• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

A e dinit se....??

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Te Cuditshme Por Te Verteta

---Në 1750 në botë jetonin rreth 800 milionë njerëz, në 1850 nje miliardë më tepër dhe në një 1950 edhe një tjetër miliard më tepër. Mastaj u deshën vetëm 50 vjet për tu dyfishuar dmth. 6 miliardë.


---Gjysma e popullsisë së botës fiton vetëm rreth 5% të pasurisë në botë.

---Megjithëse në botë ka më shumë se 600 milionë telefona, gjysma e botës ende nuk ka bërë asnjë telefonatë.


---Në Ditën e Nënave në SHBA bëhen më tepër telefonata personale se në çdo ditë tjetër në çdo shtet tjetër.


---1 në 10 persona në botë jetojnë në ishull.

---Në 1870 në Londër jetonin më shumë Irlandezë sesa në Dublin.

---Mundësia për të të rënë rrufeja është 1 në 600,000


---Rreth 27% e ushqimit në vendet e zhvilluara përfundon në koshat e plerave.

---Gjysma e popullisë së botës është nën moshën 25 vjeç.

---Në Perëndim njerëzit ndërrojnë shtepi mesatarisht 1 herë në 7 vjet.

---Sherbimi Postar i SHBA dërgon rreth 43% të postës botërore, ndjekësi më i afërt është Japonima me 6 %.


--Në vendet e zhvilluara % e te rritureve qe martohen ra nga 72% ne 1970 në 60 % ne 1996. Mundësia për divorcim në martesën e parë u rrit nga 50% në 67%. Mundësia për divorcim në martesën e dytë është rreth 10 % me e lartë se në martesën e parë.


---Mesatarisht në botë shkohet në shkollë 200 ditë, në SHBA 180 ditë, në Suedi 170 ditë, në Japoni 243 ditë.

---Që nga viti 1972 janë prodhuar rreth 64 milionë tonë kanoçe alumin(rreth 3 trilion kanoçe). Nëse këto do të vendoseshin njëra pas tjetrës, mund të arrinin deri në hënë rreth 1000 herë. Kanoçet e alumint përbëjnë 1% të materialeve mbeturina.

---Më shumë se 1 miliard tranzistorë prodhohen....çdo sekondë.


---Sipas Byrosë së mirënjohur ne SHBA Census, 19% e fëmijëve në Amerikë jetojnë në varfëri.


---Në Australi ka më shumë se 150 milionë dele dhe një popullsi prej rreth 17 milionësh.

---Në Zelandën e Re ka 4 milionë njerëz dhe 70 milionë dele.

---Në krahun e një majmuni ka rreth 25 milionë qime.


---DNA ka një madhësi prej 1 të mijtat e milimetrit, përbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe përmban 1 milion faqe njohuri.


---Një njeri harxhon mesatarisht 3 vjetë të jetës ne banjo.

---Peshqit e harrojnë çdo gjë që ndodhen vetëm pas 10 min.

---Një njeri i rritur merr frymë afërsisht 25 000 herë në ditë

---Kompjuterat modern janë ndërtuar duke u bazuar në sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit të nje zvarritësi.

---Mjalti mund të qëndrojë pa u prishur 3000 vjet dhe për këtë arsye dylli i mjaltit përdoret për procesin e mumjazimit.


---Milingonat e ndjejnë tërmetin që më parë dhe dalin menjëherë nga foletë.


---Në fytyrën e një maceje ndodhen 146 muskuj.


---Peshkaqenët nuk sëmuren.

---Breshka mund të ecë me 10 km në orë.

---Nëse do të mund të përdornim 13% të trurit, do të mund të shfaqeshim nga një vend në një tjetër.

---Strucat i kanë sytë më të mëdhenj se truri.

---Hyrja e folesë së milingonës drejtohet përherë nga Veriu.,

---Nëse damarët e njeriut do të vendoseshin njeri pas tjetrit do të mund të përshkronin Ekuatorin 2 herë.

---Formuesi i اmimit Nobel, Alfred Nobel në fakt ishte nje fabrikator dinamiti.


---Ivani i IV. i cili erdhi në pushtet në vitin 1533 në Rusi, vrau djalin e vet me pretendimin se synonte ti merrte fronin.


---Një njeriu i duhen 12 vjet për të numëruar nga 1 deri në 1 miliard. merrte fronin
 

E3

Anëtar i Nderuar
Titulli: E keni ditur qe ...?

65km/h eshte shpejtesia qe njeriu mund te vrapoje...
Njeriu mund te vrapoje deri ne 65 kilometer ne ore, duke kaluar ndjeshem 45 te realizuara nga Usain Bolt ne rekordin e tij te botes ne 100 metra.

Perfundimin e ka nxjerre nje kerkim i publikuar ne “Journal of Applied Phisiology”, sipas se ciles, faktor limitues nuk eshte fuqia muskulore, por koha e kontaktit mes kembes dhe tokes gjate nje vrapimi, nje faktor qe permiresohet me stervitje.

Ne Dallas jane kryer teste klinike mbi “tapis roulant” shume te shpejt.
 

Morena

...Δʝɛя...
Kuriozitet te ndryshme..!!

1---Një vajzë në Hong Kong të Kinës lindi me bisht i cili për katër muaj iu rrit deri në 13 centimetra.
2---Nje histori ne kufinjte e absurdes vjen nga fshati i vogel kinez i Linlou, ne provincen e Henan. Nje gruaje kineze 101-vjecare, Zhang Ruifang, po i rritet gjithmone e me shume nje bri qe ka ne balle dhe qe sot eshte i gjate 6 centimetra
3---Milingonat nuk flenë kurrë
4--Që të arrijë dikush të shohë Ylberin, duhet më parë ti kthejë shpinën Diellit
5--Eskimezët përdorin frigoriferë për të mbrojtur ushqimin e tyre nga ngrica.
6---Coca-cola kur u shpik per here te pare ishte ne ngjyre jeshile
7---Kikirikët janë një nga përbërsit e dinamitit.
8---90% e femrave që ecin brenda një qëndre tregtare, kthehen nga e djathta . Por asnjeri nuk e di se përse.
9---Dallgët e Oqeanit mund të udhëtojnë me shpejtësinë e një Aeroplani Jet.
10--Mushkonjat joshen më shumë nga aroma e atyre që sapo kanë ngrënë banane(ta dini per ne vere mo hani keto :p:p:p)
 

Morena

...Δʝɛя...
Titulli: E keni ditur qe ...?

1-Sa vjet i ka peshku mund te llogaritet duke ia numeruar unazat ne verezat e tij njesoj siç percaktohet vjetersia e drurit sipas rratheve qe gjenden branda trungut
2-Në Zelandën e Re ka 4 milionë njerëz dhe 70 milionë dele.
3-Nëse damarët e njeriut do të vendoseshin njeri pas tjetrit do të mund të përshkronin Ekuatorin 2 herë
4-Në Britaninë e Madhe është kultivuar lakra më e madhe.Pesha e saj është 51,80 kg.
5-Një çifti kinez po bën të pamundurën që vajzën ta thërrasë @ sipas simbolit të adresës së postës elektronike.
6-Kur thyhet nje xham disa copeza shperndahen me shpejtesi 3000 milje ne ore
7-Ne 1 kg limon ka me teper sheqer se ne 1 kg luleshtrydhe
8-Delfinet flene me nje sy hapur.
9- Pavaresiht nga madhesia dhe trashesia nje flete nuk mund te paloset me teper se 9 here.
10-Malet më të larta në Ballkan janë Alpet Shqiptare dhe kanë 13 maje me mbi 2.500 metra lartësi dhe sipërfaqe 2.240 km²
:D
 

Yellow Redhead

angels walk among us
Titulli: E keni ditur qe ...?

thonjte e duarve rriten 4 here me shpejt se te kembeve

2 jave pa gjume te cojne ne vdekje

gjate luftes se pare boterore, gjermanet vuanin aq shume per ushqim sa hanin qente,kuajte madje dhe kanguret nga kopshtet zoologjike

urina eshte nje ilac i mire per pickimin nga kandili i detit

njerezit bedoine nuk e konsiderojne mungese edukate gromesiren pas ushqimit

letra e tualetit qe perdorin amerikanet brenda nej dite mund te beje 9 rrotullime rreth tokes

acidi ne stomakun tone eshte aq i forte sa mund te tresi nje brisk prej celiku

mesatarisht njerezit qe shkruajne me doren e djathte jetojne 9 vjet me shume se ata qe shkruajne me te majten
 

Morena

...Δʝɛя...
Kuriozitete te ndryshme

1-Një djalosh i dehur nga shteti amerikan Washington ka thyer bankën në kërkim të vendit ku mund të flinte, raportoi AP.Në xhirimin e kamerave të vëzhgimit shihet djaloshi i ri, i cili të dielën, rreth orës 3 në mëngjes, theu bodrumin e një banke dhe doli para orës tetë në mëngjes.
2-Kinë: Murgesha me flokë tërheq tetë automjete Zhang Ting Tang me fuqinë e flokëve të saj ka tërhequr tetë automjete në largësi prej 30 metrash në qytetin kinez Kaifeng.
3-Britani pula bëri 14 vezë në ditë, në formë banane Përbërja e vezës është e njëjtë, ndërsa forma e deformuar varet nga përpjekjet e pulës për ta bërë atë. Ato janë “vepra” të zakonshme të pulave të reja, ndërsa mund të jenë shpesh edhe rezultat i ovulimit të dyfishtë.
4-Një deputete boliviane befasoi kolegët e saj gjatë një seance të parlamentit të qytetit duke sjellë në jetë një vajzë. Maria Ines Villaroel, 39 vjeçe, anëtare e partisë Lëvizja për Socializëm e presidentit Evo Morales, filloi të ndiejë dhimbje gjatë seancës, por pasi nuk pati mundësi të arrijë deri në spital, disa gra e ndihmuan që të lindte në ndërtesën e parlamentit.
5-Një doktor nga Nju Jorku kërkon nga gruaja që e braktisi, t’i japë veshkën që i dhuroi kur ishin të martuar. Doktori i përfshirë në një divorc të ngatërruar, ka punësuar avokatët më të mirë. Richard Batista, i diplomuar në Cornwell, është doktor zemre në Long Island, baba i tre fëmijëve që është martuar me një infermiere. Kur gruaja, Dawnell duhet të operohej në vitin 2001, Batista nuk hezitoi t’i dhurojë një veshkë. “Ishte gruaja ime. E kisha për detyrë ta shpëtoja”, thotë ai. Kjo histori sakrifice ka marrë një tjetër kthesë kur ata u divorcuan. Tani ai kërkon t’i rikthehet veshka ose 1.5 milionë dollarë.
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: E keni ditur qe ...?

A e keni ditur se ku do qe shkoj,,dhe si do qe ti shoh gjerat,,me del Shqipja e para,,

per at Zot,,Shqipja esht vertet Zot i Liris,,

[video=youtube;c-HLgTZKNEQ]http://www.youtube.com/watch?v=c-HLgTZKNEQ&feature=related[/video]
 

ricky_ch

******
Titulli: E keni ditur qe ...?

I vetmi shpend që fluturon prapa është KOLIBRI:

[video=youtube;FYyxag3Ll-8]http://www.youtube.com/watch?v=FYyxag3Ll-8[/video]
 

ricky_ch

******
Pe: E keni ditur qe ...?

A e keni dijtur se qyteti Schaffhausen në Zvicër
bombardohet gabimisht më 1 prill 1944 (së paku ashtu thuhet)
nga amerikanët.
Bilanci: 40 të vdekur, 270 të plaguar dhe diku 40 milionë franga
dëme materiale!

Ja edhe videoja menjëherë pas bombardimit:


[youtube]gs52AAqnNJE [/youtube]

Një video e animuar e bombardmit:
[youtube]-EmcQ5uC_1s [/youtube]
 
Last edited:

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: E keni ditur qe ...?

A e keni ditur se ylli i detit nuk ka sy!
A e keni dite se vetem mushkonja femer pickon!

 

Aren

Anëtar i Respektuar
Pe: E keni ditur qe ...?

Më shumë se 50% e njerëzve në botë nuk kanë bërë dhe as nuk kanë marë as një telefonatë të vetme në jetën e tyre.
Prindërit më të ri në botë kanë patur 8 dhe 9 vjet dhe kanë jetuar në Kinë në vitin 1910.
Hidrogjeni është gaz shpërthyes. Oksigjeni e mbështet djegien. Megjithatë, kur këto dy elemente bashkohen, fitojmë ujë që në fakt i shuan zjarret.
Kikirikët janë pjesë përbërëse të dinamitit.
Rrushi shpërthen në qoftë se e vendosni në mikrovalë. Nëse nuk besoni, provojeni.
 

LoSsT

VIP
A e dini se astronautët nuk mund të qajnë në hapësirë ?!

Ndoshta nuk jeni adhurues i njohurive të panevojshme, por ka njerëz të cilët mbledhin dhe hulumtojnë lajme interesante dhe vërtetojnë saktësinë e tyre. Pa marrë parasysh cilit grup njerëzish i takoni mund të jetë interesante të shikoni listën e çudirave të cilën e përpiloi faqja e internetit Icanhasinterents.com.Shkencëtarët kanë zbuluar se disa balena bëjnë vetëvrasje. Nuk është sqaruar pse, por besojnë se kur mbërrijnë moshën e pleqërisë ndjehen të mërzitura dhe qëllimisht notojnë në vende ku ka peshkatarë, që teknikisht është vetëvrasje.
A e dini se ikona e popullarizuar “smiley” për herë të parë është vizatuar më 1982 ose se disa derra mund të vuajnë nga një çrregullim i cili nuk ua lejon atyre të shkërryhen në baltë, i njohur edhe si “frika e derrave nga balta”?
Nëse dëshironi të blini ‘kinder’ vezë në SHBA, nuk mund ta bëni një gjë të tillë, sepse vezët prej çokollate janë të ndaluara në SHBA.
Në botën e kafshëve gjithmonë ka kuriozitete, kështu për shembull lopët janë shumë të shoqërueshme dhe kanë një shoqe të ngushtë, ndërsa vidrat flenë duke e mbajtur për dore vidrën tjetër.
Edhe një kuriozitet vjen nga bota e kushteve të hapësirës. Astronautët nuk mund të qajnë në hapësirë, ndërsa tingëllon gati e pabesueshme kur lexon se loja më e gjatë e tenisit ka zgjatur 11 orë e 5 minuta.
 

Morena

...Δʝɛя...
Pe: A e dini se astronautët nuk mund të qajnë në hapësirë ?!

Ca eshte vidra?
Interesante shume te tjerat :)
Po pse nuk qajne nuk e kuptova.
 
Top