25 fakte magjepsëse për dashurinë

fcbesia

Anëtar i Respektuar
Dashuria është një gjë shumë e bukur... por edhe e çuditshme gjithashtu. Më poshtë janë 25 fakte rreth dashurisë.

1. Burrat të cilët e puthin gruan e tyre në mëngjes, jetojnë 5 vjet më shumë se sa ata që nuk e bëjnë këtë gjë.

2. Kënga e parë për dashurinë është shkruar 4 000 vjet më parë dhe vjen nga një zonë midis Tigrit dhe Eufratit.

3. Nëse vjen momenti për intimitet që në fillim të marrëdhënies, 78% e vajzave nuk pranojnë nëse nuk janë depiluar.

4. Vajzat feministe kërkojnë më shumë se të tjerat të kenë një marrëdhënie romantike.

5. Dy të tretat e njerëzve raportojnë se kanë rënë më shumë në dashuri me dikë që kanë vite që e njohin, se sa me një të saponjohur.

6. Njerëzit që tregojnë historinë e tyre të dashurisë e bëjnë këtë pasi mendojnë se procesi është jashtë kontrollit të tyre.

7. Dashuria nxit një efekt qetësues në trup dhe mëndje për të paktën një vit, gjë që ndihmon ruajtjen e sistemit nervor.

8. Dashuria ka të njëjtin efekt në trup njësoj si edhe frika e madhe. Te një person i dashuruar shfaqen të njëjtat simptoma si te një person që ndjen një frikë të madhe – zmadhim të bebes së syrit, duar të djersitura, dhe rritje të të rrahurave të zemrës

9. Skanimet e trurit kanë treguar se kur njeriu shikon foto të njeriut të zemrës, truri reagon menjëherë duke treguar dëshirë.

10. Vajzat e fisit Tivi në Pacifikun jugor martoheshin që në lindje.

11. Shërbimi “Detektori i dashurisë” i shpikur nga operatori telefonik KTF supozohet se tregon seriozitetin e njeriut të dashur, nëse ai vërtet është i ndershëm në atë që thotë. Telefoni analizon kordat e zërit për të parë nëse ai flet me dashuri apo jo. Përdoruesi merr një analizë të bisedës nëpërmjet një mesazhi i cili tregon afeksionin, surprizën, përqendrimin dhe ndershmërinë me të cilën ka folur personi tjetër në linjë.

12. Rreth 11% e grave kontrollojnë menjëherë online për të parë të dhënat e një personi që e kanë takuar ose që presin ta takojnë, kundrejt 7 % të meshkujve.

13. Me kalimin e kohës, partnerët tentojnë të kenë gjithmonë e më shumë të njëtat sjellje.

14. Njerëzit tentojnë të kthejnë më shumë kokën në të djathtë se sa në të majtë kur puthin dikë (65% e njerëzve e kthejnë kokën në të djathtë).

15. Tradita e unazës së fejesës ka ardhur që në shekullin e 15-të, kur Duka Maximillian i Austrisë i dha një unazë të fejuarës së tij Mary nga Burgundy.

16. Rreth 43% e grave preferojnë që partnerët të mos tregojnë shenja ‘dashurie’ nëse nuk janë të sigurt për një lidhje.

17. Njerëzit që sapo kanë rënë në dashuri tregojnë zvogëlim të hormonit serotonin- në nivele aq të ulëta sa dhe te një person i sëmurë.

18. Aeroporti Ndërkombëtar i Filadelfias mbahet si Nr. 1 për lidhjet e dashurisë gjatë kohës së pritjes.

19. Sipas një teorie matematike, ne duhet të takojmë shumë njerëz para se të zgjedhim partnerin e përjetshëm. Sipas probabilitetit vetëm kështu ka më shumë shance për një çift të suksesshëm.

20. Mjekra e burrave rritet më shpejt kur ata mendojnë për seks.

21. Verona, qyteti italian ku u luajt vepra e Shekspirit, Romeo dhe Zhulieta, merr rreth 1000 letra çdo vit në adresë të Zhulietës, çdo Valentin.

22. Nëse një person refuzon një lidhje, personi bie edhe më shumë në dashuri me atë person që nuk e ka pranuar- thotë Helen Fisher autor i librit ‘Pse dashurojmë’. Pjesët e trurit që aktivizohen kur ne jemi të gëzuar vazhdojnë të mbeten aktive.

23. Ka një arsye pse ndodhin romancat në zyrë; Rënia në dashuri është shumë e lidhur me afrimitetin. Ngjallet familjariteti, qetësia, afërsia ... dhe romanca.

24. Një në pesë marrëdhënie dashurie afatgjata ndodhin pasi njëri nga partnerët është i përfshirë në të.

25. Një marrëdhënie romantike i bën të dy partnerët të lumtur. Sa më afër ndihemi aq më të lumtur jemi!


Shekulli
 

AmorNaldo

Antar Aktiv
Shenjat qe tregojnë se ke rënë ne dashuri...

01. Tani qe po lexon këtë, kishe vetëm një person ne mendje te gjithë kohën...
02. Do beje çdo gjë për te...
03. Kupton qe gjithmonë buzeqesh me vete kur mendon për te
04. Emocionohesh vetëm nga aroma e tij/saj
05. Fillon të mendosh gjithmonë e me shumë për te
06. Fillon te degjosh këngë te lehta
07. Kur sheh atë, nuk i ve re njerëzitë e tjerë përreth teje
08. Kur degjon zërin e tij/saj...buzeqesh pa asnjë arsye
09. Kur mendon për te zemra te rreh gjithmonë e me shpejt
10. Pretendon se je e/i turpshem kur je me te
11. Ecen shumë ngadalë kur je me te
12. I rilexon mesazhet e tij/saj shpesh


1. mendon gjithmon per te
2. gjithmon shikon rrotull se mos ai eshte diku aty
3. te iken oreksi
4. nuk e ke mendjen ne muhabetet e njerezve qe flasin me ty por ne mendjen tende eshte vetem ai
5. bene gjithcka per te
6. qan kur nuk e shikon
7. behesh shume nevrike kur e shikon me dike tjeter
8. ndryshon sjelljen tende qe ti pelqesh atij
9. rri me ore te tera ne pasqyre qe ne syte e tij te jesh e vetmja bukuroshe
10. do te rrish vetem prane tij
11. skuqesh shpejt kur flet
12. dhe e shikon gjithmone ne sy

Tani testoni veten
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
1. Burrat të cilët e puthin gruan e tyre në mëngjes, jetojnë 5 vjet më shumë se sa ata që nuk e bëjnë këtë gjë.
e bukur kjo fcb:)
 

albgrl

GIRLICIOUS
Dashuria është një gjë shumë e bukur... por edhe e çuditshme gjithashtu. Më poshtë janë 25 fakte rreth dashurisë.

18. Aeroporti Ndërkombëtar i Filadelfias mbahet si Nr. 1 për lidhjet e dashurisë gjatë kohës së pritjes.


ahahhahahahahahahahaha. LOL LOL LOL Kjo qenka SHUME interesante.
 

eldi

trafikante
shum e bukur dhe shum reale qe gjitha keto :

14. Njerëzit tentojnë të kthejnë më shumë kokën në të djathtë se sa në të majtë kur puthin dikë (65% e njerëzve e kthejnë kokën në të djathtë).


18. Aeroporti Ndërkombëtar i Filadelfias mbahet si Nr. 1 për lidhjet e dashurisë gjatë kohës së pritjes.
duhet me u pa kjo pune, duhet te shkoj dhe una atyyyyyyyyyy..... :)
 

Dea

Junior Member
eh keshtu eshte dashuria te vjen kur ti nuk e pret dhe te iken kur ti ke shume nevoj....
 

PAZUZU

Dark Knight
Titulli: 25 fakte magjepsëse për dashurinë

kushedi jam un me difekt por kur un jam i dashuruar me duket sikur koha dhe jeta e ul shpejtesine e saj...cdo gje vijon me ngadale...efekt qe me pelqen naturisht...urime te gjitheve ne dashuri
 

zhandark

Anëtar i ri
Titulli: 25 fakte magjepsëse për dashurinë

o nene o nene kur lexoj keshtu gjerash me iken petlla ,,sepse te gjitha keto i kam ndjere dmth qe paskam qene e dashuruar ???? pse keshtu eshte dashuria ????
 

Gazolina

Moskokecarese
Interesante por dhe qe mund te dihen disa prej tyre...:D
Une personalisht do veja ne zbatim ate piken 19 se do ishte problematike me vone besoj...:p LOL LOL :D
 

MasteR

I'm offline
Pe: 25 fakte magjepsëse për dashurinë

Te rrezikosh dhe mund te humbesh, te mos rrezikosh gjithsesi je i humbur
 

Love

βeℓℓe â๓e
15 Kuriozitete dhe Fakte mbi Dashurine.

- Njerëzit që tregojnë historinë e tyre të dashurisë e bëjnë këtë pasi mendojnë se procesi është jashtë kontrollit të tyre.

- Dashuria nxit një efekt qetësues në trup dhe mëndje për të paktën një vit, gjë që ndihmon ruajtjen e sistemit nervor.

- Rreth 11% e grave kontrollojnë menjëherë online për të parë të dhënat e një personi që e kanë takuar ose që presin ta takojnë, kundrejt 7 % të meshkujve.

- Me kalimin e kohës, partnerët tentojnë të kenë gjithmonë e më shumë të njëtat sjellje.

- Tradita e unazës së fejesës ka ardhur që në shekullin e 15-të, kur Duka Maximillian i Austrisë i dha një unazë të fejuarës së tij Mary nga Burgundy.

- Rreth 43% e grave preferojnë që partnerët të mos tregojnë shenja 'dashurie' nëse nuk janë të sigurt për një lidhje.

- Njerëzit që sapo kanë rënë në dashuri tregojnë zvogëlim të hormonit serotonin- në nivele aq të ulëta sa dhe te një person i sëmurë.

- Aeroporti Ndërkombëtar i Filadelfias mbahet si Nr. 1 për lidhjet e dashurisë gjatë kohës së pritjes.

- Sipas një teorie matematike, ne duhet të takojmë shumë njerëz para se të zgjedhim partnerin e përjetshëm. Sipas probabilitetit vetëm kështu ka më shumë shance për një çift të suksesshëm.

- Mjekra e burrave rritet më shpejt kurata mendojnë për marrëdhënie intime

- Verona, qyteti italian ku u luajt veprae Shekspirit, Romeo dhe Zhulieta, merr rreth 1000 letra çdo vit në adresë të Zhulietës, çdo Valentin.

- Nëse një person refuzon një lidhje,personi bie edhe më shumë në dashuri me atë person që nuk e ka pranuar- thotë Helen Fisher autor i librit 'Pse dashurojmë'. Pjesët e trurit që aktivizohen kur ne jemi të gëzuar vazhdojnë të mbeten aktive.

- Ka një arsye pse ndodhin romancat në zyrë; Rënia në dashuri është shumë e lidhur me afrimitetin. Ngjallet familjariteti, qetësia, afërsia ... dhe romanca.

- Një në pesë marrëdhënie dashurie afatgjata ndodhin pasi njëri nga partnerët është i përfshirë në të.

- Një marrëdhënie romantike i bën të dy partnerët të lumtur. Sa më afër ndihemi aq më të lumtur jemi! Të dua. T'i dëgjosh këto dy fjalë nga dikush që ti dashuron është diçka e mrekullueshme

- Burrat të cilët e puthin gruan e tyre në mëngjes, jetojnë 5 vjet më shumë se sa ata që nuk e bëjnë këtë gjë

- Kënga e parë për dashurinë është shkruar 4 000 vjet më parë dhe vjen nga një zonë midis Tigrit dhe Eufratit.

- Dy të tretat e njerëzve raportojnë se kanë rënë më shumë në dashuri me dikë që kanë vite që e njohin, se sa me një të saponjohur.
Burimi: Kuriozitete&Enigma
 

ReNdEx

Interist Forever
V.I.P
Pe: 15 Kuriozitete dhe Fakte mbi Dashurine.

ℒℴ⋁ℇ;272231 said:
- Njerëzit që tregojnë historinë e tyre të dashurisë e bëjnë këtë pasi mendojnë se procesi është jashtë kontrollit të tyre.

- Dashuria nxit një efekt qetësues në trup dhe mëndje për të paktën një vit, gjë që ndihmon ruajtjen e sistemit nervor.

- Rreth 11% e grave kontrollojnë menjëherë online për të parë të dhënat e një personi që e kanë takuar ose që presin ta takojnë, kundrejt 7 % të meshkujve.

- Me kalimin e kohës, partnerët tentojnë të kenë gjithmonë e më shumë të njëtat sjellje.

- Tradita e unazës së fejesës ka ardhur që në shekullin e 15-të, kur Duka Maximillian i Austrisë i dha një unazë të fejuarës së tij Mary nga Burgundy.

- Rreth 43% e grave preferojnë që partnerët të mos tregojnë shenja 'dashurie' nëse nuk janë të sigurt për një lidhje.

- Njerëzit që sapo kanë rënë në dashuri tregojnë zvogëlim të hormonit serotonin- në nivele aq të ulëta sa dhe te një person i sëmurë.

- Aeroporti Ndërkombëtar i Filadelfias mbahet si Nr. 1 për lidhjet e dashurisë gjatë kohës së pritjes.

- Sipas një teorie matematike, ne duhet të takojmë shumë njerëz para se të zgjedhim partnerin e përjetshëm. Sipas probabilitetit vetëm kështu ka më shumë shance për një çift të suksesshëm.

- Mjekra e burrave rritet më shpejt kurata mendojnë për marrëdhënie intime

- Verona, qyteti italian ku u luajt veprae Shekspirit, Romeo dhe Zhulieta, merr rreth 1000 letra çdo vit në adresë të Zhulietës, çdo Valentin.

- Nëse një person refuzon një lidhje,personi bie edhe më shumë në dashuri me atë person që nuk e ka pranuar- thotë Helen Fisher autor i librit 'Pse dashurojmë'. Pjesët e trurit që aktivizohen kur ne jemi të gëzuar vazhdojnë të mbeten aktive.

- Ka një arsye pse ndodhin romancat në zyrë; Rënia në dashuri është shumë e lidhur me afrimitetin. Ngjallet familjariteti, qetësia, afërsia ... dhe romanca.

- Një në pesë marrëdhënie dashurie afatgjata ndodhin pasi njëri nga partnerët është i përfshirë në të.

- Një marrëdhënie romantike i bën të dy partnerët të lumtur. Sa më afër ndihemi aq më të lumtur jemi! Të dua. T'i dëgjosh këto dy fjalë nga dikush që ti dashuron është diçka e mrekullueshme

- Burrat të cilët e puthin gruan e tyre në mëngjes, jetojnë 5 vjet më shumë se sa ata që nuk e bëjnë këtë gjë

- Kënga e parë për dashurinë është shkruar 4 000 vjet më parë dhe vjen nga një zonë midis Tigrit dhe Eufratit.

- Dy të tretat e njerëzve raportojnë se kanë rënë më shumë në dashuri me dikë që kanë vite që e njohin, se sa me një të saponjohur.
Burimi: Kuriozitete&Enigma


Heuk ndaj mu rritka kaq shpejt mjekra mua nga kjo do e kem thua se mendoj shum :p:p:p:p:p:p:p:p:p:p haha
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: 15 Kuriozitete dhe Fakte mbi Dashurine.

E bukur Love ta lexosh gjithashtu dhe ti perjetosh...
 

PiNkY

Anëtar i Nderuar
14 Kuriozitete Rreth Dashurisë

Dashuria është një gjë shumë e bukur, por edhe e çuditshme gjithashtu.

53f7e47d-88b7-44ac-8515-ed37d293f59d-0-1-300x152.jpg


1. Burrat të cilët e puthin gruan e tyre në mëngjes, jetojnë 5 vjet më shumë se sa ata që nuk e bëjnë këtë gjë.
2. Kënga e parë për dashurinë është shkruar 4 000 vjet më parë dhe vjen nga një zonë midis Tigrit dhe Eufratit.
3. Nëse vjen momenti për intimitet që në fillim të marrëdhënies, 78% e vajzave nuk pranojnë nëse nuk janë depiluar.
4. Vajzat feministe kërkojnë më shumë se të tjerat të kenë një marrëdhënie romantike.
5. Dy të tretat e njerëzve raportojnë se kanë rënë më shumë në dashuri me dikë që kanë vite që e njohin, se sa me një të sapo njohur.
6. Njerëzit që tregojnë historinë e tyre të dashurisë e bëjnë këtë pasi mendojnë se procesi është jashtë kontrollit të tyre.
7. Dashuria nxit një efekt qetësues në trup dhe mëndje për të paktën një vit, gjë që ndihmon ruajtjen e sistemit nervor.
8. Dashuria ka të njëjtin efekt në trup, njësoj si edhe frika e madhe. Te një person i dashuruar shfaqen të njëjtat simptoma si te një person që ndjen një frikë të madhe, zmadhim të bebes së syrit, duar të djersitura, dhe rritje të të rrahurave të zemrës
9. Skanimet e trurit kanë treguar se kur njeriu shikon foto të njeriut të zemrës, truri reagon menjëherë duke treguar dëshirë.
10. Vajzat e fisit Tivi në Pacifikun jugor martoheshin që në lindje.
11. Mjekra e burrave rritet më shpejt kur ata mendojnë për ****.
12. Ka një arsye pse ndodhin romancat në zyrë; Rënia në dashuri është shumë e lidhur me afrimitetin. Ngjallet familjariteti, qetësia, afërsia dhe romanca.
13. Një marrëdhënie romantike i bën të dy partnerët të lumtur. Sa më afër ndihemi aq më të lumtur jemi!
14. Tradita e unazës së fejesës ka ardhur që në shekullin e 15-të, kur Duka Maximillian i Austrisë i dha një unazë të fejuarës së tij Mary nga Burgundy./bota-shqip/
 

MasteR

I'm offline
Titulli: 25 fakte magjepsëse për dashurinë

Fatkte interesante
 

VIP

V.I.P
Titulli: 25 fakte magjepsëse për dashurinë

..Fakti tjeter eshte qe Dashuria te ben me zemer :p
 

Behgjeti

Anëtar i Respektuar
Shumë nga këto "faktet magjepsëse" nuk qëndrojnë dhe janë lista të kota për të mbushur gazetat, por është e vërtetë që, dashuria, për aq kohë sa vazhdon, të bën të ndihesh mirë dhe të frymëzon...
 

Hera

Banned
Interesante si fakte
 
Top