• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

5 hobet që ju bëjnë të lumtur dhe të zgjuar

Hera

Βιβλίο φάγος
Vendndodhja
Athine
[h=2]Studimet/ 5 hobet që ju bëjnë të lumtur dhe të zgjuar[/h]Hobi është një aktivitet të cilin një person e bën për kënaqësi personale. Sipas hulumtimeve, hobi është një kontribues shumë i mirë i shëndetit, duke eleminuar stresin. Personat të cilët zhvillojnë aktivitete për kënaqësitë e tyre personale janë më të shëndetshëm, më të suksesshem, më të freskët dhe plot imagjinatë. Gjithashtu thuhet se hobi mund të mbrojë trurin tuaj. Sa më shpesh të bëni aktivitetet që ju pëlqejnë, aq më të mëdha janë shancet që të mos prekeni nga depresioni.
Njëra nga mënyrat më të mira për ta reduktuar stresin, është ta ktheni vëmendjen tuaj në gjëra të tjera. Nëse fokusoheni në diçka jo stresuese, niveli i stresit do të reduktohet.

Më poshtë do të ju listojmë 5 hobet që ju bëjnë të lumtur dhe më të mençur.

1. Fotografia

Fotografia është një ndër hobet më të bukura dhe më të pëlqyera nga të rinjtë. Të kapësh momente të veçanta, apo të editosh fotografi të bukura janë një shplodhje e trurit duke ju dhënë një kënaqësi personale të jashtëzakonshme.Shumica e njerëzve mendojnë se fotografia është një hobi shumë i shtrenjtë për shkak se kërkon kamera dhe të udhëtohet në vende të ndryshme. Por si hobi, me fotografinë mund t’ia dilni shumë mirë, mjafton të fotografoni edhe me telefonin tuaj. Ambienti përreth jush është i mbushur plot me detaje dhe peisazhe të bukura.2. Meditimi

Meditimi si hobi shumëfishon lumturinë tënde!

Ky meditim pa mundim funksionon në kiminë e trurit që na bën më të lumtur.
Sipas hulumtuesve shkencorë, meditimi mund të jetë një zgjidhje natyrale ndaj qetësuesve që përdoren për dhimbjet kronike, si dhe luftojnë me sukses stresin dhe depresionin që këto dhimbje sjellin.

3. Kopshtaria

Sipas hulumtimeve, kopshtaria mund të ngrejë gjendjen tuaj dhe mund të luftojë stresin edhe më mirë se aktivitetet e tjera relaksuese.


Nëse ju pëlqen që të punoni me lulet dhe gjelbërimin, ky hobi është thjesht i duhuri për ju. Do të jeni në natyrë e të rrethuar me ajër të pastër, dhe kjo është ilaç për trupin dhe shëndetin tuaj.4. Shkrimi

Një tjetër hobi që mund të ju bëjë të lumtur është edhe shkrimi. Të shkruash do të thotë të shprehesh, dhe kjo mund të ndihmojë shumë persona të shprehen e të ndihen më të lirshëm. Ndihmon edhe në zhvillimin e artikulimit, kreativitetit, të menduarit dhe arsyetuarit.


Hulumtimet tregojnë se shkrimi sjell përmirësime në shëndetin mendor dhe fizik. Megjithëse shkrimi rreth traumës është i parehatshëm dhe i dëshpëruar në fillim, shpenzimet zhduken dhe përfitimet dalin pas një periudhe 2 javore.
Ky studim është përsëritur shumë herë mes artritit dhe pacientëve me dhimbje kronike, studentëve të mjekësisë, të burgosurve, viktimave të krimit dhe grave pas lindjes, nga Belgjika në Meksikë deri në Zelandën e Re.

5. Vizatimi dhe piktura

Ashtu si shkrimi, arti mund t’i bëjë njerëzit të lumtur. Një studim i vitit 2009 tregoi se terapia e artit prodhoi një efekt pozitiv midis të burgosurve të burgut. Rezultatet treguan një prirje drejt rëndësisë në një përmirësim më të madh të humorit.
Arsyeja për këtë është se kur nxjerrni, dopamina lirohet. Kështu, vizatimi rezulton në ndërveprime nervore që sjellin kënaqësi, duke ju bërë më të qetë dhe më të lumtur.Pra, hobi e bën jetën më interesante dhe të lumtur. Përveç vendosjes së ngjyrave në jetën tuaj, ajo gjithashtu mund t’ju japë përfitime shëndetësore.

Pra, është koha për të kërkuar një hobi tani.
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Kopshtaria nooooo i ndryshoj aq shpesh lulet jo se dua por vyshken si kopshtare e mire qe jam....
te kishin goje do me klithnin ore e cast ....
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
jana80 vrasese e luleve :hihi: do te denoj qe te vyshken lulet dhe ato kane jete
Skam faj ... un dua ti shoh sic i blej por cuq....
me e bukura ka qene nje vit ishin te bukurat e dheut.. ballkonet plotttt .. u mbushen me morra... po mos qesh kishin edhe lulet parazit dhe si rob i bios ne baze te "kerkimve shkencore" made in google gjej nje menyre me uthull dhe nga ai detersivi qe lahen pjatat...
ok parazitet u zhduken e kete ta garantoj, por gjynah qe se bashku me to edhe lulet!!!
 

vajza e detit

Anëtar i Respektuar
Shume e vertet meditimi dhe shkrimi jane hobe te qe te bejne vertet te lumtur...te qetesojne shume...te bejne te ndihesh me mire... Te shkruarit e kam patur qe e vogel...por meditimin e kam zbuluar vone...dhe qe kur e bera pjese timen se largoj asnje dite... E kupton rendesine e tij kur ndihesh e fresket menderisht...shpirterisht...fizikisht...
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Une shkruaj sa here mundem.
Shkruaj naten,pasi atehere me vijne idete ne mendje.
;);)
Eshte dicka e mire,te fusesh trurin ne pune.
 
  • Like
Reactions: NGU
Top