• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Ps... edhe nje pyetje kitrra123, kur te kesh kohe ma hiq merakun :p

A ja kishin idene Dulles, dhe kufirit matane... Kosovaret pra populli , ne kohen e Jugosllavit ? se ngelen duke thene qe Enveri vrau Kosovaret ne kufi ... Kosovaret ishin rehat te lire aty ku ishin, pse do te kerkonin te kalonin nje kufir te rrezikshem e te jetonin nen nje sistem si ne sistemin e Dulles ne ate kohe.
Une ty Zane te hjeq cdo marak kshu qe rri pa marak, shpejt nuk mundem, ama kshu dale e ngadal :p

Iden Dulles? Qa thoni mo? Tani deri me 1980/81 kishte bukur marreveshje mes Shqiperise dhe Kosoves ne sferen e arsimimi. Kryesisht vinin profesoret te cilet jepnin mesim ne Universitetin e Prishtines (dhe ata bene nje pune te madhe gje qe une i falenderoje personalisht per edukimin e atyre brezave te asaj kohe).

Deri ne keto vite kryesisht ne aspektin kulturor kishte shkembime. Shkonin e vinin shoqeri te ndryshme kryesisht kulturore. Kishte edhe vizita familjare (me leje) sepse kufiri kishte familje te perziera. Ata qe shkonin edhe e dinin por them te drejten Jugosllavia, si shtet nuk te lejonte te perziheshe ne politike dhe njerezit qe benin politike jo krahas shtetit i burgoste, dhe jo vetem shqiptaret. Kshu pra edhe shqiptaret qe donin xhaxhin dhe bashkimin me Shqiperine.

Them te drejten Zane, ne shqipet jemi paksa interesante. Nuk na lejonte ai nacionalizmi i brendshem te qete dhe blenim ca antena televizive te medha per te percjellur TV Shqiperine dhe pse ishte e ndaluar. Ndalesat me te medha u bene pas 1981 kur realisht filluan xixat e para nacionaliste ne Jugosllavi drejt shembjes se atij shteti i cili ishte mjafte shume i fuqishem ne cdo aspekt.

Kishte shqiptare qe e kalonin kufirin. Kishte dhe ka te atille edhe qe jane burgosur si kane kaluar. Pra aj dreqi qe kemi ne shqipet ne bark (nga dashuria per njeri - tjetrin) nuk na lente pa ardhe andej e me kalu kufirin perkunder dajakut qe hanim.

Xhaxhin e donim shume deri sa nuk e njohem mire. Une si femije, tinezishte, pata lexuar librin Titistet. Me duket se kam qene ne klasen e katert. Pune budallai. Ishte liber e vogel, shume e vogel nuk di ne ka qene me e madhe se 5 centimetra me 5 centimetra.
 
Last edited:

Zana1

Braveheart
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Shyqyr qe erdhe , kitrra123... se me mori malli :p

Si gjithmone te lexoj me tere vemendje, mesojme edhe gjera qe si kemi degjuar me pare, ose qe transmentohen ndryshe nga njerez te ndryshem.. eshte gjithmone kenaqesi :)

Dmth pas vdekjes se Titos, ndryshuan gjerat ? C'fare mendimi ke per Titon ne pergjithesi ?

- Dulla si gjithe te tjeret , ka pasur te mirat dhe te keqijat e tija .... por ma hiq edhe nje kuriozitet tjeter , meqe jemi k'tu :p

Me ben pershtypje fakti qe .... Perse Dulla , nuk ishte ne gjendje ta linte kufirin hapur per Kosovaret , perderisa gjithmone mbante fjalime ne lidhje me to , dhe i konsideronte si pjese e Shqiperise ?
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Shyqyr qe erdhe , kitrra123... se me mori malli :p

Me ben pershtypje fakti qe .... Perse Dulla , nuk ishte ne gjendje ta linte kufirin hapur per Kosovaret , perderisa gjithmone mbante fjalime ne lidhje me to, dhe i konsideronte si pjese e Shqiperise ?
Tani, per Titon, do shkruaj nje dite tjeter, se duhet me shkru, jo pak!

Per Xhaxhin, shqipet kendej dhe shqipet andej, seq kam nje pershtypje o Zane, qe as i pyeti kush ne doni bashk apo ndaras. Tua leme kufirin hapun apo mbyllun.

Une dua te besoje se keto ishin ceshtje interesash madhore te blloqeve qe ndan sferat e ndikimit, ata qe kishin ''koqet'' katrore, ne Jalte. Kshu qe ne si popullat e na perdornin edhe andej edhe ketej per te ba ca manovrime, por shtetet e fuqishme, nuk guzonin deri ne vitet '90 ti nderhynin njera tjetres ne sfera interesi.

Me gjeni nje vend qe prishi Komunizmin para se te dobesohej apo hiqte dore vete nga Komunizmi, Rusia. :sherrxhi::sherrxhi::sherrxhi:

Pastaj perveq nje Jugasslavie qe kishte nje sistem ndryshe, mos harroni se Bullgaria, Rumania, Hungaria, Cekosllovakia, Polonia nuk se ishin ne ndonje gjendje me te mire se sa Shqiperia nen Xhaxhin.

Hajt Zane se kam me te tregu gjithcka edhe per te vertetat e shqipeve te Kosoves, te atyre koherave, se si shkonin me nje paketim camcakeza ne Bullgari e benin sevdan nje jave, se si shkonin ne Poloni kinse me ble garderobe me lire :p, pastaj dhe se si shetistin dhe benin pushime nga Greqia, Turqia, e shume e shume vende tjera.

Ama kur te kem kohe nje dite ;)
 

Darius

DENY IGNORANCE
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Demi real qe nostalgjiket e komunizmit i sjellin Shqiperise ( ketu perfshihet edhe Kosova) eshte katastrofik.

Kjo turme njerezish pa as me te voglen vetedije kombetare akoma shpirtin e ka ne Rusi, tek baba Stalini, atje ku zien corba e Serbise. Ne me komunizmin nuk duhet te na lidhe as me e vogla ceshtje, por duhet te shikojme andej nga na ka ardhur ndihma, nga Perendimi, dhe ju siguroj qe ne Perendim nuk ka nostalgjike per komunizmin.

Keto vemje komuniste jane ata qe i vene "shkopinj ndene rota" demokracise. Ky eshte demi me i madh. Ne duhet te ndahemi pergjithmone nga komunistet dhe komunizmi. Por te mos harrojme se akoma nuk e kemi denuar komunizmin, prandaj i vuajme keto pasoja. Jemi i vetmi vend Lindor qe nuk e kemi denuar diktaturen me te eger qe provuam.

Ketu hyjne edhe Kosovaret te cilet genjeheshin me ndonje liber qe kalonte fshehtaz ne Kosove, por mos te harrojne se divizionet e Shefqet Pecit ne Kosove kane shuar edhe ate pak zjarr antisllav qe ishte ndezur me ato vise. Dhe kete e bene me vetedije te larte, sepse komunizmi ne Shqiperi eshte pjelle e emisareve Serbe.

Nuk habitem aspak per kete dashuri, populli shqiptar me duket se ka gabime gjenetike ne koke, se ketij populli sa me shume t'ia rrasesh, aq me teper te thote babe e te puth duart!

hajduti
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Eh kur merrnin shpatin e malit,per te shkruar me gure te bardhe:
RRofte partia komuniste,apo socialiste ishte se mbaje mende mire : hahahahahah
Ishin kohe te arta :p
Mua s"me kapi fiks ajo kohe te shkruaja,por e kam si mirazh kujtimesh.
Sa per aparaencen ky zotria meritonte piktura ,ka qene udheheqes i pashem.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Dhe kete e bene me vetedije te larte, sepse komunizmi ne Shqiperi eshte pjelle e emisareve Serbe.


hajduti
Kjo permbledh cdo lloj debati hajdut. Qe nga 1912 paria shqitare ka qe gjithmone e influencuar nga serbet. Qe nga Toptani, Zogu, Enveri, besoj sa do pak edhe ndonje nga keta te 20 viteve te fundit.

Ps. Hajdut, sot xhaxhi ka ditelindjen 16 tetor, do i dergosh ca ferra tek varri. Ne Fv mjafton tema..:)
 

Marla

Urbi et Orbi
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Dhe une qe mendoja qe komunizmin e kishte pjell Marksi!
 

Hartini

Well known member
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

......................................................................
 
Last edited:

Hartini

Well known member
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Demi real qe nostalgjiket e komunizmit i sjellin Shqiperise ( ketu perfshihet edhe Kosova) eshte katastrofik.

Kjo turme njerezish pa as me te voglen vetedije kombetare akoma shpirtin e ka ne Rusi, tek baba Stalini, atje ku zien corba e Serbise. Ne me komunizmin nuk duhet te na lidhe as me e vogla ceshtje, por duhet te shikojme andej nga na ka ardhur ndihma, nga Perendimi, dhe ju siguroj qe ne Perendim nuk ka nostalgjike per komunizmin.

Keto vemje komuniste jane ata qe i vene "shkopinj ndene rota" demokracise. Ky eshte demi me i madh. Ne duhet te ndahemi pergjithmone nga komunistet dhe komunizmi. Por te mos harrojme se akoma nuk e kemi denuar komunizmin, prandaj i vuajme keto pasoja. Jemi i vetmi vend Lindor qe nuk e kemi denuar diktaturen me te eger qe provuam.

Ketu hyjne edhe Kosovaret te cilet genjeheshin me ndonje liber qe kalonte fshehtaz ne Kosove, por mos te harrojne se divizionet e Shefqet Pecit ne Kosove kane shuar edhe ate pak zjarr antisllav qe ishte ndezur me ato vise. Dhe kete e bene me vetedije te larte, sepse komunizmi ne Shqiperi eshte pjelle e emisareve Serbe.

Nuk habitem aspak per kete dashuri, populli shqiptar me duket se ka gabime gjenetike ne koke, se ketij populli sa me shume t'ia rrasesh, aq me teper te thote babe e te puth duart!

hajduti
pjelle e emisareve Serbe.

Nuk habitem aspak per kete dashuri, populli shqiptar me duket se ka gabime gjenetike ne koke, se ketij populli sa me shume t'ia rrasesh, aq me teper te thote babe e te puth duart!

hajduti[/QUOTE]

Ti Haduti ke ca fraza shabllone dhe i perdor gjithandej , por kesaj radhe shkove shume larg , prandaj po te kundershtoj .
Gabime gjenetike ne koke nuk ka populli shqiptar dhe per kete te siguroj , por me keteo qe thua tregon qe gabimet gjenetike
i ke ti ne tru .
Qe nga ardhja e demokarcis e ndjek reagimin , verdiktin dhe konstatoj qe eshte verte i drejt , biles shume i drejt .
Me voten dhe revolten e tij populli shqiptar ka ndershkuar klasen politike sa here ju ka dhe mundesia .
Te pranosh te kaluaren tende dhe te jetosh ne paqe me te , te perpiqesh te analizosh , te gjesh gjera pozitive , te gjesh dhe analizosh gabimet ,
te jesh realist , nuk do te thote qe je nostalgjik i asaj kohe dhe aq me pak simpatizant .
Kete shprehjen e nostalgjikeve te kuq e ka perdor Sala per vite me radhe dhe vazhdon ta perdor se i ka ngel fiksim ne tru tani ,
sepse ne fillimet e tij e perdorte ne çdo fjalim thjesht per te dal i besushem para perendimit ne luften e tij kunder komunizmit .
Pothuajse te gjithe shqiptaret jan koshjent se sistemi qe sundoi ne Shqiperi per disa dekada ishte diktatur e eger dhe totalisht
i denushem , por po te germosh gjen dhe gjera pozitive . Kjo ju terbon ju zotri Hajdut , pikerisht kjo , por qetsohu .
Une te kuptoj kur revoltohesh , sepse ndoshta ben pjese tek pjesa e shqiptareve qe kan vuajtur me shume gjate diktatures ,
por mos kerko fajin te populli . Faji eshte i perbashket .
Vertet diktatura konfiskoi pronat , por pas renjes se saj , edhe pse kishin kaluar shume vite , pronaret e shpronsuar njiheshin ,
por ato nuk ju kthyen te zotit , dhe ketu faji nuk eshte i popullit por i idhujve tuaj o Hajno .
Llogjikisht i bie qe nostalgjiket e kuq , ose ndoshta thjesht te kuqt jane akoma ne pushtet dhe kan sunduar perhere ,
demokracia jone ishte thjesht nje iluzjon .
Nuk kam dashur ta pranoj kete teze qe e kam degjuar prej vitesh , por realiteti po tregon qe ka shume mundesi te jete e vertet .
 

Marla

Urbi et Orbi
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Jam kurioze te di a ka shku Sala sot ke varri Enverit meqe kishte ditelindjen lol
 

Lauri

Anunnak
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Jam kurioze te di a ka shku Sala sot ke varri Enverit meqe kishte ditelindjen lol
e pa mundur, sala ka qene anti-enverjan. Vetem ditelindja i bashkoka
 

Marla

Urbi et Orbi
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

e pa mundur, sala ka qene anti-enverjan. Vetem ditelindja i bashkoka
Cja fut kot Sala ka qene doktori i tij shkonte ne France 1 here ne muaj me shishen e cicit te diktatorit lol

Ai po qe ka qene i perkedheluri i atij sistemi.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Cja fut kot Sala ka qene doktori i tij shkonte ne France 1 here ne muaj me shishen e cicit te diktatorit lol

Ai po qe ka qene i perkedheluri i atij sistemi.
haha te gjithe kane qene te perkledhurit e tij, edhe pas vdekjes. Une ju riferova pas renjes se diktatures.
 

Darius

DENY IGNORANCE
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

...hartini
Fatkeqesisht, ne Shqiperi apo Kosove si edhe ne kete Fv ka shume njerez qe strehojne sentimente nostalgjie per ate kohe dhe sistem perverse. Keto ishin Qeniet qe iu nenshtruan plotesisht, madje edhe ndihmuan "metamorfozen" rradikale qe iu imponua popullit.

Ne historine e saje Shqiperia nuk ka nje figure me antishqiptare se Enver Hoxha, nuk ka!

Ishte nje figure diktatoriale anticivile, ishte i pari qe krijoi sistemin e skllavizmin ne Shqiperi.
Dhe skllavizmi shqiptar i krijuar nga Enveri nuk eshte thjeshte figurativ, puna, jetesa apo e drejta e jetes dhe e vdekjes nga padroni, sepse skllavi historikisht kishte afersisht te drejten e blerjes te lirise, gje qe nje shtetas shqiptar nuk e kishte.

E vetmja merite e Enverit ishte barazia midis sklleverve ne vendin ku jetonin, me kuptimin qe nje skllav shqiptar i qytetit jetonte njesoj si skllavi tjeter i qytetit, i fshatit me te fshatit, i internuari me te internuarin, sepse kishte ndryshime edhe ne jetimin e skllavit te qytetit me ate te fshatit. Skllavi i fshatit nuk kishte te drejte as te blinte buke gruri ne qytet. Nje person qe kishte lindur ne fshat kishte shume propabilitet te vdiste ne fshat, ikja nga fshati ishte nje e drejte qe duhet ta garantonte pronari shtet.

Te vleresosh figuren e Enverit vetem per 5 vite lufte dhe jo per 40 vite te tjera te mizerjes civile, eshte cmenduri injorante.
Mund ti justifikohen krimet e kohes se luftes, edhe se gjate luftes u vrane shqiptaret nacionalist por kishte dhe shume raste krimesh ku u vrane njerez krejtesisht te pafajshem qe nuk bashkepunuan me armikun, u vrane thjeshte per te futur tmerrin ne popull (metode dhe urdher jugosllav), por edhe keto mund te justifikohen ne kohe lufte, ajo qe kurre nuk mund te justifikohet, dhe njerezit duhet te kene kujdes kur flasin se justifikimi eshte shpesh here aprovim, eshte krimet, burgimet, internimet etj qe u bene per 40 vjet ne kohe paqeje. Qe u bene thjeshte e tmerresisht per te skllaveruar njeriun.

Por prap kjo nuk eshte e keqja me e madhe e Enverit, e keqja e tije me e madhe mbetet prishja o shkaterrimi i moralit te njeriut. I prishi shqiptarit moralin e konfliktit intelektual, moralin e pasionit dhe te ideve ,moralin e civilizimit e te umanizmit. Gje qe shqiptaret po e vuajne e do ta vuajne akoma edhe per shume vite te tjera me radhe. Ekonomia eshte e thjeshte te rregullohet, njeriu eshte shume i veshtire, dhe ne nje popull qe mban si shembull Enverin eshte pothuajse e pamundur.


hajduti
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Eh kur merrnin shpatin e malit,per te shkruar me gure te bardhe:
RRofte partia komuniste,apo socialiste ishte se mbaje mende mire : hahahahahah
Ishin kohe te arta :p
Mua s"me kapi fiks ajo kohe te shkruaja,por e kam si mirazh kujtimesh.
Sa per aparaencen ky zotria meritonte piktura ,ka qene udheheqes i pashem.

asgje ske humbur ; asgje!nuk do te harroj kurre dackat e mesusit te fillores se renditja e gureve nuk.ishte drejt e une isha "kulake"normalisht per te e beta me qellim per te sabotuar partine..politike kundra ppsh... e pytje absurde kush me mesoj :'(....normalisht im at u thirr ne hetusi ku per te njemiten here u kercenua te kishte kujdes...
 

legjenda

Anëtar i Nderuar
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

enver hoxha ka qen lider shpirterore i shqiperise
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Hajdut;

E shof qe e ke marre me hygjym kete ceshtje, por se paku duhet ta kesh ne dije se ketu nuk jemi ne tubime politike ngase kam pershtypjen se ketu jemi nje qytetari e thjeshte qe po mundohen te shprehin mendimet e tyre andaj kjo tumirja yte per te quajtur nostalgjik them se eshte e gabuar per te mos thene e tepruar. Une me patriotizmin nuk i kam punet shume mire kshu qe mos ma permend shpesh sepse ndihem i dobet. Tu kisha lutur qe te jemi te kujdesshem ndaj etiketimeve sepse duke pasur parasysh moshen e forumistave nuk ma ha mendja qe dikush ka shijuar ate sistem aq shendetshem sa t'i kete ngelur nostalgji.

Tani sistemi komunist ne tere teresine e tij, perjashtuar Jugosllavine, ishte jo i mire per qytetaret e vet. Vujten njerezit si ne Shqiperi, Bullgari, Rumani, Cekosllovaki, Poloni por qe besa edhe ne Jugosllavi. Ne secilin nga keto shtete ne fillet e para kishte burgosje, marrje prona, marrje drithi, rrahje, maltretime e qe besa edhe vrasje. Ishte i ideuar si sitem i tille. Na ra hise (mbaje mend). Jo se e zgjedhem. Pra ishim komb i vogel dhe na ra hise nderkohe qe bashkimi i Kosoves me Shqiperine, ta thot miku, kot i japim zjarr se as qe varej nga shqiptaret dhe sikur te ngriheshim te gjithe e te luftonim e te dilnim fare deri ne nje. Kete duhet ta kuptojme njehere e pergjithmone.

Po ai sistem a kishte te mirat e tij. Secili sistem ka te mirat dhe te metat e tij. A munde te ndryshonte komunizmi ne Shqiperi deri ne vitet 1990. Kurre, kurren e kurres dhe kjo nuk varej fare prej Shqiperise. Ky eshte mendimi im personal. A munde te bente Shqiperia siq beri Jugosllavia?? Kurre, kurren e kurres. Se nese po atehere pse nuk bene dhe Bullgaria, Rumania, Cekosllovakia, Polonia e te tjera. Pse nuk beri gjysma e Gjermanise??

Pra kur analizojme kontestet historike duhet ti analizojme ne baze te rrethanave kohore qe kane ndodhur e jo te analizohet '45 me kushtet dhe rrethanat e 2015.

Po cfare tash? E tash linde pyetja?? Prej te gjitha vendeve komuniste, kujtoje, se nderrimin e sistemit me se lehti e beri Shqiperia. Mendimi im ky! Po cfare ndodhi qe Shqiperia mbeti perseri e fundit? Kete duhet ta kerkojme te vetja.

Edhe pas 25 vitesh Shqiperia dhe Kosova perpeliten. Njereziat (pjesa e madhe) paguhen nga 150 - 200 € ne muaj qe i bie tre - kater euro dita (nje buke, nje liter qumesht, nje pako cigare). Gati gati njejte me kohen e komunizmit per te mos thene me skllavopronarine. Shtuar kesaj siguria nuk eshte ne asnje nivel, arsimi ne asnje nivel, shendetsia 0 .......... andaj ne keso momente te kap dhe nostalgjia.

Per Jugosllavine nuk po flas fare se do shpallem tradhetar kombi :kapele:
 

Darius

DENY IGNORANCE
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Kitrra,

Kur flitet apo shkruhet per historin e nje populli apo biografin e nje personi, nuk mund te heqesh emocionin, kush kerkon ti heqi emocionin nje diskutimi kerkon te heqi te verteten ose te "zbusi" historine sipas interesave te tij, me vetdije, dhe shpresoj ne rastin tuaj pa vetdije.

Me qe une nuk jam i zoti te heq emocionin ne gjykimin e personit, se mendoj qe gjykimi eshte nje emocion, ashtu si dhe vet historia qe nuk eshte nje shkence ekzakte.
Te mundohesh te gjesh te mirat e ENVERIT, sic mundohen disa, nuk eshte kerkimi i te mirave, por kerkimi i shkalles te se keqes, dmth qe ENVERI mund te bente edhe me keq se c'beri.

A mund te shkruaje pa emocione per Enver Hoxhen nje shqiptar i cili vuajti burgun apo kampin e internimit te atij rregjimi komunist?!
A mund te shkruaje pa emocione ai fshatari i pashkolle qe Partia dhe Shoku Enver i beri pashaportizimin ne Tirane dhe e veshi me pushtet duke e kthyer nga askushi ne dikushi?!

Sigurisht qe jo.

Mos u mundoni te hiqni emocionin ne diskutimet tuaja, se emocioni permledh te gjitha shqisat e njeriut, po i hoqet njeriut emocionin i keni hequr lirin e mendimit, e po i hoqet lirin e mendimit i hoqet te drejten e vete jetuarit.

Te pershendes.

hajduti
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Kitrra,

Kur flitet apo shkruhet per historin e nje populli apo biografin e nje personi, nuk mund te heqesh emocionin, kush kerkon ti heqi emocionin nje diskutimi kerkon te heqi te verteten ose te "zbusi" historine sipas interesave te tij, me vetdije, dhe shpresoj ne rastin tuaj pa vetdije.

Me qe une nuk jam i zoti te heq emocionin ne gjykimin e personit, se mendoj qe gjykimi eshte nje emocion, ashtu si dhe vet historia qe nuk eshte nje shkence ekzakte.
Te mundohesh te gjesh te mirat e ENVERIT, sic mundohen disa, nuk eshte kerkimi i te mirave, por kerkimi i shkalles te se keqes, dmth qe ENVERI mund te bente edhe me keq se c'beri.

A mund te shkruaje pa emocione per Enver Hoxhen nje shqiptar i cili vuajti burgun apo kampin e internimit te atij rregjimi komunist?!
A mund te shkruaje pa emocione ai fshatari i pashkolle qe Partia dhe Shoku Enver i beri pashaportizimin ne Tirane dhe e veshi me pushtet duke e kthyer nga askushi ne dikushi?!

Sigurisht qe jo.

Mos u mundoni te hiqni emocionin ne diskutimet tuaja, se emocioni permledh te gjitha shqisat e njeriut, po i hoqet njeriut emocionin i keni hequr lirin e mendimit, e po i hoqet lirin e mendimit i hoqet te drejten e vete jetuarit.

Te pershendes.

hajduti
Hajduti;

Ndegjo, emocionet nuk them se jane te keqija por perdorimi i tyre ne vendin e gabuar munde te japi perceptime te gabuara. Jeta eshte me shume se sa emocion. Ti Enverin shaje tere diten dhe mos u ndal por tjetri ka mendimin tjeter nga ti dhe kujtoje se ti nuk munde ta fyesh duke e quajtur nostalgjik vetem pse po mendon ndryshe nga ti.

Pra ti nese fillon ta quash te tille (madje ne nje shkrim me poshte edhe ke kercenuar duke thene se njerezit duhet te kene kujdes cfare po shkruajne) kujtoje se ne njefare mase po bene nje veprim te ngjashem me Enverin. A nuk ishte AY qe luftonte mendimin ndryshe??

Pra ti ndajme gjerat sepse ndoshta jo te gjithe kan pasur fatin te vuajne sa ty. Shteti, si organizimi i mirefillt, ndaj teje dhe ndaj atyre qe vuajten ne ate sistem ka nje obligim ligjor dhe moral te beje nje demshperblim si satisfaksion moral, por njerezit e zakonshem e aq me pak ne nje virtualitet nuk kane asnje obligim ndaj teje e as ndaj meje. Ne te kunderten do zevendesohej nje diktature me nje diktature tjeter.

Kaq di une!
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

enver hoxha ka qen lider shpirterore i shqiperise
jo mo jooo ... edhe shpirteror vetem.mos na e bej zot plz!!!! legjenda per 45bite skishte shpirt si rrjedhoj ai sishte shpiryoror nga vet ideologjite e tije.

liria e te vleresuarit personal eshte e drejte si edhe vleresimi i sh gjerash qe kan ndodhur ne ato vite pozitivisht por ta quash lider shpirteror esht pallogjik fare..me fal legjenda se jam tip i mendimit te lire po ca shprehje me ngecin ne fyt ska uin ta shty poshte apo ta pertyp me sorollatet pa shije dhe me mbetet neper dhemb saqe deryrohem padashur qe mw furcen qe po pastroj dhembet te prek idealet e tua apo te ul besimin tend .
 
Top