• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

17-vjeçari Marius اano, gjeniu me 20 gjuhë të huaja!!

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Titulli: 17-vjeçari Marius اano, gjeniu me 20 gjuhë të huaja!!

Nuk eshte rastesi qe shqiptaret mesojne aq lehte gjuhet e tjera, pasi gjuha e tyre eshte vete nena. Gjithsesi, i uroj suksese ketij talenti me shpresen qe shteti te ndaloje se qeni medioker dhe armik i vlerave te tij.

Njerez te tille duhen subvencionuar dhe duhen perkrahur pasi nje dite mund te krenohet nje komb i tere qofte me nje emer.

Me behet qejfi kur lexoj qe ka ende njerez te dashuruar me librat !
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: 17-vjeçari Marius اano, gjeniu me 20 gjuhë të huaja!!

cun trap ,shok ka librin ,te dashure librin
Sa mire do ishte te ishin te gjithe trapat si ky djali:)

Me pak injorante ne bote, me shume dashuri dhe paqe, me shume jete:)
 

Trendelin

FULL OF PATOS
Titulli: 17-vjeçari Marius اano, gjeniu me 20 gjuhë të huaja!!

E veshtir me duket qe dikush te pervetesoj 20 gjuhe per dy vjet!
Mund ti njohi pak, por ti flasi rrjedhshem duke mesuar vec teorin e lexuar ne libra me duket akoma e me e veshtir!

Pastaj sinqerisht, per sa i zgjuar te jete ky djali, nese eshte gjeni, ska perse ta kaloj gjithe jeten e tij te re mbi libra!! shoqnia luan nje role fondamentale ne formimin e karakterit, e te jetuarit si ne bunker i izoluar nga bota gjithe diten e naten mbi libra me siguri nuk te ndihmon te dish te perballosh jeten, per sa i zgjuar te jesh a gjuhe te huaja te dish!!
 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Titulli: 17-vjeçari Marius اano, gjeniu me 20 gjuhë të huaja!!

nese ky per 2 vjet ka mesuar 20 gjuhe per 2 vjet te tjera na mbaroka dhe universitetin se paska hrd disk ne tru me duket mua ne moshen 18 vjecare mund te hedhi kanditature per president se do e fitoka me siguri nuk eksuiston nje person te mesoje 20 gjuhe ne 2 vjet se do kishte thyer rekordin guines tashi dhe do ishte degjuar ky lajm do kete pare enderr ne darke ai i gazetes dhe e ka nxjerre si lajm ne mengjes :)
 

DEVIL HAND

Anëtar Aktiv
Titulli: 17-vjeçari Marius اano, gjeniu me 20 gjuhë të huaja!!

I lumshin 20 gjuhet qe ka studjuar kur nuk del jasht te defrehet me miqsin te ket dialoge etjer, bon shum gabim ky qe nuk del jasht te shofi jeten nejse. i lumt per gjuhet qe din :) !
 

KOZANOSTRA

`CrimineL-CarteL-RebeL`
Titulli: 17-vjeçari Marius اano, gjeniu me 20 gjuhë të huaja!!

Qeka i papar ky tipi, ishalla esht e vertet kjo qe thuhet, po si shum e cuditsheme me duket.!!!
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: 17-vjeçari Marius اano, gjeniu me 20 gjuhë të huaja!!

Une mendoj se, fakti qe midis nesh ne Fv kemi persona me aftesi mendore te kufizuara (dhe te shprehura publikisht) nuk do te thote qe nuk ekzistojne specje te vecanta, qe kane te gjithe horizontin qe i mungon njerezve te limituar!
 

The End

I dashuruar ne Fv
Titulli: 17-vjeçari Marius اano, gjeniu me 20 gjuhë të huaja!!

Kur ti bon ky 50 vjeqe 100 gjuh do ti mesoj ose do te qmendet
 

fight_cllub_al

demton_rende_shendetin
Titulli: 17-vjeçari Marius اano, gjeniu me 20 gjuhë të huaja!!

po ca po qe e vertet bravo ... po ca thoni o ju mbyllte e mendjes .... vari lesht ishalla si del nami neper bote se do na uli reputacionin per gangsterizem ne shqipetareve ky
 

fight_cllub_al

demton_rende_shendetin
Titulli: 17-vjeçari Marius اano, gjeniu me 20 gjuhë të huaja!!

po ca po qe e vertet bravo ... po ca thoni o ju mbyllte e mendjes .... vari lesht ishalla si del nami neper bote se do na uli reputacionin per gangsterizem ne shqipetareve ky
ah se harrova te shtoj .... ky mortja po vazhdoj keshtu do ke 20 gjuhe te ndrushme per te folur me veten
 

genci_p

Antarë
Titulli: 17-vjeçari Marius اano, gjeniu me 20 gjuhë të huaja!!

Keta lloj njerezish jane pak jashte orbite. kjo i ben te ndryshme nga njerzit normale. nese nje njeri i zakonshem ka atesi te esoj 3-4-5 gjuhe keta patjeter dine me shume. Une njeoh dike qe di mire 6 gjuhe dhe nuk eshte gjeni aspak. Dikur kam lexuar per ate qe quhet mesimi krahasues. Psh gjuhet neolatine kane ngjashmeri me njera tjetren dhe nese ne psh kemi lehtesi te mesojme spanjishtem me shpejt meqe njohi italishten, imagjinoni se c'ben mendja e nje gjeniu qe punon 10 fish me shpej dhe ka nje hardisc 10 here me te madh se i njeriut te zakonshem. Gjithsesi gjithmone gjenite kane qene objekt studimi i shkences dhe mbeten kuriozitet ende. pastaj, c'gjeni do te ishin nese do i kuptonim thelle ne normalet.

Pershendetje
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Titulli: 17-vjeçari Marius اano, gjeniu me 20 gjuhë të huaja!!

Nga trendelin:

E veshtir me duket qe dikush te pervetesoj 20 gjuhe per dy vjet!
Mund ti njohi pak, por ti flasi rrjedhshem duke mesuar vec teorin e lexuar ne libra me duket akoma e me e veshtir!
Pastaj sinqerisht, per sa i zgjuar te jete ky djali, nese eshte gjeni, ska perse ta kaloj gjithe jeten e tij te re mbi libra!! shoqnia luan nje role fondamentale ne formimin e karakterit, e te jetuarit si ne bunker i izoluar nga bota gjithe diten e naten mbi libra me siguri nuk te ndihmon te dish te perballosh jeten, per sa i zgjuar te jesh a gjuhe te huaja te dish!!
_______
___________

Arsyetim i drejte,si per te paren,por me shume per te dyten.
E vertete ne shkolle mesohen te gjitha pervec asaj sesi te jetohet jeta.
 

PAZUZU

Dark Knight
Titulli: 17-vjeçari Marius اano, gjeniu me 20 gjuhë të huaja!!

Ermelinda Hoxhaj

Djalë i urtë dhe kur komunikon me të kupton se është shumë fjalëpak. Pyetjeve u përgjigjet shumë shkurt, çdo fjali që thotë e mat disa herë. Kështu mund të portretizohet më pak fjalë 17- vjeçari Marius اano, nxënës i vitit të tretë në gjimnazin "Petro Nini". Por ajo që e bën të veçantë Mariusin të duket si një gjeni, është fakti se ai ka arritur të studiojë 20 gjuhë të huaja. Nëse një moshatari të tij të rrijë mbi libra do i dukej e mërzitshme, për atë është krejt e kundërta. Kohën, ai në asnjë mënyrë nuk e kalon kot, gjatë gjithë ditës ai është duke studiuar. "Librat janë miqtë e mi më të mirë. Nuk kam asnjëherë kohë të lirë, pasi gjatë gjithë kohës lexoj", - tregon Mariusi. Ai është krejt ndryshe nga moshatarët e tij; nuk ka shkuar asnjëherë në Pub, nuk e kalon kohën në bare dhe shpeshherë lexon edhe në autobus. Dëshirën për të studiuar gjuhë të huaja ai e ka pasur që i vogël. Në klasë të gjashtë atij i kishte rënë në dorë një fjalorth shqip-italisht dhe pa e ditur askush, ai kishte filluar që ta mësonte vetë italishten. Kur një ditë fare rastësisht nëna e vet e kishte parë, ai kishte treguar se po mësonte italisht sepse donte që një ditë të shkonte të studionte në Itali, pasi atje kishte dhe dajat e tij. Mariusi ka filluar të studiojë gjuhë të huaja në moshën 14-vjeçare dhe ka mundur që për dy vjet të mbrojë 20 gjuhë të huaja. Por edhe pse ai di kaq shumë gjuhë, nuk arrin dot që të bëjë një diferencë se cila prej tyre është më e bukur, pasi për të gjuhët e botës janë të bukura njëlloj. Dëshira e Mariusit është që gjatë kohës që studion në gjimnaz t'i jepet mundësia të ndjekë edhe universitetin. Por edhe pse në shumë vende të tjera të botës talentet përkrahen, në vendin tonë një gjë e tillë nuk është e mundur. Pasi prindërit e tij, për t'i plotësuar dëshirën kanë bërë disa herë kërkesë në Ministrinë e Arsimit, në mënyrë që Mariusit si një talent i rrallë, t'i jepej shansi të ndiqte universitetin ende pa mbaruar gjimnazin. Por edhe pas shumë kërkesave që ata kanë bërë, nuk kanë marrë asnjë përgjigje nga Ministria e Arsimit. Ndërkohë që edhe në periudhën e komunizmit talente të tilla mbështeteshin, shembulli më konkret ishte rasti i Lisandër Saraçit, i cili edhe pse ishte në klasën e 6-të, ishte regjistruar në Fakultetin e Matematikës.
po..i besoj..ne qofte se e kolon kohen vetem ne libra eshte dhe i vertete ky fakt....jeta te meson qe..asgje nuk eshte e pamundur sepse cdo gje eshte e mundur...pastaj te mesosh eshte gjeja me e bukur dhe e dhjesht qe mund te beje nje njeri...bravo i qofte...do tme pelqente dhe tme jepej mundesia ti jepja doren..
 

Amoksiklavia

FiReFly^babe
Titulli: 17-vjeçari Marius اano, gjeniu me 20 gjuhë të huaja!!

Vetem numeri eshte shume i cuditshem 20 gjuhe smesohen rrjedhshem dhe te jesh vetem 17 vjec eshte shume e cuditshme. Por nuk eshte e cuditshme qe te mesosh me shume gjuhe, kam vete gocen e tezes ajo eshte 21 tani dhe di 7 gjuhe dhe po meson arabisht tani :) cdo gje eshte e mundur
 

korado

President
Titulli: 17-vjeçari Marius اano, gjeniu me 20 gjuhë të huaja!!

Vetem numeri eshte shume i cuditshem 20 gjuhe smesohen rrjedhshem dhe te jesh vetem 17 vjec eshte shume e cuditshme. Por nuk eshte e cuditshme qe te mesosh me shume gjuhe, kam vete gocen e tezes ajo eshte 21 tani dhe di 7 gjuhe dhe po meson arabisht tani cdo gje eshte e mundur
I lumte,per veten e vet e ka.Une 3 gjuhe dhe mezi po i msoj!
 

Amoksiklavia

FiReFly^babe
Titulli: 17-vjeçari Marius اano, gjeniu me 20 gjuhë të huaja!!

po seshte ndonje e pa munduar 4 gjuhe di une , po smund te them i di te gjitha ujiiiiiiiii
 

korado

President
Titulli: 17-vjeçari Marius اano, gjeniu me 20 gjuhë të huaja!!

Edhe une 4 kam deshire,por me duket shume e veshtire tia arrij.
 

simaps07

Kaos Veritus Dextroyer
Titulli: 17-vjeçari Marius اano, gjeniu me 20 gjuhë të huaja!!

Nuk qenka ndonje gje e madhe se te dishe 20 gjuhe do te thote qe i ke thene trurit Pirdhu ne 20 menyra
Sa gjuhe mendoni se dinin Enrico Fermi, Openhaimeri, Nokola Tesla, Albert Ainshajni?
Mjaftonte 1 per ta per te zbuluar tere UNIVERSIN.
Se mos del qe ky njezeteshi ka 4 ne Matematike.
Pastaj cfare do ky te Petronini, aty vetem skandale dalin.......
 
Top