• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

A e dini sa orë ecje ju duhen për tretjen e një pice?

Hulumtuesit sugjerojnë, që në paketimet e ushqimeve duhet të shkruhet se sa kohë dhe ushtrime fizike duhet të bëjë një person, që t’i djegë kaloritë e atij produkti, shkruan BBC.

“Njerëzit duhet të informohen që të duhen 4 orë ecje për t’i djegur kaloritë e një pice, apo 22 minuta për t’i djegur kaloritë e një copëze çokollatë”, janë shprehur hulumtuesit.


Sipas tyre, nëse prodhuesit do ta bënin këtë gjë, atëherë njerëzit do të inkurajoheshin që të hanin sa më shëndetshëm dhe do të hiqnin dorë më lehtë nga ushqimet e këqija për shëndetin.
Sipas studiuesve nga Universiteti Loughborough, të cilët kanë analizuar informacionet e 14 studimeve të mëparshme, nëse kjo gjë do të bëhej, atëherë do të shkurtoheshin 200 kalori nga doza ditore e kalorive që njerëzit zakonisht i marrin.
Duke marrë parasysh rritjen e numrit të personave me mbipeshë, edhe ekspertët e shëndetësisë thonë se nëse prodhuesit do të ceknin sa kohë merr një ushqim të tretet plotësisht, atëherë edhe numri i personave obezë do të pësonte rënie.
“Ne e dimë se shumë njerëz përballen me çrregullime të ngrënies, prandaj informimi i saktë i tyre rreth kalorive dhe kohës, që ju duhet atyre që t’i djegin ushqimet, do të zvogëlonte rrezikun e këtyre çrregullimeve”.
/Agjensia e Lajmeve Sot News/
 

vajza e detit

Anëtar i Respektuar
Me aktivitetin e perditshem..si nje njeri qe jam ne levizje..i bie te treten 4 pizza hahahha
Gjithsesi nuk i preferoj shume..sidomos kete vite..mund te kem ngrene apo jo 2 here...
 

Ivy

IMPOSSIBLE??? The word itself says “I’M POSSIBLE “
Edhe po ndenjen ne stomak me shume se 4 ore ,ca ndodh?!🤣
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Vendndodhja
Pertej Horizontit
ahhahahahaha, @Hope . tamam repeat.
Eshte shendetshem te ecesh sigurisht,por dhe te ushqehesh shendetshem po aq.
Trupi njerzor ka nevoje per te gjitha llojet e ushqimeve nga pak,por pa e tepruar.
Shpesh disa ushqime nese i konsumojme shume,sidomos te emblat dhe mishrat,krijohet nje fare varesie e organizmit tone ndaj ketyre ushqimeve, ndaj ushqimi don kujdes.
 

NGU

Karma has no menu, you get served what you deserve
ahhahahahaha, @Hope . tamam repeat.
Eshte shendetshem te ecesh sigurisht,por dhe te ushqehesh shendetshem po aq.
Trupi njerzor ka nevoje per te gjitha llojet e ushqimeve nga pak,por pa e tepruar.
Shpesh disa ushqime nese i konsumojme shume,sidomos te emblat dhe mishrat,krijohet nje fare varesie e organizmit tone ndaj ketyre ushqimeve, ndaj ushqimi don kujdes.
Po me honger fliiiiiiii? :p
 
Top