• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

7 Ushtrimet e barkut për të qenë gati për verë.

Marla

COVID-19
Vendndodhja
Kine
Do të dëshironit të mendoni se nuk është kurr vonë për të filluar, por e vërteta është se koha po ecën kur bie fjala për të pasurit muskuj të barkut bukur të zhvilluar në kohë për të qenë gati për pllazhë. Mos panikoni, por filloni të ushtroni muskujt e barkut sipas këshillave më poshtë. Ju rekomandojmë të bazoheni në fotot, si dhe përshkrimin e shkurtër të secilit ushtrim për bark.

Fjala e urtë si “muskujt e barkut janë të formuar në kuzhinë” është plotësisht e vërtetë, por poashtu është e rëndësishme të siguroheni që po përdorni formën e duhur kur të punoni drejt qëllimeve tuaja mirë të definuara dhe forcimin e kurrizit. Këto udhëzime ju sigurojnë se nuk humbni kohë – ose më keq, të bëni vetën gati për lëndim.

Qëndroni i tkurrur


Nëse tërheqeni përpara dhe me pas përprapa, do të ngarkoni muskujt e barkut. Përsëriteni këtë lëvizjë për disa herë. Mund të e përsëritni deri në 12 herë.


Lëvizni lehtë, me ritëm të ngadalshëmLëvizni shumë ngadalë, duke u tkurrur me intensitet dhe vrull të ngadalshëm. Vrulli vie nga lëvizjet e shpejta, që edhe zvogëlohet cilësia e ushtrimeve dhe rrezikoheni nga lëndimet.

Nxjerrni frymën në majë të lëvizjes


Mbani frymën deri sa të arrini majën e tkurrjes së muskujve të barkut, për një tkurrje më të fortë. Nëse lëshoni frymën më herët, do të zvogëloni presionin në shtrëngimin e e muskujve të barkut, ashtu që nuk do të jeni në gjendje ti ngarkoni muskujt si duhet.


Mbani kokën në vijë me trupinMbani kokën drejt në vijë me trupin kur të ngriheni dhe tkurrni muskujt e barkut. Secila lëvizje e qafës që nuk është në drejtim me trupin, do të shkaktojë ndonjë lëndim të mundshëm.


Sigurohuni që të gjitha lëvizjet kryhen me pjesën e lartë të trupit deri në belGjatë lëvizjeve lartë/poshtë të muskujve të barkut, shpinda juaj lëviz anash dhe mos e shtrëngoni shpindën në një pozitë që nuk e lëvizni.


Muskujt e barkut rigjenerohen shpejt, ashtu që nëse pushoni ndërmjet përsëritjeve të ushtrimeveEdhe nëse pushoni për një sekond, do të jetë e vështirë të lodhni muskulin e barkut aq shumë për një kohë të shkurtër.


Bëni pauza të sakta ndërmjet serive të ushtrimeve


Pasi ta përfundoni me ushtrimet e barkut, pushoni për 60 sekonda për ti rigjeneruar muskujt e barkut, ashtu që të mund të kryeni edhe një seri tjetër të ushtrimeve të barkut. Nëse nuk pushoni siç ju rekomandojmë, muskujt e barkut do të ju lodhen dhe nuk do të arrini të permbyllni me sukses ushtrimet.(c)Transformohu
 

Marla

COVID-19
Vendndodhja
Kine
Titulli: 7 Ushtrimet e barkut për të qenë gati për verë.

Sigurisht qe vetem per ty :p

Mire dembel, ath provo kete tjetren. Brylat 90 grade perpiqu te rrish sa me gjate ne kete pozicion.

 

Marla

COVID-19
Vendndodhja
Kine
Titulli: 7 Ushtrimet e barkut për të qenë gati për verë.

kam ide me te mire, duke te shtuar shkallen e veshtirsis ty :p

 

Fly

Larguar
Po ti kaq qenke, me kaq me mburresh mua? Po ti qenke miza jo une :p
po mire per te qendruar brenda temes, sa muskuj barku ben ti?
 

Marla

COVID-19
Vendndodhja
Kine
Titulli: 7 Ushtrimet e barkut për të qenë gati për verë.

Plot bej, skam bark e kam te sheshte.


A do te te mesoj dhe ndonje ushtrim tjeter ne grup psh :D
 

Fly

Larguar
7 Ushtrimet e barkut për të qenë gati për verë.

vetem nqs grupi eshte me 2 veta dhe vendet ti zem un me ty :p
do te behesh istruktorja ime private?
 

Marla

COVID-19
Vendndodhja
Kine
Titulli: 7 Ushtrimet e barkut për të qenë gati për verë.

Si thua per keto ushtrime te veshtira :p

 

Fly

Larguar
Kur fillon seanca e pare dhe meqense jam tip i vendosur per te arritur objektivin a mund te punojme me 2 seanca njeheresh? :p
 

Marla

COVID-19
Vendndodhja
Kine
Titulli: 7 Ushtrimet e barkut për të qenë gati për verë.

Mire e fillojme sot mbasdite, si fillim bejme 5 km vrap sa per nxemje pastaj filllojme me keto ushtrimet :d
 

Fly

Larguar
7 Ushtrimet e barkut për të qenë gati për verë.

keto 5km i ben me ndalesa? :p
sa kohe ke qe ben vrap ti?

kitrra celulitin ja bejm hallall po ka per te na shkri komplet
 

L0v3rM4n

VIP
Vendndodhja
It
Titulli: 7 Ushtrimet e barkut për të qenë gati për verë.

Ps: mbani larg njerzit qe pelqejne nutella
birra dhe jeten e nates :p
 

Marla

COVID-19
Vendndodhja
Kine
Titulli: 7 Ushtrimet e barkut për të qenë gati për verë.

Kam ca vite. Ok fillojme me 2 km sot. Risim rezistencen nga pak, palluq :p


Kitra cka asht celuliti? ;)
 

Fly

Larguar
I bejm dhe 5 ne por bejme 2km vrap, 1 ecje dhe prap 2 km vrap :D
Po un sa kam hyr ne muajin 4, ti me le targen :p

Do me besh si ai ne foto? :p
 
Top