• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

7 gabime të përditshmërisë që ju bëjnë të shtoni peshë

Jetmira

Antarë i Respektuar
Shtimi i padëshiruar në peshë sjell jo vetëm irritim dhe mërzitje, por edhe probleme shëndetësore. Por e dini se “fajin” për shtimin në peshë mund ta gjeni në rutinën e përditshme? Disa prej gabimeve që bëni në rutinën e darkës që ju bëjnë të shtoni në peshë janë:

Ngrënia në orët e vona të natës
Kjo gjë sjell rritjen e kolesterolit dhe rritjen e nivelit të insulinës.

Pirja e kafesë në orët e vona
Pirja e kafesë në orët e vona nuk ndikon vetëm në pagjumësi, por edhe në shtimin në peshë. Kafeina rekomandohet të konsumohet 6 orë para gjumit.

Mungesa e gjumit
Rekomandohen 6-7 orë gjumë në ditë. Nëse flini më pak do të ndikojë negativisht në shëndetin tuaj dhe në shtimin në peshë.

Mungesa e aktivitetit fizik
Dihet që aktiviteti fizik ndihmon në djegien e kalorive dhe mbajtjen e një peshe normale. Mundohuni të paktën të bëni gjysmë ore ecje në ditë.

Përdorimi i pajisjeve elektronike gjatë darkës
Studimet kanë treguar se përdorimi i panisjeve elektronike në darkë sjell largimin e gjumit dhe për pasojë edhe shtimin në peshë.

Zgjimi vonë
ثshtë vërtetuar se ata që zgjohen më herët kanë një peshë më të ulët se ata që zgjohen vonë. Prandaj mundohuni të zgjoheni herët dhe të dilni për vrap në mëngjes.

Rrethoheni nga ngjyra e gabuar
Ngjyra blu krijon një gjendje relaksi si dhe ju largon oreksin, ndërsa ngjyrat e kuqe dhe portokalli ju bëjnë të ndiheni energjikë dhe më të uritur.
 
Top