• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Marla

Never say never, never say forever!
Enver Hoxha, diktatori i Shqipërisë, që sundoi me dorë të hekurt për afro 50 vjet, e ngriti kulitin e tij të individit nëpërmjet një propaganda mbytëse.

Përveçse eliminoi kundërshtarët politikë dhe besimet fetare, në mënyrë që të ishte ai Zot për shqiptarët, Hoxha paraqitej në të gjitha veprat e realizmit socialist si një hero i plotfuqishëm për së gjalli, e jo më pas vdekjes.

Në këto 20 piktura që pakëkush ka patur mundësi t’i shohë, mund të shihet qartë se si paraqitet me elementë megallomanë ish-udhëheqësi komunist.

(c) Mapo
 

DarkLord

Silence is Golden!
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Cilen nga keto piktura e keni te vendosur ne shtepi ?!

hajduti
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

ideali i sistemit komunist (flas si teori per popullin dhe barazine per zhvillimin dhe kulturen) eshte me i bindshmi ..gjynah qe ne praktikim trasformohet gjithmone ne diktatur dhe ne te vertet ne klasifikime klasesh jo vetem ekonomike por edhe mandati...
gjysem shekulli qe po na kushton aq shume..aq shume!
te mendosh jemi nder vendet me te pasura ne bote:
pasuri mineralesh(flori,baker,krom,nikelit....)
nafte...zhive e zeze ( e famshmja fabrika e cimentos amerikane afer fushkrujes ku i beri vizit bushi...... popull naiv lejojm te na shtrydhin si limonin)
pasuri ujrash
pasuri botanike.... etj etjjj
pasuri natyrore

per tu pergjigjur ty hajduti un mbaj mend ne shtepin time ate foton me grushtin lart ku pas saj ishte nje sllogan "borgjesia eshte ulur ne gjunje" ..(e vendosur nga im ate me nje qellim qe tani mendoj qe e kishte vene per ti then vetes ok je i ulur.. ske mundesi te ecesh...ske ze te therrasesh ...por je i ulur..je!!
 

Lauri

Anunnak
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Cilen nga keto piktura e keni te vendosur ne shtepi ?!

hajduti
haha une kam themelimin e partise..p
 

DarkLord

Silence is Golden!
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

E vleresoj mendimin tend Jana, kuptohet me se mire qe ecen paralel me ate qe te kane edukuar.

Ne fakt, "ironia" ime lidhet me postuesen qe solli kete teme. Nostalgjiken e atyre koheve, e cila na e servir me keto foto!

Aman o njerez na lini rehat, se dite per dite degjojme gjysherit dhe gjyshet, prinderit, qe qajne brenda ne shpirt per te zezat dhe hallet qe kane hequr, nuk ka dite mos ti shikojme me syt ne lote dhe me therje zemre se i duket se do i presekutojne.
Na lini rehat tani qe nuk kemi frike te hapim televizorin dhe te shikojme cbehet ne bote, te flasim lirshem dhe te kthehemi ne shtepi kur na ze nata, te vishemi si na do zemra e te punojme e te marim ate qe meritojme.

hajduti
 

Quku

Marakli Krapit
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Ne kohe te xhaxhit gjith injorantat ishin ne poste te rendesishme,kurse tani Edi Rama krenohet duke derguar gjith kokat e mencura ne gjermani me viza pune ;)
 

Lauri

Anunnak
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Te veshim pantallona mbi dhe poshte 25 cm ne fund dhe me xhepa mbrapa, te leme floket e gjate sipas deshires, te shesim nje shporte fiq lirshem ne rruge, te themi lirshem qe buken e pasken pjek keq sot, te zgjohemi ne oren 4 te mengjezit per te zene rradhen per 500 g qumesht, nje pako kafe ne muaj atj etj.

Ti hajdut paske pretendime, paske dasht edhe te shohesh tv Rai lol
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Ky ka qene kollos o vlla .
I vetmi qe arriti te baje te gjithe shqiptaret ne nje mendje ,
kurse sot dy shqiptar kan tre mendje lol
 

Marla

Never say never, never say forever!
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

E vleresoj mendimin tend Jana, kuptohet me se mire qe ecen paralel me ate qe te kane edukuar.

Ne fakt, "ironia" ime lidhet me postuesen qe solli kete teme. Nostalgjiken e atyre koheve, e cila na e servir me keto foto!

Aman o njerez na lini rehat, se dite per dite degjojme gjysherit dhe gjyshet, prinderit, qe qajne brenda ne shpirt per te zezat dhe hallet qe kane hequr, nuk ka dite mos ti shikojme me syt ne lote dhe me therje zemre se i duket se do i presekutojne.
Na lini rehat tani qe nuk kemi frike te hapim televizorin dhe te shikojme cbehet ne bote, te flasim lirshem dhe te kthehemi ne shtepi kur na ze nata, te vishemi si na do zemra e te punojme e te marim ate qe meritojme.

hajduti

Tema eshte hapur tek arti. Kjo do te thote qe arti eshte art ne cdo kohe dhe ska te beje me nostalgjine apo me qasjen politike qe po e transformon ti. Nese ke dicka personale me mua, te lutem beje jashte temave te forumit.

Ndoshta te tjere persona i kane pasur ne shtepi, ti e di shume mire per cka flas meqe e personalizove kjo e fundit.
 

DarkLord

Silence is Golden!
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

:p te personalizoj ty ?!

Po sjell ca foto te Hitlerit, e ta quajme art!!! Ma fami il piacere!

Ulu 4, here tjeter do te ngel ne klase!

Stammi bene!
 

Marla

Never say never, never say forever!
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

PO lexo positimin me siper tendin ne lidhje me "ironine ndaj hapeses se temes dhe nostalgjine".

Dhe Hitleri ka qene piktor.. ka disa piktura te tij sa per info.

Kur te kesh kohe hape 1 teme pse jo skemi diktature ketu jemi te lire te hapim cte duam.

Bej palester mos pi mall Hajduto relax :p
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Mua me pelqen ajo e para , i rrethuar nga gocat dhe njeres ja ka leshuar doren biles .
Ka qen i zoti , edhe i vdekur ua fut tmerrin armiqve .
 

DarkLord

Silence is Golden!
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Nga fotoja e sorres e kuptove qe jam ne palester ?! :p

Ate fjaline e fundit perdore me ndonje tjeter, jo se me djeg, ti e di me mire se kushdo tjeter ketu ;) por as ty nuk te shkon ta perdoresh!

Gjithsesi, stammi bene, behu e gjalle nese te bie rruga :)

hajduti
 

Vvetoni

Larguar
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Le te na rrojë Partia. Proletar të gjithave vendeve bashkohuni!
 

DarkLord

Silence is Golden!
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

....Ka qen i zoti...

Mendo per nje moment te mos kishte ekzistuar diktatura e diktatorit Hoxha ne Shqiperi!

Niveli politik do ishte shume here me i larte se ky qe kemi sot. Nuk do kishim politikane qe bejne llogje te kota. Klasa politike do te ishte me e maturuar.

Shqiperia nuk do te kishte gjithe keto probleme qe ka tani. Duke filluar nga gjeja me e rendesishme, prona private, secili do te kishte pronen e tij dhe nuk do te ishin keto probleme shume te medha qe kemi sot me pronat. Do te ishin gjalle ose do te kishim ne dore vepra kulturore, artistike dhe ekonomike nga shume intelektuale qe per fatin e tyre te keq u pushkatuan, varen ne litar apo vdiqen ne burgje ne kohen e kryemaskarit Enver Hoxha.
Do te ishim nje vend i zhvilluar ashtu si dhe vendet perendimore.

Gjithashtu, Shqiperia do te ishte shume me e zhvilluar ekonomikisht dhe do te ishte vendi i pare Ballkanik qe do te behej pjese e Bashkimit Europian. Roli politik dhe ekonomik i Shqiperise ne Rajon dhe ne gjithe Europen Jug-Lindore do te ishte shume i madh per te mos thene kryesor.

hajduti
 

Lauri

Anunnak
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Mua me pelqen ajo e para , i rrethuar nga gocat dhe njeres ja ka leshuar doren biles .
Ka qen i zoti , edhe i vdekur ua fut tmerrin armiqve .

Per cilet armiq e ke fjalen, per ata te jashtmit apo te mbrendshmit..:)

@Marla kot fshihesh, dukesh nga ngjyra qe je komuniste ti ndoshta edhe me teste partie lol
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Mendo per nje moment te mos kishte ekzistuar diktatura e diktatorit Hoxha ne Shqiperi!

Niveli politik do ishte shume here me i larte se ky qe kemi sot. Nuk do kishim politikane qe bejne llogje te kota. Klasa politike do te ishte me e maturuar.

Shqiperia nuk do te kishte gjithe keto probleme qe ka tani. Duke filluar nga gjeja me e rendesishme, prona private, secili do te kishte pronen e tij dhe nuk do te ishin keto probleme shume te medha qe kemi sot me pronat. Do te ishin gjalle ose do te kishim ne dore vepra kulturore, artistike dhe ekonomike nga shume intelektuale qe per fatin e tyre te keq u pushkatuan, varen ne litar apo vdiqen ne burgje ne kohen e kryemaskarit Enver Hoxha.
Do te ishim nje vend i zhvilluar ashtu si dhe vendet perendimore.

Gjithashtu, Shqiperia do te ishte shume me e zhvilluar ekonomikisht dhe do te ishte vendi i pare Ballkanik qe do te behej pjese e Bashkimit Europian. Roli politik dhe ekonomik i Shqiperise ne Rajon dhe ne gjithe Europen Jug-Lindore do te ishte shume i madh per te mos thene kryesor.

hajduti

Ose do ishim nje province greke , ku i dihet !!!!
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Per cilet armiq e ke fjalen, per ata te jashtmit apo te mbrendshmit..:)

@Marla kot fshihesh, dukesh nga ngjyra qe je komuniste ti ndoshta edhe me teste partie lol


Edhe te brençmit edhe te jashtit o ti reaksjonar !
 

Marla

Never say never, never say forever!
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Mua me vjen mire qe dhe artin e ktheni ne politike. Bravo cuna rendesi ka qe shkruani pavarsisht se cfare :)
 

Lauri

Anunnak
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Mua me vjen mire qe dhe artin e ktheni ne politike. Bravo cuna rendesi ka qe shkruani pavarsisht se cfare :)

Futi mendje te lehte.....dhe ma le nje gote Whisky mos e pi krejt lol
 

Marla

Never say never, never say forever!
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Ik se me ngeli hatri sju flas me :p :)
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

fOTO 6,7 shum te bukura .. ka qen i bukur dreqi :Ddhe i ka mbajt gjerat nen kontroll se jo cdo udhheqes do i kishe mbajt aqe gjat.
 

DarkLord

Silence is Golden!
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Te veshim pantallona mbi dhe poshte 25 cm ne fund dhe me xhepa mbrapa, te leme floket e gjate sipas deshires, te shesim nje shporte fiq lirshem ne rruge, te themi lirshem qe buken e pasken pjek keq sot, te zgjohemi ne oren 4 te mengjezit per te zene rradhen per 500 g qumesht, nje pako kafe ne muaj atj etj.

Ti hajdut paske pretendime, paske dasht edhe te shohesh tv Rai lol

Lauri ke harruar pa permendur burgjet nga me mizoret ne Europe, kampet e punes se detyruar, dhunen psikologjike dhe fizike te ushtruar ndaj nje populli te tere.

Shitjen e Kosoves, zhdukjen masive te trurit intelektual te asaj kohe, masakrimin e historise, etnologjse dhe kultures se lashte te shqiptareve.

Ke harruar pa permendur sigurimin qe te plaste brenda per nje shishe vaj qe thoje se mungon ne treg. Ke harruar pa permendur te vraret ne kufij apo nena e baballare qe ju thane syte se nuk e dinin se ku i kishin kockat bijte e tyre.

Ke harruar te permendesh percudnimin moral dhe mendor te nje populli te tere, varferine e tejskajshme, majmunerine ndaj cdo gjeje te huaj qe perbente sakrilegj...Nuk i numeroj dot me se u lodha.


hajduti
 

Lauri

Anunnak
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Pa merak Hajdut, i di shume mire keta gjera se i kam vuajtur me gjithe falimjen. Por nuk po i lene gje mangut as keta te sotmit si atehere xhaxhi, e akoma me heret te tjeret si Zogu e me rradhe. I njejti porblem edhe ne Ks aktualisht. Kemi pas nje Skenderbe dikur por edhe keti po i urinojne ke kembet.
 

Gerti2

Donatorë
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Ky forumi ngaiher te kujton Enver Hoxhen. Kushedi si ka qene ajo kohe. Pa iPhone, pa Internet.
 

Zana1

Braveheart
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Me pelqejne te tera ...edhe fakti qe gruaja eshte pjesemarrese ne shume foto ( duke perfshire edhe femijet ) , te le shume per deshiruar ndaj figures se gruas ( femijeve ) rendesise dhe respektit ndaj saj ( tyre-femijeve) . Te le per te kuptuar qe te gjitha rolet, kane/kishin rendesine e tyre pa marre parasysh moshen/gjinine.

Ps... Ne ate kohe nuk ka pasur dallime mes gruas dhe burrit, nuk ka pasur diskriminime gjinie, punonin/mesonin krahe per krahe.
 

Zana1

Braveheart
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Lauri ke harruar pa permendur burgjet nga me mizoret ne Europe, kampet e punes se detyruar, dhunen psikologjike dhe fizike te ushtruar ndaj nje populli te tere.

Shitjen e Kosoves, zhdukjen masive te trurit intelektual te asaj kohe, masakrimin e historise, etnologjse dhe kultures se lashte te shqiptareve.

Ke harruar pa permendur sigurimin qe te plaste brenda per nje shishe vaj qe thoje se mungon ne treg. Ke harruar pa permendur te vraret ne kufij apo nena e baballare qe ju thane syte se nuk e dinin se ku i kishin kockat bijte e tyre.

Ke harruar te permendesh percudnimin moral dhe mendor te nje populli te tere, varferine e tejskajshme, majmunerine ndaj cdo gjeje te huaj qe perbente sakrilegj...Nuk i numeroj dot me se u lodha.


hajduti

E qysh e shiti Kosoven , se ju keni gallate!!!!! Enveri e shiti Kosoven ?

Zhdukjen masive te intelektualeve, mesuesit/doktoret/ushtaraket me te pergatitur te asaj kohe kane qene.....nuk kane dalur me intelektuale qe ne ate kohe, a thua Dulla e paska fajin ne k'te rast. loool
 
Redaktimi i fundit:

DarkLord

Silence is Golden!
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

E qysh e shiti Kosoven , se ju keni gallate!!!!! Enveri e shiti Kosoven ?

Jo vetem qe e la kete pjese shqiptare ne meshire te fatit, por e izoloi ne menyre hermetike dhe Shqiperine duke i mbyllur gojen diplomacise shqiptare.
E kujt i plas ne fund te fundit se c'ligjerata "patriotike" mbante ne kuvend per Kosoven, ne nje kohe qe kosovaret qe kalonin kufirin, per ti shpetuar mizorive serbe, i priste dajaku dhe burgu i shtetit shqiptar me preteksin se ishin agjent te UDB-se?! E kjo ishte vetem Kosova, po gjithe ato rajonet e tjera shqiptare ne Jugosllavi qe as u be perpjekja me minimale per t'ju gjendur prane ne momentet me te veshtira sic ishte dhe pastrimi famekeq etnik qe u be ne vitet 50-60 nga Rankovici.

Enver Hoxha ishte fatkeqesia me e madhe e gjithe shqiptareve. Nje aksident i tille ne histori eshte mallkim vetem per kombet e pafata, sikurse Shqiperia.

hajduti
 

Zana1

Braveheart
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Te lutem shume, ik sigurohu...pyeti mire Shqiptaret e Kosoves, jo k'to vogelushet e forumit , se k'to shumica e kane mesuar edhe Shqipen ne forum jo me historine- k'to njohin vetem kohen e Allahut.... Shko pyeti Kosovaret nese nuk thone fjalet me te mira , per regjimin Serb ne ate kohe dhe sa ne hare/sa mire ja kane kaluar me Serbet.

Enveri , priste Serbet ne kufi ... se Kosovaret ishin rehat me Serbin.
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: 20 piktura të rralla të Enver Hoxhës gjatë Realizmit Socialist në Shqipëri

Gjithmone i kam pas lakmi dhembet ketij....si perla
ndersa 99% e popullsise nga 4 dhembe si kish e 10 i kish te zinje, te tjeret me mik mund te quheshin dhembe.
 
Top