• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

9 turbullime te cudticme gjumi- ju vuani nga ndonje?

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Per shume njerez gjumi eshte njera nga kenaqsite me te medha te jetes....nderkohe qe disave mund ti duket nje torture. Ka disa turbullime te gjumit...qe as na kalojne neper tru...Biles as nuk e kuptojme qe vuajme nga nje gje e tille.


1. Sexsomnia ose „sleep sex” - eshte nje turbullim i gjumit, ne te cilin njerzit bejne sex pa e kuptuar...ne kohen qe flene. Ndodh si ne rastin e somnabulave, te cilet nuk kujtojne asgje nga cfare ka ndodhur ose kan bere naten. Ata kerkojne shume vone ndihme nga nje specialist sepse nuk e dine qe kan kete semundje.

2. Narkolepsia - eshte nje turbullim i gjumit ne te cilin njerzit i ze gjumi involuntar ( pa deshiren e tyre), indifernt nga vendi ku ndodhen. Ata qe vuajne nga kjo semundje nuk jan ne gjendje te rine zgjuar periudha te gjata kohe dhe as nuk mund te gezohen nga efekti i shpllodhjes qe te ofron gjumi. Nuk dihet akoma se cfare e shkakton semundjen por supozohet qe eshte autoimune...ose gjenetike.

3.Somnilokvia ose semundja foljes ne gjume - manifestohet ndryshe nga njeri ne njeri - disa nxjerin tinguj ne kohen qe flene....nderkohe qe disa mund te mbajne diskurse te verteta po ashtu ne...gjume.
Nuk njifet tratament per semundjen...

4.Sindromi Kleine-Levin - semundje e rrall qe karakterizohet me nje nevoj te madhe per gjume - gati 20 ore ne dite. Shfaqet me shpesh tek meshkujt. Eshte e shoqeruar me sensacionin e urrise te madhe. Eshte e konsideruar o semundje autoimune ose gjenetike. Akoma nuk njifet tratament.

5. Sindromi i apnees ne gjume eshte nje semundje e rende, ne te cilen te semuret nuk marin me fryme ne gjume...dhe mund te vdesin duke ju mar fryma. Mund te behen tratamente kirugjikale, ilace ose maska me oksigjen.

6. Sindromi Non-24 - ose aritmia cirkadiane - ne kete semundje, organismi nuk njef ciklin e gjumit 24 h. Njerzit qe vuajne nga kjo semundje , i ze gjumi cdo darke me vone..e zgjohen cdo mengjes me vone, sikur dita ka per ta me shume se 24 h. Ky sindrom shfaqet me shume tek personat e verbra.( qe nuk shofin)

7.Sindromi "kembeve qe nuk zen vend" - njerzit levizin shume para se ti zeri gjumi. Me shume kap kembet...por mund te ndodhi e njejta gje dhe me duarte.

8.Bruksismi sau ferkimi dhembeve (nuk e di fjalen shqip si perkthet, anglisht i thone "gnash") - eshte nje zakon ne te cilin njeriu ferkon dhembet ne kohen qe fle. Eshte njera nga turbullimet me te perhapura te gjumit, ne Amerike 40 milion njerez vuajne nga Bruksismi.

9.Terori nokturn - eshte nje turbullim gjumi i karakterizuar me zgjimin papritur nga gjumi me ulerima. I semuri kujton shume rralle se cfare ka enderruar. Ne krahsim me endrrat e keqia, terori nokturn mund te provokoj trauma.

Ju vuani nga ndonje turbullim gjumi?
* Perkthehu Sweetzzinna - e cila vuan nga Somnilokvia e ndonjehere nga terori nokturn...por pa arritur ende ne traume :p
 
Redaktimi i fundit:
Titulli: 9 turbullime te cudticme gjumi- ju vuani nga ndonje?

7.Sindromi "kembeve qe nuk zen vend"

aq shum leviz....sa mkap naiher merzitja dhe filloj shaj veten XD
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: 9 turbullime te cudticme gjumi- ju vuani nga ndonje?

Une vuaj nga nje turbullim po ketu nuk e shpjegon,mund te fle gjume ne c''do ore te dites pa ndonje perpjekje te madhe por e kam te pamundur te fle naten pa kaluar ora shume vone edhe pa bere lufte 2-3 ore deri sa te me zere gjumi.Semundje quhet kjo?
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
Titulli: 9 turbullime te cudticme gjumi- ju vuani nga ndonje?

3 e 9 une...Ndodh qe flas ne enderr,e me ka ndodhur dhe te uleras ne gjume...:(
 

Apshu

Miss Rrumuja
Titulli: 9 turbullime te cudticme gjumi- ju vuani nga ndonje?

9 :( Un kam shumë probleme me gjumin
sme merr gjumi pa bërë "xhiro" nja 2 or të mira ne krevat
edhe po më zgjoi njeri ose ndonjë zhurmë aha më mirë ngrihem lexoj shoh tv
se gjumin ta harroj edhe sikur të jem e këputur ...
jam e pa shpresë e di :(
 

Fireburn

Anëtar i ri
Titulli: 9 turbullime te cudticme gjumi- ju vuani nga ndonje?

une vuaj ne gjume por skam asnji nga keto lart ,dhe kjo qe kam une eshte se jam ne gjume dhe i flas me nejrezit qe mund te flene ne nje dhome me mua sikur te jem zgjuar ,dmth une jam duke flejtur dhe ata jane zgjuar dhe ata me bejne pytje mua dhe une pergjigjem sikur te jem normal dhe i them gjerat ashtu sic duhet ,ata me kane treguar cfare kam thene dhe me verte me duket shume e cuditshme kjo
 

sensuu

sweet
Titulli: 9 turbullime te cudticme gjumi- ju vuani nga ndonje?

s'vuaj nga ndonje gje..........qesh nganjehere ne gjume po kjo tregon se jam e lumtur :D
 

loyalx

Muslim
Titulli: 9 turbullime te cudticme gjumi- ju vuani nga ndonje?

Mua me kan thene se i ferkoj dhembet bruksimi a qysh po thuni 8.!
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: 9 turbullime te cudticme gjumi- ju vuani nga ndonje?

Iron Leon, mund te besh kete: ti imponosh vetes nje program...
Te jesh ne krevat cdo dite ne oren 12 te nates ( 11 ose 1...se di si i ke punet), dhe ne mengjes te zgjohesh ne ore fikse ( 7,8, 9...prap sipas programit).
Ndalohet gjumi ne gjate dites.
Ditet e para do e kesh me te veshtire...por nqs i imponon nje ritm trupit, do rimesohet me ritmin cirkadian ( dite-nate-dite...me 24 h)

BurnFire- ti ske as me shume as me pak se Somnilokvia...je ne gjume kur flet, edhe po te doli gjumi...te kujothen diten e 2 se ca ke thene..nqs jo...nul kujton me asgje
 

vitk

Anëtar i Respektuar
Titulli: 9 turbullime te cudticme gjumi- ju vuani nga ndonje?

ate te 3 e kame une te mbaj me muabet gjtihe naten
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: 9 turbullime te cudticme gjumi- ju vuani nga ndonje?

Sme Ka ndodh naj her ndonje gje e till dmth te perseritet gjdo nat , por naj her edhe kom fol ( ashtu me kan thon ) .

por zakonisht kjo qe flet naten eshte edhe kur je shum i lodhur .

por edhe kto kokan te gjitha qe nuk po e dika X personi qe i ndodh pra t'rrall jan ata qe e din :p

pra sherim te shpejt per te gjith :p
 

Lela_Dr

Donatorë
Titulli: 9 turbullime te cudticme gjumi- ju vuani nga ndonje?

Une qekam rehat......me zen gjumi sapo vej koken ne jastek....nuk flas, nuk bertas nga endrat, nuk mbaj mend asnje enderr kur zgjohem......
I vetmi problem qe kam eshte se jam pak gjumashe, dhe me pelqen te flej me shume sec duhet, por vetem kaq.
 
Titulli: 9 turbullime te cudticme gjumi- ju vuani nga ndonje?

8.Bruksismi sau ferkimi dhembeve (nuk e di fjalen shqip si perkthet, anglisht i thone "gnash") - eshte nje zakon ne te cilin njeriu ferkon dhembet ne kohen qe fle. Eshte njera nga turbullimet me te perhapura te gjumit, ne Amerike 40 milion njerez vuajne nga Bruksismi
fiks per mu kjo...kercas dhembet nojhere naten..
Po tremb dhe ato qe flene me mu pa leri tjerat..:motor:
 

Benniii

Anëtar i ri
Titulli: 9 turbullime te cudticme gjumi- ju vuani nga ndonje?

huahuahuah un vuaj nga ajo sleepsex....mirpo nuk bej sex...vetem shoh endrra duke ber sex....a ka ndonji kshill per kete?:p
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: 9 turbullime te cudticme gjumi- ju vuani nga ndonje?

keshille: Gjej nje partenere...e mos enderro me:)
 

Fireburn

Anëtar i ri
Titulli: 9 turbullime te cudticme gjumi- ju vuani nga ndonje?

po mire une e di qe ka njerez qe flasin ne gjume por ajo qe me cudit eshte qe une flas sikur te jem zgjuar .u pergjijgem edhe pyetjeve madje dhe jo se tregoj te verten por i pergjigjem me me zgjuarsi se kur jam zgjuar .dmth i bie qe mua me funksionon truri me mire kur jam ne gjume (bohhhhhhh)
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: 9 turbullime te cudticme gjumi- ju vuani nga ndonje?

Ju keni ndonje turbullim gjumi?
 

E3

Anëtar i Nderuar
Titulli: 9 turbullime te cudticme gjumi- ju vuani nga ndonje?

4.Sindromul Kleine-Levin - semundje e rrall qe karakterizohet me nje nevoj te madhe per gjume - gati 20 ore ne dite. Shfaqet me shpesh tek meshkujt. Eshte e shoqeruar me sensacionin e urrise te madhe. Eshte e konsideruar o semundje autoimune ose gjenetike. Akoma nuk njifet tratament.
Zakonisht me ndodh vetem te dielave me shi se dite te tj as qe behet fjale


6. Sindromi Non-24 - ose aritmia cirkadiane - ne kete semundje, organismi nuk njef ciklin e gjumit 24 h. Njerzit qe vuajne nga kjo semundje , i ze gjumi cdo darke me vone..e zgjohen cdo mengjes me vone, sikur dita ka per ta me shume se 24 h. Ky sindrom shfaqet me shume tek personat e verbra.( qe nuk shofin)
Deri tani mire dukem nga syte po gjithsesi gjumi ne darke shpesh me merr vone ose ka raste qe sme merr fare e iki ashtu ne mengjes ,mjafton qe nderroj rrobat e shtepise me ato qe duhet te dal
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: 9 turbullime te cudticme gjumi- ju vuani nga ndonje?


Zakonisht me ndodh vetem te dielave me shi se dite te tj as qe behet fjale


Deri tani mire dukem nga syte po gjithsesi gjumi ne darke shpesh me merr vone ose ka raste qe sme merr fare e iki ashtu ne mengjes ,mjafton qe nderroj rrobat e shtepise me ato qe duhet te dal
Sd. Kleine Levin shfaqet perdite, jo vetem njehere ne jave, keshtu qe rri i qet se nuk vuan nga ai, thjesht mund te kesh nje jete te c'regullt ne lidhje me gjumin.
Vlen dhe per ty, keshilla e IL
Iron Leon, mund te besh kete: ti imponosh vetes nje program...
Te jesh ne krevat cdo dite ne oren 12 te nates ( 11 ose 1...se di si i ke punet), dhe ne mengjes te zgjohesh ne ore fikse ( 7,8, 9...prap sipas programit).
Ndalohet gjumi ne gjate dites.
Ditet e para do e kesh me te veshtire...por nqs i imponon nje ritm trupit, do rimesohet me ritmin cirkadian ( dite-nate-dite...me 24 h)
 
Titulli: 9 turbullime te cudticme gjumi- ju vuani nga ndonje?

une vuaj ne gjume por skam asnji nga keto lart ,dhe kjo qe kam une eshte se jam ne gjume dhe i flas me nejrezit qe mund te flene ne nje dhome me mua sikur te jem zgjuar ,dmth une jam duke flejtur dhe ata jane zgjuar dhe ata me bejne pytje mua dhe une pergjigjem sikur te jem normal dhe i them gjerat ashtu sic duhet ,ata me kane treguar cfare kam thene dhe me verte me duket shume e cuditshme kjo
E cuditshme ,truri jot nuk fle fare :p perderisa vazhdon te reagoj edhe kur ti vet je ne gjume .

Nga asnje nga ato tipet e turbullimeve nuk kam ,thjesht kam problem zgjimin ne mengjes dhe kam zili personat qe nuk e kane problem edhe nese nuk kane fjetur nje nate ,e vazhdojne diten po njesoj.Ndersa une vet nje nate pa gjume dhe te vazhdoj diten pa gjume ..jam e shperqendruar ,me dhimbje koke ,ndonje here dhe te vjella ,s'me shijon ushqimi etj etj
 
Top