nje kembe lart i Skenerbeut".
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
-Përveç fjalës ishull, gjuha shqipe ka edhe tri sinonime të tjera për të: UJDHESث, ANثSUJث DHE NISI!

-Më 28 nëntor nuk e ka përvjetorin e pavarësisë vetëm Shqipëria, por edhe Mauritania – 1960, Timori Lindor -1975, Panamaja – 1821 (por ajo u ripushtua nga Kolumbia më vonë).
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

ثshtë e pamundur të fundosesh në Detin e Vdekur pa ndihmën e pajisjeve.......Nëse një peshk të kuq e mbani në errësirë, ai do bëhet i bardhë.

Jetëgjatësia e një peshku të kuq të zakonshëm është mbi 20 vjet.
 
Last edited:

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Truri njerëzor ka kapacitet të ruajë gjithçka që njeriu përjeton..........


Ju mund të kujtoni vetëm 4-gjëra në të njëjtën kohë....

Nga të gjitha shqisat, nuhatja është e lidhur më ngushtë me kujtesën.
 
Top