• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

A e dinit se....??

flowmaster

Anëtar i Nderuar
Pe: E keni ditur qe ...?

1. Acidi i stomakut eshte aq i forte sa mund te shkrij zinkun. Per fat te mire, qelizat e stomakut riperterihen shume shpejt si edhe prodhojne substanca mbrojtese per tu ruajtur.

2. Mushkrite tona permbajne 300'000 miljon kapilare. Nqs do ti rendisnim ne nje vije te drejte, gjatesia qe do te arrihej do ishte 2400km (1500 milje detare)

3. Kocka e njeriut eshte e forte si graniti per te mbajtur nje peshe. Nje bllok kocke ne masen e nje shkrepse mund te mbaj deri ne 9 ton - kater here me shume se betoni. Kocka e njeriut eshte 20% uje.

4. Cdo veshke permban rreth 1 miljon filtra. Ato filtrojne perafersishte rreth 1.3 litra gjak cdo minute edhe hedhin jashte rreth 1.5 litra urine ne dite.

5. Muskujt e fokusimit te syve levizin rreth 100'000 here ne dite. Nqs do ti jepje te njejten ushtrim muskujve te kembeve, ju duhet te ecnit 80 km (50 milje) cdo dite.

6. Per 30 min, nje trup mesatar njeriu prodhon nxehtesi te vloj rreth 2 litra uje.

7. Nje qelize e kuqe e njeriut i mjafton vetem 60 sekonda per te bere nje xhiro te plote rreth trupit

8. Nje cope lekure me madhesin e nje pulle poste e marr nga femijet qe jane bere synet, per 21 dite mund te prodhojne lekure qe mbulon 3 fusha basketbolli. Keto lekura te rritura ne kushte te laboratorit perdoren kryesishte ne pacient me djegie.

9. Syte jane pergjegjese per 90% te informacionit qe truri jone merr.

10. Vezoret e nje femre kane rreth gjysme miljon qeliza veze, prape vetem rreth 400 do kene mundesin per te sjelle ne drite nje jete te re.

---------- Post added at 17:19 ---------- Previous post was at 16:31 ----------

1. Qelizat tona permbajne rreth 2-3 metra ADN. (nqs do e vinim ne nje vije te drejte).
Gjatesia totale e ADN te te gjithave qelizave te trupit eshte e barabarte me 600 here largesin midis Tokes edhe Diellit. (Largesia eshte 149,597,870 Km)

2. ADN e te gjithe njerezve eshte 99.9% e njejte. Afersishte 0.1% na ben neve unik, ose rreth 3 miljon nukleotide te ndryshme.

3. ADN mund te mbaj rreth 25 GB informacion per 2.5 cm (per inch) dhe eshte sistemi me i mire per ruajtjen e informacionit deri tani i zbuluar nga njerezimi.

4. Per afersishte ne cdo vakt, ne konsumojme rreth 55'000'000 qeliza ose rreth 100'000 deri ne 150'000 km ADN.

5. ADN njerezore permban rreth 3.1 miliard nukleotide (A,T,C,G), nqs cdo nukleotide do te perfaqsohej nga nje leter te nje faqe enciklopedike, ju duhej te beni nje pirg me faqe rreth 20 metra te gjate.

6. ADN e njeriut permban rreth 23'000 gene qe prodhojne proteina. Ne fakt vetem 1.5% e totalit te ADN permban gene per prodhimin e proteinave.

P.S Shume e mahnitshme kjo ADN... :)
 

Indola

Adiafori otan prepei
I dinit keto..!!!

Këto janë detaje interesante që shkaktojnë admirim dhe shpesh të papritur per ata që i lexojnë ato.


1. Në Nju Jork paguan gjobë kushdo që ve canten në nje stol bosh autobusi.

2. Në vitin 1997, SHBA ajrore kurseu $ 40.000 vetem ...

duke vene nje ulli me pak ne sallate

3. Miliona pemë mbillen rastësisht nga ketrat që varrosin fara dhe pastaj harrojne ku ju fshehin ato.

4. Krokodilat gëlltitnin gurë per tu zhytyr më thellë.

5. Takat u zbuluan në Lindjen e Mesme për të mos djegur nga rëra

6. Duke ngrënë një mollë është më shumë efektive se sa një kafe për të te mbajtur zgjuar.

7. Majdanozi është barishtja më e përdorur në mbarë botën.

8. Organi i njeriut qe mund të rrisë gjatësine e tij është 20 herë. . .eshte Beja e syrit!

9. Ushqimi që nuk prishet eshte: mjalti

10. Delfinët flenë me një sy hapur.

11. Syri një struci është më e madh se truri i saj.

12. Personat qe shkruajne me te djathen jetojnë mesatarisht 9 vjet më gjatë se ata qe shkruajneme majtën

13. Muskujve të fortë në trupin e njeriut është gjuha ....

14. ثshtë e pamundur të teshtin me sytë të hapur.

15. Një pikë të vetme të vajit së motor është në gjendje të bëjë 25lt uje te papijshëm.

16. Shimpanzetë dhe delfinët janë kafshët e vetme bashkme me njeriun që mund të njohin veten e tyre në pasqyrë.

17. E qeshura gjatë ditës e bën gjumin e natës më të mirë të.

18. Gruaja më e gjatë e matur ndonjëherë është një grua kineze me një lartësi prej 2,47 metra.

19. Kazinot në Las Vegas nuk kanë ora.

20. Parate nuk janë bërë prej letre, sic shumë besojnë. Në fakt ajo është 74% pambuk dhe 25%lino

21. Shuma e bakrit të përfshira në trurin e njeriut është e mjaftueshme për të ndërtuar një kartë zeri H /Y (6Mg).
 

ShkodranNe

Dwell in possibility
10 KurioziteteArtistja nënujore

Mund të përkufizohet ndryshe si ‘artistja nënujore’ dhe në fakt asnjë term unik nuk mund t’i shkonte më mirë për shtat aktiviteteve të saj të preferuara. Bën pa u lodhur zhytje deri në 25 metër thellësi duke pikturur çfarë e rrethon, përfshirë peshq, faunë, delfinë çdo gjë që ka përreth. Teknika e veçantë e kësaj piktoreje të çuditshme parisiane, që quhet Malvina, ka të bëjë me praktikimin e një vaji të veçantë mbi telajo. Si një ilustruese dhe specialiste e arteve monumentale, Malvina, është më se e pasionuar për artet ujore falë pasiont të vjetër që ka për detin dhe harmonisë që zbulon. ثshtë gjithçka që kërkon të sjellë përmes veprave të saj…Tradita e çuditshme indoneziane

Jemi në Indonezi dhe këta majmunë të çuditshëm, janë në fakt studentë që kanë filluar të kërcejnë me maska në fytyrë. Nuk bëhet fjalë për recitime por për një dancë indoneziane në nder të majmunëve, duke e konsideruar si të shenjtë, sepse sipas lengjendës ndihmon në largimin e shpirtrave të këqinj. Për hir të traditës djemtë duhet të kapen me njëri tjetrin, të kërcejnë edhe krah për krahu duke imituar kështu paraardhës të tjerë me një zile që bën pak a shumë: “ciak ciak ciak”. Dikur tradita zhvillohej natën, fshehurazi. Sot bëhet ditën, aty ku fotografët dhe turistët argëtohen pa masë.Pakujdesia që shkatërroi

ثshtë koha e rregullimeve dhe restaurimeve për “The Dreamer”. ثshtë pikërisht vepra dhe puna më e bukur e skulptorit argjentinas Pepe Ozan. Artisti e ka realizuar këtë kryevepër në 2005-ën, në bashkëpunim me skulptorë të tjerë. E konceptuar mbi ide psikologjike të gjumit dhe ëndrrës, vepra ka provokuar reagime dhe polemika pak të ekzagjeruara. Gjatë kohës së ekspozimit të saj, një kalimtar që me sa duket ishte tepër entuziast u rrotullua duke u ulur me shumë rehat, sikur të ishte një stol.

اuditë e rrugëve të Parisit

Dikush mund të jetë ‘futur’ në çimentot e rrugëve të Parisit. Në të vërtetë këto këmbë nuk janë veçse skulptura druri të mbushura me rërë dhe me xhinse e këpucë të vërteta. Veprat e artit, ato origjinale, janë shfaqur prillin e kaluar në kryeqytetin francez me rastin e një manifestimi në nder të Tubin Taxin. Taksat për tranzicionin financiar, të propozuara nga lëvizjet që i bashkëngjiten ‘World social Fv’, shoqërisë vjetore sipas së cilës kërkohen zgjidhje për një globalizim me alternative,- duhet të shërbejë për të zvogëluar spekullimet financiare të individëve nëpër botë.

Sfera gjigante

Për të mbështetur çështjet e tyre, aktivistët shpikin nga të githa mënyrat, duke shfrytëzuar shpesh herë aftësite e tyre profesionale si Arnd Drossel, artist e piktor gjerman, që ka ndërtuar një sferë prej 120 kg duke ndërthurur 250 tela çeliku. Dhe sikur e gjithë kjo s’do të mjaftonte, ai hyn vetë në sferën metalike duke ecur e lëvizur si një ketër, e duke i bërë të gjithë kurioz. Më 11 prill ndërmori një ecje mbi 300 km në Gjermani. Drossel ideoi këtë demonstrim për të tërhequr vëmendjen e medias dhe të publikut, si një mbështetje për ata që vuajnë nga problemet mendore.

Veprat dimensionale

Të gjithë ne, që fëmijë, kemi blerë një kaush me akullore, që më pas e linim të rrëzohej ose e hidhnim në trotuar pa e vrarë shumë mendjen. Pronari i veprës ‘Kaushi i hedhur mbi çati’ i Neumarkt Galerie të Koeln duhet të ishte rritur ca……
Skulptori hollandes Coosje Van Bruggen ka bashkëpunuar me kolegen Claes Oldenburgt e veprës ‘Gjilpër, pe dhe fill’ të Piazzale Cadorna, në Milano. Dy artistët janë përfaqësuesit më të famshëm të të ashtuquajturës “Skulptura me rrugë të gjera”, e quajtur kështu për shkak të dimensioneve të veprës. Inspiruar nga objektet e jetës së përditshme, të paraqitura në dimensione gjigante, që shpesh duket sikur duan të sfidojnë forcën e gravitetit.

Martesat dimërore

Në qytetin e Ribnovës, në Bullgari, martohen vetëm në dimër. Të martuarit e racës ‘Pomak’ celebrohen ekskluzivisht mes nëntorit dhe shkurtit, në vazhdën e një rituali që zgjat çdo ditë. Në vigjilje të ceremonisë, të sapomartuarit përshëndeten, në formën e një rituali, nga fëmijë të vegjël që shkëlqejnë vijën e qytetit me pishtarët e tyre. Ditën tjetër, burri dhe gruaja bëjnë kërcimin tradicional, në të cilin marrin pjesë të gjitha familjet e qytetit. Para ceremonisë së vërtetë, nusja ështe e lyer me një krem të bardhë sipër të cilit vihen shumë ngjyra. Jashtë të ftuait presin nusen, dhe më pas e përcjellin atë për në shtëpinë e re duke i uruar lumturi në jetë.

Lodrat e reja të detit

Dimri, për ata që dashurojnë detin (dhe s’mund t’ia lejojnë vetes pushime jashtë stinës) është një vuajtje e vërtetë pa zhytje në ujë, edhe pse ka nga ata që nuk tremben nga i ftohti). Por çfarë kanë shpikur në Kinë për të luajtur në ujë e për të mos ngrirë nga i ftohti? Topa të mëdhenj transparent me të cilët mund të luash e të rrotullohesh në ujë ….pa u lagur fare. Shpikja e re është menduar, mbi të gjitha, për turistët që rriten pa masë në Kinë, së bashku me Indinë dhe Malin e Zi. Janë këto vendet ku sektori turistik është në rritje të shpejtë.

Skena e ardhshme e James Bond

E vështirë që mos të hapësh sytë përpara një skene të tillë: Irisi i një syri notues super të madh hapet përpara një skene të tillë dhe tregon një grup artistësh të cilët luajnë ‘Tosken’ e Giacomo Puçini. Në sfond është liqeni i Kostancës në perëndim të Bregenz të Austrisë. ثshtë ajo që kanë mundur të admirojnë spektatorët e festivalit të Bregenz, me rastin e të cilës paraqitet çdo vit një shfaqje e ndryshme. ‘Lokejshen’ është një skenë e zhytur nën ujë. Thuhet se kjo skenë është zgjedhur për të luajtur filmin e ardhshëm të James Bond.

Udhëtimi molekular

Artisti Nike Savvas po bën rregullimet e fundit të veprës së tij ‘Atomc, Full of Love, Full of Wonder’ e ekspozuar në galerinë e arteve të Sidneit në Australi. Instalimi përbëhet nga toptha të ngjyrosur me shumë fije neiloni që fillojnë të dridhen nëse ndizen dymbëdhjetë ventilatorë të fuqishëm. Resultati i kësaj është një ‘det’ me atome të ngjyrosura që i dhurojnë spektatorit një udhëtim jo shkencor, magjepsës, të strukturës molekulare. Për realizimin e kësaj vepre artisti australian është impenjuar më shumë se dhjetë ditë. Udhëtimi i veprës më kurioze të artit kontemporan ndodhet pikërisht këtu.
//shqip.al//
 
A e dini se ?????

Per gjith kureshtaret, qe jane gjithmone ne kerkim te informacioneve te panevojshme :p

Ju ftoj te shuani kureshtjen me ndonje kuriozitet tek kjo temaa-e-dini-se-milingonat.jpg
 
Titulli: A e dini se ?????

a e dinit se ? Syte jane i vetmi organ qe nga lindja deri ne vdekje kane te njeten mase ,,,dmth nuk rriten ..
:)
 

Tuana

Nada é por acaso!
Titulli: A e dini se ?????

A e dini se...

...Rosa Sparks ishte e para femer me ngjyre qe refuzoi t'u bindet urdhrave te te "bardheve".Ajo ishte nje aktiviste per te drejtat e njeriut.Nje dite ajo udhetonte me autobus.Ne autobus karriket ishin te etiketuara, per te bardhet, dhe per ato me ngjyre. Rosa Sparks pagon bileten dhe ulet ne vendin perkates. Por kishte nje rregull, nese te gjithe vendet e te bardheve mbusheshin, dhe te tjeret skishin ku ulen, ato me ngjyre e kishin per detyre te lirojne vendet e tyre. Keshtu edhe ndodh. Shoferi i autobusit urdheroi kater prej te ulurve me ngjyre te ngrihen, nder to dhe Rosa Sparks. Tre ngrihen, ajo jo. Edhe pas kercenimit se do te therritej policia, ajo pergjigjet: "Lirisht mund te besh nje gje te tille" dhe nuk ngrihet. Kur me vone ajo pyetet pse e berei kete,ajo thote qe duhej te shihte edhe ajo vete se cilat ishin keto te drejta qe i perkisnin asaj.
 

PiNkY

Anëtar i Nderuar
Titulli: A e dinit se....??

Rrezatimi diellor duke kaluar nëpër atmosferë 15% absorbohet, 37% reflektohet dhe 48% arrin në sipërfaqe të tokës ku shndërrohet në energji të nxehtësisë.

Ngjyra e bardhë 95% reflekton rrezet e Diellit dhe vetëm 5% absorbon (akumulon), ngjyra e zezë 95% absorbon, ndërsa vetem 5% reflekton.

Po të mos ishin bakteriet, fletat e pyjeve dhe pemëve, për 10-15 vite do ta mbulonin sipërfaqen ku jeton njeriu dhe nuk do të kishte më jetë në tokë.

Bima më e lartë që njifet deri më tani është një lloj I algëve të murme që quhet “Macrocistis”, që së bashku me degët dhe trupin arrin gjatësinë 400 metra.

Piktura më e hershme e Gadishullit Ballkanik është ajo e Lepencës në rrethin e Vlorës (Shqipëri). Kjo tregon lashtësinë e popullit shqiptar.

Në New York me ligj është e ndaluar larja e dritareve të larta. Kur dritaret bëhen të papastërta, shtëpiakja thërret ekipet e lartësive të dritareve, të cilat pajisen me mjete të posaçme.

Syzet e Diellit I kanë futurë në modë yjet e filmit të Hollivudit, duke I ruajtur sytë nga dritat e studios.

Në Kanada dimri I vitit 1925 ishte aq I madh, saqe u ngri edhe ujvara e Niagarës.

Balena e kaltër (“Balaenoptera Muscus”), është kafsha më e madhe në Botë.
Ajo ka një madhësi prej 33.6 metrash. Balenat, delfinët si dhe derrat e detit që me një emër quhen Cetacea, janë zhvilluar para 50 milion vjetësh.

Në një familje amerikane e cila kishte pesë fëmije, të gjithë kremtonin ditëlindjen në të njetën ditë. Katarina (1952), Keroli (1953), Klaudia (1956), Sisilia (1961) dhe vëllai i tyre i vogël, që edhe ky kishte lindur në të njejtën datë (1966), me 20 shkurt.

Bletët merren vesh njëra me tjetrën me gjuhën e valleve. اdo lëvizje sado e lehtë, tregon një sinjalizim për lulet, ujin apo armikun që ka zbuluar.

Vera e kuqe mund të ndihmoj për parandalimin e dhembjeve të zemrës.

Njerëzit që pijnë çaj më shumë se kafe, janë më të mbrojtur nga disa lloj kanceresh, si i zorrëve, i stomakut, i melçisë etj.

Kaktusi- është bima që rritet më ngadalë se bimët tjera. Gjatë vitit rritet
1-2 cm. Kurse bima që rritet më së shpejti është Bambuja. Ajo gjatë 24 orëve rritet 5-6 centimetra.
 

Yellow Redhead

angels walk among us
Titulli: E dinit keto..!!!

7. Majdanozi është barishtja më e përdorur në mbarë botën.

Si jo majdanozi....
lol

Ray Ban jan shpikur n 1937 dhe te parat ishin jeshile.
mbrojne nga drita e forte, eliminojne rrezet infrared dhe ultraviolet, jan kto 3 karakteristikat qe i japin emrin Ray-Ban (banned from the rays)
dhe jan bere t famshme gjate luftes te 2 boterore pasi kane fotografuar nje gjeneral duke mbajtur syze te tilla
 

ZHIGO

wish me well...
Titulli: A e dinit se....??

Në një familje amerikane e cila kishte pesë fëmije, të gjithë kremtonin ditëlindjen në të njetën ditë. Katarina (1952), Keroli (1953), Klaudia (1956), Sisilia (1961) dhe vëllai i tyre i vogël, që edhe ky kishte lindur në të njejtën datë (1966), me 20 shkurt.
këtij i them profesionist un . te qellosh ne shenj 5 her , tek e tek . l o l.

sa per temen , çte them ...

se për marrëdhënie të përsosura ****uale mjaftojnë nga tre deri në 12 minuta . kaq, i her per iher.
 
A

Alltini

Titulli: A e dinit se....??

A e keni ditur se Bufi shikon c´far duhet vetem ne nate,,dhe pjesen tjeter e kalon ne gjum??
 

PiNkY

Anëtar i Nderuar
Titulli: A e dinit se....??

-60 minuta nën tokë brenda një arkivoli; duket se është kufiri i fundit i sporteve ekstreme, edhe pse me sportin nuk duket të ketë shumë lidhje. Duke paguar 75 euro, një sipërmarrës holandez ofron mundësinë që gjithkush mund të varroset për argëtim. Kjo gjë duket si një makth i keq, por duket se funksionin më së miri, kjo kuptohet lehtë nga numri i madh i atyre që kanë kaluar këtë eksperiencë.

-Një lopë gjatë jetës së saj mund të japë 200.000 gota qumësht

-Milingonat nuk flenë asnjëherë gjumë.

-Kuba ishte vendi i dyte ne bote mbas USA qe kishte tv color ne vitin 1959.

--Flutura me e madhe ne Bote eshte 270 centimetra katror.

-Qelizen i pari e zbuloi shkencetari anglez Robert Hooke me 1665 i cili edhe ia dha emrin. Ky eshte zbulimi me i madh ne mjekesi, sepse qeliza eshte njesia themelore kryesore e cdo organizmi te gjalle.

-Romani I pare shqiptar eshte “Marcja” I Ndoc Nikajt I botuar ne vitin 1899.

-Gjaku ne organizmin e njeriut udheton shume shpejte: prej zemres deri te gishterinjtë e kembes arrin per 16 sekonda, deri ne tru per 8s, deri ne mushkeri vetem per 6 s.

-Ujevara me e madhe ne Bote eshte “Engjel” e lumit Karao (Venezuele). Lartesia nga e cila bie uji eshte 1.000 m. Kjo ujevare eshte vetem nje nga shume ujevarat e larta ne keto ane te Venezueles. Emrin e ka marre sipas pilotit amerikan Xhimi Engjel i cili ne vitin 1933 e ka vizituar dhe vendosur ne ditarin e tij.
Ujevara e dyte eshte ne Republiken Jugafrikane me lartesi 414 m.
Ujevara e trete eshte “Kukenani” ne Venezuele me 610 m, lartesi.
 

PiNkY

Anëtar i Nderuar
Titulli: A e dinit se....??

- A e dini se emri i plotë i Pikasos është ky: Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno Marيa de los Remedios Cipriano de la Santيsima Trinidad Martyr Patricio Clito Ruيz y Picasso.

Pikaso më shpejt ka ditur të vizatojë sesa të ecën, dhe fjala e parë që ka thënë si fëmijë ka qenë fjala “laps” (në gjuhën e tij amtare – spanjishte).

- Lëkura ka katër ngjyra

Të gjitha lëkurat kanë katër ngjyra. Edhe lëkura e bardhë ka 3 ngjyra të tjera të fshehura. Kështu afër venave lëkura merr ngjyrë të kuqe. Po ashtu lëkura shoqërohet me pigment të verdhë në pjesë të saj. Ngjyra e fundit ështe e zeza dhe ndikohet nga melanina. Kjo bën që lëkura të ngjajë e zezë në pjesë të mëdha të saj. Të katërta këto ngjyra miksohen dhe krijojnë njerëzit me ngjyra të ndryshme në të gjithë globin.

- Shumica e ushqimit shkon për trurin

Megjithëse truri përbën vetëm 2% të peshës së përgjithshme trupore të njeriut, ai kërkon 20% të kalorive dhe oksigjenit të trupit. Për të mbajtur trurin në gjendje pune, tre arterie kryesore pompojnë oksigjen pa pushim. Sikur qoftë edhe njëra prej këtyre arterieve të dëmtohet ose mos të pompojë një herë truri fillon mosfunksionimin normal.

- Pozicioni i trupit ndikon në memorien tuaj

Nuk kujtoni një përvjetor? Atëherë provoni të uleni në gjugjë. Memoria mishërohet edhe nga pozicioni. Disa studiues argumentojnë se disa gjëra kujtohen më mirë nëse njeriu ulet në të njëjtin pozicion që ka qenë dikur gjatë ngjarjes.


- Acidi gërryes në stomak

A e dini se stomaku ka një acid hydroklorik, lëndë grryese e njëjtë me atë që përdoret për të trajtuar metalet në industri. Ai mund të grryejë hekurin. Por në stomak gjithçka është perfekte. Mukusi që rrethon muret e stomakut ruan këtë lëng të mos bëhet e i dëmshëm por vetëm të shërbejë për të tretur ushqimin.


- - Në vitin 1947, në Indi kishte rreth 200.000 mjete të motorizuara. Në vitin 1997, India kishte regjistruar më shumë se 36.300.000 mjete të tilla.


-Përveç fjalës ishull, gjuha shqipe ka edhe tri sinonime të tjera për të: UJDHESث, ANثSUJث DHE NISI!


-Më 28 nëntor nuk e ka përvjetorin e pavarësisë vetëm Shqipëria, por edhe Mauritania – 1960, Timori Lindor -1975, Panamaja – 1821 (por ajo u ripushtua nga Kolumbia më vonë).
 

ZHIGO

wish me well...
Titulli: A e dinit se....??

- A e dini se emri i plotë i Pikasos është ky: Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno Marيa de los Remedios Cipriano de la Santيsima Trinidad Martyr Patricio Clito Ruيz y Picasso.
duket sikur paska pas nje kontribut te madh lagja . mir qe ja paska martu baben lagja , por dhe ja paskan bo gjonat te gatshme . dhe kjo duket si shenj falenderimi ndaj tyre. hah .
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
50 kuriozitetet me te ralla ne bote

1. Femra që ka lindur më shumë fëmijë është një ukrainase. Ajo ka lindur 69 fëmijë, nga të cilët vetëm dy i kishin vdekur gjatë lindjes.

2. Fëmija më i rëndë në botë është lindur në vitin 1954 nga italiania Carmelina Fdele nga Aversa. Djali i saj peshonte ditën e lindjes 10,2 kg.

3. Bethoveni para se të kompozonte fuste kokën në ujë. Anjshtanji deri në moshën 9 vjeç nuk fliste normalisht.

4. I vetmi majmun që është dënuar nga një gjykatë e vërtetë është shimpanzeja Coco në Florida, në vitin 1984. Ky majmun jetonte me një të papunë artist, i cili jepte spektakle të vogla. Shuma e vjedhur arrinte vlerat 200 000 USD. Ai u dënua me burgim të përjetshëm.

5. Libri që mban rekordin më të madh për shitje është ai i Hillary Klintonit, me librin autobiografi “Histori e përjetuar”. Në ditën e parë të hedhjes në treg të këtij libri, në qershor të vitit 2003, u shitën në një ditë (rekord) 200 000 ekzemplarë të tij.

6. Mbiemri më i shpeshtë në botë në rangun internacional është mbiemri Chang. Rreth 75 milionë njerëz në Kinë kanë këtë mbiemër. Vendin e dytë e ka mbiemri Smith në Angli. Rreth 800 000 veta e kanë këtë mbiemër.

7. Kazinoja më e madhe e botës gjendet në MGM – HOTEL, në metropolin e Las Vegasit. Në një sipërfaqe afërsisht 16 000 kuadrat metër, gjenden pothuajse 3500 automate të lojërave të ndryshme dhe 165 tavolina loje.

8. Biblioteka më e madhe në botë gjendet në kryeqytetin amerikan Uashington. Kjo bibliotekë u ndërtua në 24 Prill 1800. Në të gjenden 107 milionë shkrime të të gjitha arteve.

9. I vetmi elefant në botë që flet është pjesëtar i një cirku rus. Ky elefant mundet të thotë deri në 20 fjali. Elefanti ka jetuar që në vogëli mes njerëzve dhe ka arritur të artikulojë tinguj njerëzish.

10. Burri më i shkurtër në botë është Gul Mohammed nga India. Pas matjeve të bëra më 19 qershor 1990 në spitalin “Rahm Manohar” të New Delphit (In), u arrit se ai është vetëm 57 cm dhe mban deri më sot rekordin.

11. Si gruaja më e vogël në botë deri me sot është konsideruar Pauline Musters, e lindur në 26 nëntor 1876 në Holandë. Mbas lindjes së saj, ajo ishte vetëm 30 cm. Në moshën 9-vjeçare ajo ishte 55 cm dhe peshonte vetëm 1,5 kg, ndërsa në moshën 19-vjeçare ajo arriti vetëm në 61 cm e gjatë.

12. Shteti që konsumon më shumë bukë në botë është Turqia. Llogaritjet tregojnë se mesatarja e çdo personi në përdorimin e bukës arrin në 199,6 kg.

13. Pijanecët më të shumtë në botë janë në Irlandë. اdo personi i takon të pijë mesatarisht 12,3 litër pije alkoolike, verë, birrë etj.

14. Duhanxhinjtë më të shumtë ndodhen në Kinë. Sipas llogaritjeve të fundit, në Kinë janë shitur 1,69 bilionë cigare (më shumë se në çdo vend tjetër). Në gjithë botën janë shitur 5,5 bilionë cigare.

15. Operacioni më i gjatë në botë ka zgjatur 96 orë gjithsej. Ka nisur në datën 4 deri në datën 8 shkurt të vitit 1951, në një spital të اikagos. Pacientja Getrude Lewandowski mbas operimit kishte reduktuar peshën e saj gjatë këtyre 96 orëve, nga 280 kg në 140 kg.

16. Rekordin për gjatësi për gratë e mban Zeng Jinlian nga Kina. Ajo tashmë ka vdekur, por rekordi nuk është thyer akoma. Ajo ishte 2 metër e 48 cm. (Ka vdekur më 13 shkurt 1982).

17. Rekordin për gratë me peshë më të rëndë mban amerikania Rosalie Bradford. Në janarin e vitit 1987 ajo arriti dhe kulmin e peshës së saj, me 544 kg.

18. Doktori më i ri në botë është Balamurali Ambati, i lindur në Amerikë më 29 qershor 1977. Ai u diplomua në Maunt Sinai SChool of Medicine në New York City, më 19 maj 1995, në moshën 17-vjeçare.

19. Binjakët më të rëndë në botë janë vëllezërit Billy Leoni, (lindur me 1946 dhe që vdiq në vitin 1979) me të vëllanë Benny LLoyd, po i lindur në vitin 1946 dhe që vdiq në vitin 2001. Ata peshonin pas moshës 6-vjeçare, njeri 337 kg dhe tjetri 328 kg.

20. Si mamaja më e vjetër në botë deri më sot mbahet Rossana dalla Corte, e cila lindi më 18 qershor 1994, në moshën 63-vjeçare, një djalë.

21. Sipas studimeve më të fundit, një mashkull harxhon mesatarisht 3350 orë gjatë gjithë jetës së tij duke u ruajtur e qethur.

22. Kur thyhet një xham disa copëza shpërndahen me shpejtësi 3000 milje në orë. Ndërkohë që shpejtësia e të tjerave është shumë herë më e vogël.

23. Ajsbergu më i madh i matur deri më sot ka qenë me gjatësi 200 milje dhe gjerësi 60 milje, ai ka pasur një sipërfaqe më të madhe se Belgjika.

24. Dallga më e madhe e regjistruar deri më sot ka qenë në vitin 1971 në ishullin Ishigaki, Japoni, me lartësi 85 m.

25. Në një natë të kthjellët, sipas astrologëve amerikanë, çdo njeri mund të shohë jo më pak se rreth 2000 yje me sy të lirë.

26. Vetëm mushkonjat femra pickojnë, ndërkohë që mushkonjat e ****it mashkull duan të “sorrollaten” në zona të ndotura si këneta, etj.

27. Në 1 kg limon ka më tepër sheqer se në 1 kg luleshtrydhe. Sipas dietologëve, është më mirë që limoni të konsumohet i shtrydhur në ujë.

28. Shteti me më tepër rrugë të asfaltuara në të gjithë botën mendohet të jetë Franca. Madje kjo është shënuar edhe në rekordet Gines.

29. Një shqiponjë mund ta shohë prenë e saj që 3000 metra larg, ndërkohë që kuajt mund të qëndrojnë deri në 1 muaj në këmbë.

30. ثshtë vërtetuar që asnjë person nuk mund të teshtijë pa i mbyllur sytë. Shkencëtarët kanë bërë edhe eksperimente për këtë dhe kanë arritur në përfundimin se është e pamundur.

31. Nga barku i vajzës 20-vjeçare nga Devoni Jugor, Angli, u nxor “topi” nga qimet e flokëve të saj të cilat i kishte gëlltitur. Ai ishte i rëndë 2,5 kg. Operimi u realizua në mars 1985.

32. Kompjuterat modern janë ndërtuar duke u bazuar në sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit të një zvarritësi.

33. Një njeri i rritur merr frymë afërsisht 25 000 herë në ditë. Kurse rreth 27% e ushqimit në vendet e zhvilluara përfundon në koshat e plehrave.

34. ثshtë vërtetuar që mundësia për të rënë rrufeja është 1 në 600,000. Kur ndodh të gjithë njerëzit nuk duhet të kenë gjëra të hekurta në duar.

35. Mjalti mund të qëndrojë pa u prishur 3000 vjet dhe për këtë arsye dylli i mjaltit përdoret për procesin e mumjazimit.

36. Video-lojërat i bëjnë fëmijët e trashë dhe agresivë, ndërkohë që përdorimi i tepër i kompjuterit orar pa orar u dëmton atyre qetësinë nervore.

37. Shtëpiaket tradhtojnë burrat virtualisht. Ato janë të kënaqura me aktivitetin e tyre fizik dhe kërkojnë nga “miku” i internetit kënaqësi shpirtërore.

38. Rekordin e martesave e ka thyer një 85-vjeçar, i cili është martuar plot 130 herë. Ngjarja e pazakontë ka ndodhur në Kenia, ku Ancentus Akuku ka deklaruar se i është dashur shumë mund dhe diktaturë për të pasur familje të lumtur.

39. Një amerikan kaloi një javë në burg për arsye se tre fëmijët e tij të vegjël ishin djegur nga dielli gjatë pushimeve në plazh.

40. Ndërtimi i Shtëpisë së Bardhë në Amerikë filloi në vitin 1792. Në vitin 1800 presidenti dhe zonja John Adams ishin familja e parë që jetuan aty.

41. Lotët është zbuluar se kanë efekt që të zhdukin bakteriet dhe të mbrojnë sytë nga infeksionet.

42. Në gjuhën e njeriut gjenden 100 lloje damarësh për të shijuar. Në sy gjenden 130 milionë qeliza shikimi.

43. Krokodili është e vetmja kafshë që vazhdon e zgjatet deri në ditën e fundit të ekzistencës, centimetrat e saj ndryshojnë nga muaji në muaj.

44. Titaniku është anija që konsiderohet si anija e parë gjigante në botë. Kapaciteti ka qenë 46000 tonë, me gjatësi 268 m dhe lartësi 53 m. Mund të udhëtonin 1343 udhëtarë.

45. Kënga më e gjatë në botën e muzikës mbahet himni sovjetik, i përbërë nga 65 strofa. Në maj të vitit 1987, një moderator kanadez mendoi ta shtonte himnin, i cili brenda pak javësh rekordi arriti në 689 strofa.

46. Nga një operacion në tëmth që iu bë një pacienti në Londër, kirurgët hoqën afro 230530 gurë të vegjël nga tëmthi i tij me madhësi 1,5 deri 15 milimetra.

47. Truri më i vjetër në botë është gjetur nga arkeologët në Torfmoor në Florida. ثshtë gjendur truri i një 45-vjeçareje e cila kishte jetuar afërsisht 8000 vjet më parë.

48. Poezia më e gjatë në botë u përfundua mbas 30 vitesh punë nga shkrimtari Jose´ Rumanzo nga Ecuador. “Perusia” përbëhet nga 7 volume, me 5000 faqe gjithsej dhe nga 230 000 rreshta.

49. Syri i një struci është më madh se truri i tij, ndërkohë që në trurin e maceve ka më shumë se 32 muskuj.

50. ثshtë vërtetuar që një ari i rritur mund të vrapojë po aq shpejt sa një kalë. Kurse breshka mund të ecë me 10 km në orë //kuriozitete
 

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: A e dinit se....??

  • Ne Evrope patatja eshte sjelle nga Amerika ne vitin 1536. Ne fillim e mbillnin per shkak te lules se bukur qe ka, kurse me vone filluan ta perdorin per ushqim.
  • Gjethet me te medha i ka nje lloj pallme e quajtur “Rafia”, rritet ne brigjet e lumit Amazon. Gjethet e saj te blerta arrin gjatesi deri 22 metra dhe gjeresi afer 12 metra, kurse bishtin e gjethes e ka 5 metra te gjate. Nje gjethe e tille mund te strehoj 10 njerez.
  • Druri i cili e mban rekordin e trashesise ne bote eshte “Baobabi”, i cili gjendet ne Tan- ganike me moshe rreth 30 shekuj. Ky dru perimetrin e trungut e ka 47 m, lartesine 22 metra, ndersa perimetrin e kurores 145 metra.
  • Ne 1 kg limon ka me teper sheqer se ne 1 kg luleshtrydhe.
  • Ne Britanine e Madhe eshte kultivuar lakra me e madhe. Pesha e saj eshte 51,80 kg.
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Titulli: A e dinit se....??

...kafja u zbulua nga muslimanet ne Jemen ne vitet 1400. Ata a perdornin si stimulues per ti mbajtur zgjuar naten gjate lutjeve. Nga Jemeni u perhap ne Stamboll dhe pastaj ne Evrope.

 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: E keni ditur qe ...?

Vështirë... Askush nuk mund te mbijetoje 2 javë pa gjumë, sepse si kalojne dy dite fillojne pasojat negative.


thonjte e duarve rriten 4 here me shpejt se te kembeve

2 jave pa gjume te cojne ne vdekje

gjate luftes se pare boterore, gjermanet vuanin aq shume per ushqim sa hanin qente,kuajte madje dhe kanguret nga kopshtet zoologjike

urina eshte nje ilac i mire per pickimin nga kandili i detit

njerezit bedoine nuk e konsiderojne mungese edukate gromesiren pas ushqimit

letra e tualetit qe perdorin amerikanet brenda nej dite mund te beje 9 rrotullime rreth tokes

acidi ne stomakun tone eshte aq i forte sa mund te tresi nje brisk prej celiku

mesatarisht njerezit qe shkruajne me doren e djathte jetojne 9 vjet me shume se ata qe shkruajne me te majten
 

MasteR

I'm offline
Titulli: A e dinit se....??

Atletico Madrid ka luajtur gjithsesj 4 here ne Champions League
Clarence Seedorf e ka fituar 4 here Champions League...

Forca Milan :D
 
Top