• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

5 of the best bridges worldwide

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Vendndodhja
Pertej Horizontit
Sensational spans: 5 of the best bridges worldwideBridges serve a crucial purpose, connecting communities across the globe, but have you ever stopped and thought about the architecture of bridges? Maybe you should.

Apart from the obvious features and functionalities, the architecture of infrastructure has a big impact on its surrounding area. With bridges, architects, engineers and designers experiment with forms freely – without losing scope of the structure’s original purpose.

So without further ado, let’s take a trip around the globe, bridge by bridge, to check out some peerless examples of public infrastructure design.

Millau Viaduct – Foster + Partners – Millau, France


We might as well start with one of the big boys of modern viaduct construction. Foster + Partners has a long history of fusing the principles of architecture with engineering, and the Millau Viaduct represents the peak of Foster’s multi-disciplinary approach.
Located in Southern France, the Millau Viaduct smashed a few long-held records when it was built back in 2004. It contains the world’s highest pylons, it has the highest road deck in Europe and it overtook the Eiffel Tower as France’s tallest structure after the Tower’s 115-year reign. Oh, it’s also the tallest bridge in the world too.
Structurally, Millau was built using a cable-stayed, masted configuration. That means its silhouette is slender and sleek; not invasive at all. That’s good as the Tarn Valley ranks amongst France’s most beautiful nature spots.Foster + Partners design, while being monumental, represents how such huge projects can be subtly blended with their surroundings.
Images: Shutterstock


b;worldbuild365.com
 
Top