5 ushqimet që ju pastrojnë trupin, mos i hiqni nga tavolina

Hera

Banned
5 ushqimet që ju pastrojnë trupin, mos i hiqni nga tavolina


[IMG2=JSON]{"data-align":"none","data-size":"full","src":"https:\/\/lajmifundit.al\/wp-content\/uploads\/2019\/03\/10ushqimetperfloket.jpg"}[/IMG2]

Herë pas here trupi jonë ka nevojë për detoksikim në mënyrë që t’i rikthehet funksionit në mënyrë optimale dhe ta përmirësojë mënyrën se si funksionojnë organet e trupit.

Kjo, sipas ekspertëve, mund të arrihet përmes pastrimeve natyrale. Këto pastrime trupore përfshijnë largimin e substancave toksike nga trupi.
Ekspertët gjithashtu kanë treguar se cilat ushqime janë pastrues më të mirë të trupit, dhe që mund t’i konsumoni.

Limonat

Limonat e detoksikojnë trupin dhe e forcojnë sistemin e imunitetit sepse janë të mbushura me vitaminë C dhe antioksidues tjerë. Këto agrume e përmirësojnë funksionin e mëlçisë, por edhe procesin e tretjes.

Majdanozi

Antioksiduesit, përbërësit antipezmatues dhe flavanoidet që i përmban majdanozi, ndikojnë që ky produkt t’i pastrojë veshkat, mëlçinë dhe traktin gastrointestinal.

Domatet

Domatet janë të pasura me vitaminë C dhe nutrientë tjerë. Ato e përmirësojnë shëndetin e zemrës dhe kanë sasi të lartë të licopenit, i cili i parandalon dëmet nga rrezatimet e lira.

Qepa

Qepët e detoksikojnë sistemin, i trajtojnë problemet me tretje, astma, etj.

Mollët

Këto janë të pasura me fibra, kështu që ndihmojnë në sistem të tretjes, ju bëjnë të ndiheni më të ngopur, e pastrojnë gjakun, e rregullojnë kolesterolin dhe e përmirësojnë shëndetin psikologjik. /Noa
 
Last edited by a moderator:

Arfenilla

Themelues i Forumit
Themelues
asnje nga keto qe u ceken ne shkrim nuk qenkan ne foto!! sikur te zavendesohet avokado me moll sa mir do ishte ..
 

Hera

Banned
Mollët

Këto janë të pasura me fibra, kështu që ndihmojnë në sistem të tretjes, ju bëjnë të ndiheni më të ngopur, e pastrojnë gjakun, e rregullojnë kolesterolin dhe e përmirësojnë shëndetin psikologjik.

mollet i adhuroj
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Qe te 5-ta i konsumoj ne forme te perditshme. :)
 

Hera

Banned
Te hash perime dhe fruta eshte dicka shume e mire
 
Top