A e dini se...

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Pershendetje anetare

Ne kete teme mund te postoni kuriozitete te ndryshme, mund t'i shkruani vet, mund t'i sjellni copy-paste, me rendesi te mos postohen ne forme te artikullit por sa me te shkurta. Kerkova ne forum por nuk gjeta teme si kjo. Nese ekziston, le te mbyllet nga stafi pa problem.

Fillojme:


Të gjithë kontinentet lëvizin për shkak të pllakave tektonike në mijvjeçarë por Australia lëviz me shpejtësi të jashtzakonshme. Që nga viti 1994 ajo ka lëvizur me një metër e gjysëm gjë që ka bërë të domosdoshme ribërjen e hartave gjeografike.

============================================================================================================


Quhet "Syri" ky ishull në Amerikën e Jugut që ka një formë perfekte rrethi dhe që lëviz çuditërisht i rrethuar nga ujë i kthjellët dhe i ftohtë në ndryshim të plotë me ambjetin përreth.Kuriozët mund ta gjejnë me anë të google earth në kto koordinata 34°15´07.8″S 58°49´47.4″W

14690872_1799031543703345_8973936531883054880_n.jpg


Vazhdoni
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
– Logoja e pare e Apple, ishte Isaac Newton nën një pemë, me një mollë mbi kokën e tij.

Apple_first_logo.png
Apple_first_logo.png
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Paska qene nje teme e ngjajshme, sapo e pash. Dikush nga stafi le t'i bashkoje ju lutem, flm


 

Marla

¯\_(ツ)_/¯
Themelues
A e dini?

Që Leonardo Da Vinçi njihet si njeriu me pagjumësinë më të madhe të të gjithë kohërave?

Duhet krejt e habitshme,por mjeshtrit të madh italian të artit dhe të shkencës i mjaftonin disa minuta gjumë për t’u rigjeneruar dhe se ai nuk flinte më shumë sesa një orë në ditë. Fare-fare pak, nëse marrim parasysh artin e tij të mrekullueshëm, shpikjet e rëndësishme që bëri,apo projektet arkitekturore që la pas. Da Vinçi,që ka jetuar në shek.XV-XVI,konsiderohet si një nga mendjet më gjeniale të qytetërimit tonë. Porse, të pagjumë kanë qenë edhe 2 gjeni të tjerë të shek. XIX-XX: Tomas Edisoni dhe Nikola Tesla. I pari shpikësi i llambës dhe kamerës,si dhe i dyti i një sërë zbulimesh në fushën e elektricitrtit gjatë Revolucionit II Industrial, s’kanë patur sërish nevojë të flenë gjumë si të tjerët,duke u mjaftuar me 1-2 orë në ditë. Krejt kundër ligjeve anatomike dhe fenomene të çuditshme,të cilat duket Zoti ua rezervon vetëm mendjendriturve dhe gjenive.

Pagjumsja e 3-te ndodhet ne Tirane.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Edhe une se shpejti do ta zbuloje ujin e nxehte
 

D.

.
Staf në FV.AL
S/A By Kenzo
Qe sot pertoj te punoj ?
 
Top