• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

71% e shqiptarëve nuk kursejnë, 27% e mbyllin muajin me shumë vështirësi

Shoqata Mikrofinanca Shqiptare realizoi një anketim që dha këto rezultate, 27% e shqiptarëve me zor e mbyllin muajin dhe nuk kanë para mjaftueshëm për ushqime. Kjo e rendit Shqipërinë në pozicionin më të keq, krahasuar me vendet e rajonit. Gati 71% e të anketuarve deklaruan se nuk kursejnë dot, nuk heqin dot mënjanë para nga rrogat e tyre.

500 të intervistuar mbi 18 vjeç morën pjesë në studimin e kryer në shtator të 2019. 46% e të anketuarve thanë se kanë para mjaftueshëm për ushqime, por hasin vështirësi për blerjen e rrobave dhe pajisjeve shtëpiake.

“Po ku del të kursesh me këto rroga e këto pensione? Në Kosovë paga minimale është 350 euro. Unë jetoj jashtë dhe atje arrij të heq para mënjanë, këtu, nuk bëhet fjalë. Po të më binte një hall shëndetësor, do t’i thosha mjekut, nuk kam lekë. Unë kursej 50 mijë lekë të vjetra në muaj, se jeta nuk është vaj. Gjermanët kanë ngrënë për vite me radhë patate të ziera. Të huajt e kanë të shenjtë paranë”, thotë një zotëri.

“Asnjë qindarkë nuk tepron, thotë një zonjë. Punojmë vetëm për bukë të gojës”, shprehet një qytetar.
Më herët sipas një anketë të Bankës së Shqipërisë rezultoi se 4 % e familjeve shqiptare ushqehen me listë.

monitor.al
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Eh ,nuk behemi ne si shtet jo.
Ashtu sic jane pagesat,standarti i ulte ekonomik,ashtu eshte edhe shporta sociale qe shteti duhet te ndihmoje,kategorit me nevoja te vecanta etj etj.
Rrogat katastrof,nderkohe qe cmimet krahasohen me ,me te shtrejtat ne Evrope.
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Eh ,nuk behemi ne si shtet jo.
Ashtu sic jane pagesat,standarti i ulte ekonomik,ashtu eshte edhe shporta sociale qe shteti duhet te ndihmoje,kategorit me nevoja te vecanta etj etj.
Rrogat katastrof,nderkohe qe cmimet krahasohen me ,me te shtrejtat ne Evrope.
Kam nje njeriun tim andej qe ka djalin me aftesi te kufizuar dhe ai eshte diku 25 vjec tani.
Ne bisede e siper e pyeta nese mer ndihme per te!
Me tha cdo 6-12 muaj duhet te shkojme der me der sepse nuk e ka te perjetshme ndihmen qe mer.
Behej fjale per shum pak para gjithsesi
Thashe me vete po ca shteti I poshter mendojne qe te verberit i vine syte apo ai tjetri me Down syndrome do behet mire

Ne si shqipetare e kemi ne kulture kursimin sepse jemi rrit ne varferi,por ta dish qe ai qe heq ato 50 mije lek te vjetra me nje ane ai han me
Siguri buke dhe djathe
 

Tiku

Leri Minat...
Staf në FV.AL
Po mor po e ne lokal me dreka e darka cdo dite e i ke.
Ekonomia Shqiptare eshte ekonomi informale dhe keshtuqe treguesit makroekonomike nuk jane te sakte.
 

Tomka

Anëtar i ri
Po mor po e ne lokal me dreka e darka cdo dite e i ke.
Ekonomia Shqiptare eshte ekonomi informale dhe keshtuqe treguesit makroekonomike nuk jane te sakte.
Megjithate kjo nuk e perjashton qe jemi dhe mbetemi shume te varfer.
Pastaj kryeqyteti nuk perfaqeson Shqiperine , rrethet dhe zonat rurale po boshatisen pikerisht prej papunsise dhe varferise.
 

titan

Veni, Vidi, Vici
Mire tha zoti @Tiku, ha pi muco e ankohu lol lol
une me asistence sociale jam e kam gjetur rehati per vete :D
vetem per @iva qe dua te iki ne Angli lol lol
 

Tiku

Leri Minat...
Staf në FV.AL
Megjithate kjo nuk e perjashton qe jemi dhe mbetemi shume te varfer.
Pastaj kryeqyteti nuk perfaqeson Shqiperine , rrethet dhe zonat rurale po boshatisen pikerisht prej papunsise dhe varferise.
Varferia eshte dhe e frikshme sidomos ne qytetet e vogla, por ec e thuj naltmadhnis se tij Ed rumpalles .
 
Top