• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Hartini

Well known member
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Po te pergjigjem pa bindje politike:

1. Thuhet qe gjate pushtimit Italian dhe Gjerman, Kosova, si dhe Cameria, i eshte bashkuar Shqiperise. Gjithashtu, mire do beje te lexoja pak historine e Konferences se Bujanit. Te rekomandoj te lexosh pak edhe per Lidhjen e Dyte te Prizrenit.

2. Ti se dike qe dy divizione Shqiptare (20 mije luftetare) luftuan per 6 muaj ne Jugosllavi (Kosove, Diber e Madhe dhe madje deri ne Bosnje) per te cliruar Jugosllavine dhe 600 prej tyre u vrane (sipas vete Enver Hoxhes)

Shitja e Kosoves nuk matet vetem me "a ishte Kosova pjese e Shqiperise". Dihet faktikisht roli i Popovic ne fshirjen e ceshtjes se Kosoves nga programi i PKSh-se. Gjithashtu, ishin te derguarit Jugosllave (Popovic, Mugosha, Tempo) qe i shtune PKSh-ne te ishte kunder Ballit e Legalitetit pikerisht se keto dy te fundit kerkonin ribashkimin e territoreve etnike Shqiptare. Konferenca e Mukjes ishte lufta e perbashket e PKSh dhe Ballit per nje qellim, por kishte edhe ceshtjen e Kosoves. Pasi jugosllavet u njohen me vendimet, u vra Mustafa Gjinishi (nga vete partizanet) dhe e hengri Ymer Dishnica.

Shitja e Kosoves nuk matet vetem me "a ishte Kosova pjese e Shqiperise". Popovic, per shkak te aktivitetit te tij anti-kosovar, e gjeti fundin nga dora e nje trimi Kosovar, Haki Taha. Disa nga bashkepuntoret e H. Tahajt u arratisen ne Shqiperi me shprese se do shpetonin, por u rrasen ne burg dhe i derguan mbrapsht. Nderkohe, shiko c'thote Enver Hoxha per vrasjen e Popovic: "Po në mars 1945, jo shumë kohë pas çlirimit të Kosovës, ai u vra në Prishtinë në një atentat të kurdisur nga shërbimi i fshehtë jugosllav, sepse ishte shprehur për të drejtën e popullsisë shqiptare të Kosovës për vetëvendosje."

Shitja e Kosoves nuk matet vetem me "a ishte Kosova pjese e Shqiperise". Sic duket s'paske degjuar ndonjehere per masakren e Tivarit ku u vrane 1700-4300 burra Kosovare gjate rruges nga Kosova per ne Tivar, neper territorin e Shqiperise.

A je kaq naiv te mendosh qe ky karvan i vdekjes kaloi neper Shqiperi pa dijenin e Enver Hoxhes?

hajduti
Po ti mo , kaq naiv je qe mendon se dy divizjone te ushtrise antifashiste nacjonalçlirimtare qe ndoqen gjermant nga mrapa
teksa keta te fundit terhiqeshin , ishin ne gjendje te mbanin Kosoven dhe Dibren e madhe dhe te benin bashkimin kombtar !!!!
Fuqit e medha kan vendosur perhere , siç dhe vendosin edhe sot o hajn , prandaj thirri pak llogjikes .
Sot ke dy shtete shqiptare , Shqiperi dhe Kosove dhe jo vetem qe nuk bashkohen , por nuk ua mban as ta permendin ate muhabet ,
kurse ti ja fut broçkulla forumeve .
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Po te pergjigjem pa bindje politike:

1. Thuhet qe gjate pushtimit Italian dhe Gjerman, Kosova, si dhe Cameria, i eshte bashkuar Shqiperise. Gjithashtu, mire do beje te lexoja pak historine e Konferences se Bujanit. Te rekomandoj te lexosh pak edhe per Lidhjen e Dyte te Prizrenit.

2. Ti se dike qe dy divizione Shqiptare (20 mije luftetare) luftuan per 6 muaj ne Jugosllavi (Kosove, Diber e Madhe dhe madje deri ne Bosnje) per te cliruar Jugosllavine dhe 600 prej tyre u vrane (sipas vete Enver Hoxhes)

Shitja e Kosoves nuk matet vetem me "a ishte Kosova pjese e Shqiperise". Dihet faktikisht roli i Popovic ne fshirjen e ceshtjes se Kosoves nga programi i PKSh-se. Gjithashtu, ishin te derguarit Jugosllave (Popovic, Mugosha, Tempo) qe i shtune PKSh-ne te ishte kunder Ballit e Legalitetit pikerisht se keto dy te fundit kerkonin ribashkimin e territoreve etnike Shqiptare. Konferenca e Mukjes ishte lufta e perbashket e PKSh dhe Ballit per nje qellim, por kishte edhe ceshtjen e Kosoves. Pasi jugosllavet u njohen me vendimet, u vra Mustafa Gjinishi (nga vete partizanet) dhe e hengri Ymer Dishnica.

Shitja e Kosoves nuk matet vetem me "a ishte Kosova pjese e Shqiperise". Popovic, per shkak te aktivitetit te tij anti-kosovar, e gjeti fundin nga dora e nje trimi Kosovar, Haki Taha. Disa nga bashkepuntoret e H. Tahajt u arratisen ne Shqiperi me shprese se do shpetonin, por u rrasen ne burg dhe i derguan mbrapsht. Nderkohe, shiko c'thote Enver Hoxha per vrasjen e Popovic: "Po në mars 1945, jo shumë kohë pas çlirimit të Kosovës, ai u vra në Prishtinë në një atentat të kurdisur nga shërbimi i fshehtë jugosllav, sepse ishte shprehur për të drejtën e popullsisë shqiptare të Kosovës për vetëvendosje."

Shitja e Kosoves nuk matet vetem me "a ishte Kosova pjese e Shqiperise". Sic duket s'paske degjuar ndonjehere per masakren e Tivarit ku u vrane 1700-4300 burra Kosovare gjate rruges nga Kosova per ne Tivar, neper territorin e Shqiperise.

A je kaq naiv te mendosh qe ky karvan i vdekjes kaloi neper Shqiperi pa dijenin e Enver Hoxhes?

hajduti
Shif sa mire ke fillu me i kuptu gjerat. Kthjellu ca, kthjellu

Pra, jo thuhet, por gjate pushtimit Gjerman Kosova ishte vendosur nen qeverisjen e Shqiperise qe ishte e ligjshme per Gjermanet dhe qe i binte se ajo qeveri ishte me Gjermanet. Bile quhej Shqiperi e madhe dhe kishte kufirin mu ne uren e Mitrovices (qe ta dish ti). Bile, bile aq burra u bene ate kohe ne sa u armatosem deri ne dhembe dhe gjuanim ne shenje serbet (mbaje mend mire kete). Pra provonim armet ne ta. A beme mire apo s'beme mire (se realisht kishim vuajtur nga ta) kete e tregon me se miri fundi i luftes. Shume mire deri ketu. Ta kam thene me poshte se t'i analizon situaten e vitit 1941-45 me kushtet e sotme. Po harron se ne ate kohe po te ishte me Gjermanet ishe me bllokun nazist. Ndoshta qejfi yne eshte te themi se ishte i mire per ne por ishte ne konflikt me tere boten. Dhe ne fund e di ti Hajduto se cfare pesuan vete Gjermanet dhe ata qe perkrahnin ata? E di apo se di? Epo nese se di lexo dokumente arkovore sa lexon keso brockulla dhe trimeri virtuale.

Ore Hajduto, mos me trego se cfare ka menduar Miladin Popovici, se nuk ka asnje arsye sepse sot e 1000 vjete ne Serbin do ta kemi armik dhe nuk besoje se kane per te menduar mire per ne. Ceshtja eshte se Shqiperia ate kohe ishte komuniste (fati i zi po eshte histori jona) dhe nuk binte ne sferen e interesit Perendimor por ne sferen e Interesit Ruse dhe Ruset e Serbet kishin enderr daljen ne Durres e Vlore se per Kosoven se rruanin fare. As e llogaritnin sepse ajo nuk ishte pjese e Shqiperise deshe ti apo nuk deshe. Kshu u ndane ne Jalte. Bilem kishte propozime te ndahej 50 me 50.

Po ca lidhje ka Beteja e Tivarit me shitjen e Shqiperise or djal?! Qa lidhje ka?! E shef qe ne nuk jemi asgjekundi. Paramendo kane kaluar afer 70 vite dhe ne akoma nuk kemi nje shifer te sakt te te vrareve. E shef cfare pordhe historirash bejme ne? E shef qe ne vend qe te merremi me raste reale te ngritjes se padive mbi masakra njerezore qe na jane bere ne mirremi qe 25 demokraci me ceshtjen: E shiti apo se shiti nderkohe qe ai Hoxha i shkrete nuk kishte se cfare te shiste?? Munde ta merrte nese do kish fuqine por se pati ama qe ta shiste as qe behej llaf sepse nuk e posedonte. Per me keq, qe ta dish ti dhe ne te gjithe Kosova, fatkeqesisht (duke mos ditur gje per levizjet ne bote ngase ishte 99% analfabet) ishte mbeshtetese e nje armiku qe po e luftonin tere dynjaja :sdi:
 

Darius

DENY IGNORANCE
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Shif sa mire ke fillu me i kuptu gjerat. Kthjellu ca, kthjellu

Pra, jo thuhet, por gjate pushtimit Gjerman Kosova ishte vendosur nen qeverisjen e Shqiperise qe ishte e ligjshme per Gjermanet dhe qe i binte se ajo qeveri ishte me Gjermanet. Bile quhej Shqiperi e madhe dhe kishte kufirin mu ne uren e Mitrovices (qe ta dish ti). Bile, bile aq burra u bene ate kohe ne sa u armatosem deri ne dhembe dhe gjuanim ne shenje serbet (mbaje mend mire kete). Pra provonim armet ne ta. A beme mire apo s'beme mire (se realisht kishim vuajtur nga ta) kete e tregon me se miri fundi i luftes. Shume mire deri ketu. Ta kam thene me poshte se t'i analizon situaten e vitit 1941-45 me kushtet e sotme. Po harron se ne ate kohe po te ishte me Gjermanet ishe me bllokun nazist. Ndoshta qejfi yne eshte te themi se ishte i mire per ne por ishte ne konflikt me tere boten. Dhe ne fund e di ti Hajduto se cfare pesuan vete Gjermanet dhe ata qe perkrahnin ata? E di apo se di? Epo nese se di lexo dokumente arkovore sa lexon keso brockulla dhe trimeri virtuale.

Ore Hajduto, mos me trego se cfare ka menduar Miladin Popovici, se nuk ka asnje arsye sepse sot e 1000 vjete ne Serbin do ta kemi armik dhe nuk besoje se kane per te menduar mire per ne. Ceshtja eshte se Shqiperia ate kohe ishte komuniste (fati i zi po eshte histori jona) dhe nuk binte ne sferen e interesit Perendimor por ne sferen e Interesit Ruse dhe Ruset e Serbet kishin enderr daljen ne Durres e Vlore se per Kosoven se rruanin fare. As e llogaritnin sepse ajo nuk ishte pjese e Shqiperise deshe ti apo nuk deshe. Kshu u ndane ne Jalte. Bilem kishte propozime te ndahej 50 me 50.

Po ca lidhje ka Beteja e Tivarit me shitjen e Shqiperise or djal?! Qa lidhje ka?! E shef qe ne nuk jemi asgjekundi. Paramendo kane kaluar afer 70 vite dhe ne akoma nuk kemi nje shifer te sakt te te vrareve. E shef cfare pordhe historirash bejme ne? E shef qe ne vend qe te merremi me raste reale te ngritjes se padive mbi masakra njerezore qe na jane bere ne mirremi qe 25 demokraci me ceshtjen: E shiti apo se shiti nderkohe qe ai Hoxha i shkrete nuk kishte se cfare te shiste?? Munde ta merrte nese do kish fuqine por se pati ama qe ta shiste as qe behej llaf sepse nuk e posedonte. Per me keq, qe ta dish ti dhe ne te gjithe Kosova, fatkeqesisht (duke mos ditur gje per levizjet ne bote ngase ishte 99% analfabet) ishte mbeshtetese e nje armiku qe po e luftonin tere dynjaja :sdi:
Une gjerat i kam te qarta, bile shume te qarta. Me akuzon qe une po e rishikoj historine me syze te 2015, por eshte e kunderta. Kthjellu ca, kthjellu

Nese nuk e njeh cdo te thote METAFORE, atehere mesoje se ne kete rast behet fjale per foljen SHITI , (ai shiti ne veten e trete njejes , koha e kryer e thjeshte)

Enver Plehra i shiti shqiptaret e Kosoves kur i tradhetoi ne besimin e tyre ndaj Shqiperise dhe i la ata ne duart e serbeve, te cilet masakruan Eliten Kosovare.

Enver Hoxha ne 1946 mbajti nje fjalim pompoz ku thosh: "Ta kthejme Shqiperine ne Republike te Shtate te Jugosllavise!" Kjo ishte menyra e tij per ti treguar Titos dhe komunisteve jugosllave se ne komunistet shqiptare jemi femije te bindur te baba Titos dhe komunisteve jugosllave, te cilet themeluan Partine Komuniste ne Tirane dhe katapultuan Enver Hoxhen ne krye te kesaj Partie.

Per plot 3 dekada, ai vrau e preu edhe njerezit me te afert te pushtetit te tij, pasi dyshonte se keta ishin bashkepuntore te Titos e Jugosllavise qe punonin per ta asgjesuar ate ne Shqiperi. Enver Hoxha e dinte shume mire qe gjithe bashkepuntoret e tij kishin lidhje me komunistet jugosllave, pasi keta komuniste jugosllave formuan Partine Komuniste ne Shqiperi.

Ishin partizanet komuniste shqiptare dhe Enver Hoxha qe ia dorezuan Kosoven Titos e Jugosllavise. Ishte minimumi qe Enver Hoxha mund te bente per te deshmuar besnikerine e tij ndaj baba Titos dhe komunisteve jugosllave per ndihmen qe ata i dhane Hoxhes dhe komunisteve shqiptare ne vitet 40 ne Shqiperi. Ironia tjeter eshte se te gjithe ata kosovare qe kalonin kufirin shqiptar per te hyre ne Shqiperi gjate kohes se Hoxhes, ose i ktheheshin mbrapsht Jugosllaveve, ose me keq akoma, Enver Hoxha i mbyllte ne kampet e internimit ne zonen e Myzeqese, ku perfundonin te gjithe kundershtaret e tij politike. Edhe njehere, kjo deshmonte friken e rregjimit te Hoxhes, qe kosovaret qe i shpetonin ndjekjes se rregjimit jugosllav, ne syte e rregjimit te Enver Hoxhes ishin "spiune te UDB-se" dhe "njerez te Titos qe kishin arrdhur me mision te rrezonin Pushtetin Popullore". Me pak fjale, te vrisnin Enver Hoxhen.

Shtabi i Aleateve Amerikano-Britanike, hap ndonje liber te shohesh- madje po deshe edhe "Planet Anglo Amerikane te per Shqiperine" te Hoxhes vete, qe atashuar me nacionalistet dhe jo me komunistet. Shtabi Enver Hoxhes ishte ai pro- Stalinist dhe Jugosllav, qe mbante lidhje te vazhdueshme dhe kishte te atashuar keshilltare nga blloku komunist. Hoxha te thote vete qe plasi duke kerkuar keshilltare ruse per barazpeshe me britaniket ne kampin nacionalist, por Stalini e kishte ndare mendjen qe Shqiperia eshte Jugosllavi dhe cdohere ja kalonte keto mesazhe te Hoxhes, Titos.

Konferenca e Jaltes, Medioker Thjesht, u mbajt ne Shkurt 1945. Kjo do te thote se Enver Hoxha me Jugosllavet e kishin vulosur nderkohe bashkimin e tere Ballkanit Verior ne nje nje bllok komunist (si puna Europes se Bashkuar sot). Konferenca e Jaltes legalizoi ate qe shtabi Jugosllav kishte arritur de-facto, asimilimin e Shqiperise dhe Kosoves, dhe asocimin e tyre me Bllokun Komunist Internacionalist.

Ndersa per Greqine nderhyri Churcill duke vene vijen ndarese ne Epir, me qe komunismi atje nuk kishte marre permasat e frikshme te Shqiperise, dhe per arsye te tjera te cilat nuk do i shtjelloj ketu.

Atyre qe kam thene me lart nuk kam cfare t’u shtoj. Kosova mbeti nen Jugosllavine nga deshira e Enver Hoxhes per t’u bere dishepull i bindur I Stalinit. Aq e madhe qe kjo deshire, sa ky nuk mendoi dy here por nenshkroi marreveshjen me Jugosllavine per paritetin e lekut me dinarin, dhe hoqi doganat. Sigurisht, vetem nje ekonomist kupton se si ne nje periudhe disa mujore tregu shqiptar u zbraz nga tere gjerat me vlere, perfshi arin.

Vetem ne kete rast, une mund te them se dashuria e Enver Hoxhes per karriken e tij, e shpetoi Shqiperine pa u bere Republika e Shtate e RSFJ. Lexo librat e Enver Hoxhes, ku te thote vete se si nuk i degjoi specialistet e bankes deri kur qe teper vone, pasi arsyet politike ja kalonin atyre shteterore. Sigurisht ndonje mund te dale te thote qe Enveri nuk qe tradhetar, por thjesht nje medioker I paafte te parashkonte rezultatin e veprimeve te tij. Sic ka thene nje nga ne para ca kohesh ne Fv, mediokrit shpeshhere jane armiqte me te keqinj te kombit. Nuk mjafton qe ata masakrojne interesin kombetar ne mungese te plote te vetedijes, por kerkojne edhe vend ne histori dhe respekt (!) Nga dishepull I Stalinit, tek dishepull i Enverit – historia perserit vetveten…

Tani po deshet mbusheni temen me fjale, dhe festoni ditelindjen e diktatorit.


hajduti
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Tani po deshet mbusheni temen me fjale, dhe festoni ditelindjen e diktatorit.

hajduti
Cfare te shkruajme me se i paske dhene vulen historise. Ama lidhur me kete do shkruaje nje instert nga viti 1998 perte deshmuar edhe njehere se sa vrullshem dhe pa argumente i shofin shqipet gjerat dhe ate jo me syze 2015 po me syze te shekullit 6 para eres se re;

'' Nga mesi i vitit 1998 forcat e UاK-se sulmuan nje fshat Hade (afersi Obiliqi ku prodhohet energjia elektrike nga qymyri). Aq shume u egzaltuan shqipja, biles edhe ca historian (paramendo historianet tu u marre me thengjill) saq thane: ''Tash morem termocentralin dhe meq ky termocentral prodhon rryme per tere Serbine dhe gjithe Europen dhe meq Europa do ngelen ne terr nuk ka mundesi tjeter pa na lene te bashkohemi me Shqiperine (qe mos harrojme ne luften e nisem per bashkim me Shqiperine).''

Dhe per ironin e kotesirave shqiptare sot i njejti termocentral nuk arrine te prodhoje rryme as per qytetaret e vet. Mbreme nuk kishim rryme 12 ore :kapele:

Pafshim!
 

Marla

Urbi et Orbi
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Une festoj vetem ditelindjen e Sales cme duhet Enveri ai ka vdek sme mban me buke e gjelle lol
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

5 Faqe duke u marr me kete figuren e ketij diktatorit te semur ?! Turp turp
 
Top