5 gjëra që nuk i keni ditur për Gucci-n, mësojini tani

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
-640-0-5f92a0f6ce3b7.jpg

Gucci është një nga markat më të dashura në botë, i njohur për dizajnet e tij inovativë, si edhe të përjetshme. Ringjallur nga një këndvështrimi i Drejtorit Kreativ Alessandro Michele, Gucci ka zënë vendin kryesor në botën e modës me estetikë të guximshme, maksimaliste dhe të domosdoshme. Shumë gjëra kanë ndryshuar me markën që kur Michele mori drejtimin e markës luksoze në vitin 2015.

-640-0-5f929f589cd6d.jpg

Mirëpo, sa dini ju rreth kësaj marke që shumë e adhurojnë?

(Këto fakte rreth Gucci-t, mund t’i dini, por nëse nuk jeni të informuar rreth kësaj marke, keni mundësinë të lexoni tani)

-Gucci u themelua në Itali në vitin 1921. Guccio Gucci ishte njeriu kryesor pas kompanisë. Ai e krijoi atë në Firence kur ishte 40 vjeç. Logoja e famshme dyshe G qëndron për Guccio Gucci.

-640-0-5f929f46235fd.png

Megjithëse Gucci filloi në Itali, një vend i njohur për modën e tij, stili u frymëzua nga ata që jetonin në Londër dhe rreth Anglisë.

Kur filloi për herë të parë, kompania prodhoi sende lëkure. Çantat e dorës janë ende disa nga artikujt më të njohur të Gucci-t.

Gucci e mori frymëzimin e tij kur ishte duke punuar si një operator ashensori në hotelin Savoy të Londrës. Ai u takua me njerëz të famshëm si Winston Churchill dhe Marilyn Monroe dhe aksesorët e tyre e frymëzuan atë për të filluar markën e tij.

Më poshtë mund të lexoni disa fakte interesante për Gucci-n që mbase nuk i lexoni dëgjuar më parë:

-Kur Italia ishte nën diktaturën fashiste në vitet 1940, lëkura ishte e vështirë për t’u gjetur, kështu që kompania eksperimentoi me materiale të tjera si liri dhe kallami i djegur. Çanta e kallamit të djegur, e njohur gjithashtu si çanta Bamboo, u bë aq e famshme sa prodhohet edhe sot.

-640-0-5f929f651cfda.jpg

-Shamia mëndafshi me printe lulesh u bë për herë të parë me kërkesë personale të Grace Kelly, në vitin 1966. Kjo shami u rikthye në koleksionin Cruise të vitit 2015.

-640-0-5f929f6e1952e.jpg

-Këpucët Gucci me detajet e kuajve, u shtuan në koleksionin e Institutit të Kostumeve në Muzeun Metropolitan të Artit në New York në 1985.

-Në vitin 2011 Gucci hapi muzeun e tij në Firence. Muzeu është më i madh se 1700 metra katrorë dhe tregon historinë e markës. Në katin e parë ka një kafene Gucci, një librari dhe një dyqan ku mund të blini çanta, pajisje dhe bizhuteri, të dizajnuara posaçërisht për muzeun. Në katin e parë do të gjeni çanta dhe veshje mbrëmjeje, të veshura nga njerëz të famshëm.


//classlifestyle
 

Attachments

 • -640-0-5f92a0f6ce3b7.jpg
  -640-0-5f92a0f6ce3b7.jpg
  101.2 KB · Shikime: 0
 • -640-0-5f929f589cd6d.jpg
  -640-0-5f929f589cd6d.jpg
  81.4 KB · Shikime: 0
 • -640-0-5f929f46235fd.png
  -640-0-5f929f46235fd.png
  128.4 KB · Shikime: 0
 • -640-0-5f929f651cfda.jpg
  -640-0-5f929f651cfda.jpg
  65.6 KB · Shikime: 0
 • -640-0-5f929f6e1952e.jpg
  -640-0-5f929f6e1952e.jpg
  87.3 KB · Shikime: 0
 • -640-0-5f92a0f6ce3b7.jpg
  -640-0-5f92a0f6ce3b7.jpg
  101.2 KB · Shikime: 0
 • -640-0-5f929f589cd6d.jpg
  -640-0-5f929f589cd6d.jpg
  81.4 KB · Shikime: 0
 • -640-0-5f929f46235fd.png
  -640-0-5f929f46235fd.png
  128.4 KB · Shikime: 0
 • -640-0-5f929f651cfda.jpg
  -640-0-5f929f651cfda.jpg
  65.6 KB · Shikime: 0
 • -640-0-5f929f6e1952e.jpg
  -640-0-5f929f6e1952e.jpg
  87.3 KB · Shikime: 0
Top