• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

A e dinit se....??

princesha

Warrior Princess
• Shkencëtarët britanez kanë llogaritur se macat , të cilat ata i mbajnë në shtëpi për 1 vit asgjësojnë50 milion minjë dhe 20 milion zogj të vegjël.
• Fëllënza është në gjendje që 30 ditë të jetojë pa ushqim.
• Në janar të vitit 1978 në mishtoren "la Ron" në Misuri të SHBA-ve është prodhuar suxhuku me gjatësi prej 5,7 metrash dhe peshonte 207,3 kg.
• Me gjatësinë e verifikuar zyrtarisht prej 8,8 cm turku Mehmet Ozjurek është shpallur para pak kohe fitues në garat e dyta ndërkombëtare të hundëmëdhenjvetë nbajtur në Stamboll.
• Në Britaninë e Madhe është kultivuar lakra më e madhe.Pesha e saj është 51,80 kg.
• Autobusi i prodhuar në Moskë (Rusi) më vitin 1955 është i gjatë 17 metra dhe në të mund të vendosen 200 udhëtarë.
• Braziliani Edson Donasimento Pele,konsiderohet si futbollisti më i mirë i të gjitha kohërave.Në 1254 ndeshje futbollisike ai shënoi 1216 gola.
• Fusha më e madhe e naftës në botë është ajo e Ghavar-it (Arabia Saudite), e ngritur nga kompania a përpunimit të naftës "Armako".Madhësia e fushës është 241,5x35.42 km2.
• Alfabeti më e gjatë është i gjuhës kamboxhiane me gjithsejt 72 shkronja.
• Numri më i madh i të vdekurve nga uria është shënuar në periudhën 1918-1943 në të cilën vdiqën gjithsejt 28 104 000 njerëz.
• Për të prodhuar 1 kg. mjaltë bletës i duhet të thithë nektarin e 12 milion luleve duke bërë rreth 300 000 kilometër fluturim.
• Luftërat dhe statistikat:Nga 1618 më 1905 janë bërë 1044 luftëra tokësore,122 betejadetare,490 rrethime,44 kapitullime.Lufta më e gjatë llogaritet midis Venecas dhe Turqisë (55 vjet) në vitet 1644-1699, kuse lufta më e shkurtë është ajo midis Austrisë dhe Italisë e cila zgjati vetëm 6 orë.
• zogu nuk ka shqisën e të nuhaturit dhe të shijes.
• Qukapiku në ditë han mesatarisht 3000 insekte.
• Nga barku i vajzës 20 vjeçare nga Devoni Jugor,Angli u nxor "topi" nga qimet e flokëve te saj të cilat i kishte gëlltitur,i rëndë 2,5 kg.Operimi u realizua në mars 1985.
• Kompjuterat modern janë ndërtuar duke u bazuar në sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit të nje zvarritësi.
• Një njeri i rritur merr frymë afërsisht 25 000 herë në ditë
• Rreth 27% e ushqimit në vendet e zhvilluara përfundon në koshat e plerave.
• Mundësia për të të rënë rrufeja është 1 në 600,000.
• Në 1870 në Londër jetonin më shumë Irlandezë sesanë Dublin
 

princesha

Warrior Princess
Në fund të jetës së tij trupi ka prodhuar 950 kilometër flokë, ndërsa sytë janë mbyllur rreth 415 milionë herë. Edhe në moshë të vjetër asnjë asht i njeriut nuk është më i vjetër se 20 vjet-sepse eshtrat përtrihen rregullisht.

- 69 Fëmijë të një nëne Feodor Vasilijev nga Shuya (Rusi), nga gjithsejt 27 lindje gjatë viteve 1725-1765 lindi 16 bineqë, 7 treneqë, dhe 4 katërneqë. Vetëm dy fëmijë prej tyre vdiqën si foshnjë.

- James Gill, i biri i Brenda dhe James Gill, lindi 128 ditë para kohës së paraparë. Në lindjen e tij më 20 Maj 1987 në Ottawa, Ontario(Kanadë) peshonte 624 gr.

- Nëna më e vjetër Rosanna Dalla Corta nga Viterbo (Itali) sipas të dhënave në korrik të vitit 1994 në moshën 63 vjeçare lindi një djalë.

- Operacioni më i gjatë
Një operacion i cili u zhvillua në vitin 1951 në Chicago, Illinois (USA), gjatë të cilit pacientes Gertrude Levandowski iu mënjanua një cistë nga njëra vezore e saj, zgjati prej 4-8 Shkurt d.m.th. 96 orë. Gjatë operacionit pesha e pacientes zbriti nga 280 në 140 kg.

- Portier apo sulmues
Portieri Jose Luis Chilavert shenoi 49 gola gjatë ndeshjeve në klubin e tij dhe ekipit kombëtar ndërmjet Korrikut 1992 dhe Marsit 2000. 2- Substanca më e ëmbël Thaumatin, një protein, i cili fitohet nga mbështjellësi i farës së një bime të quajtur Thaumatoccocus danielli është 61.500 herë më e ëmbël se sheqeri i zakonshëm. Kjo bimë rritet në disa vende të Afrikës perendimore.

- Tranzistori më i vogël
Firma Lucent Technologies në Murray Hill, New Jersey (USA), urdhëroi më 15 Nëntor 1999 zhvillimin e një tranzistori me një gjatësi prej vetëm 50 Nanometrash, d.m.th. 1/2000 pjesë e trashësisë së flokut të njeriut. Kjo pjesë quhet edhe "tranzistori vertikal" pasi që të gjitha pjesët e saj janë të rradhitura në një pllakëz silikoni dhe rryma rrjedh në drejtim vertikal
 

princesha

Warrior Princess
Me karbonin qe gjendet ne trupi e njeriut mund te behen ( prodhohen ) 900 lapsa plumbi.

2) Ne florida me 6 gusht 1941 gjate operacionit te apendesitit hyri ne koma nje vajze 6 vjece. Elaine Espozita e cila nuk erdhi me ne vehte.ajo vdiq me 25 nentor 1978. Gjate 43 viteve e 357 dite jete te saj , 37 vjet e 111 dite ajo i kaloi ne koma.

3) Shpejtesia me e madhe e njeriut duke vrapuar eshte 32 km ne orë

4) Njeriu gjate jetes e tij shpenzon 6 deri ne 9 vagona te mbushur me ushqime.

5) Rendesa e tokes cdo dite shtohet me 25 ton ( kjo kalidhje me ndotjen e atmosferes).
__________________

Në tokë ekzistojnë 4 oqeane dhe 56 detëra që së bashku e formojnë “Detin Botëror” I cili përfshin 71% të sipërfaqës së përgjithshme të tokës (316 mil.km2)

Për nga sasia e kripës më së shumti ka deti I Kuq ndësa më së paku deti Baltik

Oqeani më i madh është oqeani i Qetë, pastaj oqeani Atlantik, oqeani Indian dhe oqeani i Ngrirë i Veriut.

Lumi Amazona është i vetmi lum që nuk ka të ndërtuar asnjë urë mbi të.

Një grek maratonist ka vrapuar 42 km pa u ndalur. Më së shumti në bote ka vrapuar për të dytën herë që mban rekordin 42 km e 195 m,

Në Evropë patataja është sjellë nga Amerika në vitin 1536. Në fillim e mbillnin për shkak të lulës së bukër që ka, kurse më vonë filluan ta përdorin për ushqim.

Peshku “Pegava” është lloj ngjallash që mund të qëndrojë vërtikalisht. Kur peshkon, ajo ngritet, kurse me bishtin përforcohet mbi shkëmb ose ndonjë trup tjetër.

Gjethet më të mëdha i ka një lloj pallme e quajtur “Rafia”, rritet në brigjet e lumit Amazon. Gjethet e saj të blerta arrin gjatësi deri 22 metra dhe gjereësi afër 12 metra, kurse bishtin e gjethës e ka 5 metra të gjatë.
Një gjethë e tillë mund të shtrehoj 10 njerëz.

Në Brazil gjatë shek. XX-të është vrarë gjarpëri më i madh në botë, Anakonda, gjatësia e të cilit arrinte ne 35 metra. Për ta vrarë këtë gjigant u desh që të goditej me 500 plumba.

Druri i cili e mban rekordin e trshësisë në botë është “Baobabi”, i cili gjendet në Tan- ganike me moshë rreth 30 shekuj. Ky dru perimetrin e trungut e ka 47 m, lartesinë 22 metra, ndërsa perimetrin e kurorës 145 metra.

Më 1560 kirurgu francez Ambruaz Pare i pari bëri gjymtyrë artificiale të njeriut.

Më 1590 holandezi Zaharijaz Jansen që merrej me optikë, konstruktoi mikroskopin.

Në vitin 1790 në Amerikë është shpikur turleja e parë për shpuarjen e dhëmbëve.

Lumi më i gjatë në botë është Nili me gjatësi 6.671 km. që gjendet në Afrikë.

Kina është shteti më i madh në botë me 1.221,692,000 banorë. Në Mesjetë quhej Katai.

Gjarpëri i ujit që jeton në veriperëndim të Australisë rreth shkëmbinjëve të ujit, është shtaza më helmuese në botë. Helmi i tij është 100 herë më i fortë se helmi i gjarpërit Australian në tokë i quajtur “Tapana e Shkretëtirës” e që konsiderohet gjarpëri më helmues tokësor.
 

princesha

Warrior Princess
100 fakte që s’i dinim

1. Pele e ka urryer gjithmonë nofkën e tij, për të cilën ai thotë se ngjan si “belbëzim fëmije në portugalisht”.

2. Analistët e teknologjisë thonë ka 200 milionë faqe personale interneti të cilat nuk ripërsëriten.

3. Zogjtë urbanë kanë zhvilluar një “stil rep” të shkurtër e të shpejtë të kënduari, ndryshe nga të ngjashmit e tyre ruralë.

4. Bristoli është qyteti më pak antisocial në Angli, sipas Zyrës Kombëtare të Kontrollit Financiar.

5. Në çdo përpjekje të suksesshme për të ngjitur malin Everest, ndodh një aksident.

6. I ndjeri Alan “Fluff” Freeman, i famshëm si DJ, ka ushtruar një këngëtare operash.

7. Kostumi i luanit në filmin “Magjistari i Ozit” është bërë prej luanësh të vërtetë.

8. Në dosjet britanike ekzistojnë 6.5 milionë gjurmë gishtash.

9. Baballarët janë përcaktuesit e gjatësisë së fëmijëve, mamatë të peshës.

10. “Panspermia” është ideja se jeta në tokë ka lindur në një planet tjetër.

11. Parazitët e kokës quhen “morra”.

12. Papa vesh këpucë të kuqe “Prada”.

13. Superkompjuteri më i shpejtë në Britani mund të bëjë 15.4 trilionë llogaritje për sekondë.

14. Personat që blejnë nëpërmjet internetit presin mesatarisht katër sekonda për një faqe interneti që të hapet përpara se të heqin dorë.

15. Donald Rumsfeld ka qenë sekretari më i ri dhe më i vjetër i mbrojtjes në historinë e SHBA-së.

16. Shpenzimet për festën e Hallouinit janë rritur dhjetë herë në Britani në pesë vitet e fundit, nga 12 milionë stërlina në 120 milionë.

17. Coco Chanel themeloi prirjen për nxirjen nga dielli në vitin 1923 kur u dogj aksidentalisht në një udhëtim në det.

18. Rreth 25 për qind e tastierave të spitaleve janë të infektuara.

19. Popullata britanike është rritur me një shkallë prej 500 vetësh në ditë vitin kaluar kur imigrimi ia kaloi emigracionit.

20. Punonjëset e seksit në periudhën romake kishin tarifën e barabartë me çmimin e tetë gotave verë të kuqe.

21. Gjuha angleze ka mbetur e vetmja lëndë akademike tradicionale në dhjetë universitetet më popullore.

22. Numri i njerëzve që kryejnë vetëvrasje në Britani ka rënë në nivelin më të ulët që ka qenë ndonjëherë.

23. Më shumë se një në tetë njerëz në SHBA shfaqin shenja të varësisë nga interneti.

24. Një e treta e të gjithë peshkut merluc në botë konsumohet në Britani.

25. Në Kingston pranë lumit Tamiz, burrat jetojnë mesatarisht deri në moshën 78-vjeçare. Në Kingston lart në kodër jetojnë deri në moshën 73-vjeçare.

26. اdo person dërgon mesatarisht 55 kartolina në vit.

27. Vetëm një lopë prodhon aq gaz metan të dëmshëm në ditë sa për të mbushur një shishe 400 litërshe.

28. Më shumë se 90 për qind e aksidenteve ajrore kanë të mbijetuar.

29. Ushqimi që Tony Blari preferon të gatuajë janë spageti bolonjeze.

30. Truri është i butë dhe si xhelatinë është diçka ndërmjet marmalatës dhe makaronave.

31. Mona Liza ka qëndruar në muret e dhomës së gjumit të Napoleonit.

32. Emri i plotë i Barbie-t është Barbie Millicent Roberts.

33. Të hash një pako patatina në ditë është njësoj si të konsumosh pesë litra vaj gatimi në një vit.

34. Farat e bimëve që janë ruajtur për më shumë se 200 vite mund çelin jetë të re.

35. Në numëratorin e parë telefonik të Britanisë nuk kishte asnjë numër, vetëm emra dhe adresa.

36. Treni “Intercity” 125 është dizenjuar nga i njëjti person i cili krijoi dhe mikserin “Kenwood Chef”.

37. Trotuaret testohen duke përdorur 80 metra katrorë trotuar artificial në një qendër kërkimi të quajtur “Pamela”.

38. Një plep i zakonshëm ka dy herë më shumë gjene se një njeri.

39. Superkompjuteri më i shpejtë i botës e mat shpejtësinë me “petaflops”, çka përfaqëson 1 mijë trilion llogaritje për detaj.

40. Emri mjekësor për pjesën e trurit të lidhur me zymtësinë e adoleshentëve quhet “superior temporal sulcus”.

41. Disa stampa të postës “Royal Mail”, të cilat mbajnë imazhin e Mbretëreshës shtypen në Holandë.

42. Helen Mirren ka lindur si Ilyena Lydia Mironov, vajzë e një violinisti rus të Orkestrës Filarmonike të Londrës.

43. Ka vetëm një prodhues djathi çedar në اedar, edhe pse ky është djathi më i preferuar në botën anglisht-folëse.

44. Prezervativët me masë standarde janë shumë të mëdhenj për meshkujt indianë.

45. Lopët mund të kenë theks rajonal, bëri të ditur një profesor fonetike pasi studio bagëtitë në Somerset.

46. Gjuha e pistë në mënyrë të pavullnetshme, është një simptomë që prek rreth një në dhjetë njerëz me sindromën “Tourette” dhe quhet “coprolalia”.

47. Studiuesit në Universitetin e Siena-s shprehen se, qëndrimi para televizorit mund të shërbejë si ilaç natyral kundër dhimbjes tek fëmijët.

48. Hartat e ndarjes së tokës bëhen sipas masës standarde të dhjetë hunjve, një hu është sa gjatësia e plugut deri tek hunda e kaut.

49. Kur filmohen skena verore në dimër, aktorët thithin kuba akulli përpara se kamera të fillojë të regjistrojë sepse kjo ftoh gojën në mënyrë që fryma të mos lëshojë avuj.

50. Në Britani ndodhen 60 bulevarde me emrin “Acacia”.

51. Makinat që derdhin rërë në rrugët e ngrira në dimër dalin dhe në verë, për të shpërndarë pluhur të gurtë.

52. Dyzet e tetë për qind e popullsisë ka qenë në poste drejtuese.

53. Red Buttons, emri i vërtetë Aaron Chwatt, e ka marrë mbiemrin nga nofka e portierëve të hoteleve, një punë që e ka bërë kur ka qenë adoleshent.

54. Simboli CND përfshin gërmat e para të Nuclear (bërthamor) dhe Disarmament (çarmatim).

55. Ndërkohë që 53 për qind e familjeve kanë një garazh, 24 për qind e tyre e përdorin atë për të parkuar makinën.

56. Paratë që merren nga interesat e kredive tani shkojnë në 42 për qind të rrogës.

57. Fjala “kohë” është emri më i zakonshëm në gjuhën angleze, sipas fjalorit më të fundit të Oxoford-it.

58. Sipas një studimi, dyzet e një për qind e femrave angleze i kanë goditur partnerët e tyre.

59. Qentë me buzë të shtrembëta mund të përfundojnë me dy hundë.

60. Klitori rrjedh nga fjala greke “kleitoris” që do të thotë “kodër e vogël”.

61. Një mace shtëpiake mund të detyrojë një ari të zi të ngjitet në pemë.

62. Tridhjetë e katër për qind e Britanisë së Madhe ka një mbiemër që klasifikohet si më me “klas” se mbiemri i familjes mbretërore “Windsor”.

63. Kopshti “Downing ST” është një park mbretëror.

64. “Hexakosioihexekontahexaphobiacs” është termi për personat që i tremben numrit 666.

65. Sa më shumë ndarje të ketë një top futbolli aq më e lehtë është ta kontrollosh atë në ajër.

66. Një në katër duhanpirës përdor cigare të dredhura.

67. Muzika mund të ndihmojë për reduktimin e dhimbjes kronike më shumë se 20 për qind dhe mund të lehtësojë depresionin deri në 25 për qind.

68. Veza ishte e para.

69. Për herë të parë virusi HIV është shfaqur tek njerëzit në vitin 1930.

70. Sir Paul Mçartney është i dyti muzikant më i pasur në Britani, i pari është Clive Calder.

71. Botuesit kanë shpikur termin “Brownsploitation” për valën e librave që kanë lulëzuar pas shpërthimit të “Kodi i Da Vinçit” nga Dan Brown.

72. Adoleshentët adoleshentë sillen më mirë se moshatarët e tyre të para 20 viteve duke shfaqur sjellje më pak problematike për sa i përket seksit, pijes dhe drogës.

73. Arritja personal i presidencës së George Bush është kapja e një peshku 3.4 kilogramë.

74. Britania po paguan akoma borxhe që u grabitën nga luftërat e Napoleonit, sepse është më lirë kështu sesa të blihen marrëveshjet në të cilat ato janë bazuar.

75. Pesë miliardë mollë konsumohen çdo vit në Britani.

76. Politika qeveritare e Butanit bazohet në Lumturinë Kombëtare Bruto; ndaj shumica e reklamave ndalohen në rrugë, ashtu si duhani dhe çantat plastike.

77. Entuziastët e detektorëve metalikë janë emërtuar si “detektoristë” dhe në Britani janë 30 mijë të tillë.

78. Partia laburiste ka shpenzuar 299.63 stërlina në kostumet e Star Trek gjatë fushatës së kaluar ndërkohë që konservatorët shpenzuar 1269 për të importuar kostume me kapuçe.

79. Vlera më e favorshme për klientët për sa i përket çmimit dhe përdorimit është një çajnik elektrik.

80. Qumështi i deveve i cili është shumë i përhapur në vendet arabike kishte 10 herë hekur se sa qumështi i lopëve.

81. Islanda kishte përqendrimin më të madh të valëve transmetuese në të gjithë botën.

83. Reshjet e shiut në çati dhe kanale mund të rriten me një sasi prej 120,000 litra në vit.

84. Mendimi për muskujt mund t’ju bëjë më të fortë.

85. Limiti i moshës për martesë në Francë ishte 15 për vajzat dhe 18 për djemtë.

86. 6 milionë njerëz përdorin titrat kur shohin televizor, pavarësisht se nuk kanë dëmtim të veshëve.

87. Barbarët, të cilët janë njohur gjithmonë si njerëz negativ ose “të zinj” janë të prirur për t’u bërë doktorë, avokatë dhe arkitektë.

88. Nelson Mandela kur ishte i vogël vidhte derra.

89. Ka më shumë se 4,4 harabela në çdo kopsht britanik. Në 1979 kishte 10 për kopshte.

90. Himalajet mbulojnë një të dhjetën e sipërfaqes së tokës.

91. Lordit Levy iu kërkua nga Tony Blair të rriste sasinë e parave për partinë laburiste.

92. Në një zënkë mes një ariu polar dhe një luani, fitoi ariu polar.

93. Nëse nuk preken, 70% e nishaneve largohen vetë.

94. 2 milionë makina dhe kamionë në Brazil i drejtojnë shoferë të cilët kanë konsumuar alkool.

95. Qentë e Shërbimit sekretet të SHBA u vendosën në një hotel me 5 yje gjatë një vizite presidenciale.

96. Pastrimi i tualetit kushton 1,5 p.

97. Rrugët tufa-tufa kishin një pseudonim ishte “Fluffytail”.

98. Një “botë e humbur” ndodhet në xhunglën indoneziane në të cilën rriten dyzina kafshësh dhe bimësh.

99. Termi “moskryerje” nënkupton të bësh një akt ligjor ilegalisht.

100. Në 1960 CIA ndiqte filmin “mision i pamundur” që të fitonte ide rreth spiunimit.

__________________​
 

TIGRI

Anëtar i ri
a w dini se:Libija është shteti që ka emrin zyrtar më të gjatë në botë: “al-Jamahiryah al Arabiya al-Libiyah ash Sha Biyah al-Ishtirakiyah” pra të përbëra nga 56 gërma… ndërsa emri poetik i Bangkokut, kryeqytetit të Tailandës përbëhet nga 167 gërma…

a e dini se:9 universitetet më të vjetra të botës janë:


1. Quaraouyi në Marok. I themeluar në vitin 970.

2. Universiteti Al-Azhar në Kairo të Egjiptit, themeluar në vitin 970.

3. Universiteti i Parmës në Itali, themeluar në vitin 1054

4. Ai i Bolonjës Itali në vitin 1088,

5. I Modenës, Itali 1175,6. Peruxhias Itali-1200,

7. I Padovës Itali-1222,

8. I Napolit Itali 1224

9.I Sienës Itali-në vitin 1240.
 

TIGRI

Anëtar i ri
4-Zakoni i mbajtjes te unazes se fejeses ne gishtin afer te voglit te dores te majte ka mbetur nga egjiptianet e vjeter. Ata besonin se vena e dashurise, shkon prej zemres deri ne maje te ketij gishti.

5-Grate e fisit Shandari ne Pakistan kane te drejte te veshin pantallona vetem nje here ne jeten e tyre- diten qe lidhin kurore.
 

TIGRI

Anëtar i ri
A e dini se:
Per te ndertuar piramiden me te madhe egjiptiane e cila eshte ajo e Keopsit, jane dashur 2 milione gure ku secili prej tyre peshonte 2 ton e gjysem
 

TIGRI

Anëtar i ri
Syri i një struci është me i madh se truri i tij.

Ne trurin e maceve ka 32 muskuj.

Seul (kryeqyteti i Korese se Jugut) ne gjuhen vendase do të thote kryeqytet.

Ne SHBA 1/3 e zezakeve mes 20-29 vjeç jane ne burg ose nen hetim.

një mashkull harxhon mesatarisht 3350 orë duke u rruajtur e qethur.

Kur thyhet një xham disa copeza shperndahen me shpejtesi 3000 milje ne orë.

Bethoveni para se të kompozonte fuste koken ne uje të ftohte.

Planeti Uran mund të shihet me sy të lirë.

Ajsbergu me i madh i matur deri me sot ka qene me gjatesi 200 milje dhe gjeresi 60 milje, ai ka pasur një siperfaqe me të madhe se Belgjika.

Dallga me e madhe e regjistruar deri me sot ka qene ne vitin 1971 ne Ishullin Ishigaki, Japoni, me lartesi 85 m.

Ne një natë të kthjellet mund të shihen rreth 2000 yje me sy të lirë.
Vetem mushkonjat femra piskojne.

Lindjet vjetore ne Indi, e kalojne popullsine e Australise.
96% e sallatorit, është uje.

Ne 1 kg limon ka me teper sheqer se ne 1 kg luleshtrydhe.

Shteti me me teper rruge të asfaltuara është Franca.

Ajnshtajni deri ne moshen 9-vjeçare nuk fliste normalisht.

Një shqiponje mund ta shohe prejen e saj qe 3000 metra larg.

Kuajt mund të qendrojne deri ne 1 muaj ne kembe.

është e Nuk mund të teshtish pa i mbyllur syte.

Fluturat shijojne me ane të kembeve.

Delfinet flene me një sy hapur.

një njeri qesh mesatarisht 13 here ne ditë.

Minjte mund të durojne pa uje me teper se devete.

Ne trupin e nejriut muskuli me i forte është gjuha.

Pavaresiht nga madhesia dhe trashesia një flete nuk mund të paloset me teper se 9 here.

Femrat i perpelitin syte 2 here me shumë se meshkujt.

një ari i rritur mund të vrapoje po aq shpejt sa një kale.

Mjalti mund të qëndrojë pa u prishur 3000 vjet dhe për këtë arsye dylli i mjaltit përdoret për procesin e mumjazimit.

Njeriu më i gjatë është 2.75 cm

Milingonat e ndjejnë tërmetin që më parë dhe dalin menjëherë nga foletë.

Në fytyrën e një maceje ndodhen 146 muskuj.

Peshkaqenët nuk sëmuren.

Breshka mund të ecë me 10 km në orë.

Nëse do të mund të përdornim 13% të trurit, do të mund të shfaqeshim nga një vend në një tjetër.

Strucat i kanë sytë më të mëdhenj se truri.

Hyrja e folesë së milingonës drejtohet përherë nga Veriu.,

Nëse damarët e njeriut do të vendoseshin njeri pas tjetrit do të mund të përshkronin Ekuatorin 2 herë.

Formuesi i اmimit Nobel, Alfred Nobel në fakt ishte një fabrikator dinamiti.
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
A e dini se ...

Në tokë ekzistojnë 4 oqeane dhe 56 detëra që së bashku e formojnë “Detin Botëror” I cili përfshin 71% të sipërfaqës së përgjithshme të tokës (316 mil.km2)

Për nga sasia e kripës më së shumti ka deti I Kuq ndësa më së paku deti Baltik

Oqeani më i madh është oqeani i Qetë, pastaj oqeani Atlantik, oqeani Indian dhe oqeani i Ngrirë i Veriut.

Lumi Amazona është i vetmi lum që nuk ka të ndërtuar asnjë urë mbi të.

Një grek maratonist ka vrapuar 42 km pa u ndalur. Më së shumti në bote ka vrapuar për të dytën herë që mban rekordin 42 km e 195 m,

Në Evropë patataja është sjellë nga Amerika në vitin 1536. Në fillim e mbillnin për shkak të lulës së bukër që ka, kurse më vonë filluan ta përdorin për ushqim.

Peshku “Pegava” është lloj ngjallash që mund të qëndrojë vërtikalisht. Kur peshkon, ajo ngritet, kurse me bishtin përforcohet mbi shkëmb ose ndonjë trup tjetër.

Gjethet më të mëdha i ka një lloj pallme e quajtur “Rafia”, rritet në brigjet e lumit Amazon. Gjethet e saj të blerta arrin gjatësi deri 22 metra dhe gjereësi afër 12 metra, kurse bishtin e gjethës e ka 5 metra të gjatë.
Një gjethë e tillë mund të shtrehoj 10 njerëz.

Në Brazil gjatë shek. XX-të është vrarë gjarpëri më i madh në botë, Anakonda, gjatësia e të cilit arrinte ne 35 metra. Për ta vrarë këtë gjigant u desh që të goditej me 500 plumba.

Druri i cili e mban rekordin e trshësisë në botë është “Baobabi”, i cili gjendet në Tan- ganike me moshë rreth 30 shekuj. Ky dru perimetrin e trungut e ka 47 m, lartesinë 22 metra, ndërsa perimetrin e kurorës 145 metra.

Më 1560 kirurgu francez Ambruaz Pare i pari bëri gjymtyrë artificiale të njeriut.

Më 1590 holandezi Zaharijaz Jansen që merrej me optikë, konstruktoi mikroskopin.

Në vitin 1790 në Amerikë është shpikur turleja e parë për shpuarjen e dhëmbëve.

Lumi më i gjatë në botë është Nili me gjatësi 6.671 km. që gjendet në Afrikë.

Kina është shteti më i madh në botë me 1.221,692,000 banorë. Në Mesjetë quhej Katai.

Gjarpëri i ujit që jeton në veriperëndim të Australisë rreth shkëmbinjëve të ujit, është shtaza më helmuese në botë. Helmi i tij është 100 herë më i fortë se helmi i gjarpërit Australian në tokë i quajtur “Tapana e Shkretëtirës” e që konsiderohet gjarpëri më helmues tokësor.

Rusia është shteti më i madh për nga sipërfaqja me 17.075,000 km².

Peshkun trashanik “Siluris Glanis”- shkencëtarët erdhën në përfundim se përkundër kokës së madhe, është peshku më budalla në Botë, sepse në pranverë ku bënë nxehtë, në breg të lumit rriten shelgjet dhe në ujë bien thuprat e këtij druri së bashku me gjethet, peshku trashanik me ngutësi i përbin duke menduar se bie ushqimi I tyre i preferuar. Në lukth këto fije të shelgjes lëshojnë alkool që e bën peshkun të humbur.

Malet më të larta në Ballkan janë Alpet Shqiptare dhe kanë 13 maje me mbi 2.500 metra lartësi dhe sipërfaqe 2.240 km².

Rruga më e vjetër në Ballkan ka qenë “Vija Egnatia” (Vija Egnacia).

Njeriu më i gjatë në botë ka qenë 2.72 metra.

Në trupin e njeriut ka rreth 656 muskuj. Disa prej tyre jane 38 cm, e disa mezi arrijne nje milimetër.

Maja me e larte ne bote eshte Mont Everest me 8882 m, gjendet ne Nepal.

Flutura më e madhe në Botë është 270 centimetra katror.

Qelizën i pari e zbuloi shkencëtari anglez Robert Hooke me 1665 i cili edhe ia dha emrin. Ky është zbulimi më i madh në mjekësi, sepse qeliza është njësia themelore kryesore e çdo organizmi të gjallë.

Novobërda është quajtur Mali I Argjentit e më vonë Kodra e Re e cila ra nën sundimin osman më 1455.

Maja e Korabit është maja më e lartë në Shqipëri.

Romani I parë shqiptar është “Marcja” I Ndoc Nikajt I botuar në vitin 1899.

Në vitin 1530 Prishtina kishte 12 lagje, prej tyre 9 të krishtera katolike shqiptare dhe vetem 3 muslimane. Sot është qyteti më I madh në Kosovë, përkatësisht kryeqytet.

Piktori venecian Marco Basaiti që pikturoi rreth viteve 1500-1530, ka qenë me prejardhje shqiptare.
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
A e dini se...

Ne qytetin e Amalfit në Kampani në kishën kryesore të këtij qyteti, në vitin
1506 ngritet përmendorja e varrit të perbashkët të familjës së Skënderbeut me një shqiponjë dykrenare shqiptare.

Katund quhen disa fshatëra në Dalmaci. Gati në të gjithë qytetet e Dalmacisë nga një rruge mban emrin “Rruga Ilire”.

Armata e shtetit të Vatikanit është armata më e vjetër në botë. Zyrtarisht është themeluar më 21 janar 1506, por fillimet e saj shënohen që në vitin 1400. Përveç se është armata më e vjetër në Botë, ajo është edhe ndër më të voglat, me vetëm 83 ushtarë. Uniformat e tyre kanë qenë të dizajnuara nga artisti gjenial Mikelanxhelo.
Libri I parë I shruar shqip është “Meshari” I Gjon Buzukut. Në parathënje të veprës dëshmon se veprën e kreu nga 20 marsi 1554 deri me 5 janar 1555.
Libri është botuar në kohën e humanizmit dhe të kundërreformës, kur u krijuan kushtet që feja katolike të mësohej e të predikohej në gjuhët kombëtare. Mesharin e gjeti Gjon Nikollë Kazazi nga Gjakova më 1740. Ky libër përmban: Librin e Orëve dhe Librin e Meshës. Me këtë vepër filloi Letërsia Shqiptare e Rilindjës.

Ujëdhesa më e madhë është në Atlantikun Verior me 2.6 milion km².

Gjaku në organizmin e njeriut udhëton shumë shpejte: prej zemrës deri te gishtërinjtë e këmbës arrin për 16 sekonda, deri në tru për 8s, deri në mushkëri vetëm për 6 s.

M 1592 Galileu Galileo zbuloi termometrin e parë, mirpo termometri me I përshtatshëm u punua në Itali më 1654.

Më 1628 shkencëtari V. Harvej nga Anglia I pari dha shpjegimin mbi qarkullimin e gjakut në trupin e njeriut.Në Turqi gjendet një skulpturë, vepër e natyrës, që paraqitet një grua duke qarë. Lotët e saj rrjedhin me shekuj, por nga burimet e fshehta të ujit që ndodhen nën shkëmb.

Ujëvara më e madhe në Botë është “Engjël” e lumit Karao (Venezuelë). Lartësia nga e cila bie uji është 1.000 m. Kjo ujëvarë është vetëm një nga shumë ujëvarat e larta në këto anë te Venezuelës. Emrin e ka marrë sipas pilotit amerikan Xhimi Engjël i cili në vitin 1933 e ka vizituar dhe vendosur në ditarin e tij.
Ujëvara e dytë është në Republikën Jugafrikane me lartësi 414 m.
Ujëvara e tretë është “Kukenani” në Venezuelë me 610 m, lartësi.

Mali më I lartë në Kosovë është Gjeravica me 2.656 m, lartësi.

Xhejson Pitri nga Mexburgu (SHBA), plot 13 vite nuk bëri asnjë mungesë në shkollë.

Helmi i Meduzës mund ta mbys njeriun nëse është në sasi të mëdha, ndërsa shkencëtarët prej tij po perpiqen të nxjerrin ilaqin për sherimin e sëmundjes së zemrës.

Tomas Jang, fizikan nga shekulli XVIII-të fliste dymbëdhjetë gjuhë kur i kishte vetëm tetë vjet moshë.

Gjatë ndërtimit të kanalit të Panamasë kanë humbur jetën më tepër se 25 mijë njerëz.

Masa e virusit ndaj masës së njeriut mesatar është proporcionale me masën e njeriut ndaj masës së Tokës.

Gjirafa është e vetmja kafshë e cila mund të dalloje ngjyrat, sepse syri i saj është përafërsisht i njejtë me syrin e njeriut.
---Në 1750 në botë jetonin rreth 800 milionë njerëz, në 1850 nje miliardë më tepër dhe në një 1950 edhe një tjetër miliard më tepër. Mastaj u deshën vetëm 50 vjet për tu dyfishuar dmth. 6 miliardë.

---Gjysma e popullsisë së botës fiton vetëm rreth 5% të pasurisë në botë

Megjithëse në botë ka më shumë se 600 milionë telefona, gjysma e botës ende nuk ka bërë asnjë telefonatë.

*Pasuria e Amerikanit John D Rockefeller ne vitin 1913 kishte nje vlere prej 900 milion dollaresh, e barabarte kjo sot me 189.6 miliarde dollare. Me punen e tij te pare, ne vitet 1850, ai kishte nje rroge prej 3.57 dollare ne jave, por brenda pak muajsh atij iu rrit rroga. Zerot ne llogarine e tij u shtuan, dhe ne vitin 1913, ai fitoi 900 milion dollare. Pasi krijoi pasurine e tij ne fushen e naftes, Rockefeller u terhoq ne vitin 1897. Ne 1922ai kishte dhene per bamiresi 1 miliard dollare. Rockefeller vdiq ne vitin 1937, por pa dyshim ai mbetet njeriu me i pasur i te gjitha koherave---
---Fshataret e tmerruar u ngulen ne shtepi pasi tigri njeri- ngrenes u shfaq ne Champawat, Indi, ne fillim te shekullit te 20. Thuhet se ajo ka sulmuar dhe vrare, 436 njerez qe nga viti 1903 deri ne 1907. Kjo e beri ate njeri- ngrenesin me te keq ne histori. Ajo u vra nga gjahtari i famshem , Jim Corbett, qe thuhet se ka vrare te pakten 10 njeri- ngrenes. *
*Njeriu i rritur me i shkurter ne bote, eshte Gul Mohammed nga India. Ne korrik te vitit 1990 ai u ekzaminua ne Ram Manohar Hospital ne New Delhi, Indi, dhe u pa se lartesia e tij ishte 57 cm---
---50 grame te helmit te nje kobre Mbret mjaftojne per te vrare nje elefant ose 20 njerez! Fuqia e helmit te tij e ben kete krijese vdekjeprurese gjarperin helmues me te gjate ne bote. Kobra Mbret(Ophiophagus hannah) e ka origjinen ne Azine juglindore dhe Indi. Ai arrin mesatarisht nje gjatesi prej 3.65-4.5 m – kjo eshte sa gjatesia e nje veture familjare. Eek! Kobra Mbret ka dhembe 1-cm te gjate por aii tret viktimat e tij, zakonisht gjarperinj te tjere, duke i gelltitur ata pernjehere. Nje ekzemplar 5.54 m i gjate u kap i gjalle ne afersi te Fort Dickson ne Negri Sembilan, Malaizia, ne Prill te vitit 1937. Me pas ai u rrit deri ne 5.71 m ne Kopshtin Zoologjik te Londres, ne Mbreterine e Bashkuar. Ky kopsht u shkaterruar ne fillim te luftes se vitit 1939, per te shmangur rrezikun e arratisjes.------Sendi me i madh i hequr nga nje kafke njerezore eshte nje thike 20.32-cm, e cila ishte ngulur ne koken e 41vjecarit Michael Hill ne 25 Prill 1998. Michael mbijetoi dhe diten tjeter i mahniti doktoret duke funskionuar normalisht, edhe pse u be shpejt e qarte se thika kishte shkaktuar deme te perhershme ne kujtesen e tij dhe kishte paralizuar doren tij te majte. Duke kujtuar kete mankth ai thote , "Ne fillim nuk e ndjeva thimbjen dhe vetem kur isha ne spital ndjeva sikur syte po me dilnin nga vendi. Sot njoh njerez qe jane me keq se une dhe e konsideroj veten me fat."---
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
A e dini se ...

---Japonezi Satoru Fushiki u godit aksidentalisht ne syrin e tij nga nje plumb ne 23 Janar 1943, prane shtepise se tij ne Kasuga Jinjya kur ishte 13 vjec. Ai u shtrua ne spital per nje muaj, por plumbin nuk arriten t’ia heqin, dhe ai mbeti i verber nga ai sy deri ne 25 Shtator 2001.---
---Shuma me e larte e paguar per nje lojtar eshte 13,033,000,000 peseta Spanjolle (£47 milion) per Francezin Zinedine Zidane nga Juventus ne Real Madrid ne 9 korrik, 2001---
---Akullnajat zënë sipërfaqe prej16.2 mil/km² ose 10.9% të sipërfaqës tokësore---
---Sa vjet i ka peshku mund të llogaritet duke ia numëruar unazat në verëzat e tij njësoj si ç`përcaktohet vjetërsia e drurit sipas rrathëve që i ka brenda trungut të tij---
---Gjatë një viti në Botë ndodhin 100.000 dridhje të tokës ose çdo pesë minuta.---
---Gruaja më e pasur në Botë konsiderohet se është princesha Juliana, mbretëresha e dikurshme e Holandës. Pasuria e saj vlerësohet në 200 milion funta angleze (£).---
---Humanistët më të shquar shqiptarë kanë qenë: Marin Barleti (autor I veprës historike të pare mbi Skenderbeun), Vëllezërit Gazulli, Marin Beçikemi nga Shkodra, Leonik Tomeo e Andrea Aleksi nga Durrësi, Mihail Artioti nga Arta, Viktor Kaspaçi nga Korça, Onufri dhe I biri I tij nga Elbasani, Pal Hasi, Andrea, Pjetër e Lukë Bogdani nga Hasi, Pjetër Mazreku nga Prizreni, Gjon Kazazi nga Gjakova e shumë të tjerë.---
---Vaji I ullirit është një Lubrifikant (pastrues)i shkëlqyer i zemrës dhe i arterieve.---
---Vera e kuqe mund të ndihmoj për parandalimin e dhembjeve të zemrës---
---Konsumimi I tepruar I kafesë mund të çojë në rritjen e kolesterolit në gjak---
---Njerëzit që pijnë çaj më shumë se kafe, janë më të mbrojtur nga disa lloj kanceresh, si i zorrëve, i stomakut, i melçisë etj---
---Pija freskuese që shitet më së shumti në Botë është “Coca Cola”. Ajo shitet në mbi 135 vende të Botës dhe brenda ditës konsumohen më shumë se 250 milion shishe.---
---Libri i parë i shtypur në Botë është paraqitur më 11 maj 1868. Ka qenë një shkrim Indian me titull “E nesërmja e Diamantit” i përkthyer në gjuhën kineze. Botimi përmban gjashtë fleta të tekstit dhe të gravurave me figurën e Budës---
---Bota për çdo vit shtohet për 80-90 milion njerëz, kurse dyfishohet në çdo 30-të vite.---
---Anija TITANIK u lëshua në det në vitin 1912 dhe u mbyt në lundrimin e tij të parë, pasi u përplas me një ajsberg! Kapaciteti i saj ka qenë 46.000 tonelata, kishte një gjatësi prej 268 metra dhe lartësi prej 53 metra. Në të mund të udhëtonin 1343 persona, përvec 885 që ishin në ekuipazhin e tij!
------Kërmilli lëviz me shpejtësi 0.05 km/orë!
--- Breshka lëviz me shpejtësi 0.37 km/orë!
---Strucët mund të vrapojnë me shpejtësi rreth 70 km/orë!
--- Macet mund të vrapojne deri në 50 km/orë, ky është një lajm i keq për Mijtë sepse ata vrapojnë vetëm 10 km/ore!
---Pëllumbat mund të fluturojnë me shpejtësi 85 km/orë.
---Lakuriqi i Natës mund të lëvizë me shpejtësi 52 km/orë!
---Rrezja ekuatoriale e tokës është 6.378.388 m.
---Rrezja polare është 6.356.912 m.
--- Perimetri i rrethit meridional është 40.009.152 m.
---Perimetri i ekuatorit është 40.076.594 m.
--- Sipërfaqja e përgjithshme e tokës është 510.200.000 km2.
---Sipërfaqja e tokave të zhytura është 149.600.000 km2.
--- Sipërfaqja e oqeaneve është 360.650.000 km2.
---Sipërfaqja e liqeneve është 1.7 milionë km2.
---Vëllimi i tokës është 1.083.319.780.000 km3.
--- Largësia mesatare Tokë-Diell është 149.509.000 km.
--- Largësia mesatare Tokë-Hënë është 384.365 km.!
--- Acidi nitrik (NHO3) është acidi më i fortë dhe më i vjetër!
--- Ndërtesa më e lartë në botë ndodhet në TAJVAN dhe është me lartësi 580 metër!
---Shtëpia mbretërore Shqiptare ka ndërruar 172 herë shtëpinë!
---Singapori ka dendësinë më të madhe të popullsisë në botë me 5380 banorë/km2!
---Mongolia ka dendësinë më të vogël të popullsisë në botë me 1,6 banorë/km2!
--- Temperatura më e lartë në tokë është regjistruar në EL-AZIZ (Libi) dhe ishte 57,8´C!
--- Temperatura më e ulët në tokë është regjistruar në stacionin Rostok (Antarktidë) dhe ishte -89,6´C
 

ssokoll

Release Yourself
a e dini se ne smund te puthim byrrilin tone

Une per vete u befasova shume kur lexova se sa shqiptaret jashte trojeve te tyre jane bere kaq te famshem...ne jemi te paret ne te gjitha!!!
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Ndoshta edhe jo aq te rendesishme:

- Nje nder rastet e rralla te bifurkacionit ne bote gjendet ne Kosove. Pikerishte ne lumin Nerodime ( Ferizaj) :gjujpeshk:
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Perimetri më i madh i bririt
Ky ka afrikan ka brirët me perimetër më të madh në botë, 95.25 cm. Gjatësia e tyre është 2.1 m, megjithatë, ata nuk janë brirët më të gjatë.


Pisha më e lashtë
Pema e vetmuar, më e vjetër, është kjo pishë e lashtë e quajtur Metuselah, e cila është 4.733 vjeçare. Ajo u gjend nga Dr. Edmund Shulman (SHBA) në Malet e Bardha të Kalifornisë, në 1957.


Planeti më i afërt i sistemit diellor
Në 7 gusht 2004, një skuadër e drejtuar nga Dr. Uilliam Kokran i observatorit Mc Donald të Universitetit të Teksasit publikuan zbulimin e planetit më të afërt jashtë sistemit tonë diellor. Planeti, që është pak më i madh se Jupiteri, rrotullohet rreth yllit Epsilon Eridani. Ky yll është vetëm 10,5 vjet-drite larg. ثshtë një nga yjet më afër Diellit.


Krokodili më i madh
Sarchosuchus imperator ka qenë një specie krokodili prehistorike që ka jetuar 110 milionë vjet më parë. Mbetjet fosile të gjetura në shkretëtirën e Saharasë tregojnë se kësaj krijese iu deshën 50-60 vjet për të arritur gjatësinë e saj të plotë, e cila është 11-12 m.
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Trupi me dendësinë më të vogël
Labotatori Kombëtar i Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka prodhuar një aeroxhel me densitet 1.9 mg/cm³. Aeroxhelët janë nanoporë, trupa shumë të lehtë, që nga pikëpamja fizike duken si tym i ngurtë. Aeroxhelët kanë indeksin më të ulët të përthyerjes dhe veçimin më të lartë termal nga çdo materie e ngurtë.


Roboti më i shpejtë humanoid
QRIO, që do të thotë “Kërkim për kuriozitet”, është roboti më i fundit humanoid i prodhuar nga Sony Corporation. Ai është roboti i parë dykëmbësh, i aftë të lëvizë duke shkëputur të dyja këmbët nga toka. QRIO është i aftë të vrapojë me shpejtësi 23 cm/s dhe ka një lartësi prej 58 cm.Gryka më e vjetër në botë

Arma e Dardaneleve, e punuar në Turqi në 1464 për Sulltan Mehmetin II, është ndërtuar prej bronxi dhe peshon 16,8 ton. Ajo ka një gjatësi prej 5,2 m. Kur topi prej 304 kg gjuhej, përshkonte një rreze prej 1.600 m. Data e prodhimit të tij është gdhendur mbi grykë dhe aktualisht gjendet në Armatat Mbretërore të Hampshaiërit, në Britaninë e Madhe.


R.familja*
 

Bessy87

Anëtar i ri
Respekte per ta por...

Perendoret shqiptarë qe kontribuan ne Perandorine Romake ishin: Diokletian, Julian, Probus, Klaudius Probus, Konstantini i Madh dhe prej 12 perandoreve - Justiniani i Pare

Pashko Vasa, veprimtar Nacionalist Shqiptar per pavaresi nga Turqia, më 1878, ka qene Guvernator i Libani


Kemal Ataturku, themeluesi i Turqise Moderne, ishte shqiptar!


Themeluesit e Shtetit Modern grek, jane shqiptaret (arbanitet)!

Bravo u qofte ketyre Burrave te mencur...Po pse duhej te ndertonin Romen e Lashte,Turqine Moderne apo Greqine
e sotme dhe nuk u morren ne fakt me vendin e tyre!!!!
 
Top